Uleiul cel mai bun pentru diesel-ul nostru

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Dopu,

    aia se intampla in garantie sau dupa? E normal ca masina odata iesita din garantie sa poti sa-i pui ce ulei vrei. Sunt convins ca nu o sa obiecteze nimeni nimic daca vrei sa pui ulei de floarea soarelui in ea, daca masina nu mai are garantie. Daca era in garantie... ma mir.

    Oricum suntem off-topic de la inceput, pentru ca era vorba despre cel mai bun ulei pentru dieselul nostru. Aici nu stiu cum facem departajarea intre Honda, Mobil1, Castrol, etc. Cred ca dupa simpatie.

    L.E. CR-Vul nostru a plecat la un drum de 300 de km, fara ca persoana de la volan sa se mai uite si la nivelul de ulei de mai mult de o luna. Dupa 60 de km s-a aprins becul la ulei, m-a sunat sa ma intrebe ce ulei sa cumpere sa completeze. Am ajuns la concluzia ca e mai sanatos sa fac eu 60 de km si sa iau cu mine 0W30 de la Honda, sa fie acelasi ulei, decat sa-l pun sa ia orice alt ulei, poate la fel de bun. Asta referitor la ce spuneam mai sus, legat de grija pentru masina.
    Quicker
    Senior Member
    Last edited by Quicker; 02-12-09, 13:12.
    sigpic
    Daca vine muntele la tine si nu te cheama Mahomed... fugi!!! Sigur e alunecare de teren!

    Comment


    • #17
      Oricum uleiul il cumparam de la dealer ca mai am inca aproape trei ani de garantie. In revistele (de la honda) ce imi vin acasa scrie ca uleiul cel mai recomandat de Honda este Bardahl. Cand am facut prima revizie aveam de ales intre cel Honda si Bardahl, aveau si alte uleiuri dar care nu erau compatibile pentru DPF. Cu Bardahl parca era un pic mai zgomotoasa la minim dar se auzea mult mai tare fasaitul turbinei. Pana la urma o sa aleg unul dintre cele doua, calitatea este plus minus aceasi si pretul la fel (26 euro la litru).
      honda civic 2,2 ictdi sport dpf ,milano red http://hondafan.etp.ro/gallery/v/liviu+iulian/

      Comment


      • #18
        Pretul la uleiuri e cam la fel, da. Mai ales ca in cazul tau trebuie sa ai grija sa iei un ulei compatibil cu DPF-ul de pe masina. Asta tot ca masura de siguranta si liniste sufleteasca.

        Daca pretul e acelasi eu zic sa mergi pe cel de la Honda cu incredere. Sunt de parere ca japonezii nu l-au facut degeaba.

        L.E. Liviu, vezi ca ai PM legat de kitul ala pe care il vrei, sa ma lamuresti cu seria se sasiu si ce vrei mai exact. Se poate cumpara ca si pachet... sau pe bucati.
        sigpic
        Daca vine muntele la tine si nu te cheama Mahomed... fugi!!! Sigur e alunecare de teren!

        Comment


        • #19
          sincer nu inteleg mirarea ta. masina e inca in garantie, iar uleiul respecta toate specificatiile Honda

          revenind la topic, folosesc cu incredere Castrol si sunt multumit. "dezavantajul" ar fi consumul de 2-300 ml la 5000 km, (dar si regimul de mers e cu multe reprize 4000+ )



          Originally posted by Quicker View Post
          Dopu,

          aia se intampla in garantie sau dupa? E normal ca masina odata iesita din garantie sa poti sa-i pui ce ulei vrei. Sunt convins ca nu o sa obiecteze nimeni nimic daca vrei sa pui ulei de floarea soarelui in ea, daca masina nu mai are garantie. Daca era in garantie... ma mir.

          Oricum suntem off-topic de la inceput, pentru ca era vorba despre cel mai bun ulei pentru dieselul nostru. Aici nu stiu cum facem departajarea intre Honda, Mobil1, Castrol, etc. Cred ca dupa simpatie.

