SHEVA_C: '10 Honda Civic 5D 1.8L Sport, M/T, Milano Red

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • SHEVA_C: '10 Honda Civic 5D 1.8L Sport, M/T, Milano Red

    Salutare tuturor! Cred ca pot sa "tip" aici ca am si eu o Honda, nou nouta! Vreau sa-i multumesc dlui Silviu Tarcovnicu, consultantul vanzari din Constanta, care a fost f amabil si mi-a lasat o impresie f buna. Ma gandesc la masina asta de cand a aparut pe piata la noi. Eram in facultate si mi s-a parut diferita de celelalte si incet, incet mi s-a pus pata rau de tot pe ea. La inceput chiar mi-am zis "ce-i cu ciudatica asta?", dar e chiar altceva. Am fost f aproape s-o iau asta vara, dar a trebuit sa plec in voiaj, asa ca am amanat si am avut totusi noroc, scazand pretul si gasind acum si rosie pe stoc, boala mea . Oricum, pana la urma nu mai conta nici culoarea, Civic sa fie. Va dati seama ca am plecat in voiaj si 5 luni de zile m-am gandit ca vin acasa si-mi iau Civic, nu mai aveam rabdare. Ghinionul meu a fost vremea de afara, pt ca am asteptat un pic, dar poate ca a fost mai bine asa. A meritat asteptarea din plin. Masina mi s-a parut superba in exterior, apoi am avut ocazia sa fac si un drive test si uite asa am ramas impresionat si de interior. Problema e ca atunci cand e a ta, parca te impresioneaza si mai mult. Am luat-o, am facut o mica tura prin oras si nu-mi venea sa mai cobor, cred ca nu-s singurul. Apoi am facut un drum in afara, cam 50 km, iar cand am ajuns la destinatie si m-am dat jos si m-am uitat din nou la ea cum era parcata, am turbat de fericire. Am zis ca masina asta e facuta pt mine, iar daca as fi avut mai multi bani, as fi luat 2, de culori diferite . Exagerez un pic, dar credeti-ma ca-s foarte entuziasmat si impresionat. Verisoara mea de 9 ani a zis "Mama, e bestiala", . De la cine am plimbat pana acum am primit cuvinte gen, "e superba, e frumoasa foc, e misto rau, e OZN, e nava spatiala" si m-am convins ca la noi oamenii cred ca daca nu e nemteasca, nu merita efortul. E, in momentul cand deschid ochii, vad si isi dau seama ca exista si altceva in afara de nemtoaice, chiar ceva deosebit. Ma uitam in parcare si imi spuneam ca intr-adevar e altceva, e deosebita de celelalte. Apropo, e prima Honda din parcare si-s mandru de asta .

    Acum, ca mici parti negative, desi n-am decat 200 km cu ea, sunt si chestii un pic "ciudate", sa le zic asa, dar asta nu schimba cu nimic impresia mea despre masina:
    1. Chiar asa trosneste suspensia sau puntea spate la gropi si linii de tramvai? Eu vin de pe un 206 care si ala e mai rigid pe spate si cand se auzea asa, am avut porbleme cu puntea spate . In rest, chiar imi place senzatia cand ma "zguduie" un pic si "simt" drumul.
    2. Luneta spate e un pic problema, dar daca o cureti inainte de drum si o dezaburesti, am observat ca nu se aduna picaturile de ploaie ca la 206, de ex si va spun sincer ca nu mi-a trebuit stergator pe drumul care l-am facut in afara orasuli, chiar daca ploua. Intr-adevar, restrictioneaza vederea in spate, dar sunt lateralele care-si fac treaba bine de tot. Senzorii de parcare sunt super.

    In concluzie, o sa ma chinuie prima mie de km, pt ca am hotarat sa nu trec de 3500 rpm si fara sa accelerez brusc si nu pot sa ma bucur de zgomotul motorului. Noroc ca are 6 viteze si pot merge la un 115 km/h in afara . Si USB-ul isi face treaba, intr-adevar nu ai un scroll cu numele melodiei, dar, daca nu e prea lung, il poti vedea din 2 bucati sa zic asa. Stiu ca era cineva care intrebase chestia asta. Masina e o minunatie si fiind si Honda, ma astept sa fie si f fiabila. Am avut ocazia, prin prisma meseriei, sa lucrez cu japonezi si, si ei sunt "altceva" fata de ce e la noi, parca e alta lume. Pe langa faptul ca mi se pusese pata pe Civic, si asta a contat in alegerea mea.

