Honda VTR-SP2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Honda VTR-SP2

    Clasica problema a romanului este consumul. dar de data asta, exista si o solutie pentru a rezolva aceasta problema, o solutie chiar indicata dupa anumite modificari.
    Sa incepem cu inceputul. detin o honda VTR-SP2 luata de la HondaMotorcycle, unii s-ar putea sa o stiti, defapt era chiar singura adusa de importator.
    Am ajuns la 12.000 si am zis sa fac schimbarile de rigoare, dupa iesirea din garantie, daca tot nu am avut nici un fel de problema. Evacuarea am luat-o odata cu motocicleta, fiind vorba de finale Arrow Aluminiu. pana in 12.000 consumul era in jur de 6-8% in functie de mers, evident orice placere se plateste, dar se pare ca devine chiar costisitoare. pe scurt dupa 12.000 am pus filtre pipercross, schimbat si uleiul (din 300v in motorex 10w60) iar consumul a crescut in 10% la un comparativ cu acelasi drum, acelasi stil de mers. fiindca aici sunt multi cunoscatori al fenomenului, mai multi decat pe forumurile moto, intreb si eu daca stiti un atelier bun pentru ajustarea injectiei in functie de schimbarile facute.
    P.S. Motorul merge muuuuult mai bine, dar totusi o modificare ar fi indicata, de ce intreb? pentru ca am sunat la cateva ateliere si nu au harti sau nu se baga la 2V. multumesc

  • #2
    Pai e simplu...iti cumperi un Power Commander II USB, si-ti pui chiar tu singurel harta download-ata de la powercommander.co.uk, iar la un atelier nu faci decat sa te duci sa ti-l monteze pe motocicleta. Poti merge la Catalin Cartus de la My Moto Tuning Service ...pe Viilor 14. Harta ti-o bagi in memoria Power Commanderului fara a-l avea pe moto...ca ti se livreaza in pachet si un cablu de alimentare si-ti trebuie o baterie patrata de 9V pt acest lucru, si totodata in pachet vine si programul ce se instaleaza in calculator, cel care ajuta la transferul hartilor in Power Commander din calculator.
    Problema mare este ca cei de la Arrow au un contract cu Dynojet, si nu prea dau harti pt tobe finale Arrow ... ( http://www.dynojet.co.uk/powercomman...map-detail.php ) asa ca va trebui sa-ti iei un "Arrow Commander" tot de la InterMotorcycle, care este un Power Commander III USB cu un autocolant Arrow pe el si cu harta de injectie deja imprimata in memoria interna.
    De asta nu-mi plac mie tobele Arrow...sunt extraordinare...dar contractele lor te obliga la cheltuieli mari. Eu mi-am luat toba Leo Vince SBK si am gasit harta pt Power Commander-ul meu imediat...merge motoreta ca un vis frumos.
    Daca te mananca totusi de harti de injectie personalizate, nu ai alta solutie decat service-ul lui United Motors in Pipera...ei au Dyno Tester si o pot lucra acolo...dar pregateste-te pt consum...
    If sex was like FireBlade or S2000 nobody would worry about performance.

    2002 Honda CBR 954 RR FireBlade
    ex - 1986 Honda MT5
    ex - 1997 Honda CBR 900 RR FireBlade
    ex - 2001 Honda Civic Type-R
    ex - 2007 Honda Jazz

    Comment


    • #3
      Ulei prea gros, mai ales ca ai un V2!
      sigpic

      HONDA - THE POWER OF DREAMS
      Honda Civic Type-R FN2

      Comment


      • #4
        Originally posted by strumfuadi View Post
        Ulei prea gros, mai ales ca ai un V2!
        ma gandeam. o sa trec iarasi pe 10w40.

        Comment

        Working...
        X