EDY: '04 ACURA RSX Type S, Grey

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • EDY: '04 ACURA RSX Type S, Grey

    Da, am o afinitate pentru modelele rare (cel putin la noi in tara); dupa S2000 VGS JDM mi s-a pus pata pe RSX Type S, l-am cautat si am gasit singura bucata adusa la noi in tara (si adus si printr-o intamplare, povestesc mai tarziu)
    Deci: Fratele american al Hondei Integra DC5, Acura RSX, a fost produs intre anii 2001 si 2006 in 3 variante: Base, Type S si Type R. Ultima varianta se gaseste extrem de greu si a fost foarte scumpa la achizitie, cel putin diferenta intre Type S si Type R era de peste 15000$ iar scriptic performantele erau apropiate (200 respectiv 220cp la R), ar fi fost greu sa gasesti justificarea sa platesti diferenta de cash. Evident, modelul "Base" a dus greul vanzarilor cu motorizarea K20A3 de 160HP (acelasi de pe Civic) insa o popularitatea aparte a avut si modelul Type S cu al sau K20A2 cu ai sai 200HP intre anii 2002-2004 si mai tarziu K20Z1 cu 210HP intre 2005-2006 (modelul facelift)
    In cauza, modelul RSX Type S 2004 cu populara motorizare ce se regaseste si pe Civic Type R EP3, adica K20A2 de 200HP, cutie manuala in 6 trepte.
    Este greu sa va imaginati in ce stare l-am gasit, cu niste jante pe 18 chicioase, un eleron scarbos pe spate, bara fata desprinsa (si atinsa in cateva locuri). Proprietarul, cetatean american si roman, cu domiciliul in Romania, a adus in 2006 Type s-ul in tara pentru a o oferi cadou fratelui sau mai mare care efectiv nu s-a acomodat cu ea; dupa o serie de harșâituri si atingeri al masinii aceasta a fost reparata si a ramas in garaj vreme de 6 ani, cand i-au fost scoase toate numerele rosii si iar parcata in garaj pana in Martie 2015 cand am cumparat-o eu! Omul a tot incercat sa o vânda de prin 2010 dar cerea mult pe ea si nu a atras multi doritori, pana cand am venit eu si ne-am inteles la preț!
    Masina este inmatriculata SUA si are vama platita, o sa o inmatriculez RO in perioada urmatoare insa am vrut sa o scot țipla inainte de altele!
    Modificari: eu sunt contra oricarei modificari si prefer starea originala a masinii (ati vazut VGS-ul meu) insa am mostenit-o cu o capota din fibra de carbon pe care am pastrat-o pentru ca nu arata rau deloc!
    - Bara fata si faruri de facelift 2005 (practic am upgradat-o la 2005)
    - Eleron original Integra DC5 Type R
    - Jante Honda Civic 17 inch (nu am gasit jantele originale, sunt aproape imposibil de procurat si fostul proprietar nu le mai avea)
    - Cauciucuri noi noute Good Year assimetric 2
    - Piulite prezoane ultrausoare (am luat-o cu 3 sau 4 tipuri de piulite la roti, dar niciunul original, asa ca le-am aruncat)
    - Admisie tip CAI de la INJEN originala pentru RSX Type S
    Si atat! In mod normal nu as fi modificat admisia insa este pentru deliciul meu personal: SUNETUL fantastic al motorului K20A2!
    Evident service complet: ulei Motul 300V 5w30, filtre noi, curele accesorii, furtune coapte, etc.

    Dotari peste medie, tipic Acura: clima, trapa, piele, BOSE, tempomat, etc. (in limbajul bmw-istului de romania: "full de full")

    Un detaliu deloc neglijabil: masina are DOAR 29500 Miles (47000 km reali), adusa la 20000 de miles in 2006 in țara!

