VW acuzat īn USA ca trișează la normele de poluare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • imagine, notorietate... cam atat.
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • Originally posted by dantt View Post
      Nu stiu de ce ar trebui sa conteze Type R-ul.Sa conteze la ce?
      Conteaza la imagine, performante etc si se bate pe clasa ei de la egal la egal. Dar restul gamei, civic, jazz, crv sunt doar pentru pasionatii marcii. hr-v-ul numai zic ca e jenant, cu toate ca inainte de prezentare cochetam cu ideea lui, dar in realitate e cu totul altceva.

      De fapt nici pasionatii nu cred ca trec pragul prea repede, pentru ca au alternative la Mazda.
      Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
      Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

      Comment


      • Da,in ce priveste HR-V-ul iti dau perfecta dreptate.In ce priveste Civic-ul...pai nu prea ai de unde alege daca vrei compacta pe benzina,spatioasa si dinamica.

        Comment


        • Originally posted by Sindrom View Post
          Conteaza la imagine, performante etc si se bate pe clasa ei de la egal la egal. Dar restul gamei, civic, jazz, crv sunt doar pentru pasionatii marcii. hr-v-ul numai zic ca e jenant, cu toate ca inainte de prezentare cochetam cu ideea lui, dar in realitate e cu totul altceva.

          De fapt nici pasionatii nu cred ca trec pragul prea repede, pentru ca au alternative la Mazda.
          Sa inteleg ca Civicul, Jazzul nu sunt competitive in clasa lor? Honda si-a identificat un numar de fani si produce niste mizerii doar pentru aia ca au un fetis cu "Honda"?! Unde mai pui ca i-a identificat gresit, ca aia mai au niste fetisuri "alternative" si cu Mazda...

          Comment


          • Originally posted by dantt View Post
            Da,in ce priveste HR-V-ul iti dau perfecta dreptate.In ce priveste Civic-ul...pai nu prea ai de unde alege daca vrei compacta pe benzina,spatioasa si dinamica.
            Ce e jenant la HR-V? Ce nu v-a plăcut? Că mie īmi place mașina dar sunt curios de voi, de ce nu v-a plăcut.
            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
            My cars:

            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

            Comment


            • Pai mie nu-mi place in primul rand aspectul,stiu,sunt subiectiv,nu poti sa-i pui 4x4 daca ai vrea si pretul un pic cam mare.In materie de dinamica,iar,nu poti spune ca-i o masina fasneata.Si zgomotul interior,care e mare la viteze de autostrada.Dar,are atuurile ei fara indoiala,spre exemplu spatiul interior mare,mult mai mare ca un CX3 de exemplu.

              Comment


              • Eu am avut mașina asta un pic pe mānă și pot spune așa ( valabil īn cazul meu) : 4X4 nu am nevoie, garda la sol un pic mai mare īmi este suficientă, consumul foarte mic īn oraș, zgomotoasă nu mi s-a părut la drum lung și foarte spațioasă. Cāt e de frumoasă sau nu, clar e discutabil.
                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                My cars:

                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                Comment


                • @Vtin, jazz-ul nu e deloc competitiv in clasa lui dpmdv. E sxtrem de scump pentru dotarile si motoarele oferite. E cea mai scumpa masina de clasa mica, de departe. Da, e foarte spatioasa si fiabila. Dar ca sa fii competitiv in Europa trebuie mai mult. Civicul e foarte ok dpmdv. Acolo da, chiar se poate spune ca au o masina de cumparat, din aproape toate punctele de vedere. Aceiasi reteta ar trebui aplicata si la jazz.

                  HRV-ul e una dintre cele mai bune masini dintr-o clasa care nu ar trebui sa existe. Nici mort nu o sa inteleg de ce ai cumpara asa ceva in locul.unui civic. Pentru 0.1% din timp, in care ai nevoie de aia 3cm in plus ca si garda la sol, ai o masina infinit mai slaba la toate capitolele, fata de orice compacta. Si treaba asta e valabila pentru toate modelele din clasa ei.
                  Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                  Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                  ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                  Comment


                  • Perfect de acord cu dragostan aici referitor la HRV .Nu inteleg genul asta de masina nici macar ca si propunere .Plus ca pui si un singur motoras pe benzina si ala prapadit pe vreo 1250 kg .Dar se pare ca aceasta clasa de mini-SUV prinde din ce in ce mai mult ca marketing.
                    Mazda CX-3 are tot un motor pe benzina dar macar e in 3/4 variante gen 120CP,150CP, 4x4 si 2x4 .De altfel se vede diferenta la ele si in vanzari, nu ca ar conta vreo una prin EU.
                    Jazz-ul cu Mazda 2 vand la fel in EU .La fel de slab adica.
                    Civic ca si propunere pe benzina de 1.5L in schimb mi se pare competitiv acolo unde e pus.

