Honda Trading România - importator oficial

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by Dan P View Post
    Totusi la intrebarea "Daca fac reviziile la Virago pierd garantia ?" nu avem un raspuns. Daca da, de ce?
    Eu înţeleg, din ce am discutat cu cei de la HTR că dacă îţi faci reviziile la un dealer neutorizat, da, îţi pierzi garanţia, dar am putea considera că o pierzi numai dacă intervine o problemă de garanţie.
    Eu nu aş face la un dealer neutorizat pentru câteva zeci de lei pe care i-aş câştiga.

    Originally posted by Dan P View Post
    Daca mai am revizii gratuite oferite de un dealer autorizat Honda la momentul achizitiei de ce nu mai pot beneficia de ele daca dealerul nu mai este autorizat de HTR??
    Reviziile gratuite au fost oferite de Virago în nume propriu, nu a fost o campanie oferită de HTR pentru a se putea transmite această facilitate către toată reţeaua.
    Şi eu sunt de acord cu KMR să le ceri lor să-şi respecte contractul.
    CR-V e:HEV
    JAZZ GD1 CVT
    Ex: CR-V RE6

    Ex: RDX TB1
    Ex: Civic FD1

    Ex - JAZZ GD1
    Ex - ACCORD Type-R
    Ex - DEL SOL EH6

    Comment


    • #17
      Mie mi se pare evident ca pierzi garantia daca mergi la un service neautorizat.
      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

      Comment


      • #18
        "Legat de efectuarea garantiilor la un service neautorizat Honda – recomandarea noastra este de a se evita acest lucru, deoarece acesta poate conduce la pierderea garantiei, in cazul in care se constata ca operatiile respective au fost efectuate in mod necorespunzator (lucru care deja s-a intamplat in cateva cazuri)."

        Nu e scris nimic de revizii aici

        Eu as dori un raspuns oficial si explicit legat de intrebarea mea despre revizii. Asta in calitate de client.
        ....

        Comment


        • #19
          Cred că ar fi mai simplu să citești condițiile de garanție din Carnetul de garanție și service. Răspunsul este foarte clar.
          CR-V e:HEV
          JAZZ GD1 CVT
          Ex: CR-V RE6

          Ex: RDX TB1
          Ex: Civic FD1

          Ex - JAZZ GD1
          Ex - ACCORD Type-R
          Ex - DEL SOL EH6

          Comment


          • #20
            Originally posted by maruta View Post
            Cred că ar fi mai simplu să citești condițiile de garanție din Carnetul de garanție și service. Răspunsul este foarte clar.
            Pai nu este chia asa de clar. In carnetul de garantie si service, la "Conditii de garantie" punctul 1 lit. a. scrie " Programul de intretinere al autovehiculului a fost respectat, in concordanta cu standardele si specificatiile Honda ( vezi pag. 16-20 ), iar lucrarile au fost facute de un Dealer autorizat Honda"
            La mine apare ca service autorizat si Virago Impex S.R.L. Brasov.
            Cu toate ca pe site nu mai apare, dar nu toata lumea verifica... si acum sincer sunt multi posesori de Honda care nici nu stiu cum arata site'ul

            Comment


            • #21
              Da, dar cand mergi la Virago ei ar trebui sa te informezi asupra faptului ca numai sunt service autorizat!
              Volkswagen Golf V, 2.0TDI, BKD, MTM Engine Performance Upgrade, GOODRIDGE Brake Lines Hoses, Front&Rear EBC Turbo Groove Brake Discs, Front&Rear EBC Redstuff Brake Pads, Zandvoort 17" + GY Eagle F1 Asymmetric, Hella Xenon-look Headlights, Hella LED Clear Taillights

              Comment


              • #22
                Originally posted by maruta View Post
                Eu nu aş face la un dealer neutorizat pentru câteva zeci de lei pe care i-aş câştiga.
                .
                Maruta se castiga cateva sute de lei, ei iti pun si consumabilele gratuit (cel putin mie asa mi-au facut prima revizie).

                Oricum e o situatie neplacuta pentru multi, inclusiv pentru mine, da m-am invatat, doar traim in Romania unde nimeni nu respecta nimic si esti respectat pana ai dat banu, apoi pa.
                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                Comment


                • #23
                  Totusi de ce nu se da un raspuns negru pe alb??? Si de ce nu am fost informati din timp??
                  Adica eu ma trezesc acum ca nu mai am garantie ca am schimbat uleiul la Virago??

                  Se poate un raspuns oficial la aceasta situatie d-lor de la Honda Trading??
                  ....

                  Comment


                  • #24
                    Honda Trading nu are cont pe Hondafan şi nici nu va da un răspuns oficial aici.

                    În altă ordine de idei, mă văd nevoit să repet: scrie negru pe alb în Cartea de service şi garanţii că eşti obligat să faci reviziile la un service autorizat dacă vrei să beneficiezi de garanţia Honda.
                    CR-V e:HEV
                    JAZZ GD1 CVT
                    Ex: CR-V RE6

                    Ex: RDX TB1
                    Ex: Civic FD1

                    Ex - JAZZ GD1
                    Ex - ACCORD Type-R
                    Ex - DEL SOL EH6

                    Comment


                    • #25
                      Atunci nu vad rostul acestui topic.

                      Vorbim vorbe.

