Filtru de aer K&N

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    fiecare cu ale lui acuma.
    Ori cum si eu sunt constient ca un filtru nu face minuni cel putin la masinile aspirate la cele cu turbo am inteles ca e alta treaba.
    2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
    EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

    Comment


    • #17
      din ce am auzit eu .. consumul creste, dar se simte o vigoare in miscare, in ideea in care acest filtru e mai ok pentru masina decat cel stock .. si asa macar, am grija sa l spal cand ma apuca pe mine pandaliile.
      daca apare pentru accord cu siguranta am sa l cumpar!
      pana una alta... spor in plan si numai bucurii!!!

      Comment


      • #18
        sa inteleg ca poti spala acest filtru? nu se strica/rupe?
        Abia astept sa il montez intru in posesia lui pe 31 decembrie
        Always aiming for the "Honda" percent
        http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=461

        Comment


        • #19
          Da, se da prima data cu o solutie care dizolva mizeria de pe el, se lasa sa actioneze, se spala, se lasa la uscat dupa care se da cu acel ulei din kitul de curatare ca sa fie rosu si frumos (nu trebuie niciodata pus la loc fara a fi dat cu uleiul ala).

          Comment


          • #20
            corect sensei Seth!
            pana una alta... spor in plan si numai bucurii!!!

            Comment


            • #21
              si eu am filtru la fel dar sincer am inceput sa ma gandesc sa trec inapoi la cel "uscat"...or fi ele facut pt racing dar sigur nu pentru romania... Va rog pe cei care ve-ti curata filtrele , dupa curatare sa va uitati prin el catre o sursa de lumina ....
              Sincer diferenta nu o simt ... ca o fi placebo ca nu mare lucru nu cred ca am facut...
              Cele umede se pare nu au o filtrare la fel de buna ca cele uscate ... O sa mai studiez problema si voi reveni ...
              Touge is what we live for

              Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

              Comment


              • #22
                Eu iar am scapat de toate intrebarile si dilemele astea. De ce? Simplu, nici de-asta n-a iesit pt CU2.
                Accord 2009 2.4 M/T White Pearl ex Accord 2009 2.4 A/t Black Pearl
                http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=193

                Comment


                • #23
                  Oricum la mine se simte o imbunatatire fata de cel stock. A crescut un pic consumul, dar merita sa faci pasul asta (dupa umila mea parere). Il am deja pus de aprox 1300 km. Nu am apucat sa vad comportamentul masinii la drum lung, desi nu cred ca sunt probleme. Pe al meu l-am comandata din State, a venit in aprox 3 sapt (din cauza ca nu mi-au scris adresa completa pe colet si astora de la vama le-a fost lene sa ma sune - telefoanele de contact erau trecute corect si complet) si m-a costat 220 RON.
                  Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                  http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by cata_mahu View Post
                    Eu iar am scapat de toate intrebarile si dilemele astea. De ce? Simplu, nici de-asta n-a iesit pt CU2.
                    nici CU1 si cu siguranta nici pt diesel,

                    buie Cata!!! si pe aici?!
                    or venit gumele?

                    asteptam pe februarie sa apara pt noi, atunci au zis ca dau drumul meseriasii
                    iar pentru cei cu placebo... pana nu incerc si eu ... tot merg pe ideea ca e mai bun!
                    pana una alta... spor in plan si numai bucurii!!!

                    Comment


                    • #25
                      Eu asta cu consumul nu o inteleg. la mine nu a crescut/scazut consumul, in mod normal ceea ce gandesc eu acum cu un filtru k&n, aem , etc ar trebui sa respire mai usor implicit, debitul de aer mai mare , arderea mai buna si normal sa consume mai putin , nu?
                      Touge is what we live for

                      Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by Vali_lj View Post
                        Eu asta cu consumul nu o inteleg. la mine nu a crescut/scazut consumul, in mod normal ceea ce gandesc eu acum cu un filtru k&n, aem , etc ar trebui sa respire mai usor implicit, debitul de aer mai mare , arderea mai buna si normal sa consume mai putin , nu?
                        nope, mai mult aer la ce? la mai multa benzina! evident, doar 1 singur lucru e mai bine, nu se chinuie motorul la anumite turatii sa-si traga aer, desi cred ca problema asta, in mod normal e rezolvata ... ca doar ... placebooooo numai asa poate sa apara!
                        pana una alta... spor in plan si numai bucurii!!!

                        Comment


                        • #27
                          dar testul asta il stii?
                          http://mkiv.com/techarticles/filters_test/2/index.html

                          Chiar sa fie placebo si la baietii aia?
                          P.S.: au 13-14 CP in plus la motor de 3.0, turbo, 330CP

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by Vali_lj View Post
                            Eu asta cu consumul nu o inteleg. la mine nu a crescut/scazut consumul, in mod normal ceea ce gandesc eu acum cu un filtru k&n, aem , etc ar trebui sa respire mai usor implicit, debitul de aer mai mare , arderea mai buna si normal sa consume mai putin , nu?
                            Si eu cred la fel. In mod normal, cand pui un filtru de aer nou, sau unul mai performant, consumul scade, nu creste.
                            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                            Comment


                            • #29
                              Probabil ca s-ar simti ( cred ca destul de putin ) in cazul in care modifici si soft-ul.
                              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                              My cars:

                              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                              Comment


                              • #30
                                parerea mea e ca intr-adevar consumul scade, dar pentru ca ai filtru si vrei sa-l auzi ce frumos face, apesi mai cu sete pedala, si uite-asa se duce si bruma de economie pe care o creea respiratia mai buna

                                Cel putin la mine asa e... imi place s-o aud
                                2006 Accord CL7 2.0 MT

                                Comment

                                Working...
                                X