Vreau Accord - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cu atat mai mult ca mergi putin, macar sa iti aduca sadisfactii cand calci pedala
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • Asta e masina.. CL7 2008 A/T 147 000 km culoare un maro foarte inchis aproape negru VIN JHMCL76408C206759, nr de inmatriculare B-75-ESB.
      Attached Files
      Accord CL7 SSE 2.0 A/T
      Ex - Accord CN1 Executive 2.2

      Comment


      • depinde si ce asteptari ai de la masina. Daca 2.4 iei din anumite motive, gandeste-te serios la varianta asta; daca iei in considerare 2.4 doar ca e pe piata, as ramane la 2.0 (impozit mai mic, consum ceva mai micut desi nu e mare dif). Si categoric as merge pe CUx (fie CU1 sau CU2), e altceva, mai ales executive.
        '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
        Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

        Comment


        • @ady. Da, e clar ca fiecare e cu nevoile lui.

          Eu la CL7 nu m-as impaca nici cu AT nici cu 5MT. Un CL9 ar fi altceva pentru un fan inrait Honda care cauta altceva.
          Tot in cazul meu ma uitasem de curiozitate fata de Jazz-ul meu cat as da in plus.
          La impozit:
          Jazz: 48 lei
          Accord 2.0 - 180 lei
          Accord 2.4 - 863 lei

          La RCA diferentele erau mici (gen 2-300 lei) dar difera de la asigurat la asigurat.
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • Ca fost posesor de Accord si eu inclin pentru CU1. Am mers putin si cu un CL si interiorul e...invechit (parere personala). Din punct de vedere al motorului si al cutiei ... mare diferenta nu e. CL-ul mai are caseta directie hidraulica, CU-ul electrica. Cea de pe CL tine mai bine si se strica mai greu. Iar in exterior, clar CU-ul arata mai bine. Cat despre motor, clar 2.4-ul e mai interesant, dar aduce costurile de rigoare ( si greutate la a o vinde in caz de nevoie ).
            Iar ultima problema ... greu gasesti un CU in mintile lui. Un CL ai sanse mai mari, caci ai sanse sa dai de cineva care a avut grija de ea, dar pur si simplu are ocazia sa isi cumpere ceva mai nou. Oricum ar fi sunt niste masini foarte bune. Cat despre dotari, trage la un Executive. Pe CU cel putin sunt suficient de multe + : sistem audio, xenon, navigatie ( de asta putem sa ne lipsim totusi ca e invechita pe ambele ), memorie scaune, piele ( daca esti fan ), trapa si cred ca mai sunt cateva.
            Eu personal voi ramane recunoscator pe viata CU-ului pentru ca in dotarea Executive a venit si cu un inger pe capota in dotare si a salvat 2 vieti ( eu + prietena ). Spor la cautat.
            '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
            ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
            ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

            Comment


            • Asa doar de pe o zi pe alta, am luat decizia de a ramane la 2.0, deci CL7 sau CU1.

              @T-Bone la ce te referi cand spui ca gasesti greu un CU1 in mintile lui, dar un CL7 ar fi mai ok? Does not compute Oricum din ce vad, am mult mai multe sanse la un CL7, din prisma faptului ca sunt mai multe la vanzare

              Cutiile automate de pe CL7 si CU1 sunt secventiale, sau cvt ca pe civic? Si, pentru moment, o ultima intrebare, venind de la un Civic 1.6 cu consum de oras ~8.7, la ce sa ma astept de la un Accord 2.0 A/T? )

              Comment


              • CU1 in mintile lui costa mai multicel. Cele ieftine sunt de evitat de obicei...
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                sigpic

                Comment


                • Da, am vazut unele CU la 8000, unele la 9500, unele la 12000. Nici nu stiu care ar fi un pret corect. La CL7 insa am vazut ca un pret ok ar fi ~6500-7000. Gresesc?

                  Comment


                  • Din experianta persona (am un cl7 2.0 cu cutie automata), daca o folosesti preponderent pentru oras, cutia automata e o placere, insa vine si cu un dezavantaj legat de consum.
                    Insa la 6000km cat zici ca faci, cred ca o medie de 12-13 nu e chiar mare paguba.
                    Cutia de pe CL7 e o automata normala, pilotata electronic si cu convertizor de cuplu...deci nu e CVT, dual cluch, i-shift, robotizata si alte minuni.
                    Are printre altele si mod manual...daca te grabesti, cu a 2-a esti la 120Km/h.
                    In schimb nu ai padele pe volan cum e la CU...
                    Daca te mai intereseaza si alte detalii, it raspund cu placere.

                    Comment


                    • Originally posted by mcb View Post
                      Cutiile automate de pe CL7 si CU1 sunt secventiale, sau cvt ca pe civic? Si, pentru moment, o ultima intrebare, venind de la un Civic 1.6 cu consum de oras ~8.7, la ce sa ma astept de la un Accord 2.0 A/T? )
                      Daca prin secventiala intelegi robotizata gen SMG-ul de la BMW, atunci cutiile nu sunt nici secventiale, nici CVT. Sunt niste automate clasice, cu convertizor. Au si mod manual, adica "secvential", dar nu le-as numi cutii secventiale.

