Discutii despre ulei si incalzirea lui

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Unde se vinde in Romania (Rowe High Tech Synth RS 0w40)?

    Comment


    • http://ulei-rowe.ro
      http://ulei-rowe.ro/index.php?option...d=84&Itemid=89
      Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

      … Jazz do it ...

      Comment


      • Cam țipă bitdefender-ul la site-ul ăsta.
        I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
        My cars:

        '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
        '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
        '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
        '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
        EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
        EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
        EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
        EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
        EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
        EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

        Comment


        • Da, mi-l blocheaza si mie

          Comment


          • si eset nod 32 il blocheaza dar se poate accesa fara probleme daca pui pause la antivirus cateva minute
            cel mai taran taran, este taranul de la oras !

            Comment


            • Honda Ultra Leo 0w20. 2017 !!!



              baza: Hidrocracking + au scuipat 1% ester
              TBN 9,2 e ok
              TAN 1,58 e ok
              NOAK 13,7 !!! ( ideal pentru cei ce iubesc sa poarte in portbagaj un flacon de ulei pentru completat)
              Punct de curgere -52C (nu sunt sigur, dar "stasul" benzinelor garanteaza startul rece la -27C, plus bateria ar putea ceda pe la -35C, depinde si de stare ei, acum fiecare decide daca are nevoie de o asemenea rezerva,)

              Molybden 33 ppm (Din punctul meu vedere, este o cantitate mica ce nu compenseaza lipsa vascozitatii )
              Phosphorus 749 ppm ( cantitate de nivelul unui ulei ECO)
              Zinc 864 ppm ( cantitate de nivelul unui ulei ECO)
              Calcium 2678 ppm ( aici e ok, la altii am vazut si mai prost, am vazut si mai bine, +/- 1000ppm)


              Nu vad nimic bun in acest ulei. Imi cer scuze ca ma repet, dar in continuare nu vad alta alternativa la 0w20 de cat 0w20 de la Redline, eventual 0w20 RLI (Renewable Lubricants Inc) dar care e si mai scump.
              Dar ideal ar fi sa cautati un full saps, minim 5w30 A3/B3/4 , de la brandul vostru preferat.
              InjectoR
              Senior Member
              Last edited by InjectoR; 20-03-17, 09:56.
              Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

              … Jazz do it ...

              Comment


              • Da' stii ca uleiul pe care il ai tu in masina e A5/B5 si A1/B1, nu?
                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                Comment


                • Unele uleiuri de butique, ofera mai mult decat le permite legea
                  iar recomandarea mea de mai sus este una generala, pe intelesul si posibilitatile financiare a tuturor, usor de aplicat in practica.
                  InjectoR
                  Senior Member
                  Last edited by InjectoR; 20-03-17, 13:30.
                  Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                  … Jazz do it ...

                  Comment


                  • Originally posted by InjectoR View Post
                    nu vad alta alternativa la 0w20 de cat 0w20 de la Redline, eventual 0w20 RLI (Renewable Lubricants Inc)
                    +1 in sfarsit, ca dupa ThinkerTalkerDoer numai amsoil , ne si plictisisem !!! ca sa mai intram aici pe topic
                    cel mai taran taran, este taranul de la oras !

                    Comment


                    • Dar ce s-a intamplat cu amicul nostru de nu mai zice nimic? Curios...

                      @Corsaru: Ziceai mai sus ceva despre Ravenol RSE 10w50. Ai folosit, stii ca este bun? Tot caut sa pun ceva mai gros in ATR si am ca alternative Total Racing 10w50, Mobil 1 5w50 Peak Life (apare o versiune noua in curand, care pare sa fie mai buna decat actuala) si am citit si despre acest Ravenol. Momentan am cumparat TOTAL Racing, dar cum il schimb la 6 luni sau maxim 3000 km, as vrea sa comand si pentru schimbul viitor deja.
                      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                      Comment


                      • Originally posted by Xander View Post
                        Tot caut sa pun ceva mai gros in ATR si am ca alternative Total Racing 10w50, Mobil 1 5w50 Peak Life (apare o versiune noua in curand, care pare sa fie mai buna decat actuala).
                        Total Quartz Racing 10w50 2016:




                        Mobil 1 5w50 2016:




                        Mobil 1 Advanced Fully Synthetic 2016:



                        din astea "doua" as merge pe Mobil 5w50 deoarece:

