RAPTOR: '05 Honda Jazz 1.3 i-DSi M/T, milano red

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Care din poze? Întâlnirea din 22 august 2009 a fost în Bucureşti.
    Maşinile se împart în două categorii: Honda si ... restul!
    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Dacian/?g2_page=1

    Comment


    • #17
      Uleiul de transmisie

      Salutare, din nou, stimati tovarashi hondari;

      Sunt putin cam nelamurit: m-am uitat in cartea tehnica a jazz-ului si am vazut ca pe la 40.000 km ar trebui schimbat uleiul din cutie (la revizia de 40.000 nu l-am luat in calcul); am fost la service-ul Honda (Mara Motors) iar cei de acolo mi-au spus ca nu e necesar schimbul la 40.000 ci pe la 120.000 km; asa o fi oare? voi ce stiti?

      Merci.

      Comment


      • #18
        Salutare,
        Mă cam miră să-ţi zică din service că nu trebuie schimbat .... chiar nu-i înţeleg! Ori au zis la glumă, ori vor să vadă cât merge cu magiun ... când merg la verificare sper să-mi amintesc să întreb şi eu, dar sincer, mie mi le recomandă la schimbat cât mai des. Şi oricum, ia în calcul ce scrie în carte nu ce zice nu-ş ce angajat de la service! Ăla o poate zice şi la glumă, sau în urma unor experienţe de schimbare la care a constatat că uleiul scos e mai frumos ca cel nou - teoretic unii zic că mai ,,ţine" fără să facă probe de laborator!
        Maşinile se împart în două categorii: Honda si ... restul!
        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Dacian/?g2_page=1

        Comment


        • #19
          asa e nu are nici o treaba...zic si aia sa mai faca de-o saorma...
          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/ovidiutaras/

          Comment


          • #20
            Originally posted by Dacian View Post
            Salutare,
            Mă cam miră să-ţi zică din service că nu trebuie schimbat .... chiar nu-i înţeleg! Ori au zis la glumă, ori vor să vadă cât merge cu magiun ... când merg la verificare sper să-mi amintesc să întreb şi eu, dar sincer, mie mi le recomandă la schimbat cât mai des. Şi oricum, ia în calcul ce scrie în carte nu ce zice nu-ş ce angajat de la service! Ăla o poate zice şi la glumă, sau în urma unor experienţe de schimbare la care a constatat că uleiul scos e mai frumos ca cel nou - teoretic unii zic că mai ,,ţine" fără să facă probe de laborator!
            Deci, pana la urma, tot trebuie sa il schimb... asta e... nu l-am intrebat de pret, dar ma astept pe la 3-4 mil, nu?

            Multumesc de raspuns.

            Comment


            • #21
              Ce optimist eşti! .... O să trebuie să-l schimbe, altfel rişti tu, nu ei; sau poate vor să vadă şi ei ce se întâmplă dacă nu-l schimbi, că deh, au mai mult de lucru! Acum să nu mai fiu rău, mai verifică şi la alţii, dă o privire şi în carte.
              Ca să ieşi mai ieftin vezi codul uleiului şi mai cere oferte de preţ, aduceau şi unii colegi de pe forum, şi sigur ieşi mai ieftin ... uneori cu 50 %.
              Maşinile se împart în două categorii: Honda si ... restul!
              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Dacian/?g2_page=1

              Comment


              • #22
                EEE... il skimb k n-am alta varianta... am dat sfoara in tara sa gasesc uleiul respectiv si astept un raspuns;

                M-am uitat la bernardiparts, le-am gasit si le-am selectat pt. comanda (+alte piese), insa nu ma lasa sa finalizez comanda, nefiind din SUA/Canada; le-am scris un e-mail, iar un tip de la vanzari mi-a raspuns ca nu expediaza decat in SUA/Canada...

                Nu am alta idee...

                Oricum, pe zi ce trece ma indragostesc tot mai mult de "buburuza"... Ieri am fost pana la Ianca (cca 30 km de Braila), si am mers super... stabila, fara zgomote, chiar nervoasa pe alocuri (prin depasiri, mai ales)... ce mai, sunt super incantat de ea!!

                La fel, prin aglomeratia din oras, ma strecor fara probleme si o parkez pe unde nu as fi intrat cu nici o alta masina... nu mai vorbesc de Skoda, care acum sta cuminte in parcare... deh, asta e... a trecut pe planul II...

