Lista probleme ambreiaj (scuturare) la Honda Civic 1,8 (fie 5D, Sedan sau Type S)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    si propunerea ta este sa facem o lista separata desi avem aceeasi problema?

    Comment


    • #32
      Problema nu poate fi aceeasi pentru ca nu e acelasi ambreiaj. Tu vorbesti de soft al cutiei, noi vorbim de placa de presiune albastrita si de disc de ambreiaj parlit. Cutia automata de pe masina ta si cutia manuala de pe a mea n-au nimic in comun.

      Dorinta noastra este sa facem o scrisoare catre HTRo in care sa le explicam faptul ca este posibil ca la Civic-urile dotate cu motor R18A si cutie MANUALA, s-ar putea sa existe o problema constructiva a ambreiajului. Vorbim aici de acordarea unei garantii pentru o chestiune ne-acoperita de garantia standard a masinii.

      Tie ti s-a rezolvat problema IN GARANTIE, prin RESOFTARE (cel putin asa ai scris mai sus). Explica-mi te rog: cum se aseamana resoftarea in garantie cu schimbarea kitului ambreiaj pe banii clientului?
      B-01-PHP: 2007 FK2 Executive Champagne Silver
      Citeste regulamentul inainte sa faci valuri!

      Comment


      • #33
        1. Wagner
        2. Seth (25.000, FD1)
        3. tino220267
        4. tr0ubl3 (28.000km, FD1)
        5. w33bb0 (31.000km, 5D)
        6. strumfuadi (FN2)
        7. bac (32.000km, FD1)
        8. mircea (14.500 km, 5D)
        9. danboss
        10. _ADN_
        11. Crismar
        12. octi_b (40.000km)
        13. ticker (31.000 km, 5D)
        14. escobar (44.000 km, 5D)
        15. prodeamihai (40.000km)
        16. Den1grator (23.000 km, FN1)
        17. TheJudge (27.000, 5D)
        18. Thoramann (aparut la ~10.000 Km)
        19. totolino (32.000 km, 5D)
        20. godspeed (~30.000 km , 3d fn1)
        21. d_horro (11.000 km,5D)
        22. prafuit (~32000 km, 3D, FN1)
        23. alinp (46000 km,sedan)
        24. andreii (~19000, 5d, i-shift)
        25. dragostan (~15000km, 5D)
        Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
        Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
        ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

        Comment


        • #34
          Originally posted by w33bb0 View Post
          ....
          Dorinta noastra este sa facem o scrisoare catre HTRo in care sa le explicam faptul ca este posibil ca la Civic-urile dotate cu motor R18A si cutie MANUALA, s-ar putea sa existe o problema constructiva a ambreiajului. Vorbim aici de acordarea unei garantii pentru o chestiune ne-acoperita de garantia standard a masinii.
          .....
          Am vazut ca lista se ingroasa, respectiva problema ii doar pentru utilizatori din Romania, sau a fost reclamata pe forumuri Honda si in alte tari?
          Volkswagen Golf V, 2.0TDI, BKD, MTM Engine Performance Upgrade, GOODRIDGE Brake Lines Hoses, Front&Rear EBC Turbo Groove Brake Discs, Front&Rear EBC Redstuff Brake Pads, Zandvoort 17" + GY Eagle F1 Asymmetric, Hella Xenon-look Headlights, Hella LED Clear Taillights

          Comment


          • #35
            Nu am auzit de recall pt asa ceva pentru Civic generatia 8.

            A fost un recall doar pt un anumit lot cu probleme la frana de mana.
            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

            sigpic

            Comment


            • #36
              Nu neaparat recall, ci ma gandeam la ceva de care sa te agati, cand o sa trimiteti lista catre HTRo....Adica, uite cum pe aceeasi problema, intr-o alta tara, Honda a ales sa schimbe pe garantie ambreajul, chiar daca e considera consumabil!
              Volkswagen Golf V, 2.0TDI, BKD, MTM Engine Performance Upgrade, GOODRIDGE Brake Lines Hoses, Front&Rear EBC Turbo Groove Brake Discs, Front&Rear EBC Redstuff Brake Pads, Zandvoort 17" + GY Eagle F1 Asymmetric, Hella Xenon-look Headlights, Hella LED Clear Taillights

              Comment


              • #37
                In Uk cica se shimba pentru cam 90% din cei cu probleme (sursa Civinfo.com)
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                sigpic

                Comment


                • #38
                  Originally posted by w33bb0 View Post
                  Problema nu poate fi aceeasi pentru ca nu e acelasi ambreiaj. Tu vorbesti de soft al cutiei, noi vorbim de placa de presiune albastrita si de disc de ambreiaj parlit. Cutia automata de pe masina ta si cutia manuala de pe a mea n-au nimic in comun.

