Motoare hibride si pe motoarele mai mari la Honda?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Motoare hibride si pe motoarele mai mari la Honda?

    De curand am avut o discutie interesanta cu cineva, discutie legata de oferta extrem de slaba si limitata IMA pe modele hybrid HONDA! persona in cauza ma asigurat ca departamenul de dezvoltare de la honda are in proiect de multa vreme cel putin 2 variante suplimentare de HYBRID!pt motoarele de 2.0 si V6 legendului!

    cum ati comenta "zvonul"? sunt sanse privind numai la pasul timid pe care l-au facut cu CR-Z ul caruia i-au daruit un 1.5IMA?
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 06-04-10, 11:22.
    ex CL7 AT 2006
    CN1 Sport 2005
    KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

    "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

  • #2
    da, pentru van-uri si SUV-uri:

    http://www.hondafan.ro/forum/showpos...&postcount=864
    Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
    ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

    Comment


    • #3
      Din 2006 incoace auzim despre planurile Honda referitoare la aceste tipuri de motorizare, concret inca nu vedem nimic. Asta imi spune ca cineva e foarte entuziasmat de arta imprastierii de zvonuri SAU ca cineva doarme-n post.
      Cat de folositoare ar fi o asemenea miscare (pentru continentul european), mi-e greu sa-mi dau cu parerea dupa ce in SUA (taram sfant pentru Honda), Accord-ul Hybrid s-a vandut in mai putin de 30.000 de unitati.
      Pe foaie da bine orice completare a unei motorizari deja existente, in practica - cu exceptia Japoniei - realitatea te poate aduce repede pe pamant. Adica eu nu cred ca in Europa Accord-ul duce o viata grea fiindca are numai un motor diesel sau ca nu are hibrid.

      Concluzia mea: pentru Europa deocamdata e irelevant ca Accordul si Legendul au sau nu si motorizari hibride, cotele lor de piata vor ramane neschimbate, cel mult capitoul imagine ar avea de castigat. Nu toate tarile se numesc Olanda unde statul te incurajeaza cu 6.000€ in a-ti cumpara o masina hibrid.
      De rentat insa se poate renta pentru japonezi si nord-americani.
      HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

      Comment


      • #4
        putin off-topic:

        http://wot.motortrend.com/6639707/fu...upe/index.html
        Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
        ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

        Comment


        • #5
          stire actualizata:

          http://www.canada.com/cars/story.html?id=2163996
          Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
          ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

          Comment


          • #6
            @ hondatu

            Parerea mea, personala, Accordul sufera in Europa pentru ca n-are un diesel de cilindree mai mica.
            sigpic
            Daca vine muntele la tine si nu te cheama Mahomed... fugi!!! Sigur e alunecare de teren!

            Comment


            • #7
              Da, dar asta-i alta discutie.
              Eu adusesem in discutie "suferinta" Accordului in Europa in contextul hibrid si hibridizarea sa, mai exact, faptul ca lipsa unui Accord Hybrid nu ar schimba semnificativ situatia.
              Ma fukui inteles?
              HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

              Comment


              • #8
                off-topic

                Originally posted by Quicker View Post
                @ hondatu

                Parerea mea, personala, Accordul sufera in Europa pentru ca n-are un diesel de cilindree mai mica.
                se lucreaza la un diesel in jur de 1700 cmc, posibil pentru modelele sub Accord
                Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                Comment


                • #9
                  @ hondatu... te Fukui, sensei!

                  Tokyo, am auzit si eu chestia asta.

                  Cat despre hibridizarea Accordului, cum zice hondatu, mare impact nu o sa aiba, iar la noi aproape deloc.

                  Legislatia noastra nu sprijina cu nimic ideea de hibrid, de low emissions, cum se intampla in vestul Europei, unde cumpararea unui hibrid e o afacere pe termen mediu/lung, pentru ca te scapi de multe taxe si impozite, iar la noi... reversul medaliei.
                  sigpic
                  Daca vine muntele la tine si nu te cheama Mahomed... fugi!!! Sigur e alunecare de teren!

