KINKY_BOY: '05 Honda Civic Type-R, Milano Red

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by Achim View Post
    am ceva amintiri cu masina asta asa ca ai grija de ea
    Ya filthy....

    Comment


    • #17
      The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.



      DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

      Comment


      • #18
        Ieri am investit doar vreo 7 ore in curatenie exterior si interior dar au iesit f bine.
        Mai intai am dus-o la spalatorie sa fie tabla curata fara praf si apoi am inceput cu exteriorul sa dau jos lipiciu ramas de la actibildele care au fost pe masina.
        Am tot cautat pe net cu ce sa curat , pt ca tom mi-a zis ca el a facut si un polish si nu a iesit, si am dat de niste oameni care au folosit si recomandau de la mafra (DECA FLSAH)un spary degresant pentru adezivi si urme de asfalt ramase pe caroserie. N=am avut incredere totala in feedback-ul dat de altii si nici in ce scrie pe spray asa ca am facut niste teste prin portbagaj si la motor sa vad dc se ia vopsea dupa ce dau cu asta. Si dezamagire maxima, carpa alba se inrosea, nu f mult dar clar se lua din vopsea. In portbagaj vopseaua nu era lacuita dar la motor sigur era lacuita in zona de teste asa ca m-a descurajat de tot sa folosesc spray-ul pe caroserie. Suparare mare ca imi pusesem toate sperantele in el

        M-am apucat de luat lipiciu de la folii de pe geamurile fata cu un spray detergent pentru geamuri cu spuma activa(CristalVetro 200).Am folosit niste lavete aspre (cum e partea aspra la buretii aia de vase) si in combinatia asta am reusit cu succes sa dau jos tot lipiciul ala nenorocit si acum geamurile sunt super curate. Dupa ce am vazut cat de bun e detergentul asta, am zis sa vad dc nu pot sa curat si lipiciul de pe caroserie cu el. Am facut testele cam in aceleasi locuri si nici urma de vopsea pe carpa de bumbac. Am luat-o asa usor si am reusit cu rezultate maxime sa scot lipiciul si de pe caroserie chiar si alte puncte de mizerie intarite care la spalat nu ieseau. Recomand cu incredere maxima CristalVetro 200

        Pentru tapiterie si plastice am folosit un detergent foarte bun numit PULIMAX, si am fost satisfacut de rezultate, chiar scoate murdaria din orice plastic, tesaturi, alcantara. Pt scaune am mai avut un spray pt velur si alcantara (Flash) dar nu mi s-a parut cine stie ce, dar nici nu l-am folosit prea mult ca am facut treaba cu celalalt.

        Dupa curatare, bordul si plasticele le-am dat cu un spray DIAMANTPLAST SATIN pt aspect, protectie si antistatic, fara silicon care nu luceste si nu e uleios. MI-a placut rezultatul si cu asta, asa ca dc aveti nevoie il recomand.

        Mi-a mai zis ala de la spalatorie ca inainte foloseau pt degresare produse de la ma-fra si ca a trebuie sa le schimbe pt ca patau plasticele exterioare cum sunt cele de pe montantii centrali. Nush dc e adevarat, dar se pare ca nimic nu e sigur pana nu verifici singur sau din surse de incredere.
        R 42659 - Milano Red Ep3

        Comment


        • #19
          pai pune si tu niste poze sa vedem cum a iesit
          "I felt my vanos pulling, but i guess his vtec pulled harder, stronger, faster"

          Comment


          • #20
            felicitari pt munca depusa, chiar suna a treaba buna ce ai facut tu acolo.
            niste poze chiar ar fi de folos sa vedem si noi masina shiny si felicitari pt achizitie, sa ai grija de ea
            '00 Audi S3 1.8T quattro
            ex: modded '08 Suzuki Swift Sport 1.6 VVT

            Comment


            • #21
              salut,

              o sa vina si poze, chiar unele profi dar mai asteptam un pic caci pana acum timpul a fost foarte limitat din pacate

              am incaltat-o de vreo sapt cu bridgestone-uri re050 si am facut primul drum mai lung cu ea, vreo 8-900 de km. Daca nu te mai uiti si pe bord sa vezi ce viteza ai, ea se tot duce loc sa fie iar demarajul mereu te lasa cu zambetul pe buze si mai infipt in scaun. Mai sunt niste sunete care cred eu ca nu ar trebui sa fie si se pot remedia sau doar trebuie sa ma obisnuiesc eu cu ele ca de, e si ea masina sport - am programata luni o vizita la asko si vedem atunci ce si cum.
              Cauciucurile sunt super ok pe uscat am avut o frana mai violenta si au tinut exceptional, insa cand m-am intors pe ploaie diferenta a fost notabila, dar la viteze omenesti sunt ok.