    Ne revedem la Nationala anul asta, dar si mai curand daca merge repede inmatriculatul

    http://s483.photobucket.com/user/Hagiu_Edy/library/
    www.xpt.ro - usi de garaj si automatizari - www.usigaraj.com

  • #2
    Nice. Intr-avedar e pasare rara. Mai gasesti in Ungaria cate un Base sau Type S din cand in cand de vanzare, dar in Romania, daca vrei exclusivitate nu e recomandat sa iei Rolls, Lambo sau Ferrari, ci Acura

    Sa ai noroc de ea.
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      frumos exemplar , sa-l stapanesti sanatos!
      jante originale gasesti pe anglia de DC5 destul de multe la preturi decente iar un set de piulite stoc s-ar putea sa gasesti pe aici.
      personal cred i-ar mai trebui niste arcuri progresive cu un drop de 15 mm ca sa aibe un aspect perfect si sa fie si practica in acelasi timp.
      R 42659 - Milano Red Ep3

      Comment


      • #4
        Bravo, foarte frumoasa! E unul dintre coupeurile mele favorite alaturi de EM2 facelift.
        ...and saw under the sun, that the race is not to the swift, nor the battle to the strong, neither does bread come to the wise, nor wealth to men of understanding, nor yet favour to men of skill; but time and chance happen to them all.

        Comment


        • #5
          Originally posted by kinky_boy View Post
          personal cred i-ar mai trebui niste arcuri progresive cu un drop de 15 mm ca sa aibe un aspect perfect si sa fie si practica in acelasi timp.
          Asa este, arcurile le am in calcul, ar arata mult mai bine! Accept sugestii, multumesc anticipat!
          www.xpt.ro - usi de garaj si automatizari - www.usigaraj.com

          Comment


          • #6
            Sugestie: ulei cutie numai Honda MTF, motul era un fel de marmelata

            Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
            EX. Accord '05 CL9 Satin Silver
            Del Sol '94 ESI
            CIVIC X 1.5 Sport Plus CVT
            BMW Z4 '03 Titan Silver

            Comment


            • #7
              La cutie nu am umblat, schimba bine dar probabil ar fi o idee buna sa schimb uleiul fiind destul de vechi.
              www.xpt.ro - usi de garaj si automatizari - www.usigaraj.com

              Comment


              • #8
                Salut, am fost cu mașina ta .
                Ai facut o alegere bună, si ce ai mentionat mai sus este adevărat stiu si eu istoria masinii, inclusiv km.
                să te bucuri de ea că e raritate in Europa.

                Comment


                • #9
                  Schimba si volanu ala cand schimbi uleiul

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by BV26CAT View Post
                    Schimba si volanu ala cand schimbi uleiul
                    Nu pot pentru ca vor disparea comenzile pentru pilotul automat; nu ma deranjeaza, este foarte confortabil si asa, plus ca am mentionat ca doresc masina cat mai aproape de original!
                    www.xpt.ro - usi de garaj si automatizari - www.usigaraj.com

                    Comment


                    • #11
                      Revin asupra topicului pentru ca am facut testul RAR obligatoriu de omologare (3300 ron) si am cerut inscrierea la minim EURO 3 norma de poluare.
                      Am luat rezultatele astazi si masina a iesit EURO 4!
                      Depun astazi actele sa scot cartea de identitate RO in vederea inmatricularii definitive.
                      Va tin la curent
                      www.xpt.ro - usi de garaj si automatizari - www.usigaraj.com

                      Comment


                      • #12
                        Hai cu ea
                        I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                        My cars:

                        '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                        '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                        '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                        '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                        EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                        EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                        EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                        EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                        EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                        EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                        Comment


                        • #13
                          Este gata inmatriculata!
                          Nu cred ca o sa inteleg vreodata legislatia romana si de ce este asa complicat sa inmatriculezi o masina din USA, dar banuiesc ca si acolo fac la fel cu masinile europene.
                          Surpriza mare ca a iesit conform cu Euro 4!
                          Ne vedem la intalniri!
                          Click image for larger version

Name:	17622038_10212834064473280_1704297703136435869_o.jpg
Views:	1
Size:	60.9 KB
ID:	723806
                          www.xpt.ro - usi de garaj si automatizari - www.usigaraj.com

                          Comment


                          • #14
                            Sa te bucuri de ea din plin!
                            Arata foarte interesant, cel putin din spate
                            Nu ne delectezi si pe noi cu mai multe poze? (scuza-mi indrazneala)

                            Comment


                            • #15
                              O sa fac mai multe la intalnirea de Vineri din parcare Kaufland si uploadez cateva!
                              www.xpt.ro - usi de garaj si automatizari - www.usigaraj.com

                              Comment

                              Working...
                              X