          L.E. CR-Vul nostru a plecat la un drum de 300 de km, fara ca persoana de la volan sa se mai uite si la nivelul de ulei de mai mult de o luna. Dupa 60 de km s-a aprins becul la ulei, m-a sunat sa ma intrebe ce ulei sa cumpere sa completeze. Am ajuns la concluzia ca e mai sanatos sa fac eu 60 de km si sa iau cu mine 0W30 de la Honda, sa fie acelasi ulei, decat sa-l pun sa ia orice alt ulei, poate la fel de bun. Asta referitor la ce spuneam mai sus, legat de grija pentru masina.
          Accord 2.2 i-CTDI Argintiu

          Comment


          • #20
            De fapt daca stau bine si ma gandesc dealerul avea toata gama de uleiuri bardahl si honda in butoaie din alea mari, celelalte intr-o gama mai restransa si toate la sticle de un litru care poate le foloseau la masinile iesite din garantie.
            honda civic 2,2 ictdi sport dpf ,milano red http://hondafan.etp.ro/gallery/v/liviu+iulian/

            Comment


            • #21
              Dopu nu sunt eu mare maestru in mecanica dar (ce ai facut tu pt CR-V este super) stiu ca nu este bine sa amesteci uleiurile intre ele chiar daca au aceleasi caracteristici (ma refer la producatori). Eu mi-am cumparat de la dealer un litru ca sa am de completat.
              honda civic 2,2 ictdi sport dpf ,milano red http://hondafan.etp.ro/gallery/v/liviu+iulian/

              Comment


              • #22
                e relativa treaba. Ideal e sa fie aceeasi marca, dar nu pateste nimic sa fie de la alta.

                daca e sa o luam invers nu e bine nici sa completezi cu ulei de la aceeasi marca pt ca si-a pierdut intr-o anumita masura intre timp caracteristicile pe care le are cel nefolosit (adica nou, cu care se completeaza).
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                sigpic

                Comment


                • #23
                  Bine punctat ticker, atata timp cat are aceleasi specificatii si nu e de floarea soarelui merge bine mersi, eu am pus ulei diferit si am mers 10.000km si n-are absolut nimic, nu a scos fum, nu a consumat, nu face urat la relanti, nimic!
                  '09 Audi A6, 2.0, A/T, Grey
                  Fosta:
                  '08 Honda Civic Sedan 1.8 M/T, Taffeta White
                  Javascript motherfucker in Iasi?
                  http://hondafan.etp.ro/gallery/v/andrei_r/

                  Comment


                  • #24
                    in tarile mai civilizate e in afara legii sa impui proprietarului masinii sa-si revizuiasca masina la service-ul dealer-ului pentru a nu i se invalida garantia, poti s-o faci la orice alt service folosind piese specificate de producator(in cazul uleiurilor, folosind uleiuri cu specificatiile admise de producator), sau in propria-ti curte daca esti mai indemanatic, cu conditia sa pastrezi factura pieselor folosite. la noi e un pic mai diferit, iti baga pumnul in gura si aia e, masina ii e draga rumanului si face orice.
                    sunt multi dealeri care nu accepta niciun fir de ata sa aduci de acasa, din fericire Honda e mai destupata la minte. uleiul e cu cel putin 40-50% mai scump in reprezentanta decat in piata, e valabil si pentru alte consumabile, de altfel.
                    _________________________
                    2008 Honda Accord TypeS Dark Mocha

                    Comment


                    • #25
                      Merluciu,

                      In tarile civilizate iei amenzi usturatoare daca faci treaba asta in propria curte. Din cauza ca sunt prea civilizati au legi care impun amenzi icredibile in ceea ce priveste poluarea mediului inconjurator, asa ca nu prea cred ca se poate in propria curte.
                      sigpic
                      Daca vine muntele la tine si nu te cheama Mahomed... fugi!!! Sigur e alunecare de teren!

                      Comment


                      • #26
                        Quicker,

                        Le ce face referire Merluciu este faptul ca acolo ai libertate in alegerea service-ul si a pieselor iar exemplul cu curtea proprie este doar pt accentuarea ideei...
                        Accord 2.2 i-CTDI Argintiu

                        Comment


                        • #27
                          Dopu, nu-i chiar asa. Din intamplare am lucrat in domeniu asta si in afara, iar conditiile de garantie dunt 90% aceleasi cu conditiile de la noi. Sunt mai permisivi la alegerea service-urilor pentru ca majoritatea service-urilor atestate au facilitati cu dotari si personal de cea mai buna calitate, pe cand la noi nu e chiar asa. Cat despre piese... in afara de cateva consumabile nu poti cumpara nimic sa nu fie original pentru o HONDA, pentru ca nu au licente vandute altora, cum are VW-Audi Group. Deci in cazul in care ai de dat banii din buzunar... cea mai buna alegere e sa iti iei piese second-hand, pentru ca alea noi au aceleasi preturi (mai mult sau mai putin) indiferent de unde vrei sa le cumperi. Faptul ca la noi se practica nesimtirea si se umfla preturile la comsumabile si piese... deja e tipic romanesc.

