Martie 2010: Honda la Salonul Auto de la Geneva

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Martie 2010: Honda la Salonul Auto de la Geneva

    Dupa cum probabil stiti, Salonul Auto de la Geneva este ocazia cea mai importanta a producatorilor de automobile in a se afisa cu ultimele creatii si propuneri.
    La editia din acest an, Honda a venit, pe langa modelele deja consacrate, cu 3 propuneri: modelul de serie CR-Z, conceptul EV-N si conceptul 3R-C.
    In primul rand, o sa va rog sa comentati prezenta Honda la acest salon, ce plusuri si minusuri gasiti la ea, inclusiv cu pareri despre cele 3 propuneri, iar in al doilea rand, cei ce au avut norocul de a fi prezenti la fata locului, sa ne impartaseasca, daca doresc, cateva impresii si poze.

  • #2
    Dupa cum o sa vedeti si-n emisiune, lansarea modelului CR-Z a fost votata Lansarea Salonului:

    http://www.automobiletv.ro/show.php?id=163

    mi-a placut, dar mai nimic NOU la stand...............
    se putea mai bine
    Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
    ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

    Comment


    • #3
      Impresia mea ca si vizitator fidel al acestui salon e una foarte buna in contextul in care in fiecare an producatorii (cu mici exceptii) au acelasi pavilion de expozitie.
      Honda (ca-ntotdeauna vecina cu Suzi si Nisi - la IAA s-a intamplat sa fie si intre RR si Porsche) are de obicei un stand mare si cu etaj.
      Ca la orice stand noutatea ce sta sa vina pe viata abunda in toate culorile si versiunile, alaturi bineinteles de celelalte modele (in cazul asta cu exceptia Legendului), loc berechet este, curat este, personal prietenos este, deci cam orice isi doreste omul, este.
      La etaj se vine de obicei ori cu exponate din muzeu (vezi bolizii clasici de F1 din ani trecuti) ori cu tuning asa ca anul asta unde s-a facut un mic pavilion al modelelor sport/lux: Jazz (generatia precedenta) by Mugen, Accord CL7/9 by Mugen, CT-R Championship White Edition si CR-V ultra dotat.
      Peretele e presarat cu vitrine cu merchandising (Honda dar si MUGEN), doar ca in anii trecuti erau doar de reclama, acum am vazut la o tejghea HONDA SHOP, deci posibil sa se poata si cumpara.
      Intre aceste doua locatii e acel pavilion inclinat inchis (pentru public dar deschis in zilele de presa), unde de obicei se expun prototipurile si/sau exponatele speciale.
      A lipsit dupa cum e si clar, bolidul de F1, loc care s-a umplut imediat.
      In rest n-as fi asa pesimist cum e Florin fiindca lucruri cu adevarat noi n-au fost la niciun stand. La Toyota nu mai primesti nici macar un prospect, la Honda de bine de rau iti mai dau o plasa si niste nimicuri, dar e ceva, deci dovada ca cei care pana mai ieri dadeau cu banii-n populatie, astazi nu-ti mai dau nici unghiile taiate.
      Ma uit mai atent pe plan si-mi dau seama ca daca Honda are un stand la fel de mare ca si Toyota, inseamna ca nu e chiar rusinos.
      E adevarat, Elvetia fiind o tara neutra in automobilism (si tocmai asta face interesanta prezenta sa de-un veac in calendarul automobilistic), cam tuturor constructorilor li se accorda sanse egale (exceptiile fiind putine).
      N-as stii ce e de criticat special la Honda si la altii nu, cel putin pentru mine e totul ok.
      E de criticat faptul ca aproape nimeni nu mai da niciun fel de material cum o facea candva, dar daca stai sa te gandesti si mai ales sa fi vazut in trecut cum era, e oarecum de inteles, asta sunt vremurile.

      Despre CR-Z voi scrie la topicul lui.
      HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

      Comment


      • #4
        @hondatu... si pozele?
        pana una alta... spor in plan si numai bucurii!!!