                  Dorinta noastra este sa facem o scrisoare catre HTRo in care sa le explicam faptul ca este posibil ca la Civic-urile dotate cu motor R18A si cutie MANUALA, s-ar putea sa existe o problema constructiva a ambreiajului. Vorbim aici de acordarea unei garantii pentru o chestiune ne-acoperita de garantia standard a masinii.

                  Tie ti s-a rezolvat problema IN GARANTIE, prin RESOFTARE (cel putin asa ai scris mai sus). Explica-mi te rog: cum se aseamana resoftarea in garantie cu schimbarea kitului ambreiaj pe banii clientului?
                  Pai sa-ti explic:
                  eu nu am vorbit de o problema a softului, nici de vreo problema rezolvata prin RESOFTARE, ci de o problema aparuta dupa doua resoftari, problema ce prezinta aceleasi simptome cu ale voastre (@ticker a descris-o bine).

                  Astfel problema mea NU s-a rezolvat prin RESOFTARE.

                  Habar n-am ce are o "cutie automata sau manuala" in interior, dar cred ca si la mine, pe undeva pe acolo, este o placa de presiune si un disc, amandoua cutiile schimba vitezele, deci macar principiul pentru care au fost construite il au in comun.

                  Poate cei de la service ar trebui sa caute problema in zonele comune celor doua cutii, poate o descopera si nu te alegi doar tu cu un kit de ambreiaj schimbat pe garantie.

                  Avand in vedere ca nu se stie de la ce rotita/furtunas/piulita/etc apare aceasta problema, avem aceleasi simptome, ma vad indreptatit sa le atrag si eu (cel cu o cutie automata) atentia celor de la HTRo asupra problemei mele, nu doar tu (cel cu o cutie manuala).

                  Comment


                  • #39
                    Cu cat mai multi cu atat mai bine, din pacate vazand o lista asa de mare s-a cam dus tot mitul Honda pt mine... se pare ca urmatoarea masina NU va fi un Accord Executive 2.4 asa cum aveam de gand (mai ales ca am inteles ca sunt facute in UK)
                    La aia stau sa schimb casete de directie, la asta ambreiaje... WTF? Am avut Laguna 2 second de peste 80K de km si n-am schimbat decat o bucsa la ea

                    Comment


                    • #40
                      Baieti am gasit asta, poate o sa va fie de ajutor: http://www.civinfo.com/forum/engines...-catching.html
                      Honda Type R 2.0 - Black Pearl GT Pack
                      Ex: Honda Civic 5D 1.8 Sport - Orange Tangerine 2008

                      Comment


                      • #41
                        Mda, au aceasi problema, insa nu zice de nicio rezolvare
                        B-01-PHP: 2007 FK2 Executive Champagne Silver
                        Citeste regulamentul inainte sa faci valuri!

                        Comment


                        • #42
                          1. Wagner
                          2. Seth (25.000, FD1)
                          3. tino220267
                          4. tr0ubl3 (28.000km, FD1)
                          5. w33bb0 (31.000km, 5D)
                          6. strumfuadi (FN2)
                          7. bac (32.000km, FD1)
                          8. mircea (14.500 km, 5D)
                          9. danboss
                          10. _ADN_
                          11. Crismar
                          12. octi_b (40.000km)
                          13. ticker (31.000 km, 5D)
                          14. escobar (44.000 km, 5D)
                          15. prodeamihai (40.000km)
                          16. Den1grator (23.000 km, FN1)
                          17. TheJudge (27.000, 5D)
                          18. Thoramann (aparut la ~10.000 Km)
                          19. totolino (32.000 km, 5D)
                          20. godspeed (~30.000 km , 3d fn1)
                          21. d_horro (11.000 km,5D)
                          22. prafuit (~32000 km, 3D, FN1)
                          23. alinp (46000 km,sedan)
                          24. andreii (~19000, 5d, i-shift)
                          25. dragostan (~15000km, 5D)
                          26. berdi (~61000 km, 4D)

                          Comment


                          • #43
                            La mine problema a aparut la ~31.000Km (am Civic 4D).
                            Mai trece, mai reapare. Acum am 42.000Km
                            '08 Civic Sedan 1.8 M/T New Red Pearl

                            Comment


                            • #44
                              Am aceeasi problema de la 32 000, apare si dispare! Face doar cand am mers mai mult prin oras, la plecarea de pe loc! O singura data mi-a facut suparator! Acum nu mai face! Dar poate reveni!
                              Aramia2008
                              Senior Member
                              Last edited by Aramia2008; 02-02-10, 18:45.
                              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/oprescutoma/

                              Comment


                              • #45
                                Nu se poate!!!
                                "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                                '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                                Comment

                                Working...
                                X