KINKY_BOY: '05 Honda Civic Type-R, Milano Red

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • am vazut si eu ca indicatorul de benzina numai cursiv nu se misca Cu becul nu prea am experimentat, ca foarte rar ajung aproape de rezerva si de asta am zis sa intreb ca poate asa merge el standard
    R 42659 - Milano Red Ep3

    Comment


    • din pacate am eu o vasta experienta cu becul pentru ca e mai tot timpul aprins. acul se misca in functie de cum mergi cu masina. daca ai mers incet si incepi sa o calci scade repede daca ai mers mai sportiv si incepi sa mergi frumos urca pana la un punct (in functie de cata benzina este) si scade incet de acolo daca mentii ritmul.
      teoretic cica din momentul cand se aprinde becul mai poti sa faci 50 km (depinde in ce mod ii faci, pot sa fie si 20) eu pe risc am facut 42 km cu becul aprins pana am decis ca e destul si am mers la peco.
      R 40510 - Cosmic Grey Ep3
      hsnracing.blogspot.com

      Comment


      • din lipsa de timp n-am apucat sa fac nimic nou, insa am reusit in sa ma documentez destul de mult.

        pt inceput poze cu modul de conectare a placutelor Hondata (K100/Kpro) pe ecu:







        Modul acesta de interschimbare tipurilor de placute hondata pe ecu face foarte usoara munca tunerilor care mapeaza ecu-rile cu K100. Doar inlocuiesc placuta de K100 cu un Kpro, fac harta (care ramane stocata pe ecu) si apoi le schimba la loc si aia e.

        Pana acum la intrebarea daca o placuta de Kpro de pe un ecu PNF (Civic Si) va functiona fara probleme pe un ecu PRA cu K100, adica doar sa folosesc placuta de Kpro cat sa-mi fac harta, NU a stiut nimeni sa-mi raspunda clar, iar Hondata nu a vrut
        Tot ce mi-a fost confirmat a fost faptul ca placutele Hondata Kpro sunt identice, nu exista versiuni diferite pentru fiecare tip de ecu ceea ce ma face sa cred ca atata timp cat placuta este aceeasi si conectarea estea ceeasi la fiecare ecu rezulta ca se poate fara probleme. ramane de vazut si parerea unui electronist

        Un link de la rusi (folositi google translate) cu descriere si DYI de conectare a placutelor Hondata la ecu, treaba pentru care trebuie sa trimiti ecu la hondata. Si alte chestii misto pe blogul respectiv ultimul link

        http://www.drive2.ru/cars/honda/civi...bGL9cCxLA#post

        http://www.drive2.ru/cars/honda/civi...KhFC_PGQsMBqtQ

        http://www.drive2.ru/cars/honda/civi...nitro/journal/

        P.S. Corse sa te uiti si tu sa vezi daca conectarea e la fel (eu asa cred si poate vorbesti si cu electronistul pana mai caut eu prin state chestia de compatibilitate)
        kinky_boy
        Senior Member
        Last edited by kinky_boy; 09-10-11, 21:58.
        R 42659 - Milano Red Ep3

        Comment


        • am urcat galeria pe masina de vreo doua saptamani si acum am a prins si CAI-ul voce de aspirator, fashaie cand accelerez de zici ca soarbe tot

          s-a aprins si check engine-ul din cauza sondelor care fara Cat ambele au aceeasi presiune si asta inseamna ca, catalizatorul nu mai functioneaza, exact ce arata si codul de eroare care l-am verificat si resetat sa fiu sigur ca e aceeasi problema.
          Legat de mersul prea sarac fara harta, pot sa zic da dupa documentare si pareri avizate pot sa spun ca totul este ok si se poate merge asa fara sa apara probleme la motor, desi cel mai indicat este sa-ti faci si o harta specifica modificarilor.

          saptamana viitoare ma duc sa fac harta in ungaria si sper ca vremea sa mai fie frumoasa pentru ceva distractie

          ceva poze de la sibiu











          R 42659 - Milano Red Ep3

          Comment


          • absolut superba masina, cel mai aratos EP3 din RO!
            Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
            Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
            ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

            Comment


            • mersi dragos
              R 42659 - Milano Red Ep3

              Comment


              • am fost la unguri, n-am reusit sa fac harta din cauza electronicii, nici Sandor nu era cel mai sigur ce merge si ce nu legat de k100. Se pare ca informatiile corecte sunt greu de gasit si cu atat mai mult nici Hondata sau dealeri Hondata nu vor sa dea nici cea mai mica informatie In fine, o sa rezolv eu cumva.

                ieri am dus-o la aikonelutzu pentru pachetul de protectie pentru iarna, a iesit foarte bine si il recomand ca de obicei.
                R 42659 - Milano Red Ep3

                Comment


                • Am vazut astazi masina la mecanic superba masinuta.

                  Comment


                  • Frumoasa! personal as fi ales negru si pt jante, insa e o chestie de gustul fiecaruia

                    Comment


                    • multumesc de aprecieri, astea sunt jantele de iarna. jante negre nu o sa pun niciodata pentru ca se vad doar de aproape cat de cat, altfel nu pune deloc jantele in valoare si masina pare ca are niste gauri negre in pasaje
                      R 42659 - Milano Red Ep3

                      Comment


                      • din cate am vazut eu aveai rota torque pe ea?poti sa imi spui si mie daca sunt 7.5j sau 8j?

                        Comment


                        • sunt 7.5j
                          R 42659 - Milano Red Ep3

                          Comment

                          Working...
                          X