Filtru de aer K&N

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Filtru de aer K&N

    Salut am dat comanda de un filtru K&N de pe e-bay,o sa il aduca un prieten pe 31 ianuarie, am dat 49 lire pe el. Am inteles ca trebuie un lichid special, un fel de ulei cu care sa-l lubrifiez, insa nu cred ca am asa ceva in pachet. Aveti idee daca trebuie asa ceva sau il pot pune linistit pe masina asa cum este?
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 29-12-09, 10:06.
    Always aiming for the "Honda" percent
    http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=461

  • #2
    pune-l linistit, vine cu tot ce-i trebuie aplicat deja, tu doar il iei si-l montezi. Acel kit de curatare ti-l iei separat dupa aia, pentru intretinerea filtrului (daca esti din Iasi, poti gasi kit de curatat la Open Service sau la baietii de la Top Gear)
    2006 Accord CL7 2.0 MT

    Comment


    • #3
      multumesc cryo inseamna ca pot face cativa kilometri asa cum este,si dupa aia o sa iau si kitul respectiv.Dupa ce pun filtrul vreau sa incerc din nou faza cu garnitura de admisie .Poate am mai mult noroc acum si nu mai trage aer fals (se tureaza singura)
      Pentru 15 magarusi in plus se merita!
      Always aiming for the "Honda" percent
      http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=461

      Comment


      • #4
        cativa km = cam 10.000
        2006 Accord CL7 2.0 MT

        Comment


        • #5
          Salut,
          si eu am filtru K&N si e chiar ok, l-am comandat de la un magazin de piese din Brasov si a doua zi a venit .Da e adevarat ca vine din fabrica deja inmuiat cu ulei il pui si gata .
          Depinde acuma pe ce drumuri umbli eu l-am curatat cam la 15 mii dar merge si mai mult nu e problema.O sa gasesti in cutie toate datele si modalitatea de intretinere.
          2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
          EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

          Comment


          • #6
            Dragos se simte vreo diferenta??
            ....

            Comment


            • #7
              50-60 RON costa un kit si il poti curata de 3-4 ori fara economie

              Comment


              • #8
                ma intereseaza si pe mine un K&N, am vrut sa dau comanda, se pare ca vin abia prin fbruarie pentru modelul meu de accord, daca stie cineva mai multe, il rog sa ma informeze!

                Multumesc o zi buna!
                pana una alta... spor in plan si numai bucurii!!!

                Comment


                • #9
                  eu l-am luat de pe e-bay daca ai pe cineva care iti poate aduce iesi mai ieftin cam cu 80ron decat in romania nu e mult dar suna bine:d
                  nu ma astept sa mi se transforme drujba in mustang dar imi place sa pun ceva bunicel pe masina,vorba aia dai un ban dar stii ca nu il mai ai)
                  10000km? Hmmm ca putin...am facut din 25 august pana acum 10 mii de km.Eu auzisem de 50000.Oricum la ce orase pline de praf avem....
                  Always aiming for the "Honda" percent
                  http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=461

                  Comment


                  • #10
                    eu la yaris il curatam undeva intre 3 si 5000 km (pe care in faceam in 4-5 luni)...vroiam sa fiu sigur ca e curat ce intra acolo :P
                    L-am curatat de 5 ori si inca mai era in tuburi cred ca aproximativ jumate (bine, nu aveam nevoie nici de prea multa solutie sa dau pe el )

                    Un prieten are unul la Cielo si prima oara l-a curatat la 30000 de km...nu va spun in ce hal arata; pe langa faptul ca nu se mai vedea ca e rosu, deja se strasese jegul si mizeria de parca era sant de scurgere; asa ca 10000 eu zic ca este rezonabil, asta ca sa nu plangi dupa el pe urma

                    Comment


                    • #11
                      Eu il curat la 10.000 KM odata cu schimbul de ulei si e rezonabil de imputit.

                      Comment


                      • #12
                        Salut
                        singura diferenta care sa simtit e ca trage mai bine la turatii joase si mari eu asta am simtit si parca si consumul a scazut un pic vreo 200Gr.A si urca mai usor in ture asta sunt sigur ca am facut test cu filtru stoc nou si cu K&N.Dar diferenta se simte si mai bine daca bagi benzina de 99 sau 100 si cu filtru chiar se impaca ok poti proba si ai sa vezi eu mai bag de la Metabond tratament pentru baenzina ii creste si cifra octanica un pic si chiar se simte,in trepta a doua mergea max cu 103Km/h acuma prinde 107Km/h.
                        Dar e ok filtrul eu lam cumparat de la UNIX cei cu piesele auto acostat parca 350Ron si am dat comanda astazi si a venit a doua zi iar chitul de curatare ma costat 80 Ron lam luat de pe net mai ieftin de atat nu cred ca gasiti si pe mine ma interesat sa le am repede nu sa ma prinda craciunu asteptand
                        Dragos
                        Senior Member
                        Last edited by Dragos; 24-12-09, 16:42.
                        2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
                        EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

                        Comment


                        • #13
                          Hmm, cam multe schimbari zici tu aici doar de la un amarat de filtru, chiar le-ai simtit tu pe toate sau e placebo? Poate cand ai ajuns la 107 aveai cant din spate, sau din fata la 103, sau inclinatia drumului
                          Pretul mi-i se pare cam mare, 350+80 RON, eu am dat pe undeva pe la 280 RON cu tot cu kit de curatare....

                          Comment


                          • #14
                            Salut,
                            nu era nici un vant nici din fata nici din spate si testul ce lam facut l-am facut in aceeasi zi can intro ora si directia de deplasare am pastrato.
                            Acuma fiecare crede ce vrea astea sunt rezultatele mele cu o mentiune eu folosesc regulat benzina de 99 de la Petrom si 101 Alto de la Rompetrol si pe langa mai bag si aditiv de la Metabond.
                            Acuma pretul cam asta e ce am cautat si pe net pe accolo se invarteau preturile la filtre pe mine ma interesat sa il am nu cat costa si sa vina repede e drept ca daca costa vreo 200 euro nu il luam dar mi sa pus mie asa pata pe filtrul asta
                            Eu am filtrul cam de 1 an de zile.Iti pot spune masina trage altfel ai sa vezi si nu e numai o impresie .Daca vi pe la bv te dau o tura cu filtru K&N si cu stoc ca il am in portbaj nou nout si ai sa vezi.
                            Acuma nu e asa de mare diferenta dar un lucru e sigur se simte credema.
                            Dragos
                            Senior Member
                            Last edited by Dragos; 24-12-09, 17:51.
                            2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
                            EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

                            Comment


                            • #15
                              O fi, ca prea zici cu foc.
                              Si eu tot K&N am, in general bag petrom 99, mol evo sau alto 101 dar nu pot spune ca am simtit vreo diferenta notabila.

                              Comment

                              Working...
                              X