Februarie 2010: V-ati mai cumpara sau nu o Honda?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    2. Da, voi ramane tot pe Honda, cu toate ca au existat unele neplaceri si politica lor e putin confuza.

    pana in momentul de fata honda are ceva care te cheama la volan .... sper sa se mentina si pe viitor
    EX. Accord '05 CL9 Satin Silver
    Del Sol '94 ESI
    CIVIC X 1.5 Sport Plus CVT
    BMW Z4 '03 Titan Silver

    Comment


    • #32
      Are si ceva care te tine acolo...De cate ori am plecat la drum lung cu masina, aproape ca nu imi venea sa ma mai dau jos din ea, mai ales dupa ce am iesit din tara. Desi am facut si cate 900-1000km pe zi in anumite perioade (concediu), as mai fi mers cateva sute doar pentru placerea de a conduce. Dar nu avea nici un rost sa trec de anumite limite. Am avut senzatia asta doar in Honda (a mea) desi am mai parcurs distante mari si cu alte masini.
      Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

      Comment


      • #33
        @Vtin, KMR si All: politica se refera la politica de produs, la ce intentioneaza sa lanseze Honda pe viitor, la drumul pe care-l aleg din acest punct de vedere, asta am vrut sa zic. Prin urmare, nu cred ca va e indiferent, pt ca va priveste in mod direct cand va veti gandi daca mai mergeti pe Honda sau nu.
        Cat despre politica lor financiara, nu cred ca da nimeni 2 lei.
        Eu am votat acum, cu varianta 4, desi as inclina puternic spre 3, intrucat masinile din dotare nu m-au nemultumit, din contra, cel putin una a fost peste asteptari. Dar nu pot sa raman indiferent si totodata, lipsit de griji, in ceea ce priveste viitoarele produse Honda. Daca va continua trendul cu produse inferioare tehnologic celor de dinaintea lor si de o calitate din ce in ce mai slaba, clar merg pe varianta 4, imi pare rau pt ei.
        @Alicia, nu poti cere ca TOATE produsele Honda sa fie fabricate in Japonia. Exista un fenomen si acela se numeste globalizare, astfel incat, ca o firma sa poata avea succes si bani pt a lansa modele,la randul lor de succes, are nevoie sa se globalizeze. Si, apropo, foarte multe din componentele oricarei Honde NU sunt de la furnziori japonezi. Cat despre calitatea muncii japonezilor, e discutabil. Spre ex, cand lucram la Honda, un japonez imi spunea ca, din punct de vedere al calitatii asamblarii, fabrica lor din Turcia se ridica la nivelul celor din Japonia, ba chiar pe alocuri le intrece. Daca el ma mintea, va mint si eu. In plus de asta, si Mitsubishi tot in Japonia asambleaza unele modele, dar nu prea rup gura targului la fiabilitate si calitatea asamblarii. Si, in sfarsit, ai vazut vreodata un Daihatsu pe interior? Zici ca a fost asamblat de chinezi.

        Comment


        • #34
          Originally posted by BogdanRR View Post
          un japonez imi spunea ca, din punct de vedere al calitatii asamblarii, fabrica lor din Turcia se ridica la nivelul celor din Japonia, ba chiar pe alocuri le intrece...

          nu ar avea motiv sa minta?... ciudat e faptul ca toti stim calitatea prestata de munca turceasca ... din pacate nici de ansamblarea in Anglia nu sunt prea incantat, dar treaca mearga ... asta e "globalizarea" in fond si la urma urmei...

          referitor la politica honda pe viitor ... la modul cel mai serios ma gandesc sa schimb accorul pe FCX, nu ma omor dupa nebunii pe sosele + ca avem drumuri de carute nu de automobile

          Pana una alta...

          L.E. am votat 2 nu din cauza politicii ... pur si simplu au fost mici neplaceri, inca nerezolvate si probabil se vor rezolva pe cheltuiala mea +
          pana una alta... spor in plan si numai bucurii!!!

          Comment


          • #35
            Da, voi ramane tot pe Honda, cu toate ca au existat unele neplaceri si politica lor e putin confuza.Consider ca Honda are prea putine minusuri si destul de multe plusuri fata de concurenta.
            CIVIC SEDAN '08 ES M/T
            NIGHTHAWK BLACK.

            Comment


            • #36
              Originally posted by BogdanRR View Post
              @Vtin, KMR si All: politica se refera la politica de produs, la ce intentioneaza sa lanseze Honda pe viitor, la drumul pe care-l aleg din acest punct de vedere, asta am vrut sa zic. Prin urmare, nu cred ca va e indiferent, pt ca va priveste in mod direct cand va veti gandi daca mai mergeti pe Honda sau nu.
              Am inteles perfect la ce politica te referi si, in cunostiinta de cauza am raspuns Daca urmatoarea masina va fi Honda ( asa cum imi doresc ), inseamna ca imi satisface cerintele sau poate voi deveni eu mai eco, poate vine FCX Clarity si in Romania ( cu infrastructura de alimentare cu hidrogen )... nu pot sa stiu ce se intampla asa ca ... nu ma intereseaza politica lor de produs.
              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
              My cars:

              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

              Comment


              • #37
                Nu stiu, sunt inca nehotarat, nu pot raspunde acum, vedem ce va fi pe viitor.

