Revizii Honda Civic Sedan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    placutele au preturi bune , la fel ca ebc , doar ca nu stiu care sunt mai bune
    filtru de ulei e ieftin 28 ron , cel stock e 80 ron
    filtru de ulei aer e mai ieftin , cel stock 120 ron
    filtru de polen e cam cat cel stock.aici ma refer la preturile de la asko
    reducerea la manopera cred ca sa aplicat si la mine, razvan stie bine ca sunt dupa forum iar pe masina am stick cu hondafan. in fine nu ma tiganesc la 60 ron
    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/alinp/civic/
    civic sedan 08

    Comment


    • #32
      Si de mine stie ca sunt de pe forum, am numerele cu HondaFan si nu au disparut de pe masina la nici o revizie.
      Ziceam doar ca sunt destul de ocupati si avand multe pe cap poate uita de acest discount. Nu era vorba de tiganeala, e un avantaj pe care ei ni l-au oferit noua, membrilor HondaFan...
      '08 Civic Sedan 1.8 ES A/T Galaxy Gray Metallic

      Comment


      • #33
        Originally posted by [g] View Post
        ....
        - filtru polen - 80292-SDC-A01 143ron MANN


        Scump, dom'le, scump!!! Dincolo era mai ieftin.. Nu am nimic cu cei de la service, din contra, dar ei trebuie sa respecte niste preturi impuse de "sus". Filtrul de polen Mann pt 5D m-a costat la un service (nu la importator/distribuitor!!!) 59.52 ron. La 4D pretul e tot pe acolo.Manopera?
        Subsemnatul in 10 minute. Costuri manopera? O tigare (dupa montaj) si o bere (seara, cand am ajuns acasa).
        Wagner
        Senior Member
        Last edited by Wagner; 11-05-10, 23:42.
        Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

        Comment


        • #34
          Originally posted by [g] View Post
          Si de mine stie ca sunt de pe forum, am numerele cu HondaFan si nu au disparut de pe masina la nici o revizie.
          Ziceam doar ca sunt destul de ocupati si avand multe pe cap poate uita de acest discount. Nu era vorba de tiganeala, e un avantaj pe care ei ni l-au oferit noua, membrilor HondaFan...
          Vrei sa spui ca daca eu ma duc la Brasov la service si le spun ca sunt de pe HondaFan ... am un "mic" discount ??? Daca este asa ... chiar ma duc si le spun
          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/gpoint/

          Comment


          • #35
            Originally posted by gpoint View Post
            Vrei sa spui ca daca eu ma duc la Brasov la service si le spun ca sunt de pe HondaFan ... am un "mic" discount ??? Daca este asa ... chiar ma duc si le spun
            Pana mea, eu stiu de Asko...

            @Wagner
            Preturile alea le aveam de la o cunostinta, cele de la dealer le gasesti la mine in thread sau poza facturii in galerie.
            Buna treaba cu filtrele schimbate acasa, cre'ca e cea mai buna metoda anti-criza. Eu am fost prins in off-side...
            '08 Civic Sedan 1.8 ES A/T Galaxy Gray Metallic

            Comment


            • #36
              Mda, m-am uitat in graba, la dealer e si mai scump.
              Cat despre schimbat, e si o metoda anti-criza, daca vrei sa ii spui asa (nu glumesc deloc), dar este si foarte usor - trebuie doar un pic de rabdare si atentie. La fel si cu filtrul de aer. Doar sa le procuri din timp, cat de cat. By the way, filtrul de polen l-am schimbat la servici, intr-o pauza de tigare.
              Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

              Comment


              • #37
                Asa ar trebui sa facem toti,nu cred ca vor avea de comentat cum ca pierdem garantia daca nu le schimba ei.Ar putea invoca ca poate nu sunt originale,totusi la Asko nu cred ca ar aparea probleme.De curiozitate o sa ma uit pe deviz cat face schimbul de filtre aer si polen.
                '08 Honda Civic Sedan 1,8 ES M/T , Neutron Blue
                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/dungatu/
                Ochi pentru ochi...iar lumea va sfarsi oarba.

