Propunere: infiintare asociatie HODAFAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Propunere: infiintare asociatie HODAFAN

    vin cu o propunere pe care sa o discutam: sa ne infiintam ca asociatie (persoana juridica) Hondafan.

    avantaje:
    1. avem statut juridic, de aici o serie de avantaje in relatiile cu tertii si ca reprezentare oficiala
    2. putem colecta o cotizatie lunara, stabilita statutar. in caz de nevoie, o putem modifica prin hotarare a consiliului director. banii stransi prin cotizatia lunara ii putem folosi legal la realizarea intalnirilor, materiale promotionale, etc.
    3. avem o conducere (autoritate) care poate hotari in privinta activitatilor, actiunilor, fondurilor asociatiei (evident, cu acordul membrilor)
    4. cream o structura inchegata, care sa se subscrie pasiunii pe care o avem pentru honda, si pe care o putem promova prin intermediul acestui forum.

    dezavantaje:
    1. o parte din membrii acestui site (fondatorii si cei cu vechime, dar si cei interesati sa puna umarul) vor trebui sa se ocupe de formalitatile de infiintare, iar cei care vor avea ulterior functii oficiale de conducere vor avea raspunderea pentru activitatile desfasurate si fondurile utilizate, precum si in relatiile cu tertii. va fi nevoie de un pic de efort si, uneori, de munca benevola, dar nu cred ca este un impediment pentru unele persoane.
    2. costurile infiintarii plus costurile de functionare ulterioara ale asociatiei. nu sunt foarte mari (la infiintare cred ca ajung maxim 2000 lei), insa pot iesi discutii in caz de netransparenta.
    3. unii vor considera ca nu este necesar acest demers si, daca se va realiza, se va produce o ruptura intre membrii asociatiei (legitimati ca atare) si membrii obisnuiti hondafan, care nu vor dori inscrierea in asociatie ca si membri legitimati.

    si acum astept punctele voastre de vedere
    hoinar
    Senior Member
    Last edited by hoinar; 01-12-09, 16:00.
    CHALLENGE TURNS AVERAGE INTO GREAT
    NEW ???
    HONDUTA: '08 - Civic 5D - FK2 140 CP
    EX: FOXY: '93 - CRX Del Sol - EH6 125 CP


  • #2
    In primul rand, corecteaza te rog titlul
    In al doilea rand, eu personal nu vad avantajele reale ale unui astfel de demers. Sorry!
    2007 Honda Accord 2.0 M/T LS NHB
    2008 Honda CR-V 2.0 M/T EX NHB
    2000 Honda S2000 Berlina Black
    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/nolty/

    Comment


    • #3
      merci de atentionare
      pai de aceea am si propus, sa vedem ce zice lumea
      CHALLENGE TURNS AVERAGE INTO GREAT
      NEW ???
      HONDUTA: '08 - Civic 5D - FK2 140 CP
      EX: FOXY: '93 - CRX Del Sol - EH6 125 CP

      Comment


      • #4
        Din cele 4 enumerate de tine, eu nu vad niciun avantaj. Sa ne facem asociatie doar asa ca sa avem una, mi se pare pierdere de timp si bani.
        Honda Civic Type-S PLUS Crystal Black Pearl .:. Eibach : Injen : OMP : Skunk2 : Enkei : Ferodo DS2500 : Alpine Type R : Rockford Fosgate .:.
        Honda S2000 AP1 Championship White .:. KW V2 : OZ : SKUNK2 : K&N : VOLK : Spoon : CUSCO : Mugen : Megan Racing : Goodridge : Ingalls : Powerflex .:.
        1000 Locuri de vizitat in Romania

        Comment


        • #5
          S-a mai discutat de asa ceva, insa cam la aceeasi concluzie s-a ajuns: avem nevoie de timp si bani.
          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

          Comment


          • #6
            Sincer, nu vad prea clar avantajele unui astfel de demers (dar nici nu cunosc toate dedesubturile si implicatiile) dar daca s-ar trece la fapte nu ma dau inapoi de la nimic!
            ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
            ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

            Comment


            • #7
              Interesanta ideea, dar cred ca nu e chiar acum momentul...totusi merita continuata discutia.
              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

              Comment


              • #8
                S-a mai discutat subiectul asta. E non-sens continuarea lui ...