                          Nu cred ca putem compara Romania cu o tara din vest cand vine vorba de service. O revizie in Franta, de exemplu, poate te lasa sa o faci la orice service auto, care e atestat, dar pretul este cam acelasi cu al dealerului, si la ei vorbim de preturi destul de mari. Serviciile reprezinta cel mai scump lucru pentru cei din vest. Toata lumea are service atestat, si toata lumea are preturi mari la manopera, nu exista discrepantele de la noi intre sud si nord, deci faptul ca te lasa sa faci revizia la orice service nu te ajuta cu absolut nimic, atata timp cat platesti aceiasi bani.

                          In tarile civilizate cu salarii civilizate preturile sunt pe masura. Va poate confirma oricare din posesorii de HONDA din Germania, Spania, Franta, etc. Sa nu mai vorbim de serviciile 24h/rapide unde pretul la manopera te baga in faliment.

                          Faptul ca in Romania se incearca atingerea standardelor de acolo prin investitii in showroom-uri si service-uri de exceptie, ajungandu-se la preturi de service mari, ca sa-si scoata banii investiti, ne supara... pentru ca vrem aceleasi conditii precum in vest, dar daca se poate la preturi romanesti, pentru ca, nu-i asa? suntem platiti cam prost in Romania.

                          Sunt curios cat te-a costat revizia mare, Liviu, informativ, asta ca sa ne dam seama daca sunt sau nu diferente de preturi intre Romania si Italia, care e una din tarile alea civilizate.

                          Asta-i cu totul alta discutie si sorry de offtopic.
                          Quicker
                          Senior Member
                          Last edited by Quicker; 02-12-09, 15:23.
                          sigpic
                          Daca vine muntele la tine si nu te cheama Mahomed... fugi!!! Sigur e alunecare de teren!

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by Quicker View Post
                            N-am zis ca e vorba de ulei HONDA, dar ca la orice alt producator/importator/dealer, al altor marci, te cam obliga sa iei uleiul de la ei, ca e el Mobil, Castrol, Eneos, Motul, etc... sau Honda. Poti folosi orice ulei vrei, atat timp cat el corespunde d.p.d.v. al normelor.

                            Am patit-o si eu, cand am vrut schimb de ulei in garantie la un Peugeot si mi-au spus... da-mi factura de la ulei sa vad ca l-ai cumparat de la un dealer autorizat de uleiuri. Dealerii astia autorizati au ei un certificat, ceva, prin care atesta acest lucru.

                            Eu am zis ca trebuie sa fii atent, ca si client, la dedesubturile astea, pentru a nu avea simpatica surpriza sa ti se spuna ca nu mai ai garantie din cauze de genu.

                            Delphi, cand ai facut ultima revizie la masina si ai fost la dealerul HONDA te-ai dus cu uleiul tau si l-au schimbat fara nicio problema, fara sa-ti afecteze garantia?
                            Bun, deci spui ca trebuie sa arat factura de la dealerul de uleiuri... Daca il cumpar de la Augsburg e ok? Dar de la Al Padrino? Dar daca il cumpar de la magazinul de piese din colt, care l-a luat de la Meteor si are eticheta de atestat RAR pe bidon e bun? Dar de la Cora, Carefour sau Real, sau alt supermarket? Man, nu sunt jurist, dar daca ma iau dupa principiile din drept, nu eu trebuie sa dovedesc ca sunt nevinovat, procurorul trebuie sa dovedeasca ca sunt. Deci, as zice ca inginerul sau mecanicul de la service ar trebui sa imi dovedeasca mie ca uleiul pe care il duc eu este contrafacut, nu eu sa dovedesc ca nu este. Eu duc niste bidoane sigilate, care au o marca pe ele si presupun ca ele contin ceea ce scrie pe eticheta, nu ma duc cu uleiul turnat de un Costel in sticle de lapte la coltul blocului. Daca magazinul de piese de la colt de unde cumpar eu uleiul nu este autorizat sa vanda ulei, nu este treaba mea sa verific asta. Exista RAR, OPC, Garda Financiara, politia economica. Bineinteles ca daca am cea mai mica banuiala nu o sa il cumpar. Sa stii ca sunt foarte scrupulos la treaba asta, verific si data cand a fost fabricat si unde si ce certificari are uleiul, samd.