                    Comment


                    • Originally posted by botz View Post
                      Perfect de acord cu dragostan aici referitor la HRV .Nu inteleg genul asta de masina nici macar ca si propunere .Plus ca pui si un singur motoras pe benzina si ala prapadit pe vreo 1250 kg .Dar se pare ca aceasta clasa de mini-SUV prinde din ce in ce mai mult ca marketing.
                      Mazda CX-3 are tot un motor pe benzina dar macar e in 3/4 variante gen 120CP,150CP, 4x4 si 2x4 .De altfel se vede diferenta la ele si in vanzari, nu ca ar conta vreo una prin EU.
                      Jazz-ul cu Mazda 2 vand la fel in EU .La fel de slab adica.
                      Civic ca si propunere pe benzina de 1.5L in schimb mi se pare competitiv acolo unde e pus.

                      Ai condus HR-V-ul? Că sunt curios de unde ideea aia cu 'motoraș prăpădit" . Așa, toți suntem piloți dar cu motoare de +1000 Cp, cutie automată și linie dreaptă. Ai tras de motorul ăla și ți s-a părut insuficient pentru caroserie? De cāte ori ai avut nevoie de 4X4? Īn plus, afirmațiile astea sunt greșite: există 2 motoare pe benzină și unul diesel. există și 4X4. E adevărat că īn Europa se aduc oficial doar cele cu 4X2 iar dintre motoarele pe benzină se aduce doar de 1,5.
                      Că nu īnțelegi tu genul ăsta de mașină e o realitate dar genul ăsta se vinde bine. Probabil nu s-au gāndit la tine și la @dragostan
                      Iar īn Romania, unde mulți se urcă cu mașina pe trotuar, drumurile, īn general, nu sunt cele mai bune șă ninge 15 cm trebuie să nu mai meargă copii la școală, cred că īși găsește locul ușor.
                      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                      My cars:

                      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                      Comment


                      • Am condus eu HR-V-ul şi dacă vii după o Corsa de 10 ani sau ştiu eu ce altceva, poate părea o chestie, dar dacă vii după un Civic 1.8 vei simţi cu siguranţă un regres. Şi nu doar pentru că e 1.5, ci şi pentru că şandramaua e ceva mai mare. Motoraşul ăla efectiv se tānguie īn accelerări. Ştiu că la 5.000 de ture se schimbă şmecheria, dar nu toată lumea mai are chef să o ardă īn ture ca să scoată ceva din maşina pe care o conduce.
                        Pentru un posesor de Civic care vrea să rămānă fidel mărcii şi benzinei, pentru care CR-V-ul e prea scump şi/ sau mare, următorul pas logic ar fi HR-V-ul. Din păcate motoraşul ăla chiar nu mai e o opţiune la cum arată concurenţa.
                        '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                        Comment


                        • Originally posted by KMR View Post
                          Că nu īnțelegi tu genul ăsta de mașină e o realitate dar genul ăsta se vinde bine. Probabil nu s-au gāndit la tine și la @dragostan
                          Aici cred că realitatea te contrazice. Nu cred să fi văzut mai mult de 10-20 HR-V-uri pe drumuri. Şi sunt zilnic la volan.


                          LE: sorry pentru dublu post, cāndva parcă se uneau automat postările succesive. My bad anyway.
                          '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                          Comment


                          • HRV-ul nu l-am condus ci doar ceva similar cred eu .Un 1.6L cu 120 CP . Fiind ambele practic un cub de tabla cu aerodinamica de rigoare banuiesc doar ca se comporta cam la fel(cel de 1.6 are cam 100kg mai putin parca SX-4). Nu e vorba doar de viteza prinsa si cat de repede fac depasirile ca nu sunt vreun pilot ci la modul cum stau pe sosea, ''tangaj'' in curbe etc . De 4x4 ma pot lipsi oricand . Fix asta era motivul pt care nu inteleg masinute atat de mici ,inalte si cu 4x4.Exceptia de la regula ca parere personala o vad doar la Jimny care face foarte bine off-road la 1.3L . Comparatia cu CX-3 era doar de marketing respectiv prin 3 variante ale aceluiasi motor Mazda vinde acelasi cub de tabla cu vreo 20k de bucati mai mult in UE. Sorry de off-topic iar daca e sa injuram T-roc de la vw ma bag si eu
                            PS. De cel de 1.4 L turbo de la Suzuki nu stiu nimic dar sunt si eu curios cum se misca.

                            Comment


                            • Păi, īn afară de HR-V-ul meu vechi ( pe care nu l-am mai condus de vreo 3 ani, de cānd nu mai e la mine ), n-am mai condus mașină mai puțin puternică ca HR-V-ul nou. Cu toate astea, mi s-a părut suficient pentru ce se vrea de la mașina aia. Știu că Civic era o supoer mașină, că doar am avut 2 dar o foarte bună parte din "peformanțele" mașinii veneau din design adică placebo. Și, īn afară de de placebo, e o diferență de 0,8 secunde īntre ele, adică nimic dramatic. Ahhh, dar la consum, diferență de cel puțin 2 litri/100 km īn oraș ( adică HR-V consumă mult mai puțin ca Civic 5D ). Eu doar zic de experiența mea de condus un week-end noul HR-V . Să nu credeți că īncerc să vă conving de ceva ( adică să vă luați HR-V)
                              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                              My cars:

                              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                              Comment


                              • Am condus boosterjet-ul de 1.4 cu cutie manuala pe un Vitara.Chiar se misca bine,nimic de reprosat,iar cutia e foarte ok.

                                Comment

                                Working...
                                X