Uleiul cel mai bun pentru diesel-ul nostru

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Delphi, vreau doar sa reamintesc ca ultimele doua revizii nu le-am facut la dealerul Honda (care iti spun sigur ca fiecare foloseste altceva) ci la un lant de service.uri numit 1a.
    Am doi dealeri Honda in zona mea, unul merge pe Shell si altul pe Mobil.
    HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

    Comment


    • #32
      Hondatu, e dupa preferinte si la ei, nu? Fiecare are afectiunile lui!
      sigpic
      Daca vine muntele la tine si nu te cheama Mahomed... fugi!!! Sigur e alunecare de teren!

      Comment


      • #33
        Da, multumesc Udo, deci mai trecem pe lista un ulei agreat de producator: Shell. Eu tineam minte ca acolo unde ti-a pus Motul era tot un dealer. Mea culpa...
        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

        Comment


        • #34
          Cred ca Motul e printre putinii producatori de ulei care fac 0W20, uleiul benzinar de la Honda, sau mai sunt si altii?!
          sigpic
          Daca vine muntele la tine si nu te cheama Mahomed... fugi!!! Sigur e alunecare de teren!

          Comment


          • #35
            Toti fac ulei 0W20 .
            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

            Comment


            • #36
              Nu, eu ma refeream la proprietatile astuia de la HONDA.

              Din cate mi s-a spus... Motul ar fi producatorul care-l face la fel, sau e chiar producatorul uleiului HONDA... ceva de genu.
              sigpic
              Daca vine muntele la tine si nu te cheama Mahomed... fugi!!! Sigur e alunecare de teren!

              Comment


              • #37
                Idemitsu e producatorul acestui ulei
                _________________________
                2008 Honda Accord TypeS Dark Mocha

                Comment


                • #38
                  Daca e Idemitsu atunci nu incape indoiala de calitatea uleiului HONDA, Idemitsu fiind cel mai mare producator de ulei din Japonia si face ulei pentru japoneze, motoare care se comporta cu totul altfel decat cele facute de europeni sau americani, de unde si nevoia unui ulei mai special in cazul japonezelor.

                  Producatori de motoare (ma refer la privati) cat si tunerii... majoritatea folosesc uleiurile lor din cauza performantelor si a torturii la care poate fi supus acest ulei.

                  Cineva spunea ca Eneos ar fi uleiul nr.1 in Japonia. Eu cred ca e Idemitsu. Stiu ca o cunostinta de-a mea din state pune doar Idemitsu in Honda lui.

                  Asadar, daca uleiul HONDA ar fi facut de Idemitsu... asta ar fi motiv suficient sa se opteze pentru el.
                  Quicker
                  Senior Member
                  Last edited by Quicker; 03-12-09, 16:46.
                  sigpic
                  Daca vine muntele la tine si nu te cheama Mahomed... fugi!!! Sigur e alunecare de teren!

                  Comment


                  • #39
                    Eu sincer, in Romania am mai auzit ca se vorbea de "Idemitzu", dar aici nu am auzit si nici nu am vazut producatorul asta de ulei. Daca vreau sa pun altfel de ulei in afara ce cel care il au iei acolo il iau pe comanda fara nici o problema dar nu as vrea sa ma duc la dealer sa ii spun "uite vreau din ala" si el sa se uite la mine ca la avioane, mai ales ca baiatul care se ocupa cu comenzile ii un pic cam tantalau.
                    honda civic 2,2 ictdi sport dpf ,milano red http://hondafan.etp.ro/gallery/v/liviu+iulian/

                    Comment


                    • #40
                      Pai pune HONDA, de la ei, ca e facut de Idemitsu, se pare, si ai rezolvat problema alegerii uleiului ideal.
                      sigpic
                      Daca vine muntele la tine si nu te cheama Mahomed... fugi!!! Sigur e alunecare de teren!

                      Comment


                      • #41
                        sincer nu cred ca acest idemitsu e de doua ori mai bun ca un motul sau castrol edge, ca la pret cu siguranta e. 5w40 honda, respectiv 0w30 motul.
                        _________________________
                        2008 Honda Accord TypeS Dark Mocha

                        Comment


                        • #42
                          Pai vorbim de 0W30 de la Honda, nu de 5W40.

                          Asta cu "cel mai bun ulei" e precum reclama de la Carlsberg ... probably...

                          Nu cred ca cineva poate spune cu certitudine care e uleiul nr.1, decat dupa cifre de vanzari nu dupa caracteristici si comportament.

                          Eu pun 0W30 de la Honda... si e minunat uleiul.
                          sigpic
                          Daca vine muntele la tine si nu te cheama Mahomed... fugi!!! Sigur e alunecare de teren!

                          Comment


                          • #43
                            Aici e relativa treaba.

                            La Asko mi-au pus 5W40 la Civicul meu si planuiesc sa merg tot pe 5W40 in continuare. Dar vad ca se pune si 0W20 sau 0W30 fara vreo regula anume.
                            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                            sigpic

                            Comment


                            • #44
                              la asko au 5w40, asta e motivul pentru care l-am mentionat, si comparatia viza mai intai pretul si mai apoi specificatiile. 0w30 e cu siguranta mai scump ca 5w40, oricum variaza de la dealer la dealer.
                              _________________________
                              2008 Honda Accord TypeS Dark Mocha

                              Comment


                              • #45
                                0W20 e Premium. Nu stiu cum sta treaba cu 5W40 pentru ca nu am avut sau folosit niciodata.

                                Asta e garantat 20.000km si sunt posesori de Honda care il schimba la intervalul asta.
                                sigpic
                                Daca vine muntele la tine si nu te cheama Mahomed... fugi!!! Sigur e alunecare de teren!

                                Comment

                                Working...
                                X