                Comment


                • #38
                  Daca folosim consumabile de calitate, nu vad ce probleme ar putea fi. Estimativ ar fi cam 300ron cu tot cu manopera.
                  Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                  http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                  Comment


                  • #39
                    Si service-ul sa 'moara'.
                    '08 Honda Civic Sedan 1,8 ES M/T , Neutron Blue
                    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/dungatu/
                    Ochi pentru ochi...iar lumea va sfarsi oarba.

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by dungatu View Post
                      De curiozitate o sa ma uit pe deviz cat face schimbul de filtre aer si polen.
                      - manopera inlocuire filtru aer - 13.95 RON
                      - manopera inlocuire filtru polen - 13.95 RON
                      '08 Civic Sedan 1.8 ES A/T Galaxy Gray Metallic

                      Comment


                      • #41
                        Ai fost mai rapid.
                        Cu criza asta o sa ne zgarcim si la 28 de roni.
                        '08 Honda Civic Sedan 1,8 ES M/T , Neutron Blue
                        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/dungatu/
                        Ochi pentru ochi...iar lumea va sfarsi oarba.

                        Comment


                        • #42
                          Nu m-am referit strict la manopera, cand am afirmat cele de mai sus. Ca mie imi place sa imi bag 'nasul' in masina, asta e altceva. Manopera nu e mare lucru, adevarat, dar piesele in sine? de la ~60ron la ~150ron e o diferenta. Pe de alta parte service-ul 'traieste' din alte operatiuni ( nu din manopera de schimbare de filtre de aer si/sau polen, crede-ma pe cuvant), care trebuie intr-adevar facute de un profesionist. Exemple sunt garla.
                          Oricum, fiecare e liber sa aiba grija de masina proprie asa cum considera mai bine.
                          O cam dam in o/t asa ca eu ma opresc aici.
                          Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                          Comment


                          • #43
                            Astazi am facut si eu revizia de 1 an la Civicosul meu. Rulaj 15.100km.
                            Tin sa spun ca sunt foarte multumit de cum merge masina dupa revizie. Chiar simt cateva lucruri imbunatatite:
                            - intra mai usor in viteze (inspeta cu 2 si 3 aveam probleme), nu mai agata atat de pronuntat (nu stiu ce i-au facut);
                            - nici nu mai smuceste aproape deloc, cuplarea se face mult mai fin, iar cand iau piciorul de pe acceleratie in tr 2 sa zicem la 40km/h acum nu se mai simte soc si nici cand reiau acceleratia. Inainte de revizie se resimtea destul de nasol (iar nu stiu ce i-au putut face doar la revizie);
                            - volanul se misca acum de vis, mult mai usor, nici nu-mi dadusem seama ca nu mai mergea ca de noua... mare diferenta;
                            - evident dupa inlocuirea filtrelor aerul se simte parca mai... curat, si masina se racoreste mult mai repede;
                            - se va comanda chederul pentru geam sofer, mi-a spus Alex ca au primit un Service Bulletin pe tema asta;
                            In concluzie, nu pot sa spun "parca e alta masina" dar cu siguranta merge mult mai fain! Am din nou acea senzatie, ca acum un an (cand era noua), ca parca nu m-as mai da jos din ea!

                            Comment


                            • #44
                              Pai le-ai spus sa iti faca ceva legat de punctele 1, 2 si 3????
                              Chiar nu cred ca s-au apucat ei sa ii faca ceva din proprie initiativa.
                              Chiar as fi curios ce ti-au facut sa le zic sa-mi faca si mie.
                              Cred ca totusi e vb de efectul placebo.... nu prea cred ca din schimbat ulei si filtre merge volanul mai usor, intra mai usor in viteze si nu mai smuceste ambreiajul.

                              Comment


                              • #45
                                Legat de cutia de viteze, da, le-am spus ca agata. La fel de problema cu geamul.
                                Nu cred ca e efectul de placebo, si eu m-am gandit. Chiar simt diferente sesizabile.
                                Chiar nu stiu ce au facut/verificat. Nici nu sunt un mare cunoscator intr-ale dedesubturilor masinilor ca sa dau ipoteze din mine. Doar pt partea cu volanul ma gandesc ca o fi din cauza pneurilor pe care nu le mai verificasem de ceva vreme, iar acum le-au verificat ei presiunea. Si asta ar fi o explicatie. Dar pt partea de cutie de viteze, smucituri chiar nu am idee!

                                Comment

                                Working...
                                X