                      Am sa le fac o cerere oficiala in cazul asta, desi consider in continuare ca aveau obligatia morala sa instiinteze clientii legat de acest lucru.
                      ....

                      Comment


                      • #26
                        maruta, te rog sa-mi dai un sfat vis-a-vis de situatia in care ma aflu, si anume:
                        am fost la service-ul autorizat honda cluj (volvo provizoriu) pt a-mi verifica starea tehnica a casetei de directie la care am sesizat o bataie la miscarea repetata st/dr din volan. aici oamenii s-au uitat, s-au strambat, au ridicat din umeri, cica nu are nimic. ce am vazut eu pe monitor din sala de asteptare parea ca verifica joc la capete de bara si nicidecum la caseta. la insistentele mele mi s-a spus ca " e normala sa fie o usoara bataie/joc in volan/caseta. ceea ce m-a facut instant sa ma simt super inginer mecanic si pe ei ceva caldarari cu ambigue cunostinte in domeniu. mi s-a spus ca vor trimite o sesizare sau ceva la honda romania pt a vedea daca se poate face ceva pe garantie. a trecut mai mult de o luna si nu am mai primit nici un raspuns....
                        masina are 1,4 ani vechime si 15.000 km. ce sa fac? nu am timp sa ma plimb anapoda si sa nu pot rezolva nimic. ms anticipat
                        HONDA ciVic Type S (FN1) - Injen - Weapon-R - Invidia - COOL IT - Eibach - Drag Wheels - REPSOL - Magnat - Skunk2
                        HONDA CRX DEL SOL VTI (EG2)......in progress
                        vw scirocco mk 1 G60 kompressor stage 2
                        KAWASAKI ZX-6 RR Ninja

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by Den1GRator View Post
                          Sunt ceva zvonuri (neoficiale, insa am vorbit cu cineva din interior) ca Toyota Sibiu ar deschide si o reprezentanta Honda. Asteptam cu interes.

                          iuui pai cum o sa fie mai frate?
                          la noi is la cutite!
                          ce i drept in baia mare honda e tovaras cu hiunday si mitsubishi, dar e destul de nasoala si treaba din ce am zarit eu, foarte aiurea sa amesteci mai multe marcisub un singur acoperis.

                          Dar important pentru Sibiu ... macar sa fie Honda ... Clujul e in constructii, Salaj, Satu Mare, Bihor ... vin la Baia Mare ... partea proasta e ca vin putini din judetele apropiate... + drumurile sunt ceva mai bune decat cele ale forestirilor, asa ca numai: pentru obarsia de toata rusinea din nordul tarii, dar asta intra la un pahar de vorba...

                          O zi buna!
                          hondatu
                          Administrator
                          Last edited by hondatu; 25-12-09, 18:43.
                          pana una alta... spor in plan si numai bucurii!!!

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by mad_wob View Post
                            maruta, te rog sa-mi dai un sfat vis-a-vis de situatia in care ma aflu, si anume:
                            am fost la service-ul autorizat honda cluj (volvo provizoriu) pt a-mi verifica starea tehnica a casetei de directie la care am sesizat o bataie la miscarea repetata st/dr din volan. aici oamenii s-au uitat, s-au strambat, au ridicat din umeri, cica nu are nimic. ce am vazut eu pe monitor din sala de asteptare parea ca verifica joc la capete de bara si nicidecum la caseta. la insistentele mele mi s-a spus ca " e normala sa fie o usoara bataie/joc in volan/caseta. ceea ce m-a facut instant sa ma simt super inginer mecanic si pe ei ceva caldarari cu ambigue cunostinte in domeniu. mi s-a spus ca vor trimite o sesizare sau ceva la honda romania pt a vedea daca se poate face ceva pe garantie. a trecut mai mult de o luna si nu am mai primit nici un raspuns....
                            masina are 1,4 ani vechime si 15.000 km. ce sa fac? nu am timp sa ma plimb anapoda si sa nu pot rezolva nimic. ms anticipat
                            Eu care mi-am schimbat caseta (pe garanţie) te înţeleg perfect.
                            Cred că ar trebui să insişti pe lângă service-ul din Cluj şi, dacă nu primeşti răspuns, să faci şi o sesizare la HTR. Asta numai dacă eşti convins că ai dreptate.
                            Dacă te îndoieşti de profesionalismul celor din Cluj, mergi la alt service.

                            Oricum, aş vrea să fiu bine înţeles că eu nu vorbesc în numele HTR şi nici nu sunt foarte priceput în ale garanţiei.
                            Problemele de genul ăsta nu se rezolvă la noi pe forum. Tot cu service-ul şi/sau importatorul trebuie discutat.
                            CR-V e:HEV
                            JAZZ GD1 CVT
                            Ex: CR-V RE6

                            Ex: RDX TB1
                            Ex: Civic FD1

                            Ex - JAZZ GD1
                            Ex - ACCORD Type-R
                            Ex - DEL SOL EH6

                            Comment


                            • #29
                              Eu mi-am schimbat caseta pe garantie luni
                              '08 Civic Sedan 1.8 M/T New Red Pearl

                              Comment


                              • #30
                                Am trimis reclamatia la Honda Trading si am fost contactat imediat de dansii. Nota 10 pentu asta si pentru raspunsul primit
                                ....

                                Comment

                                Working...
                                X