                      Mie CL7 imi consuma cam 12-14 in Bucuresti, mai mult decat FN2 TypeR si la fel de mult ca Accord-ul Type R de acum. La consum nu e mare combinatie masina, in rest e senzationala, nu vei regreta alegerea. Eu as lua CL7 SSE sau CL9. CU-urile nu imi plac la design, in interior sunt mult mai ok insa.
                      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                      Comment


                      • Motoarele Honda nu-s orientate pentru consum. Iar varianta A/T nu ajuta in nici un caz. Imi aduc aminte ca aveam 11.5 - 12 consumul pe CU1. Si pe Civic-ul de 1.8 tot pe aici ajung. Dar pe mine nu ma ajuta nici traseul zilnic ( strazi inguste, intersectii, 2.2 km casa - servici ).
                        La alegere poate nu am fost prea coerent. CU1 e greu sa gasesti ceva ok si la bani buni. Dupa cum ai zis si tu sunt diverse preturi ... nici nu stii ce sa alegi. Pretul normal pentru un 2.0 A/T dupa 2009 ar trebui sa fie pana in 10.000 ( 10.500 pentru Executive ). Mai mult nu se justifica, zic eu. Din acest motiv si eu ma uit cu coada ochiului la un CL7 - 9 ( poate chiar un Type S, desi nu stiu ce diferente de rigiditate sunt fata de varianta normala ). Pentru 200 EUR / an cred ca as prefera jucaria de 2.4 totusi
                        '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
                        ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
                        ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

                        Comment


                        • Daca nu e un efort prea mare (financiar banuiesc), orienteaza-te spre CU1. Feeling-ul din masina (si exteriorul conteaza - pentru mine mai fain CU1 decat CL, desi e "batalie" stransa, dar sa fim seriosi: ce se vede afara nu se simte in interior) e diferit fata de CL (cu mult in sensul bun); practic ai senzatie de executive fata de CL. Acum, depinde ce vrei de la masina, si daca bugetul e maleabil cumva sau nu (de multe ori se rezuma totul la buget).
                          '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                          Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                          Comment


                          • Aici sunt de aceiasi parere cu Ady. Si pe el putem sa-l credem si mai bine caci le-a avut pe amandoua ( mai sunt cativa pe aici cu siguranta ). Totusi, daca bugetul e strans, gasesti un CL si mai investesti putin macar sa-l faci cum trebuie. CLurile intretinute arata foarte bine totusi. Mai pui un eleron, mai o janta noua / vopsita, un polish ( neaparat la faruri ). La tehnologia din interior nu e mare diferenta. Doar de aspect in principal.
                            '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
                            ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
                            ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

                            Comment


                            • completare AT CL7

                              Originally posted by Xander View Post
                              Daca prin secventiala intelegi robotizata gen SMG-ul de la BMW, atunci cutiile nu sunt nici secventiale, nici CVT. Sunt niste automate clasice, cu convertizor. Au si mod manual, adica "secvential", dar nu le-as numi cutii secventiale.

                              Mie CL7 imi consuma cam 12-14 in Bucuresti, mai mult decat FN2 TypeR si la fel de mult ca Accord-ul Type R de acum. La consum nu e mare combinatie masina, in rest e senzationala, nu vei regreta alegerea. Eu as lua CL7 SSE sau CL9. CU-urile nu imi plac la design, in interior sunt mult mai ok insa.
                              O completare despre cutia AT, CL7 : utilizeaza convertizor de cuplu dotat cu ambreiaj de blocare (simuleaza treapta a VI-a), iar in interior, in loc de angrenaje planetare, avem de-a face cu angrenaje cilindrice cu dantura inclinata ca la cutiile manuale, cu diferenta ca locul si functiile fiecarui ansamblul sincron este luat de 3 ambreiaje multidisc ( tr1-2, tr3, tr 4-5).
                              Pe langa filtrul interior, exista un filtru la exterior care se inlocuieste la fiecare schimb de ulei.
                              Tot la exterior sunt montati si solenoizi de control al presiunii de cuplare ai ambreiajelor multidisc (interventie facila, fara sa fi nevoit sa desfaci cutia). Pe scurt, o proiectare unica printre automate, bine gandita, fiabila. A mea, pe un 2.0 SSE, are 168.000 si merge ca noua.
                              Ai 100Km/h undeva la 2100 rot/min, consum 11.5-12.5 % in localitati cu opriri dese, poti sa scoti 6.2-6.5 pe drumuri nationale mers lejer, 7.2-7.5 pe autostrada mers legal.
                              Raspunde bine in depasiri. Confortabila in orice situatie.

                              Comment


                              • Financiar sa zicem ca nu ar fi o asa mare problema, mai strang cateva luni, si ma orientez spre CU1. Intr-adevar arata mai "luxury" CU1 decat CL7, care IMO e oleaca mai "sporty", si cum am un EP2 Sport, ar fi oleaca mai tentant CL7. Pe de alta parte, CU1 e si el tentant. Dammit )

                                Comment

                                Working...
                                X