                Urmatoarea masina ar trebui sa fie o clasa mai mare iar acolo nu ma atrage nimic catre un Legend comparativ cu tripleta germana.

                De altfel privit pe clase Honda comparativ cu restul:
                clasa mica ( pt sotie ) - Jazz nu as lua datorita pretului semnificativ mai mare
                Hatch - Cicicul ar intra in discutie doar Type R -altfel Golf 6 de exemplu are paleta mult mai larga de motorizari plus solutii tehnice superioare indeosebi pe parte dinamica
                Clasa medie- la Accord as ramane doar pe varianta 2.4 dar si asta e destul de scumpa .

                In 2007 Accordul meu era cea mai cinstita masina de pe piata la un raport pret - ce ofera masina ca si performante -dotari.Acum din pacate situatia e radical schimbata.

                SUV SAV sau cum s-or fi numi chestiile astea nu prea mi-as lua niciodata, necesitatile mele neimpunand asta dar hai sa zic ca CRV nu e o oferta asa rea dar totusi m-as orienta catre Forester .
                Accord 2.0i i-VTEC 2007
                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/ant76/

                Comment


                • #38
                  @KMR: Pai e simplu: asta inseamna ca esti de acord cu politica lor, orice ar fi. Eu nu pot sa fac conexiunea "cumpar Honda-nu ma intereseaza ce produc". Poate de la anul se reprofileaza pe tractoare cu 3 roti si motor cu pinguini pe post de pistoane, ce faci, o sa cumperi asa ceva? O parere despre trendul lor tot trebuie sa ai, ca iti convine, nu e nici o problema, dar nu vad cum iti poate fi total indiferent.

                  In alta ordine de idei, vad ca inca se tine bine brandul, chiar si cu neplacerile de rigoare. Asta e foarte bine pt ei, inca au pe ce sa mizeze. Totusi, nu pot sa nu remarc numarul mare al nehotaratilor. Acum ceva ani, nici nu prea existau. Acum, tind sa devina majoritari. Poate fi un semnal de alarma.

                  Comment


                  • #39
                    2) da, voi ramane tot pe Honda, in ciuda faptului ca au existat unele neplaceri si politica lor e putin confuza momentan

                    Senzatia oferita de Accord nu am avut nici la volanul unui BMW seria 3/5, nu mai vorbesc de bani. Visul meu este S2000, dar numai dupa ce se asfalteaza toate strazile din Ro
                    Accord 2.0i LS 2006/MT Arctic Blue

                    Comment


                    • #40
                      in mod normal as alege 1), deoarece Accordul meu nu mi-a adus decat satisfactii. Insa am o problema foarte mare: daca maine ar trebui sa-mi schimb masina, zau daca stiu ce sa aleg din oferta curenta Honda. Singura cu sanse de reusita ar fi noul Accord 2.4 MT, dar la aproape 30.000 deja parca te uiti la alta clasa (poti gasi discounturi frumusele la Lexus IS250, care m-ar tenta mult mai tare). In plus, m-a bagat in boale viitorul coupe Toyota/Subaru, si daca va iesi la un pret decent, asa cum se lauda, are cele mai mari sanse. Sau un Impreza WRX...

                      Asa ca raspunsul meu ar fi: 1.5) Da, sunt multumit de Honda, si as vrea sa raman in continuare pe aceeasi marca, dar sa scoata naibii ceva care sa ma gadile
                      2006 Accord CL7 2.0 MT

                      Comment


                      • #41
                        Am ales cea de-a doua varianta
                        = Da, voi ramane tot pe Honda, cu toate ca au existat unele neplaceri si politica lor e putin confuza. =

                        Nu pot spune ca mi-am luat H si deja debordam de placere si o vindeam la sac (placerea) dar avand in vedere ca lucrez in domeniul dezvoltarii si conceptiei automobilelor pot sa ma laud ca sunt la curent cu foarte multe din domeniu si de asemenea aud zilnic comentarii, aprecieri sau critici la adresa altor marci!

                        Poate o sa vi se para ciudat dar eu ma simt in extaz cand vin colegii la mine si imi spun special "ai auzit ca honda rechema x masini?" sau "am un amic la care i s-a stricat honda". De ce nu vin sa imi spuna si despre masinile nemtesti sau americane asta?
                        O fi poate pentru ca am doua honde dar ma intreb atunci de ce nu se duc la colegii in cauza sa ii oftice!
                        Va dau si raspunsul:
                        pana nu demult, etalonul fiabilitatii era Toyota dar a cazut mult in ochii majoritatii! Honda a ramas pe pozitii (e adevarat ca parca ar da sa se clatine putin dar deocamdata zic ca e doar o adiere de vant) si asa cum ce mai mare parte dintre noi studiaza cate cacareze face capra vecinului, aceasi parte din noi musteste de invidie.
                        De ce apare invidia? Pentru ca vrei si tu ce are celalalt.. de ce vrei asta? Pt ca sti ca e mai bun decat ce ai tu!

