GYURYDMY: '07 Honda Civic Sedan 1.8 i-VTEC ES M/T, Black

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Pozele cu capota carbon look:
    Attached Files
    CIVIC SEDAN '08 ES M/T
    NIGHTHAWK BLACK.

    Comment


    • #62
      Arata intr-un mare fel! (Eu am vazut si pozele in marimea naturala [originala] ).

      Cateva intrebari:

      Cat ar fi costat sa colantezi toata masina?
      Se poate pune colant transparent?
      Ce se intampla cand vrei sa dai folia jos? Se duce vopseaua? Raman urme?
      Cum rezista folia montata pe laterala la agresiunea bizonilor (portiere deschise, sarsanale harjaite de masina, etc.)? Se vad urme, sau nu?
      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

      Comment


      • #63
        toata masina undeva la 2000-3000 in functie de culoare si prestator
        da se poate
        nimic; daca pui transparent uv - din razele solare ataca putin pigmentul vopselei (decoloreaza) raman urme doar daca prestatorul nu a montat calumea folia adica urme de zgarieturi de la cutter in rest nimic se degreseaza, => implicit costuri destul de mari aprox cat un polish...

        mi-am permis sa raspund, deoarece in noiembrie am facut eu un mic research, iar firmele au fost din timisoara/bucuresti/cluj/baia mare - preturile sunt de la mare la mic/orase

        faine pozele si bine aplicata folia!
        pana una alta... spor in plan si numai bucurii!!!

        Comment


        • #64
          Salutari baieti ! Sunt fratele lui gyury , lucrez la o firma de publicitate ( colantez masini ) . Permiteti-mi ca sa va raspund la intrebari :
          1 . Colantarea totala cu imitatie carbon costa destul de mult . Ce vedeti pe masina e cel mai scump material ( este 160 roni pe metru patrat + tva ) . A costat vreo 300 roni doar capota , noroc ca materialul are latimea de 152 cm si mi-a trebuit decat 1 m la latimea specificata.
          2 . Se poate pune colant transparent, e putin mai complicat de montat . Am cateva poze cu un nissan gtr alb facut cu transparent total ( sa caut pozele ) arata bestial.
          3 . Colantul nu afecteaza cu nimic vopseaua ( protejeaza pot spune ) . Daca vreti sa-l dati jos trebuie sa stiti ca va ramane lipiciul de pe colant pe masina ( cu rabdare si degresant se rezolva ). Eu folosesc pur si simplu benzina ca degresant fara a abuza cu frecatu . Probleme sunt in cazul in care aveti masina revopsita , daca nu a fost vopsita profesional exista riscuri de a se lua colantul cu parti din vopsea.
          4 . Aici urmeaza partea interesanta: rezistenta la uzura . Am pus pe masina imitatia de carbon din cauza faptului ca pe capota erau sute de punctulete de pietricele care se vedeau urat . Masina fiind neagra sareau in evidenta. Pe masina arata foarte bine colantul cat e nou . Noi locuim la tara avem pisici , caini , tarani etc. Colantul este extrem de pretentios , la cea mai mica zgarietura ramane SEMN . Daca dai cu unghia pe capota fara sa apesi excesiv ramane semn . Incepand de la 1 metru se vad semnele f bine . Nu recomand persoanele care isi pretuiesc masina . Daca nu aveti genul acesta de probleme colantul rezista pe masina ani de zile ( 4-5 ani minim ) . Repet este foarte pretentios . De asemenea se gaseste in targ spre exemplu imitatie mai ieftina (35-40 roni pe metru) am folosit la destule masini . Arata bine si acesta .
          Asta e intreaga poveste , atentie la zgarieturi si cam atat. Si arata genial pe masina neagra .
          CIVIC SEDAN '08 ES M/T
          NIGHTHAWK BLACK.

          Comment


          • #65
            Salutare.Am facut revizia de 120000km.

            -ulei Eneos Sustina 5w30 (220 lei/4 l)
            -filtre aftermarket(100 lei)
            -schimbat bucsi punte spate(bara stabilizatoare) 35 lei ambele.
            -deblocat incuietoare portabagaj

            Cost manopera pt toate operatiunile 235 lei la CM.In urma verificarii gratuite trebuie schimbata protectia amortizor dreapta fata (35 euro bucata).
            Masina a mers foarte bine cu uleiul precedent AMSOIL 0W30 (18000km in 10 luni);am completat o singura data cu 400 ml dar venind vara am trecut la ulei mai gros.
            Din pacate magazia de cd-uri a picat si a ramas un cd blocat in interior.Mi s-a recomandat xCarLink(73 euro).
            In ziua dinaintea reviziei nu mai functiona aerul conditionat si a doua zi la service mi s-a spus ca nu mai este freon in instalatie.
            Am fost la un alt service si mi-a umplut instalatia cu freon(120 lei).
            Toate cele bune!
            CIVIC SEDAN '08 ES M/T
            NIGHTHAWK BLACK.

            Comment


            • #66
              Salut,
              Am o intrebare.(detin tot un civic sedan 2008)
              Deoarece vad ca ai schimbat flansa si rulment fata si banui ca as avea aceeasi problema, poti sa imi confirmi daca problema se manifesta printr-un zgomot(troncanit) la rulaj indiferent de accelerare sau franare?

              Multumesc.
              greetings
              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/pricop_cosmin/

              Comment


              • #67
                Salut.Problema este ca troncane numai pe drum denivelat(pietruit mai ales)si numai pe partea dreapta.Este un fel de trepidatie cand roata sare peste denivelari succesive la viteza mica.
                Am mai intrebat si eu lumea si mi s-a indicat cap planetara(in viraje nu face).Caseta de directie nu este sigur.Merg cu ea asa si asta este.
                Sper ca te-am ajutat.Numai bine.
                CIVIC SEDAN '08 ES M/T
                NIGHTHAWK BLACK.

                Comment


                • #68
                  Masina s-a vandut.topicul se poate inchide.Multumesc.

                  Trimis de pe al meu X3_Soul_Lite folosind Tapatalk
                  CIVIC SEDAN '08 ES M/T
                  NIGHTHAWK BLACK.

                  Comment

                  Working...
                  X