Schimb avantajos

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Schimb avantajos

    cand am inceput sa ma documentez despre ce marca de casca sa-mi cumpar, bineinteles ca parerile au fost impartite

    pana la urma am respectat una din conditiile obligatorii si anume sa nu fac rabat la capitolul PRET

    am avut de ales dintre trei marci spun eu destul de OK:
    SHOEI
    SCHUBERT
    CABERG

    am avut o singura conditie sa fie FLIP-UP

    dupa lungi discutii, documentare pe net, am ales SHOEI MULTITEC cumparata de la HONDA BIKES - pe sos. Pipera

    dupa doar o data purtata AM AVUT SURPRIZA DE A SE ABURI VIZIERA

    cand am cumparat-o chiar de acest lucru m-au asigurat minunatii vanzatori, ca aceasta casca are un sistem performant impotriva aburirii

    dar se pare ca si pe mine m-au cam aburit

    Rugamintea mea este sa-mi dati solutii pentru a remedia aceasta problema
    (sa ma duc inapoi la magazin, sa fac o reclamatie , etc)

    Nu mi se pare normal sa iei un produs care nu corespunde din punct de vedere al uzitarii

    Ma gandeam ca sunt dispus sa fac un schimb chiar cu un CABERG Justissimo care este mai ieftina cu 500 ron

    oricum cei de la HONDA BIKES m-au dezamagit. Ma voi duce la ei si voi vedea cat de amabili vor fi

    Poate asa trebuie sa se abureasca
    sigpic


    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/cristian/

  • #2
    Originally posted by cristi1376 View Post
    Poate asa trebuie sa se abureasca
    exact. si sa se farame la cazaturi, astea doua is menirile lor

    din ce am inteles eu (pentru ca eu, deocamdata, sunt rider de tastatura) toate se cam aburesc, si deasemeni, toate sunt tratate cu diverse solutii antiaburire; asta spre deosebire de tine care ai fost tratat cu solutii de aburire . s-ar parea ca exista sprayuri antiaburire in comert, si poti folosi asa ceva din cand in cand atunci cand cureti viziera...ajuta in mentinerea pe o perioada mai indelungata a efectului de antiaburire. altfel, mai e solutia cu viziera sus la semafoare. si acum dau cuvantul meseriasilor de pe forum, cel putin la capitolul motociclete: Spider si Prafuit
    sigpic http://hondafan.etp.ro/gallery/v/danp/Jazz/

    Comment


    • #3
      ai uitat de hondanutzzz, Vale46
      Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
      ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

      Comment


      • #4
        cristi, stai linstit, ai luat o casca foarte buna.
        o intrebare: ai pe viziera tumburusurile pentru pinlock?
        sigpic

        HONDA - THE POWER OF DREAMS
        Honda Civic Type-R FN2

        Comment


        • #5
          L-ati uitat si pe strumfuadi si mai sunt mai multi baieti care se ocupa de moto si care sunt chiar buni in treaba asta.
          Ideea este urmatoarea: toate castile se aburesc la vreme rece, pentru a evita acest aspectpe casca trebuie montata fie o viziera anti-fog, fie o viziera cu pin-lock, fie se merge cu viziera foarte putin intredeschisa.
          Cea mai buna metoda este pin-lock, deoarece practic pe acei bumbi albi ce sunt montato pe viziera se monteaza folia antiaburire, iar viziera se va aburi de jur imprejurul foliei, numai pe zona foliata nu
          Viziera anti-fog este tratata cu o substanta speciala dar este un pic cam pretentios numita asa, deoarece nu ea in sine se dezabureste, ci se foloseste si de priza de aer frontala, care directioneaza aerul pe suprafata ei. Dar asta numai in mers...la stop se va aburi si aceasta.
          Pe scurt...baietii de la Honda ti-au vandut ocasca buna, dar trebuie sa-ti cumperi si folia pin-lock, si abia atunci vei vedea clar (si la propriu si la figurat)
          If sex was like FireBlade or S2000 nobody would worry about performance.

