MDL88: '11 Honda Civic Type S 1.4 i-VTEC, Urban Titanum Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • MDL88: '11 Honda Civic Type S 1.4 i-VTEC, Urban Titanum Metallic

    Buna!

    De 2 saptamani mi-am achizitionat o jucarie japoneza de la nemti, cu revizii la zi si 100000 km Momentan sunt mai mult decat multumita.. e putin rigida pe strazile noastre din Iasi, dar stiam de la inceput ce suspensii au Civicurile. E Type S, 1.4 i-VTEC, 100cp.. si din cate stiu sunt putine in Romania.
    Stiu ca nu ajunge nici pe departe la capacitatea celei de 1.8, dar pentru oras e suficienta.. si nici la drum lung nu mi-e rusine cu ea.
    Deci pana acum, numai de bine! E o nebunie de masina.

    Acum cateva intrebari.. pentru ca trebuie si vreau sa ii fac revizia completa in mai.. ultima a avut-o la 95000, anul trecut in aprilie, schimbul de ulei. Dar cand e facuta de mana ta, e sfant.
    1. Ce ulei recomandati? Ea a avut Shell Helix Ultra Prof 5w30.
    2. Ce filtre recomandati?
    3. In manualul ei, in germana, scrie ca uleiul in cutia de viteze se schimba la 120000 sau 8 ani.. in manualele de pe net, in romana.. se recomanda la 120000 km sau 6 ani.. Deci, imi da putin cu virgula.. in conditiile in care am mai citit pe aici ca unii il schimba la 60, 80 mii.. Aceeasi poveste si la filtrul de benzina.. doferente.

    In rest.. ma pregatesc de RAR si de inmatricularea definitiva

    Click image for larger version

Name:	IMG_7278.jpg
Views:	1
Size:	78.0 KB
ID:	730415
    mdl88
    Junior Member
    Last edited by mdl88; 19-04-17, 13:38.
    If you think I am cute now, wait until you see me in my Civic!
    sigpic

  • #2
    Sa o conduci cu placere!
    Type S modelul Facelift, e super masinuta.
    Eu sunt curios ce dotari are

    In rest:
    1. vezi ca exista un topic dedicat uleiurilor de motor aici http://www.hondafan.ro/forum/showthr...incalzirea-lui , asta asa ca sa iti dai seama ca nu e totul alb si negru, ci e foarte multa nuanta de gri cand vine vorba despre uleiul de motor. Este interesant daca ai consum de ulei si daca da, cat!
    2. daca te referi la filtre de ulei, nu stiu exact ce sa spun. Sunt care merg pe Purflux, am folosit si eu si a fost ok. Cu OEM nu cred ca dai gres.
    3. eu zic sa mergi pe ceea ce zice manualul tau, insa daca cutia agata putin la schimbatul vitezelor, poti sa faci si inainte de termen schimbul de ulei.

    Filtrul de benzina, la fel, daca nu ai probleme, e ok daca il schimbi la cat iti scrie in manualul primit cu masina. Sunt multi care depasesc acel termen si nu am auzit sa fi fost probleme, dar daca vrei sa dormi linistit (sau linistita?) atunci faci cum scrie la carte

    Comment


    • #3
      Felicitari pentru achizitie!

      1. Amsoil, Redline, Eneos, Mobil1 (varianta produsa in state), etc
      2. Filtrul de ulei neaparat Honda OEM, pentru cel de polen poti opta si pt ceva aftermarket (Mann, Bosch, Purflux, etc..)
      3. Eu schimb uleiul in cutie la fiecare 3 ani, indiferent de nr de km (fac pe la 15k km pe an cu ea), iar lichidul de frana la maxim 2 ani.
      Honda Civic Type-S PLUS Crystal Black Pearl .:. Eibach : Injen : OMP : Skunk2 : Enkei : Ferodo DS2500 : Alpine Type R : Rockford Fosgate .:.
      Honda S2000 AP1 Championship White .:. KW V2 : OZ : SKUNK2 : K&N : VOLK : Spoon : CUSCO : Mugen : Megan Racing : Goodridge : Ingalls : Powerflex .:.
      1000 Locuri de vizitat in Romania

      Comment


      • #4
        Felicitari. Foarte misto culoarea, nu am mai vazut pe la noi TypeS pe nuanta asta.
        The other car : SAAB 900NG / 2.0 Turbo / Stock / Black. (SOLD)
        https://www.instagram.com/iamrusu/

        Comment


        • #5
          Eu zic doar sa schimbi uleiul la cutie cu unul de origine, adica Honda MTF (si nimic altceva).
          Nu cred ca l-a schimbat neamtul si de stricat nu strica sa il schimbi,

          De asemenea la filtre la ulei Purflux (parctic e cel rebranduit si pus de Honda din fabrica). La aer tot Purflux.
          Iar ca manual - e departe Romania de conditiile dein Germania (temperatura, umiditate si mai ales praf) asa ca ia-te dupa cel romanesc.

