HONDA in Japan SuperGT 2010!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    man, nu e complet noua!!!

    e bazata pe prototipul de NSX, ala anulat acu ceva vreme. ala care a alergat la Nurgburgring. de asta si spuneam ca au folosit un truc, chiar daca masina nu e in productie, e gata de productie

    check this: http://carscoop.blogspot.com/2009/12...placement.html

    Comment


    • #17
      Da, m-am grabit cu 100%, incercand sa explic altceva. Tot noua ramane si aia, ca nu s-a scos pe piata.

      Masina despre care spui, V10, a fost vazuta si pe sosea, camuflata, in teste, asa ca e posibil ca varianta de sosea sa fie aproape una si aceiasi cu V10.
      sigpic
      Daca vine muntele la tine si nu te cheama Mahomed... fugi!!! Sigur e alunecare de teren!

      Comment


      • #19
        tare mai aduce motorul asta cu cel care a fost in F1.....V10-~3000cmc......ma rog ala avea la vreo 770cp dar sunetul prototipului din filmuletz este identic F1!sa nu ne grabim sa apreciem ca fiind nou ceva mai ales ca nici unul nu am vazut noul NSX care a fost pus sub prelata!

        l.e.:m-am uitat pe datele tehnice si da,acest 3,4L V8 aduce bine de tot cu cel care l-au folosit in F1!
        razvan p.
        Senior Member
        Last edited by razvan p.; 28-02-10, 13:40.
        ex CL7 AT 2006
        CN1 Sport 2005
        KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

        "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

        Comment


        • #20
          EPSON HSV-010 in contest-winning color unveiled.

          New color design steals heart of General manger Nakajima.





          On March 10th, No.32 EPSON HSV-010 (NAKAJIMA RACING) held its annual presentation titled "2010 EPSON Motor Sports Sponsor Activity Plan" at Honda Welcome Plaza in Tokyo.
          NAKAJIMA RACING has a full of topics to provide this year, starting with their new machine, Honda HSV-010. Honda's up-and-comer, Yuhki Nakayama, continues to drive for the team, but he welcomes Ryo Michigami, who had been the development driver of NSX, as his new teammate. The team is looking straight ahead for a win as well as the title with their brand new machine colored in a fresh design chosen from the public.

          The annual color design contest, organized by Epson and NAKAJIMA RACING, was held for the third time this year. The contest received about 600 designs from the public, exceeding last year's contest, and, among all, a design by Gon Hayashida was chosen for NAKAJIMA RACING's new machine. Key point of the design must be the dots that flow from A-pillar toward back of the car. Hayashida explained, "Dots are represent the preciseness and the ability to recreate colors that Epson's ink jet printers have and it also recreates the image of weight reduction job done on the cars."

          Team's General manager Satoru Nakajima reveled that his first pick in the selection process was indeed Hayashida's design, "When I just started racing, I just drilled holes on the parts as much as I can to lighten the weight and it looked just like Hayashida's design. But sometimes it caused the parts to break (laugh). I think the dot design appears differently when the car is stopped and when the car is in motion. That's another part that I wish everyone to enjoy about this design."




          Nakajima(left) and Hayashida talks about distinctive dot design.

          On the stage, General manager Nakajima said, "I deeply appreciate for the support we are receiving in spite of the economic crisis. The new HSV-010 GT has gone through numerous tests and we are well prepared for the season opener. Also, the biggest point (in terms of changes in the team for this season) is that we are given the opportunity to invite a driver who has played an important role in developing NSX, Michigami, to partner with Nakayama. He can help us in developing our car as well as tires. This is very important to us." Nakajima expressed his expectation for Michigami's entry to the team.
          "On a milestone year where HSV-010 GT made its debut, I also embarked on a new challenge with new team. I have much younger partner now, and I'm sure I'll get inspired from his driving and start the new season with fresh mind." Michigami revealed the feeling he had deep inside.
          Nakayama sees Michigami's entry to the team as an advantage to the team as well as himself, "When I saw Michigami during the test, he was spending a lot time discussing with engineers about the tires in detail. For an inexperienced person that I am, there is so much to learn from him."




          2010 model EPSON HSV-010 colored in brand new design.




          Distinctive dot design. Series of dots are in beautiful gradation.
          Pattern on the dots and roof top resembles carbon materials to give impression of lightweight.




          New duo of NAKAJIMA RACING, Yuhki Nakayama (left) and Ryo Michigami (right).

          http://supergt.net/en/

          ================================================== =============

          Ne vedem pe 21 martie la SUZUKA
          Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
          ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

          Comment


          • #21
            Era prea frumos sa ramana negru mat si carbon fiberish.

            Oricum arata demential.
            sigpic
            Daca vine muntele la tine si nu te cheama Mahomed... fugi!!! Sigur e alunecare de teren!

            Comment


            • #22
              YouTube - HONDA HSV-010GT CRASH!







              YouTube - HSV 2 (Honda Aoyama HQ Showroom)[/URL]
              Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
              ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

              Comment


              • #23
                VIDEO: Accident n flăcări ntre noii bolizi Honda

                Debutul Honda HSV -010 nu a fost unul cu noroc n Super GT din cele 5 modele aliniate la start doar 3 reușind să termine cursa, iar doi bolizi niponi au fost implicați ntr-un accident spectaculos.