                            Nu am facut inca prima revizie la asta noua, celelalte Honde erau iesite din garantie.

                            Te rog sa ma scuzi daca ti se pare caustic tonul meu, dar este un lucru care ma cam macina, dar nu vreau sa crezi ca vreau sa ne certam.

                            Originally posted by ticker View Post
                            Quicker, trebuie sa fiu de acord cu Delphi.

                            Fortarea cu garantia e nu-tocmai-corecta atata timp cut dealerul x pune ulei Mobil1 sau Texaco, dealerul Z ulei "Honda" sau Halvoline, si dealerul A din orasul B pune ulei Honda sau Elf.

                            Vorbesc exclusiv din punctul de vedere al corectitudinii si nu zic mai multe pentru ca va respect ca dealer Honda.
                            Absolut. Deci, lui El_Hakim i-a pus dealerul din DE Aral, lui hondatu i-a pus Motul, dupa ce inainte i-a pus Mobil 1, mie mi-a spus dealerul din HU (de unde am luat-o sa pun ulei sintetic 5W40, fara sa imi recomande vreo marca, lui liviu i-au recomandat Bardahl, samd.

                            Originally posted by Quicker View Post
                            daca te uiti in "Carnetul de garantie" al autoturismului Honda, o sa observi, de obicei la pagina 40, reclama la Mobil 1, cu ce uleiuri au ei. Asta arata ca nu esti obligat sa pui ulei HONDA, e doar recomandat. Ati inteles gresit postul meu.

                            Poti pune ce ulei vrei, atat timp cat poti prezenta garantia ca respectivul recipient contine si uleiul de pe eticheta. Nu ti se pare normal sa fie asa?

                            In alta ordine de idei, vorbim despre o chestiune pe care cred ca 99% dintre posesorii de Honda o privesc drept "cum sa am mai mare grija de Honda mea, ce ulei sa-i pun sa fie mai bun si de calitate", pentru ca ne respectam masinile si le dorim tot binele din lume. Nu cred ca sunt cazuri, poate decat extrem de izolat, in care un posesor de Honda sa isi bata joc de masina lui folosind uleiuri contrafacute, doar pentru ca erau cu 20-30 de lei mai ieftine.
                            Eu am caietul de garantie din Ungaria si nu spune nimic de nici un Mobil 1 (asta nu ca ar fi un ulei prost) sau de alta marca. Asta e o intelegere locala intre HTRO si Mobil.

                            Este normal ca nu intentionez sa pun vreodata ceva contrafacut sau de proasta calitate in masina mea, dar mi se pare nu stiu cum ca sa platesc mai mult decat face. Daca am discuta de un 10% in plus fata de pretul pietei, ar fi ok. Discutam de mult mai mult insa. De curiozitate, asa, iti pot spune ca la Hondele anterioare, desi erau iesite din garantie, am facut toate lucrarile la service Honda, cu exceptia inlocuirii unor placute de frana la primul civic si de vopsit bara spate la al doilea, ca i-a sters un colt un bizon. Pana si schimburile de ulei le-am facut la dealer. Uita-te te rog pe topicul asta http://hondafan.ro/forum/showthread.php?t=5512&page=2 , ai sa vezi ca ma cert cu Augsburg (aka Hondistu) exact pe tema respectarii a ceea ce specifica Honda in manual.

