Revizii Honda Civic Sedan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Scuzati, am gresit topicul. Daca se poate muta sau... sterge.

    Comment


    • Buna ! La ultimul schimb de ulei,mecanicul a,,scapat” vreo 100 ml de ulei de motor in plus,ar fi vreo problema ?...(Honda Civic 4D,2008,41000km).Multumesc !
      Hiroshima

      Comment


      • La 100 ml nu e nici o problema, stai linistit...
        Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

        Comment


        • Multumesc,m-ai linistit !...culmea este ca pe joja nu se vede nivelul mai ridicat.Explicatia cred ca o gasesc in golirea accentuata a baii de ulei pe care a facut-o mecanicul.Sa auzim numai de bine !
          Hiroshima

          Comment


          • Salutare ! De curand langa EJ9 din familie a mai aparut un nou membru mai tanar . Un civic sedan din 2001 1.6 , 110 cai, ES7. Din pacate aceste modele sunt extrem de rare , sau cel putin eu asa am sesizat. Din anii astia 2001-2005, din ce am observat predominante sunt modelele EP2 EU8 si EM2
            Ce ulei ar trebui sa folosesc pentru ea ? As vrea sa ii fac schimbul de oloi

            Ma gandeam sa ii pun Castrol Magnatec C3 5W40 Full Synthetic dar nu stiu cum sa procedez. Eu fusesem sfatuit sa pun Mobil 1 SUPER 3000 X1 5W40 Full Synthetic ca din asta a mai avut. Daca a fost obisnuita cu un ulei multi ani este posibil sa consume mai mult daca se modifica uleiul ?

            De ex la VW T4 desi era recomandat Castrol Magnatec , motorul fusese obisnuit cu Mobil 1 si cand i s-a pus conform recomandarilor Castrol Magnatec consuma o gramada de ulei. Dupa ce s-a revenit la mobil 1 consumul de ulei a disparut (asta mi-a spus-o un prieten , nu stiu daca sunt povesti sau chiar asa este , desi nu avea motiv sa ma minta )

            Acum sunt total in ceata . Pe unele forumuri de afara am citit ca ar fi mai indicat 5w30 . Unii aveau problema ca nu stiau daca sa puna 5w20 sau 5w30 . Eu nu mai stiu ce ulei sa pun , poate ma lumineaza cineva

            Comment


            • Seara buna, am facut revizia de un an, respectiv 10.500km. Verificarile de rigoare in urma cărora am foat asigurat ca mașina este in parametrii. Probă de drum la cererea mea..un pitic pe creier îmi spune că agață un pic treapta a treia, piticul se înșeală..concluzia tehnicianului, foarte amabil de altfel.

              Cost total 554 lei, 4 litri ulei Honda 0W 20, filtrul de ulei si filtrul de aer, inclusiv manopera la Honda Nord.

              Comment


              • Pai si te-a invatat tehnicianul ala cum se schimba corect treapta a treia? Sa stii ca daca tu ai impresia ca agata, mai mult ca sigur ca asa e. Tehnicianul ala nu are nici un interes sa iti faca interventii in garantie. O sa vezi ca dupa ce trece garantia acelasi tehnician o sa descopere dintr-o data ca ce sa vezi,chiar agata. Cat de des se intampla? Si in ce conditii? Poate chiar in timp ce o condus el masina nu s-a intamplat niciodata fenomenul...
                hondatu
                Administrator
                Last edited by hondatu; 08-01-18, 18:19.

                Comment


                • Nu conduc zilnic ,,Viespea"..ca sa-l citez pe puștiul meu, la sfârșit de săptămână o iau la alergat puțin, să nu se învețe leneșă. Și la primele schimbări am impresia că agață, pe urmă nu mai bag de seama, sunt si ușor ,,anesteziat" de sunet..zzzzz, de unde vine și ,,Viespea".☺

                  Comment


                  • Salutare,
                    Are cineva o factura de revizie unde sa fie indicat timpul normat pentru schimbarea lichidului de frana?
                    Stiu ca era undeva, pe site-urile service-urilor autorizate, o lista cu normarea orelor de manopera. Dar se pare ca numai pe 2 site-uri mai au franturi din ea. Timpul aferent manoperei a devenit un secret de stat, iar in oferte difera de la un service la altul. Si nici macar nu corespunde cu ce au ei pe site. Sunt mega umflate. O mizerie au devenit toate service-urile. Se preteaza si la 10-12 lei (manopera filtru polen spre exemplu, de la 0,1 o pun 0,2).
                    Cred ca nu voi mai face, in viitor, reviziile la ei.
                    Totusi, daca stie cineva, va multumesc anticipat.

                    Comment


                    • La Honda Nord s-a rezolvat. Dupa ce am primit pe deviz 0,7h manopera pentru schimbat ulei cutie viteze, iar pe site aveau normat 0,2h, in urma sesizarii pe care am facut-o, au eliminat total cele cateva informatii pe care le aveau on-line. Felicitari! Sunt curios ce au de spus cei de la HTR. Au devenit informatii confidentiale orele de manopera? Will see!

                      Comment


                      • Fa-ti un bine si fa o aerisire la ambreiaj daca agata..

                        Comment


                        • Nu agata. E timpul sa schimb si uleiul la cutie

                          Comment


                          • Salut forumisti,
                            sunt la primul post pe forum si la prima Honda Civic , 4D ES 1.8 i VTEC. Am ajuns in preajma celui de-al doilea schimb de ulei si consumabile ptr. ca fac anul de la prima revizie. Va rog sa ma sfatuiti la ce ulei de motor sa trec, asta dupa ce am primit oferta de revizie de la Radacini Brasov, in care se specifica ulei Honda cu SAE 0w 40, eu la primul schimb folosind 0W 20, tot de la ei . Revizia ajunge la 860 lei cu manopera 244 ptr. 1.8 h, din care uleiul este 286- 4l.
                            Va astept sfaturile atat ptr. SAE cat si ptr. marca de ulei si filtru ulei, experimentate din cate am citit din alte posturi, pentru ca vreau sa-mi achizitionez singur uleiul, restul filtrelor le am.
                            Va multumesc, GO FOR HONDA !

                            Comment


                            • Originally posted by HON'DA77 View Post
                              Salut forumisti,
                              sunt la primul post pe forum si la prima Honda Civic , 4D ES 1.8 i VTEC. Am ajuns in preajma celui de-al doilea schimb de ulei si consumabile ptr. ca fac anul de la prima revizie. Va rog sa ma sfatuiti la ce ulei de motor sa trec, asta dupa ce am primit oferta de revizie de la Radacini Brasov, in care se specifica ulei Honda cu SAE 0w 40, eu la primul schimb folosind 0W 20, tot de la ei . Revizia ajunge la 860 lei cu manopera 244 ptr. 1.8 h, din care uleiul este 286- 4l.
                              Va astept sfaturile atat ptr. SAE cat si ptr. marca de ulei si filtru ulei, experimentate din cate am citit din alte posturi, pentru ca vreau sa-mi achizitionez singur uleiul, restul filtrelor le am.
                              Va multumesc, GO FOR HONDA !
                              Salut, bagă tot 0w20.

                              Sa o stăpânești sănătos!
                              '08 Honda Civic Sedan 1,8 ES M/T , Neutron Blue
                              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/dungatu/
                              Ochi pentru ochi...iar lumea va sfarsi oarba.

                              Comment


                              • Nu e pitic, si a mea agata in treapta 3

                                Comment

                                Working...
                                X