              Am vazut ca toata lumea s-a apucat de suspensii si as vrea sa ma ajutati si pe mine cu niste pareri caci eu vreau sa le fac mai soft pe ale mele.
              Din pacate vreau sa fac un setup mai soft in primul rand pentru binele masinii (de multe ori primeste niste socuri de imi vine sa trag pe dreapta sa vad dc nu s-a intamplat ceva) si in al doilea rand pentru un minim de confort.
              Cu setup-ul facut de Tom masina nu filtreaza aproape nimic din denivelari indiferent de viteza chiar si cu edfc pus pe 16 la stiffness care este maxim pt soft. Masina sta exemplar in viraje, zici ca e lipita, dar din pacate portiunile de drum bun in care lucrurile sunt cum ar trebui sa fie sunt prea putine si asta pe drumul european intre Bucuresti si Severin care chiar e considerat f bun. Chiar am venit cu cineva acum si era f surprins ca drumul e valurit pe multe tronsoane pentru ca el nu si-a dat niciodata seama si nici eu nu am observat asta mergand cu alte masini.
              Am vorbit si cu Tom si el nu prea a fost incantat de idee dar oricum pana o sa invat sa merg si eu cu masina la limitele ei o sa mai fie nevoie de experienta si pana atunci o sa o folosesc in conditii relativ normale ceea ce nu necesita un setup atat de tare.

              Ma intreb de ce setarea pe edfc nu are nici un efect notabil intre valorile 12 si 16? e din cauza ca ea este coborata destul de mult si arcurile sunt f comprimate si atunci chiar dc amortizoarele sunt mai moi efectul este aproape 0 din cauza lor?
              ma gandeam sa o si ridic putin pt ca de multe ori pana acum dc intru cu fata sau vreau sa o bag in curte pe o panta cu inclinatie decenta imi atinge buza aia de cauciuc de sub bara fata. Oricum nu vreau sa o ridic prea mult, ma gadeam la un 7-8 mm ca lucrurile sa fie mai safe si poate si arcurile pot sa lucreze mai mult.
              Gandesc corect sau nu e ok ce zic eu?

              mersi

              P.S. eu sunt la inceput cu mecanica si setari, stiu doar ce am mai apucat sa citesc pe forumuri insa experienta practica este zero asa ca sa ma luati usurel si cu rabdare va rog
              R 42659 - Milano Red Ep3

              Comment


              • #22
                problema e ca nu multa lume de pe aici are experinta reglajelor din EDFC. ceea ce stiu e ca Tein'urile mele s-au simtit putin mai "moi" pe comprimare decat arcurile pe care le-a avut si Corse pana de curand, insa pe "inaltare" se simtea clar ca "tin mai bine" si asa cum ai spus si tu, citesc drumul mai corect. deci dpdv al confortului, mie mi s-au parut mai ok decat doar arcurile pe care le montasem. De asemenea am auzit feedback'uri care ziceau ca suspensiile aftermarket (coilover) montate pe masina nu au avut niciun fel de revers negativ fata de OEM'uri, si ca nu i-au "zgaltait" mai tare. nu iti pot oferi decat un schimb cu Tein'urile mele dar nu stiu ce vei rezolva

                cat despre RE050 ce pot sa zic, pe Cooper am montat unele 205/45/R17 si tin ok (intr-adevar, astea sunt RFT ceea ce dpdv al performantelor e un minus) dar nu le-as fi gasit ca ideale pt EP3. OEM Civic'ul venea cu RE040, care erau foarte in regula o data incinse ca la balamuc, dar pt daily drive erau un dezastru monumental
                The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.



                DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

                Comment


                • #23
                  eu acum am re050 pe s2k si mi se par foarte ok, iar in legatura cu re040 totul tine de presiune cu care mergi in ele...
                  Most sports require only one ball, motorsport requires two...

                  "how to make it in zi undistry or life"

                  Comment


                  • #24
                    Chestia asta cu confortul este relativa, fiecare va avea o alta parere, deoarece fiecare are alte asteptari.
                    Io am fost in dreapta in masina lui Tom iar mie masina imi parea confortabila cu setarile respective de EDFC (pt o masina sport).
                    Sincer cred ca si cu suspensia originala ai fi simtit toate denivelarile din asfalt, asa sunt type-r-urile.