                        -Baza e HC+PAO (10-20%) + (Esteri 1-5%) , fata de Hydrocracking cum e Total
                        -Indicele de vascozitate 180/181 fata de 161 cat e la Total. cu cat e mai mare cu atat e mai bine...vascozitatea mai stabila si la rece si la cald
                        -Molybden 95/101ppm fata de 0 cat apare la Total. Modificator de frecare, acel aditiv ce-ti face motorul mai silentios
                        -Bor 361ppm/707ppm fata de 122ppm cat are Total. si asta e un modificator de frecare, aditiv ce-ti face motorul mai silentios
                        -Fosfor: 1046/1041ppm fata de 912ppm Total. Adiditiv anti uzura.
                        -Zinc : 1113/1125ppm fata de 1031ppm cat are Total. Adiditiv anti uzura.
                        -Calciu : 3382/3622ppm fata de 2591ppm Total. Detergent
                        -TBN : 11,79 fata de 10 cat are Total
                        -TAN : 3,03 fata de 2,32 cum e la total (unicul parametru in avantajul Total)
                        -Pour Point: -46C fata de -36C cum e la Total
                        -Noak : 7,6 la egal cu Total
                        -Flash point: 248C fata de 241C cum e la Total
                        -The Cold Crank Simulator(CCS): 5416 la -30 grade C fata de 6120 la -25 grade C cat are Total.Cifra mai mica la temperatura egala sau mai joasa, inseamna mai bine.
                        InjectoR
                        Senior Member
                        Last edited by InjectoR; 22-03-17, 17:58.
                        Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                        … Jazz do it ...

                        Comment


                        • Merci mult pentru info, sunt foarte utile! E prima oara cand am senzatia ca aflu ceva nou din thread-ul asta, nu ma ia nimeni la trei pazeste ca de ce nu pun Amsoil 0w30 in ATR...

                          O sa pun TOTAL acum, ca il am cumparat si nu suna rau, ma asteptam sa fie exclusiv Grupa 3. Apoi o sa vad ce aleg intre acest Mobil1, Ravenol etc.
                          '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                          Comment


                          • 10W50 e mai ok pe timp de iarna decat 5W50

                            Nu vad pe oilclub.ru si nici pe bobistheoilguy.com VOA sau UOA la uleiul acela Ravenol RSE 10w50
                            mai multe detalii http://www.nickygrist.com/ravenol-rs...-50-1506-p.asp
                            cu un HTHS 4,46 dar si alti parametrii buni. Se poate folosi si iarna (-20 grd, are un PP de -45) in conditii de curse, condus sportiv sau normal/trafic urban.
                            Viscozitatea la 40 grd 107
                            http://www.ravenol.de/en/products/us...ae-10w-50.html
                            cel mai taran taran, este taranul de la oras !

                            Comment


                            • Salut, stiu ca erau cativa useri care au fost multumiti de Total Quartz 9000 0W30. Dar Total Quartz 9000 Future NFC 5W30 a folosit cineva? Stiti ceva de el?
                              Acum am in motor Motul Eco-nergy 5W30, si e ok, nu consuma, nu are zgomote ciudate. Din ce am vazut pe fisele tehnice Total Quartz 9000 Future NFC 5W30 e destul de apropiat la cifre de Motul Eco-nergy 5W30, dar e intr-adevar mai ieftin. Este si la bidon de 4 litri si 5 litri si nu stiu daca o fi la fel sau nu.
                              Pe autokarma e chiar la oferta 72 ron 4 litri. Mi-e sa nu fie contrafacut.
                              maharvey
                              Senior Member
                              Last edited by maharvey; 23-03-17, 14:42.
                              ex '92 Civic VTi EG6 & ex '97 Prelude BB9 & ex '05 Civic Sport EP2
                              '08 Accord Type S CL9 & '97 Prelude BB9

                              Comment


                              • @maharvey
                                Cautam acum total quarz 9000 0w30...nu l-am gasit asa ca nu ma pronunt, dar am gasit
                                acelasi Total Quartz 5w30 HKS G310 despre care am mai pomenit aici, decat ca l-am gasit intr-un top numit: - Uleiurile ideale, top facut de forumul: oil-club.ru la categoria "Mister cel mai bun ulei economic cu molibden", vedeti al 17-lea "paragraf" :

                                http://www.oil-club.ru/forum/topic/7...top-ojl-kluba/

                                iar eu am mai scris despre el AICI

                                apropo, nici un Motul in afara de V300 si X-cess nu apare pe aceasta pagina cu uleiuri de top, la nici o categorie. Coincidenta? Nu cred


                                Voi mai reveni la aceasta pagina cu uleiuri de top, deoarece vad multe confirmari.
                                InjectoR
                                Senior Member
                                Last edited by InjectoR; 24-03-17, 09:28.
                                Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                                … Jazz do it ...

                                Comment

                                Working...
                                X