Motoare hibride si pe motoarele mai mari la Honda?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    @andrei_r:
    Eu n-am spus ca e complet inutil, am spus doar ca pe unele piete investitia s-ar putea sa fie mai mare decat castigul.
    Pe foaie ar face sens pe orice masina, dar intrebarea ramane:
    daca o masina asa populara precum Accordul n-a facut treaba in SUA, cata treaba ar face in Europa?
    Sigur ca un consum de 17% sperie, dar daca-l scazi la 13-14 si mai pui 3.000€ la pret, asta nu sperie?

    @razvan p.:
    In SUA preturile la combustibili au inceput sa o ia razna de cand intrase Bush in razboi, adica dupa 11.9.´01, asa ca, dupa parerea lor, a fost cat se poate de justificata introducerea unui Accord Hybrid. Nu spun ca n-ai dreptate in ceea ce spui tu, dar daca dam vina pe Accord Hybrid trebuie sa dam vina si pe Civic Hybrid sau de ce nu si pe Civic GX.
    Cat priveste fluctuatiile de pret din SUA, ele si acum exista, sunt luni in care "batranele barosane americane" fac legea la vanzari, dupa care urmeaza iar o perioada in care lipsesc cu totul din topurile vanzarilor.
    Oamenii aia chiar nu se lasa impresionati de curentul verde si de eforturile de marketing ale Toyota si Honda ci am impresia ca-si fac achizitiile mai mult oportunist decat dupa o anumita politica.
    HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

    Comment


    • #17
      Hondatu,

      In SUA cam asa se intampla, cum ai spus tu, cumparaturile se fac strict oportunist si pertinent. Nu o sa vezi americanul de rand ca o sa-si cumpere o masina hibrid pentru ca e trendy, dar o va face daca asta ii va salva sume importante de bani din impozite s.a.m.d.

      Ei de obicei sunt fideli marcilor care le cumpara din cauza faptului ca sistemul de buy-back este foarte bine pus la punct.

      Caz concret o cunostinta de-a mea: Honda Accord Coupe 2003, pret de lista 21.000$, negociata si cumparata cu 18.500$, folosita 3 ani si data la buy-back pentru modelul din 2006: evaluata la 14.500$. A mai pus 4700$ pana la pretul celei noi, negociata si aia.

      Avantajul lor este piata mare de desfacere, puterea de cumparare si sumedenia de oferte, una mai buna decat cealalta.
      sigpic
      Daca vine muntele la tine si nu te cheama Mahomed... fugi!!! Sigur e alunecare de teren!

      Comment


      • #18
        Originally posted by hondatu View Post
        @andrei_r:
        Eu n-am spus ca e complet inutil, am spus doar ca pe unele piete investitia s-ar putea sa fie mai mare decat castigul.
        Pe foaie ar face sens pe orice masina, dar intrebarea ramane:
        daca o masina asa populara precum Accordul n-a facut treaba in SUA, cata treaba ar face in Europa?
        Nu am vrut sa spun asta, probabil m-am exprimat gresit, scuze. Parerea mea este ca Accord-ul este modelul cel mai bine motorizat, din acest motiv nu a prins si probabil nu va prinde Hyibrid-ul, (daca stau si ma gandesc bine, niciun alt model actual nu are atatea combinatii de cutie viteze/motor disponibile).
        Originally posted by hondatu View Post
        Sigur ca un consum de 17% sperie, dar daca-l scazi la 13-14 si mai pui 3.000€ la pret, asta nu sperie?
        Eu nu prea cred... cine da 57000 euro mai are 3000 lejer (excludem cocalarii aici), iar un sistem hybrid nu doar ca i-ar fi scazut consumul (cred ca si mai mult de 13-14) insa foarte probabil ca ar fi crescut imaginea modelului, si, foarte important, sa nu uitam ca in multe alte tari au niste avantaje foarte mari astfel de motorizari.

        Eu as paria ca in cativa ani vom vedea optiunea de motorizare hybrida pe toate modelele, daca ar fi fost acum era si mai bine.
        '09 Audi A6, 2.0, A/T, Grey
        Fosta:
        '08 Honda Civic Sedan 1.8 M/T, Taffeta White
        Javascript motherfucker in Iasi?
        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/andrei_r/

        Comment


        • #19
          Sigur ca tendinta constructorilor auto este de a hibridiza cat mai mult paleta modelelor auto ceea ce nu e un lucru rau, ba chiar vor fi nevoiti sa o faca daca tinem cont de ce legi ii asteapta din 2013 incolo, dar eu am pe mai departe mari dubii ca in Europa le va aduce ceva. In afara de un mare + la imagine. Ca vinzi 20 de Legend-uri pe luna sau ca vinzi 25 (dintre care 5 in versiune hibrid), nu stiu zau cat de satisfacator poate fi o asemenea cifra. Asta ar fi situatia cel putin pe cele mai multe piete unde "motivatia financiara" e minima, iar cele care azi ofera "motivatii grase", ramane de asteptat daca si le vor mai permite peste cativa ani.

          Dar oricum ar fi, Honda are nevoie de acest sistem cel putin pentru Acura si Hondele mari din SUA.
          HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

          Comment


          • #20
            daca ne uitam la "trend"-ul actual,bogatii europei au inceput sa prefere imaginea mult mai "ECO" a limuzinei LEXUS 600hl in detrimentul unor "bestii" consacrate tip S65AMG sau mult trambitatul S8 ca sa nu-l uit si pe noul 760Li V12 twin turbo...

            la clasa business,acolo unde s-ar incadra A6,seria 5 sau E-classe,lexus spera la vanzari in crestere cu GS 400H/450h!

            daca HONDA vrea ca modelul LEGEND sa supravietuiasca in EU ar trebui sa gandeasca un IMA!si pt el!doar sistemul IMA e f vechi si cred ca nu ridica probleme de implementare!chiar si pt 5 buc/an UDO!eu zic ca ar fi muuult mai mult de atat vandute!

            daca ACCORD-ul EU e platforma ACURA TSX si nu are nimic in comun cu modelul NORD AMERICAN ar trebui sa-l gandeasca si pe el cu IMA!!!eventual sal coboare la o cilindree de 1,8!
            ex CL7 AT 2006
            CN1 Sport 2005
            KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

            "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

            Comment

            Working...
            X