Probleme Ambreiaj

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Absolut nimic! Coxez Loganu pana imi vin piesele Am comandat ambreiaju, burdufele de planetare si suportii de motor. Antifonu il am cumparat, poate sambata ma pun pe pictat...
    sigpic
    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/LauX_LauX_LauX/

    Comment


    • #32
      cata te vanez de acuma, las' ca vezi tu!
      seth nu ma luam de el, am zis pur prietenesc.

      Laux ce ambreiaj ti-ai luat? Cati bani si de unde?

      De acuma cand n-am chef sa pun acordul n-o sa uit sa pun '
      '07 Accord 2.0 ES Dark Mocha
      '98 Civic Sedan 1.6 VTi New Vogue Silver

      Comment


      • #33
        Originally posted by Laux_LauX_LauX View Post
        Absolut nimic! Coxez Loganu pana imi vin piesele Am comandat ambreiaju, burdufele de planetare si suportii de motor. Antifonu il am cumparat, poate sambata ma pun pe pictat...
        Vrei sa antifonezi Honda? SI EU!!!!
        Ce ai luat si de unde, si cum fac.

        Comment


        • #34
          Hai ca te invat eu ca am mai facut.
          Oricum ai doua variante pt ca sunt 2 tipuri de antifon:
          - unu care se sufla(pulverizeaza) pe masina cu pistol special, asta poate o rezolvi la vopsitorie.
          - doi, se da cu pensula, iar pe frigu asta iti dezvalui un secret, iei o galeata cu 5 litri de apa fierbinte in care bagi recipientu de antifon sa ramana cald pana spoiesti masina. Astfel dai odata si bine.

          La masina ta (noua) iti indic prima varianta ce e mai scumpa, eu am ales-o pe a doua. 16 Ron Cutia de antifon de la orice magazin de piese Dacia.
          sigpic
          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/LauX_LauX_LauX/

          Comment


          • #35
            Originally posted by Lith View Post
            cata te vanez de acuma, las' ca vezi tu!
            seth nu ma luam de el, am zis pur prietenesc.

            Laux ce ambreiaj ti-ai luat? Cati bani si de unde?

            De acuma cand n-am chef sa pun acordul n-o sa uit sa pun '

            Daca perchezitionai tot Thread-ul de greseli, observai ca am anuntat tot aici ce tip de ambreiaj mi-am comandat, adica XTD Stage 1 cu 4 milioane tot kitu iar cu doua pagini in urma am facut si o lista cu detalii si lincuri catre produsele XTD Stage 1-4. Oricum ACT si Exedy sunt cei mai buni din cate stiu eu.
            sigpic
            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/LauX_LauX_LauX/

            Comment


            • #36
              eu nu stiu cum sa ma bucur mai mult de sunetul motorului si tu o antifonezi ???

              Comment


              • #37
                O antifoneaza pe dedesubt omule, ca sa nu se mai auda zgomotul la rulare, motorul se aude in continuare.
                Accord 2009 2.4 M/T White Pearl ex Accord 2009 2.4 A/t Black Pearl
                http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=193

                Comment


                • #38
                  Originally posted by cata_mahu View Post
                  O antifoneaza pe dedesubt omule, ca sa nu se mai auda zgomotul la rulare, motorul se aude in continuare.
                  Esact.

                  Comment


                  • #39
                    Originally posted by Seth View Post
                    Esact.
                    asa e , acu vine iarna, umezeala, sare... vrem sa stam ca la teatru in masina

                    Comment


                    • #40
                      Nu vrem sa stam ca la teatru, dar nu cred ca ma contrazice cineva cand spun ca antifonarea e jalnica pt o masina de 19K euro. KIA de 11K e infinit mai bine antifonata.
                      Sa fiu inteles, ma refer la zgomotul de rulare, la cum se aude orice pietricica si orice face suspensia, nu ma refer aici la motor care chiar daca se aude si ala, macar e placut la ureche.