        Comment


        • #5
          Aici ar fi micul album dedicat Honda la Geneva 2010:

          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/hondatu/Geneva+2010/
          HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

          Comment


          • #6
            nu sunt chiar pesimist, dar mi se pare prea "putin"
            spunai ceva de un < CR-V ultra dotat >, ai ceva poze, ca nu vad in album?
            merci!
            Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
            ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

            Comment


            • #7
              Originally posted by tokyodream View Post
              nu sunt chiar pesimist, dar mi se pare prea "putin"
              Aceeasi senzatie o am si eu.
              DAR am o singura bucurie: au indraznit sa se contrazica singuri si sa propuna un vehicul all-electric (EV-N).
              Reamintesc ca acum ceva timp Honda mai ca le dadea o palma peste bot si le trantea o injuratura celor care ridicau in slavi masina all-electric, desconsiderand aceasta idee in mod categoric.
              Acum, se pare ca o vor pune de-un model de serie (altfel nu inistau cu prezentarea lui la atatea saloane).
              Si daca se va inspira din designul retro al lui N360, va fi cu atat mai bine.
              Astept si eu ceva "smart" si concret din partea Honda.

              Comment


              • #8
                putin..la honda!saracie la altii dar pozele si imaginile din presa internationala arata si ceva interesant pe la unii...
                ex CL7 AT 2006
                CN1 Sport 2005
                KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

                "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

                Comment


                • #9
                  Originally posted by tokyodream View Post
                  nu sunt chiar pesimist, dar mi se pare prea "putin"
                  spunai ceva de un < CR-V ultra dotat >, ai ceva poze, ca nu vad in album?
                  merci!
                  Pai daca iti e putin, reaminteste-ne si noua cand au avut atatea pe-acolo de nu te puteai strecura printre ele? Cu mai mult de doua studii (sau un studiu si un prototip preserie) nu stiu sa se fi venit in ultimii 7-8ani de cand merg eu acolo.
                  CR-V.ul dotat se vede in spate:

                  http://hondafan.etp.ro/gallery/v/hon..._4745.JPG.html

                  iar de pozat expres n-am stat fiindca nu mi-e ceva nou, asa ceva pot sa vad si acasa in showroom. Sorry!
                  HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                  Comment


                  • #10
                    multumesc frumos pentru poza!

                    eu stiind deja conceptele si modelele de serie, ma asteptam la mai mult, in sensul sa vina cu un model nou de serie / concept, pe care nu-l stiam

                    ( era bun si YouTube - Honda Odyssey 2011 at Chicago Auto Show 2010[/URL] )

                    sau la ce lucreaza ei acum, noul BEAT, noul S 3000, noul NSX de serie, noul Civic 2011 ..............

                    parca vad ca aduc ceva SUPER pe 31 martie - 1 aprilie la zilele presei de la New York http://www.autoshowny.com/
                    Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                    ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                    Comment


                    • #11
                      Merci frumos pentru poze!
                      '18 BMW X1 18xd
                      '15 BMW i3 range extender
                      ex:'12 Honda Civic 1.8i A/T / '10 Honda CR-Z GT/ '09 Infiniti EX 37/ '07 Mini Cooper S Cabrio / '07 Lexus IS220 / '04 Ford StreetKa / '07 Honda Civic 5D / '06 Citroen C4 Coupe

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by BogdanRR View Post
                        Aceeasi senzatie o am si eu.
                        DAR am o singura bucurie: au indraznit sa se contrazica singuri si sa propuna un vehicul all-electric (EV-N).

