Despre starea drumurilor - ultimele informatii

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Confirm pentru Sighisoara-Brasov, in special Padurea Bogatii este ceva de groaza. Nu recomand sub nicio forma.
    Alba Iulia-Cluj Napoca a inceput sa se strice, sunt cateva gropi unde poti ramane cu roata acolo.

    Comment


    • Voi cand ati fost pe drumul Sighisoara-Brasov?Eu am fost saptamana trecuta si nu mi s-a parut atat de grav.In fine,poate sunt obisnuit cu Pitesti-Brasov care-i chiar nasol.

      Comment


      • Pai pe la Bogata am trecut de 3 ori in ultima saptamana si astazi voi trece din nou. Eu am spus doar despre segmentul Maierus - Hoghiz ca e teribil. Dupa acel segment, drumul e bun, la fel si inainte de el.

        Comment


        • @vtin: Dar tu de ce nu te duci la Hoghiz prin Sercaia? Ai scapa de bucata aia proasta, sau macar de cea mai mare parte din ea.
          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

          Comment


          • Originally posted by Delphi View Post
            @vtin: Dar tu de ce nu te duci la Hoghiz prin Sercaia? Ai scapa de bucata aia proasta, sau macar de cea mai mare parte din ea.
            Hogiz-Sercaia: am avut eu sansa... mai degraba nesansa... sa merg pe acolo. Cel mai infect drum din tara, inimaginabil, era sa imi rup masina, nu se poate merge decat cu 10 la ora, milioane de gropi si balti si iar gropi, este CATASTROFAL.
            Localnici il denumesc "drumul rusinii"
            Am fost acum vreo 3 ani.
            Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
            Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
            Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

            Comment


            • Şi eu acum câţiva ani pe acolo şi mi-am blestemat zilele. Iar Accord-ul nu este CRV, totuşi!
              '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

              Comment


              • @Delphi: pe acolo merg, dar de la Hoghiz cobor fie spre Brasov, fie spre Sf. Gheorghe si trebuie sa trec prin Valea Bogatii.
                @Cerevelu si Zagado: de 2 ani si jumatate (de cand il stiu eu bine), drumul Sercaia-Hoghiz este unul dintre cele mai bune drumuri din tara.
                Un drum facut praf care ar fi fost alternativa perfecta la DN1 dinspre Brasov ar fi fost Zarnesti - Sercaia (prin Vad), dar...

                Comment


                • @vtin - e adevărat că eu am fost pe acolo cu mai mult de 2 ani şi jumătate în urmă. Mă bucur că l-au făcut că era să rămân cu maşina pe-acolo.
                  '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
                  http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

                  Comment


                  • Asta cu "mie nu mi s-a parut grav" e destul de relativa, conteaza foarte mult perceptia fiecaruia, precum si masina cu care mergi. Iar cu Accord SSE cu arcuri H&R si jante cu balon de 45, pe gropile alea din Padurea Bogatii, am crezut ca pica roata la o groapa mai sanatoasa luata noaptea.
                    Pentru mine e o foarte mare problema cand drumurile "europene" au gropi sau alunecari de teren, indiferent cat de mari/mici sunt.

                    Comment


                    • Trebuie sa fac un drum din Timisoara la Iasi.
                      O sa merg cu Type-R-ul....
                      By default, google maps ma intruma pe traseul Alba Iulia>Soavata>Gheorgheni>Piatra Neamt>Iasi, care pare cel mai scurt.
                      Dar vad ca este o optiune si mai la sud Sibiu>Brasov>Tecuci etc....
                      A-ti experimentat vreunul din cele doua trasee? Vre-o recomandare?
                      07 Honda Civic Type R Milano Red
                      Ex: '08 Honda Civic Sedan 1.8 S MT Taffeta White

                      Comment


                      • Originally posted by cerevelu View Post
                        Hogiz-Sercaia: am avut eu sansa... mai degraba nesansa... sa merg pe acolo. Cel mai infect drum din tara, inimaginabil, era sa imi rup masina, nu se poate merge decat cu 10 la ora, milioane de gropi si balti si iar gropi, este CATASTROFAL.
                        Localnici il denumesc "drumul rusinii"
                        Am fost acum vreo 3 ani.
                        Oamenii, l-am facut eu asta vara cu Logan. Drumul e bun.
                        Pe "harta calitatii drumurilor" apare verde, deci ok. http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=199.0
                        "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                        Comment


                        • Dragii mei, a fost proba la Nationala Hondafan acum 2 ani pe drumul ala.

                          Comment


                          • Originally posted by Vincent_77 View Post
                            Trebuie sa fac un drum din Timisoara la Iasi.
                            O sa merg cu Type-R-ul....
                            By default, google maps ma intruma pe traseul Alba Iulia>Soavata>Gheorgheni>Piatra Neamt>Iasi, care pare cel mai scurt.
                            Dar vad ca este o optiune si mai la sud Sibiu>Brasov>Tecuci etc....
                            A-ti experimentat vreunul din cele doua trasee? Vre-o recomandare?
                            N-ai ce cauta pe Praid Gheorgheni cu Type-R, jumatate de drum e proasta, restul (inspre Praid e ok, viraje, distractie, insa e ingust). Gheorgheni spre Lacu Rosu iar, asfaltul e prost, peticit etc. La fel Bicaz Piatra Neamt. Drumuri parcurse de mine asta toamna.
                            Mergi mai la Sud, Brasov, Tg Secuiesc, Focsani, Barlad. NU STIU EXACT cum e portiunea Sf Gheorghe - Tg Secuiesc, culoarea galben de pe acea harta poate insemna si drum acceptabil fara capcane majore poti sa-i dai bice (cu Accord) (valea Ariesului spre exemplu pe care o poti parcurge toata fara probleme cu un Type-R) dar si "cauta alta ruta pentru Type-R sau mergi ca pisica pe-acolo".
                            Io si Ea
                            Senior Member
                            Last edited by Io si Ea; 26-04-18, 14:48.
                            "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                            Comment


                            • Brasov-Targu Secuiesc e destul de rau si mereu plin. Targu Secuiesc - Foscani numai pe la Ojdula, Lepsa, Tulnici (pentru calitatea asfaltului, nu si pentru viraje si media orara sub orice critica, chiar in lipsa oricarui trafic, plus mereu cate un echipaj de politie la panda, dupa Tulnici spre Focsani).

                              Comment


                              • Cand mai faceam si eu TM-Iasi destul de des, mai schimbam de plictis rutele...una era prin Alba Iulia - taiam pe sub Turda/Campia Turzii (era o portiune mai rea, insa era putin) - TG. Mures - Toplia - Borsec -TG. Neamt-Iasi.
                                Acum nu stiu cum mai e drumul, stiu ca odata se refacea de la Targu Mures inspre Tg. Neamt.
                                Drum bun oricare ar fi alegerea ta.
                                LaurB
                                Senior Member
                                Last edited by LaurB; 26-04-18, 15:05.

                                Comment

                                Working...
                                X