                    Comment


                    • #25
                      dap, cam asta ma gandeam si eu
                      eh, Thomas are mai multa experienta, si asadar ii dam dreptate
                      The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.



                      DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

                      Comment


                      • #26
                        Achim da-i suspensia ta OEM (si el sa-ti dea Tein-urile) , macar scapa de problema cu bordurile si lovitul pe dedesupt .

                        Comment


                        • #27
                          ce tip de TEIN-uri folosesti ?

                          Comment


                          • #28
                            Problema la mine nu este confortul, personal chiar nu ma deranjeaza zgaltaitul ci socurile primite de masina care mi se par criminale desi franez la orice kkt de damb sau groapa. Suspensia nu vreau sa o dau pe una mai soft, pentru ca mai tarziu sigur o sa o vreau inapoi si oricum tot ce a pus Tom pe masina este first class si nu vad de ce as face downgrade.

                            Vad ca parerile sunt unanime in ce priveste duritatea suspensiei pe ctr asa ca trag concluzia ca de fapt este ceva normal si doar lipsa mea de experiente cu masini sport ma face sa cred ca e prea dura.
                            Oricum de ridicat o sa o ridic un pic si ramane de vazut dc pot face un setup ceva mai soft dc nu asta e vom sta cat mai lipiti de asfalt

                            @achim - referitor la bridgestone-uri am luat in considerare in primul rand sfatul lui Tom si apoi dupa feedback-urile de pe net si pretul caci bugetul este inca scazut acum dar trebuia sa fac schimbarea. Am vazut ca tie iti plac paradele f mult,cei drept ca se incalzesc mai usor insa se duc f repede, sunt mai zgomotoase si sustinerea laterala e slaba rau. Englezii, desi au temperaturi mai scazute si o gramada de ploi, tot brigestone-urile le recomanda si cum la noi in mare parte e uscat si calduri serioase cred ca sunt chiar ok. Oricum mie imi place sa merg cu masina pe trasee cu viraje si acolo bridgestone-urile fac diferenta din ce am citit eu.

                            @Toyboy - tein-urile sunt superstreet (cu edfc)
                            R 42659 - Milano Red Ep3

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by kinky_boy View Post
                              Problema la mine nu este confortul, personal chiar nu ma deranjeaza zgaltaitul ci socurile primite de masina care mi se par criminale desi franez la orice kkt de damb sau groapa. Suspensia nu vreau sa o dau pe una mai soft, pentru ca mai tarziu sigur o sa o vreau inapoi si oricum tot ce a pus Tom pe masina este first class si nu vad de ce as face downgrade.

                              Vad ca parerile sunt unanime in ce priveste duritatea suspensiei pe ctr asa ca trag concluzia ca de fapt este ceva normal si doar lipsa mea de experiente cu masini sport ma face sa cred ca e prea dura.
                              Oricum de ridicat o sa o ridic un pic si ramane de vazut dc pot face un setup ceva mai soft dc nu asta e vom sta cat mai lipiti de asfalt

                              @achim - referitor la bridgestone-uri am luat in considerare in primul rand sfatul lui Tom si apoi dupa feedback-urile de pe net si pretul caci bugetul este inca scazut acum dar trebuia sa fac schimbarea. Am vazut ca tie iti plac paradele f mult,cei drept ca se incalzesc mai usor insa se duc f repede, sunt mai zgomotoase si sustinerea laterala e slaba rau. Englezii, desi au temperaturi mai scazute si o gramada de ploi, tot brigestone-urile le recomanda si cum la noi in mare parte e uscat si calduri serioase cred ca sunt chiar ok. Oricum mie imi place sa merg cu masina pe trasee cu viraje si acolo bridgestone-urile fac diferenta din ce am citit eu.

                              @Toyboy - tein-urile sunt superstreet (cu edfc)
                              dupa ce am citit printre picaturi topic-ul lui Tom despre masina ( CTR ) , vazusem pe undeva : TEIN Mono Flex super racing coilover kit
                              TEIN EDFC

                              Comment


                              • #30
                                tot ce se poate eu n-am mai cautat acolo k aveam salvate niste poze cu ele puse de achim si pe amortizor scria tein superstreet damper. Am vazut ca Tom a zis ca a luat kit monoflex si probabil ca asa o fi desi nush de ce scria superstreet pe ala, om vedea

                                si un link cu specificatiile pentru modele
                                http://www.tein.co.uk/installation_m...01-05.html#MFP
                                R 42659 - Milano Red Ep3

                                Comment

                                Working...
                                X