                  Comment


                  • #10
                    Pentru Accord de acord dar cu siguranta ar fi ajutat CR-V-ul in varianta 2.0 benzina, la fel si Legend-ul, credeti voi ca nu se sperie lumea cand vede 17% consum in oras?
                    Ce sa mai zicem de un R18A cu un IMA de 30-40CP, ar fi fost un vis, mai pui si cutie manuala si e WIN
                    '09 Audi A6, 2.0, A/T, Grey
                    Fosta:
                    '08 Honda Civic Sedan 1.8 M/T, Taffeta White
                    Javascript motherfucker in Iasi?
                    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/andrei_r/

                    Comment


                    • #11
                      Automobilele hybrid reprezinta viitorul! Honda e "in carti".Urmatorii 5ani vor avea o crestere f mare la masinile hybrid.
                      Traieste fiecare zi ca si cum ar fi ultima!!!
                      HONDA JAZZ HYBRID '14 1.3DSI,I-VTEC IMA 100CP
                      MAZDA CX-5 REVOLUTION '14 2.2CDI 175CP

                      Comment


                      • #12
                        Eu astept statiile alea de hidrogen, la noi, sa putem cumpara FCX Clarity.
                        sigpic
                        Daca vine muntele la tine si nu te cheama Mahomed... fugi!!! Sigur e alunecare de teren!

                        Comment


                        • #13
                          Un CR-V pe hidrogen, wow! ce interesant ar fi!
                          Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                          "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                          "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by tokyodream View Post
                            se lucreaza la un diesel in jur de 1700 cmc, posibil pentru modelele sub Accord
                            nu se lucreaza la un 1.7 diesel!el exista!de la generatia EP de civic,pe italia s-au montat motoare diesel "hybride"!!!jumatate HONDA jumatate ISUZU!!!capul motorului este honda,chilasa si alte alea,iar blokul motor cu pistoane biele cuzineti sunt ISUZU!!
                            denumirea pe acre am vazut-o a fost 1.7 i-CTDI!!!!Am vazut un astfel de civic cu nr de italia acum 2 ani,propietarul mi-a spus "istoria" motorului si cei de la service au confirmat-o!!

                            @hondatu:
                            faptul ca EI au avut un esec pe piata NORD AMERICANA nu ACCORDUL HYBRID a fost pt ca l-au "precipitat" cu lansarea in anii aia!
                            *<no offence,dar poti deveni usor tampitel daca crezi ca lumea isi regleaza ceasul dupa "tine"(cand spun asta ma refer la TINE=CONSTRUCTOR AUTO)>,intri cu o idee futurista si te astepti ca toti ceilati sa cada in extaz!!!!inceputul anilor '90 si chiar 2000 nu ii facea pe americanii dornici de V8 HEMI de 6000cmc sa fie interesati de o "ascutitoare" electrica!DODGE VIPER capata in acei ani un motor V10 8300cmc si lista e lunga!!!chiar crezi ca ACCORDUL HYBRID interesa pe careva cand dadea 1$ pe 1gallon(3,86 l) de regular????eu nu cred!
                            acum tata, e alta branza!!!se uita americanul la pompa,face emisiuni cu drive test la civicul 5D 2.2 i-CTDI dar realizatorul show-ului constata cu stupoare ca nu are posibilitatea sa-l alimenteze pe 90% din teritoriul N/A ca dimensiunile pompei sunt pt turck-uri.....
                            NORD AMERICA se uita la consum!!!hybridele se vand bine,prea bine(a se vedea mascarada care este facuta pt a discredita TOYOTA)continentul riscand sa devida prea linistit cu atatea TOYOTA PRIUS si LEXUS HYBRID pe drumurile lor...

                            HONDA vine cu ideea geniala a unui autovehicul pe baza de hydrogen dar nu mai dezvolta deloc acest IMA!!!hydrogenul este viitorul!honda se grabeste din nou.vor avea aclasi drum ca atunci cand lansau ACEL ACCORD HYBRID!!!R20 CU IMA s-ar vinde oriunde bine in momentele astea in care barilul a luat-o razna!

                            haideti sa vedem ce succes vor avea cu CR-Z,sa refacem putin concluziile!WE trecut a fost din nou in iasi INSIGHT!de 10 ori mai interesant a fost ACCORDUL diesel AT!

                            *citat
                            ex CL7 AT 2006
                            CN1 Sport 2005
                            KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

                            "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

                            Comment


                            • #15
                              Draga Razvane, stiu acel motor de HONDA+ISUZU de 1.7 diesel, este in Iasi un civic 5 usi gri
                              il vad zilnic!

                              daca aruncati un ochi la PRESA o sa vedeti ca pe net circula informatii ca se lucreaza la unul "in jur" de 1.700 cmc diesel nou si IMA generatie noua, care va apare in maxim 3 ani pentru suv-uri si van-uri !
                              Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                              ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                              Comment

                              Working...
                              X