Despre starea drumurilor - ultimele informatii

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Stie cineva cum e drumul intre Bucuresti si Sibiu, cel prin Pitesti. Adica, care mai este situatia pe Dealu Negru?
    "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

    '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

    Comment


    • #32
      Dealu Negru
      A fost peticit, e ok de circulat

      LE: e mai bine asa? E vineri, relaxeaza-te
      ramm
      omu cu warnu'
      Last edited by ramm; 30-04-10, 13:13.
      Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
      2 roti

      Comment


      • #33
        Multam de informatie.
        In Romania, in nomenclatura localitatilor se foloseste doar forma articulata populara, Dealu. Acum, daca e doar o zona numita dupa un deal, si nu o localitate, ai dreptate. Stiu sigur ca, langa Cluj, e un sat Dealu Mare (articulat popular).
        "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

        '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

        Comment


        • #34
          E pe dracu bine. Lucreaza pe el, sunt cozi de ore intregi. Eu o sa ma intorc pe Curtea de Arges, ca mai toata iarna. Iar drumul pe unde n-a fost refacut e destul de prost.
          ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
          Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
          Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
          Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

          Comment


          • #35
            Dar nici ala pe Curtea de Arges nu e intr-o stare excelenta
            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

            Comment


            • #36
              Asa e, dar macar ai doar cei ~2km la intrarea in curtea de arges. In rest e intr-o stare decenta. Plus e de obicei mai liber p-acolo.
              ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
              Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
              Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
              Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

              Comment


              • #37
                Campulung - Pitesti stie cineva cum este?
                '08 Honda Civic Sedan 1,8 ES M/T , Neutron Blue
                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/dungatu/
                Ochi pentru ochi...iar lumea va sfarsi oarba.

                Comment


                • #38
                  Brezoi-Voineasa-Petrosani DN7A

                  Intentionez sa trec pe drumul asta saptamana viitoare.
                  Stie cineva cum e? Nu am off-roader .

                  De asemenea, aveti recomandari pentru cazare? Am de gand sa prind 2 nopti intre Brezoi si Petrosani.
                  Houston, i don't have any problem...

                  Comment


                  • #39
                    Te poti caza in Voineasa, sunt multe pensiuni, mai sunt si hotelurile "Lotru" (2 stele) si "Zan" (4 stele). Sunt pensiuni si in satele dintre Brezoi si Voineasa.
                    Te mai poti caza in Obarsia Lotrului, cu conditia sa se fi terminat nebunia cauzata de lucrarile la Transalpina (nebunie insemnand buldozere, excavatoare etc., adica santier).
                    In privinta drumului, stiu doar cum era acum doi ani, nu am informatii mai recente. Era excelent intre Brezoi si Voineasa, plus ca nu era foarte circulat. Era destul de bun intre Voineasa si Obarsia Lotrului, dar mai avea niste gropi. Foarte prost in Obarsia Lotrului si dupa, vreo cativa km, dintre care exact la iesirea din Obarsie erau numai pietre, se lucra la drum. De pe la Groapa Seaca pana la Petrosani era destul de ok.
                    Nu-ti trebuie cine stie ce grozavie de masina, noi am fost cu Jazz-ul fara nicio problema. Nu cred ca situatia s-a schimbat prea mult in rau de atunci si pana acum.
                    Drum bun, distractie placuta si sa te bucuri la maxim de acea zona superba.
                    A, am uitat ceva: poti alimenta cu incredere la Petrom-ul din Brezoi, inainte sa iei directia de Voineasa. Noi am alimentat de acolo si nu am avut probleme.
                    Alicia
                    Senior Member
                    Last edited by Alicia; 10-08-10, 12:16.
                    "(...)Toți pe buze-având virtute, iar în ei monedă calpă, / Quintesență de mizerii de la creștet până-n talpă.(...) Toți se scurseră aicea și formează patrioții, / Încât fonfii și flecarii, găgăuții și gușații, / Bâlbâiți cu gura strâmbă sunt stăpânii astei nații!" MIHAI EMINESCU, Scrisoarea III http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Alicia/

                    Comment


                    • #40
                      Ca informatie: drumul spre Budapesta. Pitesti-Valcea-Sibiu-Sebes-Deva-Arad-Vama Nadlag e foarte ok. Ieri m-am intors si am fost surprins de ce drumuri sunt de la Sebes incolo. N-am fost cu masina mea din pacate.
                      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/oprescutoma/

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by Alicia View Post
                        Te poti caza in Voineasa, sunt multe pensiuni, mai sunt si hotelurile "Lotru" (2 stele) si "Zan" (4 stele). Sunt pensiuni si in satele dintre Brezoi si Voineasa.
                        Te mai poti caza in Obarsia Lotrului, cu conditia sa se fi terminat nebunia cauzata de lucrarile la Transalpina (nebunie insemnand buldozere, excavatoare etc., adica santier).
                        In privinta drumului, stiu doar cum era acum doi ani, nu am informatii mai recente. Era excelent intre Brezoi si Voineasa, plus ca nu era foarte circulat. Era destul de bun intre Voineasa si Obarsia Lotrului, dar mai avea niste gropi. Foarte prost in Obarsia Lotrului si dupa, vreo cativa km, dintre care exact la iesirea din Obarsie erau numai pietre, se lucra la drum. De pe la Groapa Seaca pana la Petrosani era destul de ok.
                        Nu-ti trebuie cine stie ce grozavie de masina, noi am fost cu Jazz-ul fara nicio problema. Nu cred ca situatia s-a schimbat prea mult in rau de atunci si pana acum.
                        Drum bun, distractie placuta si sa te bucuri la maxim de acea zona superba.
                        A, am uitat ceva: poti alimenta cu incredere la Petrom-ul din Brezoi, inainte sa iei directia de Voineasa. Noi am alimentat de acolo si nu am avut probleme.