                Honda HSV-010 este un model construit special pentru Super GT, dar prima cursă n care au participat nu a avut chiar succesul scontat. Un singur bolid Raybrig HSV-010 a reușit să termine pe podium, unul la jumătatea clasamentului, iar două modele au fost protagonistele unui accident spectaculos terminat n flăcări.

                Cei doi piloți implicați au fost Takashi Kogure cu numărul 18 și Ralph Firman (numărul 8), vina aparținndu-i niponului care a provocat carambolul terminat n flăcări. Cștigătorul cursei a fost echipajul format din J.P. Lima de Oliveira și Hironobu Yasuda, pe un modek GT-R.

                http://www.promotor.ro/sport-circuit...per-gt-5772071
                Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                Comment


                • #24
                  Honda HSV, viitorul supercar conceput pe circuit

                  Honda HSV-010 nu va fi doar un moft de circuit pentru Honda, ci va evolua ntr-un supercar menit să preia locul mult regretatului Honda NSX.


                  Era de așteptat ca Honda să nu arunce bani pe dezvoltarea unui model doar pentru circuit, ci să profite și din comercializarea acestuia. Niponii au găsit nsă o manevră foarte inteligentă de a testa n mod "camuflat" acest viitor supercar, nscriindu-l n Super GT. Debutul nu a fost tocmai de bun augur, două modele HSV-010 remarcndu-se doar printr-un accident, dar competiția de abia a debutat și există loc destul de mbunătățire.
                  Sursele spun că versiunea de stradă va fi puțin diferită de versiunea de circuit, și anume nu va avea un motor central, ci unul amplasat frontal, după modelul Lexus LF-A. De asemenea, nici motorul V8 de 5.0 litri nu este creditat cu prea multe șanse de a ajunge n producția de serie și se spune că se va opta pentru o cilindree mai mică secondată de o unitate electrică.

                  Lansarea nu este nsă att de ndepărtată pe ct am crede și se preconizează că acest model va ieși de pe liniile de asamblare la sfrșitul lui 2011, urmnd să fie lansate ca și model 2012.

                  http://www.promotor.ro/noutati-auto-...-serie-5788733


                  Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                  ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                  Comment


                  • #25
                    Ramane de vazut ce pret o sa aiba. Eu zic undeva pe la 50k euro...
                    sigpic
                    Daca vine muntele la tine si nu te cheama Mahomed... fugi!!! Sigur e alunecare de teren!

                    Comment


                    • #26
                      ar fi prea ieftin
                      poate un 70.000 euro, zic eu.........
                      Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                      ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                      Comment


                      • #27
                        Voi sunteti de pe alta planeta, cu preturile astea. Pai daca un racing car cu V8 si, eventual, hibrid, costa putin peste cat un Legend, atunci vreau si eu 2: unul pe rosu si unul pe alb, va rog! Cand Toyota vinde LF-A-ul cu cat il vinde, cred ca mai putin de 100k nu pupam...
                        "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                        '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                        Comment


                        • #28
                          Acuma depinde ce vor sa faca din el. Nu cred ca o sa fie LF-A, pentru ca nu se merge pe aceiasi politica.

                          E drept, 50k e exagerat. Ma gandesc ca o sa fie aproape de 100k.

                          Singura problema ramane cea a cumparatorilor. Pentru multi n-ar fi o masina scumpa la 100k, dar de obicei, cand vine vorba de supercars... ca si in cazul NSXului, lumea si-a pus intrebari: "ar fi bine sa dau 100k pe o Honda? totusi e o Honda...!"

                          Nu stiu de unde a aparut trend-ul asta. Defapt stiu: Honda facea masini pe care si le permiteau multi, nu iesea din tipare cu preturile, iar NSXul a fost cu totul altceva si s-au speriat multi.

                          Daca o sa-l faca supercar o sa fie scump pentru multi. Daca o sa fie un fel de Toyota Celica o sa se vanda bine dar in alt segment e piata. Aici cred ca-i marea dilema a celor de la Honda.
                          sigpic
                          Daca vine muntele la tine si nu te cheama Mahomed... fugi!!! Sigur e alunecare de teren!

                          Comment


                          • #29
                            frumos

                            http://world.honda.com/HSV-010_GT/?r=r
                            Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                            ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                            Comment


                            • #30
                              Cred ca sentimentul care ne incearca pe toti este admiratia fata de aceasta masina, care o sa se transforme in visul oricarui hondar, daca o sa vedem varianta de strada. Din pacate multi dintre noi o sa ne limitam la a admira si a saliva langa masinuta asta, pentru ca nu stiu zau cate o sa vedem in Romania, la fem cum n-am vazut nici NSX-uri.

                              In orice caz, vorba lui tokyo: frumos
                              sigpic
                              Daca vine muntele la tine si nu te cheama Mahomed... fugi!!! Sigur e alunecare de teren!

                              Comment

                              Working...
                              X