          Sa ai noroc de ea!
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #6
            Felicitari. Te-am vazut in trafic...chiar arata bine cu acea culoare. Sa o stapanesti sanatos. Pot sa te intreb pretul de achizitie ? Sunt curios cum mai ajung la noi, caci si eu vroiam initial sa o aduc, dar m-am lasat pagubas.
            '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
            ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
            ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

            Comment


            • #7
              Hmmm... culoarea nu e Brown, cel putin nu tin minte sa fi fost vreo culoare cu numele de Brown la Civic.

              Imi zici te rog ce cod de culoare ai pe placuta de aluminiu de pe stalpul dintre usa de la sofer si pasagerul din stanga spate? Placuta o poti vedea cand deschizi usa de la sofer, iar codul ar trebui sa fie ceva de genul: YR578M
              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

              sigpic

              Comment


              • #8
                Merci pt raspunsuri.
                Da, codul e YR578M si ma uitam acum pe net.. si cred ca se numeste Urban Titanium.
                If you think I am cute now, wait until you see me in my Civic!
                sigpic

                Comment


                • #9
                  Destul de rare Civicurile generatia 8 in culoarea asta, inclusiv pe forum.
                  La generatia 9 s-au vandut mai multe.

                  Nivelul de echipare mai greu de dibuit la Type S. Din cate tin minte in Germania au fost doar 3 echipari pe Type S: Type S, Sport, Executive (ultma foarte rara).
                  In functie de ce dotari ai cred ca o pot dibui care e, daca nu ti-a spus neamtul.
                  '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Din pacate, nu mi-a spus si nici nu mi-a trecut prin cap sa intreb sau sa ma interesez inainte. Eu am cautat sa aiba neaparat incalzire in scaune.. singura dotare care nu o am e navigatia. In rest, are de toate.
                    If you think I am cute now, wait until you see me in my Civic!
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Ca dotari poate avea: Cruse Control, plafon panoramic, xenon, navigatie, incalzire in scaune, tapiterie textil cu alcantara pe margini si cam atat notabil. A mea e Type S Plus, cu toate mentionate mai sus, mai putin navigatie OEM. Executive ar trebui sa aiba ceva sonorizare premium ( aveam pe Accord si e net superioara celei basic ).
                      '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
                      ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
                      ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

                      Comment


                      • #12
                        Dotari:

                        ABS
                        Airbag sofer, pasager, laterale, cortina
                        Cruise control
                        Lumini ceata
                        Isofix
                        Clima
                        Inchidere centralizata
                        Oglinzi electrice incalzite
                        Alcantara + Velur
                        Computer bord
                        Senzori parcare
                        Servodirecție
                        Scaune incalzite
                        Jante din aliaj
                        Volan multiactiv
                        Senzi ploaie + lumina

                        Deci nu are Xenon si navigatie. Daca am ratat ceva, nu e ceva extra super

                        Modelul de 1.4 Type S cred ca nu are plafon panoramic. Eu nu am vazut niciuna cand cautam masina.
                        If you think I am cute now, wait until you see me in my Civic!
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by mdl88 View Post
                          Din pacate, nu mi-a spus si nici nu mi-a trecut prin cap sa intreb sau sa ma interesez inainte. Eu am cautat sa aiba neaparat incalzire in scaune.. singura dotare care nu o am e navigatia. In rest, are de toate.
                          Uite aici un document, e interesant sa vezi comparatiile cu celelalte Civic-uri gen. 8: http://www.honda-hannover.de/vid_pic...iste_Civic.pdf

                          @ticker eu cred ca Type S este in sine un nivel de echipare prestabilit, la care s-au mai putut adauga, contra cost, anumite optiuni.
                          Ce a mai existat extra a fost Type S cu Advantage Paket sau ca model special Type S GT.
                          E o totala confuzie ce au facut, sincer, nu sunt sigur ca ceea ce am zis este 100% corect, dar si eu m-am trezit intr-o mare ceata la achizitionarea Type S-ului si nici acum nu sunt dumirit pe deplin.

                          Comment


                          • #14
                            Multumesc mult!

                            La schimbatul vitezelor nu imi agata, cel putin momentan. Dar oricum, cand ii fac revizia la ulei + filtre, am sa schimb si uleiul in cutie, pentru a sta linistitĂ . Probabil voi folosi filtrele pe care le recomanda Ticker.. Mai ramane sa ma hotarasc la ulei si sa sper sa nu apara alte probleme la ea.

                            Si eu cred ca e Type S simplu, in conditiile in care nu am nimic optional din ce apare in documentul acela.
                            mdl88
                            Junior Member
                            Last edited by mdl88; 19-04-17, 15:32.
                            If you think I am cute now, wait until you see me in my Civic!
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Welcome to the hood!

                              Inițial am avut impresia ca suntem vecini, mai e una ca a ta prin Canta dar e deja īnmatriculata, e o frumusețe, mereu o admir
                              Am mers si eu acum vreo 3 ani cu motorul asta de 1.4@100hp, recunosc ca mi-e cam mic

                              Te sfătuiesc sa nu te zgārcești cānd vine vorba de consumabile, mereu am considerat ca Honda mea merita ce e mai bun, drept urmare nu am avut probleme.

                              Comment

                              Working...
                              X