                        Multumesc mult pentru informatii. Am vazut si pozele de pe traseu din albumul tau.
                        Ma duc la ArtMania la Sibiu pe Transfagarasan vineri dimineata. Duminica plec spre Tg Jiu unde trebuie sa ajung marti seara. De'abia astept weekendul. Inca ceva: as prefera pensiuni, dar cum imi "dozez" cele 2 nopti? Una o sa fie pe la voineasa si a doua? Nu vreau sa ma trezesc ca ma pun la drum si nu mai gasesc pensiuni pana la Petrosani.

                        Multumesc
                        Houston, i don't have any problem...

                        Comment


                        • #42
                          A doua noapte ar putea fi la Obarsia Lotrului. Suna aici: http://www.obarsia-lotrului.ro/ si vezi daca au locuri. Sau la casute (din acelea mici, de lemn): doamna Mariana Miu, telefon 0744.700.180. La casute era bataie mare, trebuia facuta rezervare cu mult timp inainte. Dar au o mancare extraordinara la Cabana Obarsia Lotrului (unde sunt si casutele), in special un pastrav nemaipomenit. E pacat sa treci pe acolo si sa nu halesti un pastrav la Obarsie. Cel mai bine este sa suni si sa faci rezervare, ca sa fii sigur.
                          Ar mai fi niste vile in statiunea Vidra, dar sunt putine si e cam pustiu pe acolo, dar zona este superba. Cauta pe SindRomania, cred ca asa se numeste sindicatul de care apartin vilele, poate gasesti ceva.
                          Intre Petrosani si Obarsia Lotrului habar n-am sa-ti spun daca mai sunt pensiuni, am uitat daca am vazut sau nu ceva pe drum.
                          Alicia
                          Senior Member
                          Last edited by Alicia; 10-08-10, 13:32.
                          "(...)Toți pe buze-având virtute, iar în ei monedă calpă, / Quintesență de mizerii de la creștet până-n talpă.(...) Toți se scurseră aicea și formează patrioții, / Încât fonfii și flecarii, găgăuții și gușații, / Bâlbâiți cu gura strâmbă sunt stăpânii astei nații!" MIHAI EMINESCU, Scrisoarea III http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Alicia/

                          Comment


                          • #43
                            Da e misto zona, merita de vazuta si zona lacului Vidra. Cat despre statiunea Vidra considera ca nu mai exista. E zona parasita numai e nimeni acolo (in urma cu 2 ani asa era). Totul era parasit si in paragina. Nici macar cainii nu mai bantuiau pe acolo.
                            Pacat de zona. Dar tot raul spre bine fiindca astfel se evita manelizarea zonei.
                            Honda Accord - 2006 2.0 Executive

                            Comment


                            • #44
                              Pentru cine intentioneaza sa mearga in zona Vrancea > din Focsani spre Cascada Putnei->Lepsa->Gresu->Ojdula recomand oprirea in comuna Barsesti pentru evitarea unui traseu care momentan este plin de gropi, iar pe alocuri se deviaza circulatia si pe off-road am testat terenul cu propria-mi bara
                              P.S. drumul Lepsa->Soveja->Campuri din zona este momentan inchis circulatiei!
                              Honda Civic 5D Executive '07 / 1.8 - iVTEC - 140 HP / Nighthawk Black Pearl
                              http://www.hondafan.ro/forum/album.php?u=3169

                              Comment


                              • #45
                                Daca aveti vreodata treaba spre Calafat si nu va grabiti foarte tare si vreti sa incercati si alt traseu decat cel prin Craiova, va propun un drum mai putin circulat, destul de pitoresc, relaxant si fara radare, printr-o Oltenie autentica, foarte putin sau deloc schimbata de-a lungul anilor. Puteti incepe de la Bucuresti spre Alexandria, apoi Turnu Magurele, Corabia, Bechet, Calafat.
                                Bucuresti-Alexandria este ok.
                                Alexandria-Turnu Magurele: usor denivelat pe anumite portiuni. Atentie la intrarea in Turnu Magurele, este o portiune cu piatra cubica unde zdrangane masina din toate incheieturile. Atentie si la intoarcere, dinspre Islaz spre Turnu Magurele, exact la intrarea in Turnu Magurele este o portiune unde asfaltul s-a lasat foarte urat si trebuie s-o ocoliti pe contrasens.
                                Turnu Magurele-Islaz: arata mai bine decat in ultimii ani, l-au plombat, atentie la poduri, sunt facute prost. Exact inainte de podul peste Olt este o portiune ramasa neasfaltata de ani de zile, unde va veti umple masina de praf, din pacate.
                                Islaz-Corabia: ceva gropi imediat dupa iesirea din Islaz, apoi ceva denivelari.
                                De la intrarea in judetul Olt drumul este destul de bun (criblura) si asa o tine in continuare si in judetul Dolj. Cu Jazz-ul nu am mers prea tare (cam 80-90km/h), dar toti ceilalti mergeau mult mai tare decat noi, deci se poate.
                                Este un drum care mie imi place foarte mult, poate se pierde ceva mai mult timp, dar are un farmec aparte, greu de descris, mai ales din Olt incolo.
                                "(...)Toți pe buze-având virtute, iar în ei monedă calpă, / Quintesență de mizerii de la creștet până-n talpă.(...) Toți se scurseră aicea și formează patrioții, / Încât fonfii și flecarii, găgăuții și gușații, / Bâlbâiți cu gura strâmbă sunt stăpânii astei nații!" MIHAI EMINESCU, Scrisoarea III http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Alicia/

                                Comment

                                Working...
                                X