                            Originally posted by liviu iulian View Post
                            Oricum uleiul il cumparam de la dealer ca mai am inca aproape trei ani de garantie. In revistele (de la honda) ce imi vin acasa scrie ca uleiul cel mai recomandat de Honda este Bardahl. Cand am facut prima revizie aveam de ales intre cel Honda si Bardahl, aveau si alte uleiuri dar care nu erau compatibile pentru DPF. Cu Bardahl parca era un pic mai zgomotoasa la minim dar se auzea mult mai tare fasaitul turbinei. Pana la urma o sa aleg unul dintre cele doua, calitatea este plus minus aceasi si pretul la fel (26 euro la litru).
                            Daca este acelasi pret, pune ulei Honda.
                            Originally posted by liviu iulian View Post
                            Dopu nu sunt eu mare maestru in mecanica dar (ce ai facut tu pt CR-V este super) stiu ca nu este bine sa amesteci uleiurile intre ele chiar daca au aceleasi caracteristici (ma refer la producatori). Eu mi-am cumparat de la dealer un litru ca sa am de completat.
                            Se poate fara nici o problema. La Motul de exemplu specifica si pe site ca se pot amesteca cu orice marca de ulei, fie mineral, fie sintetic. La fel spune si Mobil. Multi altii specifica asta pe site sau pe bidoane.
                            Delphi
                            Super Moderator
                            Last edited by Delphi; 02-12-09, 17:22.
                            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                            Comment


                            • #29
                              Quicker, referitor la revizie vreau sa iti spun ca in Italia cei de la Honda au preturi destul de rezonabile fata de alte marci (de exemplu cei de la BMW unde manopera ii undeva la 70 de euro la ora si unde o revizie fara schimbat de placute de frana ajunge undeva la 600).
                              La prima revizie cea de un an (aveam 17k km) am avut asa.
                              Ulei 6litri
                              Filtru de ulei
                              Dopul de la cupa de ulei
                              Filtrul de aer
                              Curatat plasticul de pe motor
                              Spalat geamuri
                              Aspirat covorase
                              Garnitura de la rezervor (buson)
                              Lichid de spalat geamuri(completat)
                              Lichid pt servo directie(completat)
                              Filtru motorina
                              Filtru de polen care numai lau cuatat ca era inca nou
                              Controlul cu calculatorul si resetat toate prostiile
                              Totul 275 euro + 55 euro de manopera
                              SCUZATI OFFTOPIC-UL

                              Quicker, mersi mult, raman dator, mai ai nevoie de nr de sasiu?

                              Acuma urmeaza sa fac a doua revizie unde schimba si placutele de frana pe fata care nu stiu cat costa, discurile pe fata stiu ca sunt undeva la 500 de euro dar pana atunci mai este.

                              Quicker, in privinta schimbului de ulei facut in curte ai foarte multa dreptate. Poti sa te alegi cu o pereche de "bratari" noi.
                              Poti sa il faci nu spune nimeni nu dar trebuie sa ai factura de la o firma specializata si autorizata pentru distrugerea uleiului, filtrelor, baterii, cauciucuri etc care va spun eu ca nu ii ieftina.
                              ticker
                              Administrator
                              Last edited by ticker; 02-12-09, 19:26.
                              honda civic 2,2 ictdi sport dpf ,milano red http://hondafan.etp.ro/gallery/v/liviu+iulian/

                              Comment


                              • #30
                                Delphi, nu ne certam, discutam, de aia e forum, nu? Stai linistit, n-am avut in niciun moment ideea ca te-ai certa cu mine. Stiu exact ce spui tu si de ce in Romania lumea ajunge de multe ori sa vina cu uleiul propriu, indiferent de marca autoturismului la care ii face schimbul. Ti-am mai spus, noi avem preturi europene la salarii romanesti. De aici se dau toate peste cap. O alta chestie care s-a accentuat la noi e economia de consum prost inteleasa "pun pret oricat, tot trebuie sa cumpere"! Mai apar si discrepantele intro zone geografice, nu?

                                @ Liviu

                                Nu mai am nevoie de serie de sasiu. Vorbeam despre acelasi pachet de accesorii? sau eu am facut referire la altceva? Cum e pretul de Romania fata de ce preturi ai acolo, la pachetul respectiv. Eu cred ca e cam la fel, nu?

                                Referitor la "bratarile" alea... am patit-o in Franta, cand eram mare priceput in schimbat placute de frana si bucse, pe la masinile prietenilor, si mi s-a spus: "grija, la urmatoarea abatere pleci inapoi in Romania"... si nu schimbam ulei, sa zic ca faceam poluare.
                                sigpic
                                Daca vine muntele la tine si nu te cheama Mahomed... fugi!!! Sigur e alunecare de teren!

                                Comment

                                Working...
                                X