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by Toyboy View Post
                        eu nu stiu cum sa ma bucur mai mult de sunetul motorului si tu o antifonezi ???
                        Dupa ce instalez insertiile din poliuretan pe suportii de motor voi simti mai accentuat motorul prin vibratiile lui, iar evacuarea 4-2-1 de 2.5" se aude oricum oricate straturi de antifon as da. In plus va creste claritatea si densitatea sunetului audio din masina. Dar cel mai importan este protectia caroseriei de coroziune. In Austria de unde am luat masina iernile sunt mult mai lungi, dar acolo nu dau cu sare ca la noi ci folosesc un fel de clorura care nu dauneaza metalelor, masina arata destul de bine pe dedesupt dar vreu neaparat sa dau macar prin unele locuri cum ar fi pe langa rezervor si pe la aripi. Observ ca a iesit soarele deci ma pun sa o pregatesc pt antifonare. Pe curand!
                        sigpic
                        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/LauX_LauX_LauX/

                        Comment


                        • #42
                          laux in ce consta pregatirea pt antifonare ?? o cureti pe burta sub aripi ? cu ce? cum ? vreau sa ii fac si eu aceeasi treaba
                          ...in inima mea sunt toate de Accord.

                          www.eRecenzii.ro

                          Comment


                          • #43
                            Am un aparat de spalat masina cu presiune pe apa bineinteles de uz casnic Karcher cu care am rezolvat problema. Normal profesionistii folosesc un fel de compresor care sufla aier impreuna cu nisip si astfel curata perfect orice suprafata. Chear azi am observat ca fostul proprietar a antifonato de aceea arata asha de bine, dar sunt unele zone pe unde nu a ajuns si nici nu a dat plasticele jos.

                            Deci ca sa o faci calumea, o ridici pe cric si dai toate plasticele jos, dai peste tot cu jet de apa ca sa indepartezi si cea mai mica urma de mizerie, te uiti atent pe unde apare rugina si dai bine cu peria de sarma, mai dai un jet de apa ca sa speli rugina dupa care o lasi la uscat. O grundezi pe unde aveai rugina dupa carea dai cu antifon. Daca ai gauri in caroserie e bine sa o duci mai intai la carpit. Vezi ca la spalatorie, oricat va fi de mare programul, nu va fi suficient.
                            Laux_LauX_LauX
                            Senior Member
                            Last edited by Laux_LauX_LauX; 21-10-09, 21:46.
                            sigpic
                            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/LauX_LauX_LauX/

                            Comment


                            • #44
                              ambreiaj

                              Sal te pot ajuta eu
                              Folosesti un levier sau o surubelnita lunga si fortezi intre cutie si planetara dar sa tragi brusc
                              Ai grije la montarea planetarei : Sa nu ciupesti semeringul de pe cutie si sa inpingi tare planetara pina auzi un tac ,altfel o sa iasa planetara si vei distruge cranelurile de pe planetara

                              Comment


                              • #45
                                Originally posted by fcristi View Post
                                Sal te pot ajuta eu
                                Folosesti un levier sau o surubelnita lunga si fortezi intre cutie si planetara dar sa tragi brusc
                                Ai grije la montarea planetarei : Sa nu ciupesti semeringul de pe cutie si sa inpingi tare planetara pina auzi un tac ,altfel o sa iasa planetara si vei distruge cranelurile de pe planetara
                                Multumesc frumos!

                                Am dat azi jos cutia de viteze, planetarele au iesit frumos dar am alta problema, nu se potriveste placa de presiune , e prea mare. Kitul original este de 200mm iar ce mi-am comandat eu fara sa stiu este de 210mm, discul ar intra dar placa de presiune nu pusca cu prinderea pe volanta.

                                Daca imi comand o volanta usoara care sa se potriveasca cu kitul asta nou de 210mm, oare se va potrivi coroana volantei cu dinti electromotorului sau cu prinderea pe vibrochen ??? O sa incerc sa ma documentez in privinta asta, daca nu trebuie sa-mi comand alt kit
                                Laux_LauX_LauX
                                Senior Member
                                Last edited by Laux_LauX_LauX; 24-10-09, 00:35.
                                sigpic
                                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/LauX_LauX_LauX/

                                Comment

                                Working...
                                X