                        So, imi permit sa folosesc aceasi fraza a unui coleg de-al nostru de forum:
                        "Nu exista masina perfecta".
                        Daca nu se strica te costa cat zece, daca se strica greu sunt scumpe piesele iar daca se strica des poa' sa fie cat de ieftine piesele ca la un moment dat ti se cam ia!
                        Cu civicul am avut o singura problema.. un senzor de turatie, iar asta in fix 3 ani de folosinta. Nimic altceva inafara de revizii!
                        Cu DelSol-ul (masina de 15 ani) doar acum de curand ce au aparut mici chestii deranjante remediate pe sume modice!

                        Ca idee eu sunt foarte multumit de produsul Honda insa politica lor e o mare gaura neagra pentru mine. Dar nici nu ma stresez prea tare!
                        ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
                        ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by BogdanRR View Post
                          @KMR: Pai e simplu: asta inseamna ca esti de acord cu politica lor, orice ar fi.
                          Bodgan, nu ma intereszeaza politica lor, nu ca sunt de acord cu ea, e o diferenta ( mare din punctul meu de vedere ). Daca vor produce masini neconforme cu ceea ce imi doresc eu de la o masina, imi voi lua alta brand.

                          LE Cand am zis "brand" ma refeream la "marca" deci " alt brand" echivalent din punctul meu de vedere cu "alta marca".
                          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                          My cars:

                          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                          Comment


                          • #43
                            Originally posted by KMR View Post
                            imi voi lua alta brand.
                            Vreau si eu alt brand. Si un abdomen mai definit daca se poate..
                            sigpic

                            HONDA - THE POWER OF DREAMS
                            Honda Civic Type-R FN2

                            Comment


                            • #44
                              Originally posted by KMR View Post
                              Bodgan, nu ma intereszeaza politica lor, nu ca sunt de acord cu ea, e o diferenta ( mare din punctul meu de vedere ). Daca vor produce masini neconforme cu ceea ce imi doresc eu de la o masina, imi voi lua alta brand.

                              LE Cand am zis "brand" ma refeream la "marca" deci " alt brand" echivalent din punctul meu de vedere cu "alta marca".
                              Nici eu nu pot să privesc decât din punctul de vedere al consumatorului şi cred că asta vrea să spună KMR şi mă gândesc, destul de simplist adevărat, că s-ar putea să ştie cei de la Honda mai bine decât noi ce politică să facă.
                              La BogdanRR poate fi vorba şi de o altă abordare, dintr-un alt unghi, ţinând cont de faptul că el a lucrat pentru Honda, a fost dealer Acura ş.a.m.d. şi, de aici, să apară opinii uneori prea subiective sau care nu ne privesc pe noi.

                              Dacă dăm timpul puţin înapoi, doar cu câţiva ani, pe forumul ăsta erau doar vreo 10-20 de oameni entuziaşti, cu gânduri mari şi cu zâmbetul până la urechi că au o Honda. Cu alte cuvinte, cu câţiva ani în urmă, Honda era aproape o necunoscută în România. Acum, nu mai este aşa şi, dacă putem face abstarcţie de criza auto, pentru moment, ne dăm seama că lucrurile au evoluat mult în bine pentru Honda.
                              CR-V e:HEV
                              JAZZ GD1 CVT
                              Ex: CR-V RE6

                              Ex: RDX TB1
                              Ex: Civic FD1

                              Ex - JAZZ GD1
                              Ex - ACCORD Type-R
                              Ex - DEL SOL EH6

                              Comment


                              • #45
                                Originally posted by Alicia View Post
                                Nu pot vota, pentru ca am o conditie: da, oricand voi merge tot pe Honda, cu conditia sa fie facuta 100% in Japonia. Si nu e o conditie impusa de snobism, ci de incredere. Am incredere in putine lucruri. Unul dintre ele este calitatea muncii japonezilor.
                                Pai nu mereu daca o masina este facuta in Japonia 100% vei avea certitudinea ca nu va avea nicio problema. Spre exemplu, cand m-am hotarat pentru civicul sedan am luat si acest aspect in consideratie (ca este 100% facut in Japonia) si, in afara de aceasta cei de pe 'Hondafan" aveau cel mai mare procentaj de persoane multumite de masinile lor fata de alte forumuri pe care le-am citit (vw, renault, mitsubishi, chiar toyota etc). Vreau sa sper ca si de-acum inainte va fi la fel, cu toate ca in ultimii doi ani au aparut, daca nu multe probleme, destule persoane care se plang de probleme asemanatoare.
                                Politica Honda nu ma intereseaza, ca dealtminteri nicio politica si, probabil pe viitor voi ramane tot la aceasta marca cu conditia sa nu dezamageasca.
                                De ce spun asta... pentru ca am plecat din start cu ideea: este HONDA si fiabilitatea acestei marci este renumita si, in general vorbind momentul in care ai niste asteptari destul de mari de la ceva/cineva si iti sunt inselate, atunci.. stiti voi de la dragoste la ura nu e decat un pas

                                Comment

                                Working...
                                X