Honda Prelude 2.3 4WS - Lista probleme

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Honda Prelude 2.3 4WS - Lista probleme

    Deci masinuta a fost prezentata si introdusa la locul ei unde am mentionat ca am niste probleme cu ea. :

    1. ABS NEFUNCTIONAL martor aprins in bord- inca nu am facut smecheria cu scurtu in mufa de computer si sa numar codu morse dar urmeaza
    2. Butoanele de la incalzire si A/C nu functioneaza . Am desfacut tot bordul ca sa descoper ca are mufa mama un joc pe placa si ca nu stiu ce săi fac . (poate ma ajuta cineva cu piesa respectiva). Deasemeni s-ar putea sa fie si din mufa tata dar nush . Poate imi recomanda cineva un electrician
    3. Consuma cam mult in oras in jur de 15 dar am si evacuarea sparta pe langa catalizator si ma afuma daca merg cu geamurile deschise. (am piesa in masina dar nu am timp sa o schimb.
    4. Functia 4ws e lipsa ptr ca am bord de 2ws si nu imi da semnal la spate . Am si bordul original dar am inteles ca e ars ceva in el , nu stiu ce si mie frica sa il pun pe masina sa nu strice si altceva.
    5. Am jante pe 17" si cauciucuri 205/50/17 de iarna deci un pic mai mari decat trebuia si un pic cam slic ptr Romania dar imi plac prea mult ca sa le schimb . Totusi ptr iarna o sa le pun pe cele de 15 originale si o sa vand cauciucurile pe 17 imediat ca strang bani sa imi iau de vara
    6. Masina are niste locuri in care nu e bine aliniata , bara fata/ spate . Deasemeni are acea rugina specifica la aripile spate si la trapa .

    Recomandati-mi un nene tinichigiu meserias ieftin si de cartier.
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 02-04-10, 20:50.
    I drive fast just to piss off the Logan drivers
    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/jaj...Noua+jucarica/

  • #2
    cam ai ceva probleme la ea... dar se rezolva
    15 nu cred k e mult ptr un 2.3
    in rest, succes si km cat mai multi.

    Comment


    • #3
      La 1. te pot ajuta eu.

      Trebuie sa verifici senzorii si releul de ABS, unul dintre ei ar putea sa fie eronat. Eu cu ajutorul unu programel numit Autodata mi-am rezolvat singur problema dupa ce am fost la 2 service-uri care au dat din umeri.

      Senzori de ABS poti sa-i masori foarte usor cu un potentiometru care il pui pe ohmi, senzori din fata au mufele sub capota in zona telescoapelor si trebuie sa deie valori intre 800 si 1000 iar cei din spate se afla sub bancheta si trebuie sa deie valori intre 900 si 1200, nu mai stiu exact daca astea sunt valorile exacte si daca la Prelude este lafel ca la Civic, in acel program imi arata si pinii de pe mufa care intra in ECU de pe care mai poti masura valorile senzorilor.

      Releul se afla tot sub capota in panoul cu sigurante, il poti masura punandul direct la 12V sa vezi daca cupleaza. Daca nu ai notiuni minime de electronica mai bine lasi pe cineva care se pricepe dar ii spui ce are de verificat, unde se afla mufele sau releul si ce valori trebuie sa aibe.

      Sper ca am fost de folos, un senzor costa peste 10 milioane.

      Era sa uit: daca o pui pe tester si un senzor de ABS e stricat s-ar putea sa-ti deie eroare de releu acesta neavand nici o vina.
      Laux_LauX_LauX
      Senior Member
      Last edited by Laux_LauX_LauX; 23-03-10, 00:29.
      sigpic
      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/LauX_LauX_LauX/

      Comment


      • #4
        Originally posted by Laux_LauX_LauX View Post
        Senzori de ABS poti sa-i masori foarte usor cu un potentiometru care il pui pe ohmi, senzori din fata au mufele sub capota in zona telescoapelor si trebuie sa deie valori intre 800 si 1000 iar cei din spate se afla sub bancheta si trebuie sa deie valori intre 900 si 1200, nu mai stiu exact daca astea sunt valorile exacte si daca la Prelude este lafel ca la Civic, in acel program imi arata si pinii de pe mufa care intra in ECU de pe care mai poti masura valorile senzorilor.
        WIN