                Inca ceva... va trebui sa skimb covorasul din fata de la sofer (l-a perforat tipa dinaintea mea cu tocurile...), asa ca am cautat si am gasit pe net un site (pieseautomagazin) care vinde si astfel de accesorii; un set e vreo 129 roni; ati luat careva dintre voi ceva de la tipii respectivi? sunt de incredere (au produse bune)?

                Merci.
                hondatu
                Administrator
                Last edited by hondatu; 21-04-10, 09:48.

                Comment


                • #23
                  Salut,

                  Eu am luat de aici, http://www.rimimg.ro/ si sunt foarte multumit. Sunt facute pe modelul masinii, arata bine, iar cei de acolo mi-au lasat o impresie buna prin seriozitatea aratata.

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by Raptor View Post
                    M-am uitat la bernardiparts, le-am gasit si le-am selectat pt. comanda (+alte piese), insa nu ma lasa sa finalizez comanda, nefiind din SUA/Canada; le-am scris un e-mail, iar un tip de la vanzari mi-a raspuns ca nu expediaza decat in SUA/Canada...

                    Nu am alta idee...
                    Iti poate aduce colegul Razvanexu http://hondafan.ro/forum/showthread.php?t=5131
                    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                    Comment


                    • #25
                      Conectarea unui mp3 player

                      Salutare din nou!

                      Vreau sa va intreb ceva: la radio-CD-ul de la masina scrie pe un buton CD/AUX; se poate conecta vreun auxiliar la radio (mp3 sau stick sau...) altul decat CD-ul? daca da, care e modalitatea?
                      Merci.

                      Comment


                      • #26
                        Din ce ştiu eu se poate conecta dispozitiv auxiliar pe mufa aceea, dar sincer nu am încercat până acum. O să mă uit un pic prin cartea tehnică şi să văd ce e cu el, apoi revin cu detalii.
                        Maşinile se împart în două categorii: Honda si ... restul!
                        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Dacian/?g2_page=1

                        Comment


                        • #27
                          Radio mp3

                          Buna ziua din nou,

                          Am rezolvat problema cu radio CD-ul meu... daca nu citeste mp3, am gasit o alta solutie: am luat un modulator FM, de la Domo (cca 80 lei), care citeste si card de memorie si stick USB; am avut si un stick de 4 GB disponibil, pe care am pus (deocamdata) vreo 350 de melodii mp3;
                          Dupa care l-am setat pe o frecv radio si am dedicat un post (frecv) in radioul meu.... gata problema rezolvata... Aviz amatorilor...

                          Ba mai mult, se aude super bine, are si telecomanda... e un gadget f. util... sa vedem insa cat va tine...

                          Comment


                          • #28
                            Să-l stăpâneşti sănătos. Şi eu mă gândesc la aşa ceva, dar mi-au zis nişte prieteni că nu toate ar fi de calitate. Aştept să văd o comportare în timp. Plus că la mine ar trebui să iau şi dublor de brichetă, că e rezervat locul lui Gigi (detectorul).
                            Maşinile se împart în două categorii: Honda si ... restul!
                            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Dacian/?g2_page=1

                            Comment


                            • #29
                              Buna ziua din nou,

                              Am o mica problema: la rezervorul de benzina, dupa ce strang (inchid) bushonul pana face tac-tac, si il las ceva vreme (2-4-8-10 zile) cand vreau sa alimentez din nou, si deschid bushonul, da aer afara (cu vapori de benzina), ca si cum ar fi fost sub presiune; sunt constient ca benzina se evapora si degaja vapori, dar chiar si asa, sa faca presiune? Nu ar trebui sa existe o supapa de suprapresiune, asa cum exista o supapa de sub presiune (pe masura ce se consuma din benzina si scade volumul lichidului din rezervor)?

                              Sunt ingrijorat de acest aspect, pt. ca mi-e teama sa nu bufneasca in timpul mersului rezervorul... acum am infiletat doar putin bushonul, ca sa permita iesirea vaporilor, sa nu mai creeze presiune;

                              Voi ati mai patit asa ceva? De la ce poate fi aceasta?

                              Multumesc.

                              Comment


                              • #30
                                Depinde cata presiune. Un pic de presiune e normal. Benzina incalzita se dilata iar aerul ramas in rezervor se comprima.
                                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X