GIANY_TM: '93 Honda CR-X 1,6 SIR2, Milano Red

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Ms ...ms ,nici eu nu stiu ce va iesi pana la urma ,insa clar daca am plecat asa ,deja multe din planuri s-au schimbat ....astept o masuratoare pe 400 ,in configuratia asta ,pura curiozitate si pana atunci sper sa strang bani pentru interne si 1 turbina mai mare si atunci putem zice ........ca ne apucam de treaba serios .

    Comment


    • #47
      Multa bafta la proiect! Cred ca e caroseria perfecta pentru turbaciuni cu alea 900 de kg
      Toda-AEM-Volk Racing-H&R-Idol Motorsport

      Comment


      • #48
        Cam rar pe aici Geani... ce surprize pregatesti ?
        Voiam sa te intreb ceva totusi, ce pistoane si ce valve ai acum cu Garet-ul ce l-ai pus ?
        sigpic

        http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=494

        Comment


        • #49
          Acum merg pe interne stok la 8 psi ,masina se simte bine ,trage f ok si estimez puterea la 270 hp si sincer o perioada va ramane asa ,nu vreau sa risc ,va urma si pompa de benzina WALBRO 255 lph inpreuna cu evacuarea complecta ,de unde mai sper un + de putere fara a mai fi nevoit sa unblu la presiune.
          Planul imediat urmator e sa fac ceva cu transmisia ...ambreaj mai serios si un lsd in cv ,altfel toata putere asta e in zadar ,am testat ,m-am convins ,dupa ce voi termina asta ma pot apuca serios de treaba ....pistoane forjate si de compresie joasa CP ,JE ,sunt mai multe obtiuni ....biele EAGLE ...prezoane de chiulasa ARP si eventual intarit blocul .....,targhet 400 hp+ ,buget sa fie.

          Comment


          • #50
            In primul rand salutare la toata lumea iar pt tine giany c pot sa spun s vede adevarata pasiune pt honda multa bafta si asteptam FIARA,poate potzi sa imi lasi un id d mess si eu vreau sa pun un turbo dar sunt biban in domeniul asta si as vrea sa vorbesc cu un cunoscator k sa nu fak stiu eu c prostie, cu respect pt totzi posesorii de HONDA
            shadow77
            Junior Member
            Last edited by shadow77; 23-02-11, 18:12.

            Comment


            • #52
              Nu se vad pozele Giani , le poti uploada direct pe forum , nu trebuie alt site gazda
              sigpic

              http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=494

              Comment


              • #53
                B18c JDM type r engine,

                Fully reconditioned with genuine parts including;

                NEW RINGS

                NEW VALVE STEM OIL SEALS

                NEW SHELL BEARINGS

                NEW HEAD GASKET

                NEW BOLTS

                NEW TIMING BELT

                NEW HAMP OIL FILTER

                CYLINDERS HONED

                TORQUED TO SPEC

                Pret 2100 Euro

                Comment


                • #54
                  cine ti-a facut softul pt turbo si pe ce suport? (stand alone etc)
                  HONDA ciVic Type S (FN1) - Injen - Weapon-R - Invidia - COOL IT - Eibach - Drag Wheels - REPSOL - Magnat - Skunk2
                  HONDA CRX DEL SOL VTI (EG2)......in progress
                  vw scirocco mk 1 G60 kompressor stage 2
                  KAWASAKI ZX-6 RR Ninja

                  Comment


                  • #55
                    Softul a fost facut in CROME ...pe ecu original,sochetat si cipuit de partenerul nostru CIOLY ,din TM se pricepe baiatul foarte bine la electronica honda 0bd1 ,mai ales cu ajutorul unui afr ,din un basemap ,poate pleca pe mai multe variante de soft ,in functie de configuratia masinii,injectoare ,turbina ,pompa benzina si compresia motorului.

                    Comment


                    • #56
                      Giani te intreba lumea de sanatate pe topicul cu motoare si piese
                      ....

                      Comment

                      Working...
                      X