RAPTOR: '05 Honda Jazz 1.3 i-DSi M/T, milano red

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Merci mult, sorinz; ramane sa va spun si voua despre aceasta "remediere";
    Bafta.

    Comment


    • #47
      Nici măcar un cablu, cică ar fi doar o mufă (conector). Încă nu se simte. A simţit careva?
      Maşinile se împart în două categorii: Honda si ... restul!
      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Dacian/?g2_page=1

      Comment


      • #48
        Salutare din nou,

        Trebuie sa fac revizia de 60.000 km la buburuza si as vrea sa schimb si uleiul din cutia de viteze; ceva recomandari?
        Multzam fain.

        Bafta.

        Comment


        • #49
          Salutare stimati tovarasi,

          Azi am schimbat uleiul la transmisie, la Honda BR (Mara Motors); au pus uleiul ei, MTF 3, din recipient de 20 l; sper sa nu fie probleme cu jmekeritul uleiului... am stat cu ei tot timpul;

          De asemenea, am inlocuit si bujiile (preventiv), cu unele BERU Iridium (cu 4 electrozi/pini); bujiile originiale au fost de 2 tipuri: 4 Denso (la admisie) si 4 NGK (evacuare); este o diferenta intre ele, in sensul ca cele de pe evacuare sunt putin mai afumate (incarcate) decat cele de pe admisie; fac si vreo 2-3 poze pt. exemplificare;

          In rest alte probleme cu buburuza nu am mai avut; zilele urmatoare ii voi schimba in service si uleiul + filtrul de ulei (filtrul de aer si cel de polen le-am schimbat eu);

          Toata distractia (ulei MTF + manopera ulei + manopera bujii) a costat 286 ron; acceptabil, zic eu...

          Insa, desi i-am intrebat inca din febr. despre inlocuirea acelui cablu la blocul de lumini, acum nu mai stiau nimic despre remediere sau call-back; curios...

          Una peste alta, cred ca totul a fost bine;

          Bafta la toti.

          Comment


          • #50
            Iata si pozele cu bujiile originale;
            Attached Files

            Comment


            • #51
              Salutare din nou,

              De ceva vreme aud in fiecare dimineata, la plecarea de pe loc, un zgomot (pocnet/clampanit) la roata din fata dreapta; mi se mai intampla cand mai stau la semafor si apoi plec... de la ce poate fi?

              Eu banuiesc ca de la placutele de frana care, probabil, se blocheaza pe tambur, iar la rotatie le departeaza discul de frana....

              Ati avut si voi astfel de probleme sau zgomote asemanatoare?

              Merci.

              Comment

              Working...
              X