                        Eu cred ca e una sa te incapatanezi sa faci ceva doar de dragul de a fi mai interesant si alta - asa ca-n cazul lor - sa o faci fiindca ai facut-o deja odata si n-ai avut rezultatele scontate.
                        Cine s-a apucat in 1988 si a lucrat asiduu doua decenii, crezi ca da cu lucrul ala de pamant ca 3ani mai tarziu sa reinceapa totul de la capat?
                        Iar cum stii foarte bine ca realitatea chiar asa a si fost, eu unul as zice ca te prea grabesti sa-i acuzi din orice.
                        Acum sincer, tu inca mai crezi tot ce se declara?
                        Tie nu ti-au ramas in minte declaratiile lor cum ca la acel i-CTDi s-a lucrat 8 ani de zile, timp in care ce ni se spunea in presa? "Ca noi la diesel nu lucram........."
                        Tu chiar crezi ca EV-Nul asta a fost construit in 2-3 luni de zile de cand au declarat ei ca "reintra" pe sectorul EV?


                        Reamintesc ca acum ceva timp Honda mai ca le dadea o palma peste bot si le trantea o injuratura celor care ridicau in slavi masina all-electric, desconsiderand aceasta idee in mod categoric.

                        Daca ce am scris mai sus nu are niciun fundament atunci hai sa enumeram niste exemple asemanatoare din lumea auto (stai linistit, stiu ca eu nu am si nu voi avea vreodata argumente destule in fata ta asa cum nu am dreptate in vreun fel sau cum atunci cand te intreb ceva, risc sa astept dupa un raspuns 100 de ani, dar lasa-ma sa-ti arat ca de cele mai multe ori, ori nu stii si vorbesti, ori stii si vorbesti in speranta ca nu se va gasi nimeni care sa-ti raspunda - scuze de paranteza asta super long!):

                        - "diesel? Nu la noi!" - by Porsche & Jaguar.
                        - "hibrid? Nu la noi!" - by Ferarri, Porsche si Audi (care uuups tocmai au prezentat un A8 fullhibrid).

                        Cum sa le descriem pe aceste companii?
                        Cred ca mi-am permis pe buna dreptate sa fiu putin acid cu tine si nu cred ca te.am jignit cu nimic, iar la nevoie pot sa-mi sustin vorbele cu argumente.
                        Raman in continuare la parerea ca orice fan, oricat de mare si adevarat ar fi el, are dreptul si chiar obligatia de a mai privi lucrurile si obiectiv nu numai dupa bunul plac. Iar daca mai si reneaga realitatea si tendintele acelei branse doar de dragul de a se numi inradacinat in trecut, atunci e de noapte buna!
                        HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by tokyodream View Post
                          sau la ce lucreaza ei acum, noul BEAT, noul S 3000, noul NSX de serie, noul Civic 2011
                          Cu exceptia ultimului, restul sunt basme, povestiri, susanele, barfute care au sanse sa se concretizeze precum apocalipsa din 21 dec 2012.

