Februarie 2010: V-ati mai cumpara sau nu o Honda?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Alicia View Post
    Pentru ca asta-i trend-ul la ei. Ecologie, ecologizare. Mergi in Tokyo, vei vedea o multime de Prius-uri pe strazi, vei vedea ca minim 30% din taxi-uri sunt Prius. Sunt si Insight-uri, dar mai putine decat Prius, cel putin acum cateva luni asta am vazut.
    Eu i-am inteles. Ma crezi ca ei nu au praf pe strazi? Ma crezi ca toate masinile aratau ca scoase din cutie, fara pic de praf pe ele? Ma crezi ca in 5 zile am mers pe jos de dimineata si pana seara si nu aveam praf pe pantofi? E o chestiune, cred eu, de natie, ei sunt de o curatenie impecabila, intotdeauna. Probabil au extrapolat gustul lor pentru curatenie inclusiv asupra mediului pe care incearca sa-l polueze cat mai putin.
    Poate ca explicatia mea e simplista, dar nu cred ca e departe de adevar.
    Plus ca sunt un popor cu putine resurse naturale. Au invatat sa aprecieze la maxim putinul pe care il au.
    Confirm si eu cele spuse. Prin prisma meseriei, am avut ocazia sa merg la niste cursuri in Japonia, timp de 10 zile si tot pt o firma japoneza lucrez, chiar daca indirect. Locatia a fost Yokohama. Prima impresie cand am ajuns a fost "oau, astia-s din alta lume". Ei de ce pot sa aiba acele autostrazi si sa nu se opreasca sa plateasca la ghiseu cum facem noi, ci pur si simplu au un bilet care le este scanat si automat barierele se deschid (unele f mici). Chiar glumeam cu un coleg si ma gandeam cum ar fi ca acele bariere sa nu se deschida, pt ca treci cam cu 50 k/h prin dreptul lor. Raspunsul a fost ca n-are cum, doar e Japonia si daca sunt proiectate sa functioneze, atunci asa se va intampla. Intr-adevar, masini curate mereu, si nici urma de praf. Nu se uita nimeni ciudat la tine si fiecare isi vede de treaba lui cu toata aglomeratia care este. In 10 zile, n-a intarziat trenul nici macar o data si mereu oprea cu usile in dreptul marcajului de pe peron, iar oamenii tot acolo asteptau, prin asta dandu-ne seama ca noi eram romani . Au respectul meu pe viata. Si asta a fost unul din motivele care m-a convins sa-mi iau Honda, stiind felul in care lucreaza. Pata mi s-a pus inca din facultate pe Civic 5D, chiar daca e produs in Europa si nu Japonia. De atunci visez sa o cumpar si uite ca am reusit, iar experienta cu japonezii a fost ceva ce mi-a intarit increderea in masina. Momentan, n-am decat 1300 km facuti si nu pot fi obiectiv. Masina e superba, as spune da, mi-as mai lua o honda. Ma gandesc cu groaza, totusi, ca odata cu varsta, voi vrea ceva din alta clasa si mi se potriveste prea bine masinuta asta ca s-o schimb, chiar daca va fi urmatorul model care va aparea. Am plecat de la Dacie, apoi 206 si acum Civic. Momentan, n-as schimba-o pt nimic in lume si cred ca urmatoarea va fi tot Civic, noul model, desi Accord-ul imi face cu ochiul, dar nu are acest design al Civicului, care este altceva, clar, fata de restul masinilor. Oricum, cel putin 7 ani ma voi bucura de aceasta masinuta!
    '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
    '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
    Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

    "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

    Comment

    Working...
    X