Ce Antigel Folosim?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce Antigel Folosim?

    La radiator, jos, am avut un colier ruginit din otel pe unde pierdeam insesizabil apa(antigel). Am pus un colier clasic nou si am completat pana la nivel maxim cu un concentrat verde, dar am vazut ca exista si rosu.

    Care este diferenta intre antigelul verde si cel rosu si care este ideal pentru masinile noastre?


    Eu rosu am vazut la modoarele diessel asa ca am pus verde, numai bine se potriveste si cu vopseaua Ma gandesc ca trebuie sa fie un indice de vascozitate intre ele sau macar o diferenta de aditivi...
    sigpic
    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/LauX_LauX_LauX/

  • #2
    si eu avusesem dilema asta acu 2 veri. imi aduc aminte ca am rasfoit netul si ajunsesem la concluzia ca cel rosu e potrivit pentru masina. apoi am fost la asko sa schimb toate lichidele. bineinteles ca atunci cand am verificat ce mi-au pus, era tot dala verde
    ...and saw under the sun, that the race is not to the swift, nor the battle to the strong, neither does bread come to the wise, nor wealth to men of understanding, nor yet favour to men of skill; but time and chance happen to them all.

    Comment


    • #3
      Si la mine la EK3 tot verde este. Pus tot la ASKO.
      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

      Comment


      • #4
        din cate intelesesem diferenta majora intre antigelurile de pe piata este ca unele sunt pe baza de siliconi, iar altele nu; daca le imbini, s-ar putea sa nu dea bine; de regula, trebuie pus acel tip pentru care a fost conceputa masina; daca el a venit cu verde din fabrica, atunci verde-i punem. Daca rezista la minus nu stiu cate grade, care ar fi sensul sa ne batem capul sa punem altceva? Ne da 10 cai in plus cel rosu?

        Comment


        • #5
          parca cel verde "se zicea" ca nu e potrivit si ca ar ataca la garnituri masinile mai noi. poate imi joaca mie memoria feste... imi e lene acum sa gagalesc subiectul
          ...and saw under the sun, that the race is not to the swift, nor the battle to the strong, neither does bread come to the wise, nor wealth to men of understanding, nor yet favour to men of skill; but time and chance happen to them all.

          Comment


          • #6
            ce recomanda Honda inca din 1995, pagina2 ---> http://www.in.acura.com/Rjanisis/pubs/SN/A950500.PDF


            http://selectroprod.bizoo.ro/vanzare...erex-Valvoline
            vezi descriptia: Zerex DEX-COOL este aprobat de GM din 1996, cu brevet internationa si colorata portocaliu pentru al separa de antigelul traditional. De asemenea aprobat de multi fabricanti Europeni precum BMW, Porsche, VW, Opel, Saab pentru antigel cu zero fosfati si fabricantii Japonezi, Honda, Toyota, Ipentru specificatii cu zero silicati.
            ...and saw under the sun, that the race is not to the swift, nor the battle to the strong, neither does bread come to the wise, nor wealth to men of understanding, nor yet favour to men of skill; but time and chance happen to them all.

            Comment


            • #7
              Deci poate sunt eu mai cu motz dar in CRX am pus albastru!

              Adica nu stiam daca mai e ok antigelul asa ca am dat congelatorul pe -20° (mai jos nu stie) am pus juma de paharel din circuit la rece pt o noapte si surpriza ... a inghetat.
              Fuga la supermarket, luat o sticla de concentrat albastru (cica pana la -30°) romanesc (6 ron sticla), am scos din circuit vreo juma' de litru (eram deja la minim cu nivelul) si am turnat toata sticla de concentrat.
              Facut din nou testul si e ok.

              Inainte aveam ceva portocaliu in masina dar destul de tulburel iar acum am o chestie verde-maroniu dar care pare ok, adica nu are particule care sa infunde ceva sau alte prosti!
              ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
              ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

              Comment


              • #8
                problema antigelului verde clasic e faptul ca are in compozitie silicati care ataca garniturile pompei de apa... antigelul mai nou rosiatic nu are silicati, ci alti compusi organici.
                toata poveste e in pdf-ul ala sau in poza asta:
                ...and saw under the sun, that the race is not to the swift, nor the battle to the strong, neither does bread come to the wise, nor wealth to men of understanding, nor yet favour to men of skill; but time and chance happen to them all.

                Comment


                • #9
                  Sa folositi antigel roz, rosu , aluprotect sau G12
                  Honda Civic EJ9 1.4 IS M/T
                  Honda Civic FD1 1.8 LS A/T
                  Honda Civic ES9 1.3 Hybrid M/T
                  Honda Civic SL 1.3 A/T 1980

                  Comment


                  • #10
                    Eu am bagat un antigel ceva mai scump (25 ron sticla) care contine Ethylene-Glycol, nu stiu daca acest compus are in compozitia sa silicati, macar protejeaza aluminiul, sper sa fie bun, adica sa nu deterioreze garniturile.
                    sigpic
                    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/LauX_LauX_LauX/

                    Comment


                    • #11
                      Orice folositi, cel mai bine e sa schimbati lichidul de racire odata la 5-6 ani si nu o sa aveti probleme niciodata !
                      Hondafan forever

                      Comment


                      • #12
                        parca la mine e verde albastrui, roz am luat pentru Rav, ultima data, numai completari pentru ca am schimbat pompa cand i-am facut distributia, l;umea zice ca cel roz e the best era undeva la 80 ron litru, acum ... cert e ca acel antigel e destul de pacatos pentru componentele din plastic, mecanicii mi-au zis, datorita antigelului, am fost nevoit sa schimb distributia mai repede ... s-a prelins pe langa pompa de apa si ala a fost motivul pentru care am facut schimb la distributie pe la 70k km ... si nu 120 cum zicea cartea, sa revin la topic, nu cred sa fie vreo diferenta intre culori ... (am uitat era cu intercooler dieselul) important e sa fie de calite!

                        pana una alta...
                        pana una alta... spor in plan si numai bucurii!!!

                        Comment


                        • #13
                          Daca va uitati aici, o sa vedeti ca nu are importanta culoarea, exista si antigel roz sau rosu cu silicati si fosfati, si albastru fara.
                          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                          Comment


                          • #14
                            cati litri intra ?

                            off : am vazut ca nu s-a mai scris de mult pe acest topic dar am zis sa nu mai deschid altul

                            Comment


                            • #15
                              Eu , pentru a mea am luat de aici : http://www.coxmotorparts.co.uk/genui...xed-p-492.html
                              Nu am riscat sa pun altceva. A intrat pana la ultima picatura. Ai putea sa cauti si macar sa vezi ce cantitate iti intra.
                              Honda Accord - 2006 2.0 Executive

                              Comment

                              Working...
                              X