                          Udo, eu nu-i acuz de nimic, ei declara sus si tare, eu reproduc ceea ce declara, pe urma vin, bulverseaza lumea cu alte decizii, ba respecta ce au zis, ba nu. Asta nu mi se pare o consecventa demna de Honda.
                          Ba mai mult, sa investesti o groaza de bani in aberatia NSX V10 si sa-i dai reject, asa, tam-nesam, iarasi mi se pare extrem de bizar, daca tot sufera atat de mult cu finantele.
                          Cu siguranta ca tehnologia electrica o au, modelul ala e doar un concept, desi da, nu e exclus sa fi fost "incropit" in urma cu cateva luni, cand au vazut ca se ingroasa gluma si lumea iese cu electrice pe banda.
                          Cat despre exemplele date de tine, orice producator are datoria de a cerceta mai multe variante si, cand piata le permite, de a iesi cu ele la interval. Deocamdata, mai e ceva pana sa vedem un Ferrari hybird pe strada, Porsche imprumuta motoare diesel de la tatucul VW, Jaguar de la partenerul PSA, iar hibridele pe gama VAG vin la inistenta VW de a fi nr 1 in toate. Au gresit, bineinteles, cand au zis "never!", n-am zis ca Honda e singura marca cu paduchi in cap, dar macar au stiut cand e cazul sa renunte la ifose.
                          Dar m-ai inteles total gresit, eu ma bucur ca, macar acolo, un 1%, renunta la incapatanarea specifica si recunosc ca au facut o greseala. Foarte bine pt ei ca s-au razgandit, dar poate data viitoare mai invata sa nu fie atat de categorici cand spun "nici gand!" (asa cum au invatat si altii).
                          Raman in continuare la parerea ca orice fan, oricat de mare si adevarat ar fi el, are dreptul si chiar obligatia de a mai privi lucrurile si obiectiv nu numai dupa bunul plac. Iar daca mai si reneaga realitatea si tendintele acelei branse doar de dragul de a se numi inradacinat in trecut, atunci e de noapte buna!
                          Eu, unul, m-am saturat sa fiu acel fan care apara firma iubita, indiferent ce decizii ia. Imi place sa fiu realist si sa privesc lucrurile in ansamblu, nu doar din punctul de vedere al acelei firme, ca doar nu traieste izolata de concurenti, ci se raporteaza la ei. Tristul adevar e ca ce le-a adus faima in trecut a disparut demult si risca sa cada in derizoriu. Pe mine, unul, ma doare asta. Daca eram Hyundai fan sau KIA fan, sincer, nu aveam dezamagirile astea, ma asteptam sa ramana in derizoriu daca era cazul, insa ce te faci cand astfel de marci scot capul puternic si unele care erau recunoscute pt unicitatea felului lor de a fi, pica in anonimat?

                          CR-V-ul ala full-option e de fapt unul cu toate accesoriile, sau cum?

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by BogdanRR View Post
                            Eu, unul, m-am saturat sa fiu acel fan care apara firma iubita, indiferent ce decizii ia. Imi place sa fiu realist si sa privesc lucrurile in ansamblu, nu doar din punctul de vedere al acelei firme, ca doar nu traieste izolata de concurenti, ci se raporteaza la ei. Tristul adevar e ca ce le-a adus faima in trecut a disparut demult si risca sa cada in derizoriu. Pe mine, unul, ma doare asta. Daca eram Hyundai fan sau KIA fan, sincer, nu aveam dezamagirile astea, ma asteptam sa ramana in derizoriu daca era cazul, insa ce te faci cand astfel de marci scot capul puternic si unele care erau recunoscute pt unicitatea felului lor de a fi, pica in anonimat?
                            f adevarat in ceea ce spui.si nu mai inteleg un lucru:'noi fanii honda ar trebui sa fim ca pinguinii la circ si sa defilam entuziasmati la orice miscare de deget la honda???sorry,nu putem.pana si in cel mai jalnic sport din lume-football,fanii halitori de samburi si neamuri cu banel,fluiera un patron incompetent si avar..

                            probabil ca sunt si voi ramane fanul masinii mele,al TYPE-R ului sau S2000 ului...asta e!voi ramane un fan al acestei comunitati pe care o gasesc f speciala in alcatuirea ei si pt ca am strans relatii de prietenie si relatii umane muult mai importante decat proiectele de dezvoltare HONDA!

                            poate,vom avea sansa sa vedem o revenire...speranta moare ultima!
                            ex CL7 AT 2006
                            CN1 Sport 2005
                            KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

                            "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

                            Comment


                            • #15
                              Ba mai mult, sa investesti o groaza de bani in aberatia NSX V10 si sa-i dai reject, asa, tam-nesam, iarasi mi se pare extrem de bizar, daca tot sufera atat de mult cu finantele.