          2002 Honda CBR 954 RR FireBlade
          ex - 1986 Honda MT5
          ex - 1997 Honda CBR 900 RR FireBlade
          ex - 2001 Honda Civic Type-R
          ex - 2007 Honda Jazz

          Comment


          • #6
            Ramai pe Shoei fara problema si, asa cum se zice mai sus, verifica daca are pin-lock-ul.

            Iar daca nu esti multumit de Shoei, eu ti-as recomanda Schubert in fata Caberg-ului
            "I would rather die of thirst than drink from the cup of mediocrity"
            Civic Type-S, deep bronze B-64-ZUC- is no mediocrity
            Kawasaki KLE500, albastru B-56-ETO
            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/prafuit/Ea/

            Comment


            • #7
              cristi, stai linistit. asa am patit si eu cu un schubert C3 luat anul asta. mi-au spus ca nu se abureste si cand a fost putin mai frig nu mai vedeam nimic prin ea. se pare ca indiferent de firma toate castile se aburesc si trebuie aplicate solutiile pe care le-au scris baietii mai sus...shoei e o casca buna...vanzatorii nostrii se tin de prostii, oricum.

              Comment


              • #8
                Si totusi Nolan se pare ca au cele mai bune sisteme antiaburire. Am testat anul trecut in octombrie una, am mers 130kmh la aprox 10°C si nu am avut nici cel mai mic stres. Mi s-a parut mult mai buna decat multe casti cu care m-am dat si cu desavarsire mai buna decat cel mai bun Caberg.

                Comment


                • #9
                  dragilor, problema rezolvata

                  am gasit pin-lock-ul, era montat din magazin pe cealalta viziera (am cumparat-o cu doua viziere una alba si una de soare - fumurie)

                  am iesit cu motorul si alta viata
                  nu se mai abureste deloc

                  asa e la inceput de drum, nu le stii chiar pe toate

                  va mutumesc pentru sprijin
                  sigpic


                  http://hondafan.etp.ro/gallery/v/cristian/

                  Comment


                  • #10
                    Cat fu distractia?

                    Comment


                    • #11
                      Perfect...problem solved
                      If sex was like FireBlade or S2000 nobody would worry about performance.

                      2002 Honda CBR 954 RR FireBlade
                      ex - 1986 Honda MT5
                      ex - 1997 Honda CBR 900 RR FireBlade
                      ex - 2001 Honda Civic Type-R
                      ex - 2007 Honda Jazz

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by HonDanutzzz View Post
                        Si totusi Nolan se pare ca au cele mai bune sisteme antiaburire. Am testat anul trecut in octombrie una, am mers 130kmh la aprox 10°C si nu am avut nici cel mai mic stres. Mi s-a parut mult mai buna decat multe casti cu care m-am dat si cu desavarsire mai buna decat cel mai bun Caberg.

                        la 130 km/h si 10 grade nu cred ca se abureste nici o casca de 300 ron, pt ca gurile de aer directioneaza aerul spre interiorul vizierei

                        Comment


                        • #13
                          Asta daca nu cumva sunt :
                          1 - prost facute (adica directionate) pt ca este o casca de 300 ron
                          2 - colmatate de o captuseala sau butaforie interna ieftine si prost facute
                          3 - acoperita de o grila prost lucrata, cu bavuri, care nu lasa aerul sa treaca
                          4 - inzestrata cu capace de priza de aer ce nu se misca din cauza bavurilor de la turnarea ieftina si proasta
                          5 - imposibilitatea de a ajunge la 130 din cauza materialului prost care se turteste pe fata, sau schimonoseste viziera care lasa aerul sa treaca in casca, sau mai rau...se deschide, si nu in ultimul rand....faptul ca suiera si vajaie de nu poti sta cu ea pe cap.
                          If sex was like FireBlade or S2000 nobody would worry about performance.

                          2002 Honda CBR 954 RR FireBlade
                          ex - 1986 Honda MT5
                          ex - 1997 Honda CBR 900 RR FireBlade
                          ex - 2001 Honda Civic Type-R
                          ex - 2007 Honda Jazz

                          Comment

                          Working...
                          X