Uleiul cel mai bun pentru diesel-ul nostru

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by dantt View Post
    La Asko am fost eu azi,nu aveau Castrol........Am ales Honda 0w-30,........Pret 74ron/litru
    E pretul cu TVA?
    ACCORD 2.2 I-DTEC 2010 M/T Executive

    Comment


    • mecanicul meu mi-a spsu ca 5w30 Mobil1 ESP formula ar fi cel mia bun pentru motorul meu. 2.2I-CTDI honda accord gen 7(2005). Avand in vedere ca ii fac distributia curand, as vrea sa stiu daca e ok sau nu din experienta voastra..

      Comment


      • Originally posted by Grey View Post
        E pretul cu TVA?
        Scuze,acum am vazut,da e cu TVA.

        Comment


        • Salut,

          Am citit threadul asta despre ulei recomandat pt Honda, dar cred ca nu s-a vorbit despre 1.6 i-dtec, un motor mai nou si probabil cu nevoi de ungere specifice. In manual Honda recomanda: 'Genuine Honda Motor Oil' , ACEA C2/C3. 0w-30. If not available 5W-30.

          In a mea, care are 130k km, dealerul Honda a bagat, incepand cu 40k km, Castrol 5w30. Am vazut ca Honda recomanda 0w30 indiferent de kilometraj, dar totusi, avand in vedere nr de km si clima din Romania, oare 5w30 e si el ok?

          Daca aleg sa nu merg pe Honda, si dupa ceva documentare, am filtrat urmatoarele uleiuri, in ordinea preferintelor:

          ENEOS PREMIUM HYPER S 5W30
          ACEA C2 A1/B1
          https://www.autoatu.ro/ulei-motor-en...w30-4l/up1059/

          ENEOS PREMIUM ULTRA 0W30
          ACEA C3 A3/B3
          https://www.autoatu.ro/ulei-motor-en...w30-4l/up1032/

          ENEOS PREMIUM HYPER 5W30
          ACEA C3 A3/B3
          https://www.autoatu.ro/ulei-motor-en...w30-4l/up2177/

          MOBIL 1 ESP 5W-30
          ACEA C2 C3
          https://mobiloil.com/en/motor-oils/m...il-1-esp#5W-30

          CASTROL EDGE PROFESSIONAL H 5W30
          ACEA A5/B5
          https://www.autoeco.ro/ulei-motor-ca...w30-1l/a21725/

          Ce ati alege? Vreun sfat pe care mi-l puteti oferi, si care sa ramana pentru alti conducatori de Civic 1.6 diesel?

          Multumesc mult

          Comment


          • Salut! Ma lovesc de aceeasi problema... Uleiuri 0W-30 ACEA C2/C3 nu se prea gasesc in RO. Pana acum am avut asa: Honda, dar care ajunge pe la 100 lei/litru, Texaco alternativa ASKO de care nu am fost prea multumit (zgomot mai mare, consum de ulei si s-a innegrit in 8000 km), iar acum vreo 6000 de km am pus Castrol Edge Professional H C2 0W-30 Honda luat din Germania de pe ato24.de. Un ulei foarte bun (motor mai silentios, consum 0 de ulei si dupa 6000 km s-a innegrit f putin), dar din pacate nu mai este disponibil. Le-am scris celor de la ATO24 si mi-au recomandat Ravenol VSW 0W-30 care bineinteles ca nu se gaseste in RO. Cu tot cu transport din Germania ajunge pe la 71 lei/ litru. Cred ca singura varianta disponibila in RO ar fi Mobil 1. Ati incercat? Cu Ravenol aveti vreo experienta? Cei de la ATO mi au spus: "a product that we really can recommend is the Ravenol VSW 0W-30. It's fully synthetic and formulated under the highest standards. Plus it is bottled and filled here in Germany"

            Comment


            • Am comandat astazi ENEOS PREMIUM ULTRA 0W30. Sa vedem ce iese...

              Comment


              • Eu am luat azi Mobil 1 ESP 0w30 pana la urma. Dar am o intrebare: uleiul nu tre sa aiba acea folie de izolare de aluminiu sub capac? Stiti cumva, cei care ati mai luat?

                Imi e teama de uleiurile contrafacute. Asta cu folia aia lipsa nu ar fi un semn bun. Sau asa vin si altele?

                Comment


                • Eu merg cu Shell helix ultra ect, 0w30, acea c2-c3. Fac schimbul la 10 k. Dupa 2500 km e aproape curat. Se vinde si in state , sub numele de penzzoil. Are rewiew-uri bune.

                  Comment


                  • Salutare la toata lumea, tocmai ce am cumparat o Honda CRv 2010 2,2, nu prea ma lamureste cartea ce ulei sa pun (inafara de Honda), da doar pentru cele fara DPF. Eu nici nu stiu daca am DPF sau nu, cum aflu? Din carte inteleg ACEA2 sau ACEA3. Folosesc de ceva timp Valvoline SynPower XL-III C3 5W-30, de care sunt foarte multumit ( pe un A4 si un A6), după multe teste, si are inclusiv ACEA C3. Nu stiu daca as merge pe 0w30, masina are 170.000km

                    Comment


                    • Originally posted by gl10cyp View Post
                      . Nu stiu daca as merge pe 0w30, masina are 170.000km
                      Raspunsul il aveti in graficul pe care cred ca este cunoscut pe aici...Click image for larger version

Name:	main-qimg-904416e738cc429ba8db9e85ffab7384-c.jpg
Views:	3
Size:	82.8 KB
ID:	726535
                      Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                      Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                      Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                      Comment


                      • Graficul acela se refera probabil la modelele de pe piata US, si in niciun caz la diesel. Nu se potriveste nici la Civic, nici la Accord.

                        Comment


                        • 5W30 ACEA C3 (cu vascozitate mai mare HTHS decat C2) ar trebui sa fie foarte ok.

                          Comment


                          • Originally posted by CatalinP View Post
                            Graficul acela se refera probabil la modelele de pe piata US, si in niciun caz la diesel. Nu se potriveste nici la Civic, nici la Accord.
                            Nu, este un grafic european, este facut de Honda EU. Daca dati o cautare cu what oil for honda engine il gasiti. Despre Diesel... nu spune nimic... nu vreau sa gresesc dar la CR-V -ul meu diesel parca tot 5w20 puneam. Poate ma insel.
                            Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                            Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                            Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                            Comment


                            • Ai postat totuși un grafic pentru motoare pe benzina in topicul despre ulei pentru diesel.
                              Iar majoritatea modelelor din tabel sunt vāndute in U.S. și nu EU, deci in mod cert nu e făcut de Honda EU.

                              Comment


                              • Originally posted by CatalinP View Post
                                Ai postat totuși un grafic pentru motoare pe benzina in topicul despre ulei pentru diesel.
                                Iar majoritatea modelelor din tabel sunt vāndute in U.S. și nu EU, deci in mod cert nu e făcut de Honda EU.
                                Irlanda poate fi considerata in EU?
                                https://www.honda.ie/web/Oil-Application-Guide
                                Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                                Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                                Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                                Comment

                                Working...
                                X