                              Pai nu e chiar asa, fiindca NSX.ul - daca ne mai amintim noi bine - a fost stopat dupa ce a inceput criza!!
                              Deci fusese inceput inca de pe vremea cand Honda (alaturi de pretenii lor de la Toyota), aruncau cu banii-n populatie cum arunca fie-mea tot ce prinde in cale. Si asta e un bun motiv de critica, fiindca la Honda risipa a fost ani buni la loc de cinste si ca la orice lucru pe lumea asta, cand treci de la risipa la economie hardcore, nu poti avea senzatii prea placute iar primii care au de suferit si totodata si cel mai mult, sunt clientii si asta in atatea forme (motoare mai putine e cel mai elcovent exemplu momentan).
                              Deci NSX-ul V10 n-a fost el singurul proiect lasat spontan sa moara. De grandomania numita F1 nu mai vorbim ca........
                              Sigur ca sunt triste astfel de experiente, atat pentru fani cat si pentru ei insasi, dar in viata mai trebuie sa iei si decizii neplacute, mai ales ca la ambele exemple enumarate mai sus au deja experienta ca bani nu scot din ele, cel mult prestigiu, dar conditionat.
                              E clar ca nu vom stii niciodata ce-ar fi fost fara criza asta, ce gauri a lasat in urma ei, vom vedea luna viitoare dupa ce la 31.03 se va fi terminat anul financiar.
                              Indiferent cum se numesc acele chestii la care s-a renuntat, numai aspectul financiar nu poate sa fi dus la asemenea decizii.


                              Deocamdata, mai e ceva pana sa vedem un Ferrari hybird pe strada, Porsche imprumuta motoare diesel de la tatucul VW, Jaguar de la partenerul PSA, iar hibridele pe gama VAG vin la inistenta VW de a fi nr 1 in toate. Au gresit, bineinteles, cand au zis "never!", n-am zis ca Honda e singura marca cu paduchi in cap, dar macar au stiut cand e cazul sa renunte la ifose.

                              Mai e ceva pana sa vedem un Ferrari Hybrid pe strada, dar faptul ca exista si numai perspectiva la asa ceva, pentru unii e mai mult decat un soc.
                              Si nu fi atat de sigur ca vom mai astepta asa mult, fiindca de la un moment dat producatorii auto vor plati amenzi pe bucata masina si 100gr. depasita de o sa fie vai de capu lor!! Vezi Porsche care are cereri de prelungire a termenului pe toate pietele lumii! Stiu ei de ce.....
                              Sau daca e nevoie de un exemplu mai pamantean, uite unul de cu care sigur ai avut de a face in anii trecuti:
                              "eu sunt fan BMW fiindca (....)si ei nu vor pune niciodata TURBO pe motoarelor lor".
                              Hihihihi, daca-ar fi stiut ei saracii atunci cand se bateau cu pumnii-n piept ca viitoarul e mai aproape decat ar crede............
                              De faptul ca ORICE reclama BMW incepe cu "xxxgr/km" nu mai vorbim.
                              Oare care o fi reactia posesorului de M3/M5?

                              Nu e vorba ca Porsche imprumuta dieselul din rafturile VW, ca asta e logic, o stim si noi, e vorba ca acum 7-8ani, ex-CEO iti jura in fata ca ziua aia nu o va trai niciun fan.

                              Idem Jaguar.

                              "Paduchi in cap" au toti, doar ca unii mai mari (deci cu scarpinituri mai multe) si altii mai mici, ceea ce au in schimb toti in comun e faptul ca trebuie sa se supuna celor doi factori:
                              - deciziile politice
                              - costurile


                              Dar m-ai inteles total gresit, eu ma bucur ca, macar acolo, un 1%, renunta la incapatanarea specifica si recunosc ca au facut o greseala. Foarte bine pt ei ca s-au razgandit, dar poate data viitoare mai invata sa nu fie atat de categorici cand spun "nici gand!" (asa cum au invatat si altii).

                              Nu vreau sa te indispun dar daca vrei iti enumar vreo 4-5 "renuntari la incapatanare" si din vremurile mai vechi!!
                              Masinile electro au prea multe conditii de indeplinit pentru a fi rentabile, dar daca ei cred ca le vor indeplini, atunci sa-i dea bataie.
                              Personal nu voi trece de la motorul conventional decat pentru FCX Clarity, iar daca mai trebuie sa astept 20 de ani, atunci mai astept.