    Ca modificari pe viitor, as vrea un spoiler si poate si o grila de Type-R, desi parca si asa are farmecul ei. Vedem, momentan vreau sa-i fac cati mai multi km pana plec in voiaj. Sper ca nu v-am plictisit.
    P.S. Masina e cea din avatar si, dupa ce o spal, fac si niste poze.
    '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
    '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
    Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

    "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

  • #2
    Sa fie intr-un ceas bun si sa iti aduca numai bucurie!

    Comment


    • #3
      La Multi Km!
      Bun venit intre noi!
      ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
      ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

      Comment


      • #4
        Bravo, ai felicitarile mele si sa o stapanesti sanatos.
        Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
        sigpic
        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

        Comment


        • #5
          Multumesc! Da, uitasem, eram fermecat de design, dar asta vara, inainte sa ma interesez la dealer, am intrat si pe forum si l-am rasfoit, sa vad cam ce probleme sunt si ce impresii are lumea despre Honda. Am ramasa cu o impresie pozitiva asa ca nimic n-a mai contat, nici macar pareri de genu', "pai de banii astia iti luai golf sau bmw second". Nu merci ! Honda e honda.
          '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
          '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
          Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

          "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

          Comment


          • #6
            S-o stapanesti sanatos!
            Felicitari pentru achizitie!

            Intrebare: La tine se aude un suierat venind dinspre oglindai laterala dreapta, la viteze de peste 100 km/h?
            Power of dreams, indeed!
            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/LSD

            Comment


            • #7
              Sa te bucuri de ea!
              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

              sigpic

              Comment


              • #8
                S-o stapanesti sanatos!
                Ti-ai facut galerie foto aici? Unde-s pozele?...
                "(...)Toți pe buze-având virtute, iar în ei monedă calpă, / Quintesență de mizerii de la creștet până-n talpă.(...) Toți se scurseră aicea și formează patrioții, / Încât fonfii și flecarii, găgăuții și gușații, / Bâlbâiți cu gura strâmbă sunt stăpânii astei nații!" MIHAI EMINESCU, Scrisoarea III http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Alicia/

                Comment


                • #9
                  Welcome to the Jungle, Sheva_C!
                  Să te bucuri de mașinuță mulți km!!!
                  Foarte frumoasă culoarea. Așteptăm poze și alte impresii, mai ales cele de după 4000rpm...
                  CR-V e:HEV
                  JAZZ GD1 CVT
                  Ex: CR-V RE6

                  Ex: RDX TB1
                  Ex: Civic FD1

                  Ex - JAZZ GD1
                  Ex - ACCORD Type-R
                  Ex - DEL SOL EH6

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by LSD View Post
                    Intrebare: La tine se aude un suierat venind dinspre oglindai laterala dreapta, la viteze de peste 100 km/h?
                    Mai, eu am facut un singur drum de 50 km, dus-intors si am mers cu maxim 115 km/h, nu am auzit nimic ciudat. Singurul zgomot ciudat si care se cam aude e de la puntea spate, la gropi si linii de tramvai (banuiesc ca are legatura cu suspensia despre care se tot vorbeste).
                    '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
                    '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
                    Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

                    "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

                    Comment


                    • #11
                      felicitari,asteptam pozele si spor la facut km cu ea
                      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bestia23/

                      Remember, if you want to run with the big dogs, you need to learn how to pee in the tall grass.
                      The only ones who fail are those who do not try.

                      Comment


                      • #12
                        S-o stapanesti sanatos! Km. fara incidente

                        Comment


                        • #13
                          Sute de mii de km fara problema, felicitari de achizitie!!!
                          honda civic 2,2 ictdi sport dpf ,milano red http://hondafan.etp.ro/gallery/v/liviu+iulian/

                          Comment


                          • #14
                            Sa o stapanesti sanatos si cat mai multi km fara incidente! Bine ai venit printre noi!
                            Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                            Comment


                            • #15
                              S-o stapanesti sanatos !
                              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                              My cars:

                              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                              Comment

                              Working...
                              X