        Comment


        • #5
          Hai mai Yuli.. si mie mi s-a parut ciudat cu potentiometrul ala dar deh...
          pentru cei care n-au inteles, cred ca 3*Laux se referea la un multimetru adica un aparat de masura digital.

          sau poate am inteles eu gresit?
          nu de alta dar un potentiometru este de fapt o rezistenta variabila care nu prea masoara nimic.. eventual "pacaleste" calculatorul de ABS.
          ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
          ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

          Comment


          • #6
            Originally posted by Bodo View Post
            Hai mai Yuli.. si mie mi s-a parut ciudat cu potentiometrul ala dar deh...
            Scuze dar nu m-am putut abtine

            Comment


            • #7
              @Bobo
              Da asa este, era vorba de un multimetru, scuze petru greseala si mersi pentru corectare.

              @yuliasino
              Daca esti asha de priceput de ce nu dai o mana de ajutor celui care are nevoie? Preferi sa itzi bati joc de cei care se chinuie sa ajute asa cum stiu iei adica cu greseli. Nu prea inteleg nici eu foarte multe dar invata si incearc sa ajute si pe altii.

              Sa sti ca am fost la 2 electricieni dinastia care vorbeau perfect in termeni de electronica dar care pana la urma au dat din umeri si nu m-au ajutat cu absolut nimic.
              sigpic
              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/LauX_LauX_LauX/

              Comment


              • #8
                Originally posted by Laux_LauX_LauX View Post
                @yuliasino
                Daca esti asha de priceput de ce nu dai o mana de ajutor celui care are nevoie? Preferi sa itzi bati joc de cei care se chinuie sa ajute asa cum stiu iei adica cu greseli. Nu prea inteleg nici eu foarte multe dar invata si incearc sa ajute si pe altii.

                Sa sti ca am fost la 2 electricieni dinastia care vorbeau perfect in termeni de electronica dar care pana la urma au dat din umeri si nu m-au ajutat cu absolut nimic.
                Mda, am fost sigur ca iarasi voi fi tras de urechi Eram intr-o dispozitie prea buna aseara ca sa nu pun poza aia

                Acum, electronica, electrica si mecanica au foarte putine lucruri in comun sau aproape deloc. Deci chiar daca aia 2 electricieni stiau foarte multe despre electronica nu cred ca stiau mecanica, adica de unde ei sa stie unde sunt senzorii ABS, cum se masoara... daca nu citeau in carte, la fel cum ai facut si tu.

                Cat despre topic, omul cred ca trebuie sa-si duca masina la electrician ca sunt prea multe bube pe partea electrica.
                Mufa aia de la A/C daca e pe placa probabil ca trebuie recositorita.

                Comment


                • #9
                  hai ca a fost fun
                  se poate intampla oricui , eu am inteles ce a vrut sa spuna Laux , acum nu trebuie sa se supere nimeni ca Yulasinio mai destinde atmosfera pe aici

                  Comment


                  • #10
                    ok , am inteles . trebuie sa ma duc la un electrician bun. poate sa imi recomande cineva unul ? pe langa problema cu abs era si problema cu 4ws nefunctional datorita faptului ca bordul e de 2ws . asa ca am pus bordul original al masinii si surpriza (mai mult sau mai putin) turometru sta peste cap si vitezomertru a ramas la 60 stand pe loc... si evident s-a aprins senzorul 4ws . deci cine ma poate ajuta cu un electrician bun este bine venit. de asemeni poate are cineva un bord cu 4ws
                    I drive fast just to piss off the Logan drivers
                    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/jaj...Noua+jucarica/

                    Comment


                    • #11
                      salut, in primul rand tb sa verifici unghiurile si directia ca daca nu sint bune nu iti merge 4ws ,si nu cred ca are legatura cu bordu ,verifica calculatoru de 4ws care vine in portbagaj,masina cand era la mine functiona totu nu avea nici o problema .dar se pare ca a cazut pe mana cui nu trebuia
                      Ex:CRX VT '91 / Ex:PRELUDE H22A '93 / Ex:CIVIC TYPE R FN2 '08 / EX: ACCORD CL7 '07
                      Ex:S2000 AP1 '01 / Accord CN1'07 / CIVIC TYPE R FK2 '16

                      Comment

                      Working...
                      X