                              Eu, unul, m-am saturat sa fiu acel fan care apara firma iubita, indiferent ce decizii ia. Imi place sa fiu realist si sa privesc lucrurile in ansamblu, nu doar din punctul de vedere al acelei firme, ca doar nu traieste izolata de concurenti, ci se raporteaza la ei.

                              Pai tu ne spui sa nu transformam forumul in unul de tipul "Heil Honda", dar problema e ca tu ai vrea sa-l vezi intr-unul de tip "S$%t Honda" sau unul de bocitori ai vremurilor trecute, ceea ce iarasi mi s-ar parea trist.



                              Tristul adevar e ca ce le-a adus faima in trecut a disparut demult si risca sa cada in derizoriu. Pe mine, unul, ma doare asta. Daca eram Hyundai fan sau KIA fan, sincer, nu aveam dezamagirile astea, ma asteptam sa ramana in derizoriu daca era cazul, insa ce te faci cand astfel de marci scot capul puternic si unele care erau recunoscute pt unicitatea felului lor de a fi, pica in anonimat?

                              Hai ca incerc sa-i dau cu parerea, constient fiindca ca ma risc sa pierd timpul aiurea.
                              Mai sus ne povestesti ca vrei sa ai o imagine totala, dar cel mai esential lucru inca nu l-ai facut: tu ai privit (sau privesti) doar divizia auto a acestei companii, in realitate ea e mai mult decat atat (in ciuda faptului ca 85% din cifra de afaceri se datoreaza acestui sector), iar criza asta prin care si ei trec (si alocuri destul de urat), le-a intarit convingerea ca a te axa numai pentru una sau doua categorii de produse, e definitiv calea gresita.
                              Nu e niciun secret ca insusi Honda si-a dorit ca si firma lui sa ajunga o multinationala de tip japonez (acele holdinguri denumite zaibatsu), "cu conditia" ca fiecare produs al firmei sa aibe un motor si in general sa ofere mobilitate.
                              Cum am mai spus-o si probabil va mai fi cazul, la Honda se investeste mai mult ca oricand, doar ca prioritatile sunt altele si sumele destinate fiecarei divizii in parte sunt si ele altele decat acum un deceniu, doua sau trei.
                              Ca nu ne intereseaza pe noi HONDAJET, ASIMO, microcentralele de apartament sau panourile solare, asta e, dar pe ei ii intereseaza fiindca in convingerile lor, acestea sunt produse de viitor. Iar partial, au de a face foarte mult si cu ecologia, aspect primordial pentru ei.
                              E posibil ca o masina ecologica sa reprezinte o mai mare provocare pentru inginerii firmei decat un acelasi TYPE-R la 200CP (mai apoi la 201CP si cine stie urmatorul poate va avea 202CP). E doar o parere. Cert e insa ca si ecologia are provocarile ei iar Honda tocmai incearca sa-i faca fata.
                              Deci daca nu le iasa totul din prima, mai asteptam, ca nici la masini sport nu le-a reusit totul din prima.
                              Toata lumea investeste in EV dar cati si in pila de combustie?

                              Concluzia e ca Honda neglijeaza (poate putin dur spus) prezentul pentru a-si asigura ziua de maine. In niciun caz nu poate fi vorba ca nu mai stiu sa faca ceva sportiva sau ca poate n-ar vrea, ci probabil ca au o lista a prioritatilor imbinata cu un buget fix care nu le da voie sub nicio forma sa se gandeasca la altceva decat asa-zisul "derizoriu".
                              Trebuie insa sa recunoastem ca nici Honda n-a avut "noroc" (dpdv financiar) pe toata linia cu acea clasa de masini care a consacrat-o atat de mult.
                              Lucru valabil bineinteles si pentru alte clase de masini.

                              CR-V-ul ala full-option e de fapt unul cu toate accesoriile, sau cum?

                              hondatu
                              Administrator
                              Last edited by hondatu; 11-03-10, 20:13.
                              HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                              Comment

                              Working...
                              X