Aprilie 2010: Campania GROAPA UCIDE!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Aprilie 2010: Campania GROAPA UCIDE!

    GROAPA UCIDE

    Azi, 26 Martie 2010, ora 2:00AM, a inceput o campanie de constientizare a pericolului reprezentat de gropile din asfalt.

    Campania consta in desenarea langa fiecare groapa a profilului unei persoane intinse pe asfalt, similar celor dintr-un accident mortal.

    Au fost deja marcate in acest mod aproximativ 70 de gropi serioase din toate sectoarele Bucurestiului folosindu-se un spray cu vopsea nepermanenta.

    Campania nu are in vedere victimele deja facute de gropile din asfalt dar trage un semnal de alarma despre urmarile tragice ce pot fi cauzate de acestea.

    Campania nu este a motociclistilor pentru motociclisti, se adreseaza tuturor participantilor la trafic afectati de gropi si de catre carosabilul degradat.

    Gropile existau, noi am marcat posibilitatea producerii de viitoare victime.

    Daca in alt mod nu putem influenta autoritatile sa schimbe aceasta situatie, macar putem sa economisim banii de creta cheltuiti in ?favoarea? participantilor traficului rutier la marcarea accidententelor si, in acest mod, poate vor ramane mai multi bani pentru intretinerea strazilor.

    Campania este simpla, non-agresiva, dar cu un impact puternic.
    Alatura-te oriunde ai fi in tara si ia cu tine cand pleci de-acasa o creta sau o creta cerata, ori o vopsea nepermanenta si ?daruieste? fiecarei gropi din orasul tau conturul potentialei victimei pe care o asteapta.

    Astfel, cei ce sunt in masura vor sesiza numarul impresionat al locurilor unde asfaltul este degradat si vor dispune repararea gropilor cauzatoare de victime!!!

    Este important sa folositi momente ale zilei/noptii astfel incat sa nu deranjati traficul.

    Deasemeni, folositi creta sau vopsea nepermanenta ca sa nu existe explicatii si dialoguri inutile cu politia.

    Gropila este un altfel de shotron. Cineva, mai devreme sau mai tarziu va arunca piatra in el si va sari!

    Folositi-l pe Gropila si semnalati locurile de pe carosabil din toata tara ce pot contribui la aparitia victimelor viitoare, poate asa vor fi mai putine.

    Sursa: http://www.motociclism.ro/forum/inde...owtopic=500058
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 01-04-10, 16:45.
    sigpic

    HONDA - THE POWER OF DREAMS
    Honda Civic Type-R FN2

  • #2
    Foarte buna ideea, chiar daca nimeni nu o sa faca nimic, macar ati luat atitudine.

    Respect

    Comment


    • #3
      Sa-l cunoastem pe GROPILA :
      http://gropila.dacorum.ro/
      If sex was like FireBlade or S2000 nobody would worry about performance.

      2002 Honda CBR 954 RR FireBlade
      ex - 1986 Honda MT5
      ex - 1997 Honda CBR 900 RR FireBlade
      ex - 2001 Honda Civic Type-R
      ex - 2007 Honda Jazz

      Comment


      • #4
        Din pacate avem o noua victima a gropilor

        RIP
        http://stirileprotv.ro/stiri/evenime...clistilor.html

        Comment


        • #5
          Si cu ocazia asta nefericita, i-au facut reclama lu gropila.
          RIP
          The things you are scared of, are usually the most worth while...
          If you wanna FLY, at least FLY BLACKsigpic ->

          Comment


          • #6
            Foarte buna initiativa, dar din pacate nu stiu ce efect va avea asupra baietilor de la autoritati!!! Am deja un prieten care dupa evenimentele din ultimul timp va renunta la motor. Eu ma mai gandesc, dar cred, nu pentru mult timp.

            Comment


            • #7
              Starea drumurilor de la noi m-a facut si pe mine sa renunt la ideea de motocicleta, in detrimentul sigurantei. Prefer sa nu ma dau in loc sa ma dau poate pentru ultima data.

              RIP
              sigpic
              Daca vine muntele la tine si nu te cheama Mahomed... fugi!!! Sigur e alunecare de teren!

              Comment


              • #8
                o idee buna

                din pacate rolul ei este predominant "cathartic"
                cei care merg pe drumurile pline de gropi sunt oricum extrem de constienti de ele - nu prea au cum le uita ; asa o sa avem macar sentimentul ca am ironizat inteligent pe cei cei responsabili; care nu au, oricum probabil echipamentul cognitiv sau gradul de interes pentru a a intelege sau suferi prea tare dupa un astfel de mesaj;

                in rest
                drumarii tot prost isi vor face treaba
                primaria tot nu o sa traga pe nimeni la raspundere
                motociclistii tot >140 o "sa-i dea" pe unde stiu ei ca nu sunt radare... ma rog, o parte din ei

                din pacate
                "Ethics. That's always so inconvenient."
                Cal Lightman

                Comment


                • #9
                  terminati-va mah ca am examen de A in 30.04.....ce....vreti sa nu ma prezint? gropile vor exista, nu-mi pot imagina viata fara ele, motociclisti cu >140 vor exista deasemeni, RIP-uri vor mai fi dar peste toate astea sper sa descopar senzatii noi, sper sa devin un mai bun participant la trafic (fie el sofer, pieton), sper sa pot intalni oameni asemeni mie, persoane carora sa nu le pese de cat scot pe 400 in linie dreapta, sper sa ma pot bucura de o zi insorita de vara si mai presus de toate, permiteti-mi sa ma bucur si sa-mi imaginez ca intr-o zi voi iesi din curte cu Xj-ul meu si strada va fi asfaltata iar traseul pe care-l voi urma pentru a ajunge la servici va fi unul fara gropi.

                  in acest sens, sper ca in cel mai scurt timp sa pot spune, pe orice forum, RIP GROPILA
                  sigpic http://hondafan.etp.ro/gallery/v/danp/Jazz/

                  Comment


                  • #10
                    succes!pe mine prezenta lui rares(fiul meu) ma descurajeaza...
                    ex CL7 AT 2006
                    CN1 Sport 2005
                    KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

                    "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

                    Comment

                    Working...
                    X