                Comment


                • #9
                  hoinare, iti spun eu cum sta treaba.
                  Ideea asta a avut-o si Bogdan cu peste 1an de zile in urma, ceva mai tarziu a recunoscut singur ca nu-si prea are rostul. Ideea a mai avut-o si PanterA, avand ca urmare aducerea intre noi a colegului vtin, avocat de meserie, intr-un final picand totul.
                  Avantajele sunt tentante dar exista o mica problema, pe langa cele deja enumerate de tine:
                  - totul se voteaza cu majoritatea, iar asta se stipuleaza in lege.
                  Deci daca noi facem alt regulament decat prezice legea (sa zicem ca s-ar putea!).....nu o sa fie bine si intotdeauna va exista cineva care ne va tine legea in fata ochilor.
                  Eu nu conduc acest forum singur (sunt singurul proprietar, dar asta e altceva), se stie si o repet, toate deciziile luate aici, ii au in spate pe colegii mei moderatori si admini precum si pe colegii KMR, Delphi si PanterA. Deci am putea spune ca noi conducem acest forum (site.ul e altceva, acolo lucrez 98% singur si 0% la capitolul web-design), daca am infiinta aceasta asociatie, noi nu am mai avea nicio putere, cel putin nu la dimensiunea asta. Dar asta nu e necazul mare ca nu mai conducem sau dirijam noi cum vrem ci cum spuneam, totul se supune majoritatii. Iar din aceasta fac parte si oameni care probabil au alte gusturi si interese decat ale noastre, ceea ce pe termen lung sigur ar duce la unele schimbari.
                  Nu suntem nici noi perfecti, dar cred ca destul de echilibrati incat sa asiguram un bun mers si o continuitate acestui forum, adica macar stii pe ce sa te bazezi.
                  Consider (fara a ma lauda) ca in toti acesti 5 ani de activitate am fost deschis la peste 90% din propunerile venite din partea membrilor, ariile existente stau marturie daca ne gandim cu ce am inceput.

                  Nu e niciun secret ca am neglijat forumul ceva vreme (ca tot omul din motive personale dar si din dezamagire fata de unii care pana mai ieri se tineau de ceva special....) la fel cum nu e nici un secret ca sunt oricand pregatit sa cedez forumul unor oameni demni de el, pasionati de fenomenul Honda si mai consecventi si cu mai mult timp pentru el decat mine.
                  HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                  Comment


                  • #10
                    sorry, poate nu trebuia sa (re)deschid subiectul. nu am stiut ca problema asta s-a discutat deja.
                    noi, in alba, avem infiintata o asociatie (clubul "night shadows") si cel putin pe noi ne ajuta in multe aspecte, printre care si participarea la show-uri. e drept, obiectivele sunt putin diferite, insa se suprapun pe o anumita dimensiune. deciziile le luam si noi statutar, si foarte rar am avut situatii de vot "strans"
                    citind ce ai scris mai sus, am inteles cum sta problema. imi pare rau daca am incercat cu degetul marea intr-un loc in care apele sunt "adanci". e adevarat, totul e sa stii cum sa scrii statutul, insa exista riscul mare sa se produca polemici, asa cum ai mentionat si tu, si atunci mai bine fara.
                    cred ca se poate inchide topicul, intrucat nu mai are obiect.
                    CHALLENGE TURNS AVERAGE INTO GREAT
                    NEW ???
                    HONDUTA: '08 - Civic 5D - FK2 140 CP
                    EX: FOXY: '93 - CRX Del Sol - EH6 125 CP

                    Comment

                    Working...
                    X