Probleme Ambreiaj

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Pai la ASKO mi-au zis ca la Accord benzina nu prea au schimbat ambreiaje. Doar la unele Civicuri conduse de femei . Dieselul e alta treaba, acolo au fost probleme de fabricatie... AndreiCSA zicea ceva de probleme dupa 50.000 km. Acum nu stiu ce sa zic.
    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

    Comment


    • #17
      Originally posted by BlackMagic View Post
      Laux, cati kilometri ai cu masina? Sunt curios dupa cati km a cedat, si cam ce stil de mers ai avut pana acum, sa stiu si eu in mare la ce sa ma astept...

      Bafta si spor la montat/demontat !
      Fostul proprietar a mers foarte lejer cu masina, nu intra in Vtec aproape deloc, in schimb eu merg in Vtec aproape tot timpul doar cand se aprinde becul pentru alimentare o las mai moale iar la drumuri intinse merg in ECO si cam atat, in rest fac zilnic un drum asemanator celui de pe Transfagarasean lung de 30km deci schimb vitezele de parca "amestec in mamaliga" A fost foarte rece afara si am fortat la deal in primele 3 treptele si a cedat, ambreiajul nu a fost schimbat niciodata si acum am aproape 200 de mi in cap. Din cate stiu eu nu poti compara calitatea pieselor originale de pe masinile vechi cu cele de pe masinile noi, e diferenta mare de calitate si de fiabilitate a autovehiculului in sine.

      Nu ziceti nimic de seturile astea de ambreiaje XTD ce le-am enumerat mai sus?
      Laux_LauX_LauX
      Senior Member
      Last edited by Laux_LauX_LauX; 16-10-09, 13:58.
      sigpic
      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/LauX_LauX_LauX/

      Comment


      • #18
        despre XTD nu pot sa-ti spun nimic pentru ca nu stiu , ..eu am un exedy stage 1 cu 15.000 km si 2 track-uri si 0 probleme .
        referitor la stage 2,3,4 , de 4 sau 6 palete pe masini de sub 200 cai cu ,cuplu mic , vei ajunge la un singur rezultat , inlocuirea cutiei , deja cunosc 3 cazuri

        Comment


        • #19
          De Exedy am auzit si eu ca e foarte bun lafel ca si ACT dupa care urmeaza F1 XTR BBP XTD Gripforce CluntchMaster etc. dar din pacate bugetul meu nu imi permite ceva superior. Sper sa fie buna alegerea pe care am facut-o eu cu Stage 1 de la XTD. Apropo, cati cai ai pe masina ta si ce diferentele simti intre stock si Stage 1? Multumesc frumos pentru toate aceste informatii foarte pretioase pt mine.
          sigpic
          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/LauX_LauX_LauX/

          Comment


          • #20
            cai cred ca am in minus , Z5 stock vine cu 124 cp , acum luand in calcul dezcatalizarea, linie de 50mm , si galerie sport , +/- 3-5 cai
            diferente intre stock si stage 1 , nu prea ar fi foarte multe , un pic mai mult grip la plecari de pe loc , si marirea jocului pe care il aveam in capetele de planetara .

            Comment


            • #21
              pff nasoala treaba laux asa deodata . la aceeasi problema trebuie sa ma astept . momentan nu sunt potent financiar ca sa rezolv problema. mai trag de el cat m`o tine.
              ...in inima mea sunt toate de Accord.

              www.eRecenzii.ro

              Comment


              • #22
                La tine se pare ca este doar Discul uzat in schimb la mine a cedat Placa de Presiune, eu nu mai pot pleca nicaieri cu masina pana nu rezolv problema. Oricum in ambele cazuri trebuie data cutia jos si indicat este sa schimbi tot setul sau macar Discul si Rola in cazul tau. Eu nu ma mir absolut deloc ca a cedat la stilul de condus pe care-l am.
                sigpic
                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/LauX_LauX_LauX/

                Comment


                • #23
                  Eu stiu ca e indicat sa schimbi tot cand umbli la placa sau disc. Nu vreau sa schimb discul si rumentul si sa imi cada placa dupa.
                  ...in inima mea sunt toate de Accord.

                  www.eRecenzii.ro

                  Comment


                  • #24
                    O sugestie: verifica si starea burdufurilor de la planetare. Daca sunt suficient de uzate, schimba-le acum, ca sa scapi de umblat la cutie cu alta ocazie.
                    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by Delphi View Post
                      O sugestie: verifica si starea burdufurilor de la planetare. Daca sunt suficient de uzate, schimba-le acum, ca sa scapi de umblat la cutie cu alta ocazie.
                      Foarte buna ideea, la asta chiar ca nu m-am gandit, ma gandeam doar sa o antifonez daca tot o am in garaj si sa-i schimb suportii de motor si de la cutie, doar cei inferiori. Burdufurile nu arata rau si sunt originali deci nu cred ca vor ceda inca, sper . O sa ma uit cat face setul.
                      Laux_LauX_LauX
                      Senior Member
                      Last edited by Laux_LauX_LauX; 19-10-09, 15:33.
                      sigpic
                      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/LauX_LauX_LauX/

                      Comment


                      • #26
                        Off-topic chear = chiar
                        '07 Accord 2.0 ES Dark Mocha
                        '98 Civic Sedan 1.6 VTi New Vogue Silver

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by Lith View Post
                          Off-topic chear = chiar
                          !muca timutluM
                          sigpic
                          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/LauX_LauX_LauX/

                          Comment


                          • #28
                            Da Ca sa nu fiu complet off-topic eu iti recomand sa iei unu care are arculete fiindca altfel devine un intrerupator si la mersul in oras n-o sa mai fie chiar ok.
                            Lith
                            Senior Member
                            Last edited by Lith; 20-10-09, 12:25.
                            '07 Accord 2.0 ES Dark Mocha
                            '98 Civic Sedan 1.6 VTi New Vogue Silver

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by Lith View Post
                              Da Ca sa nu fiu complet off-topic eu iti recomand sa iei unu care are arculete fiindca altfel devine un intrerupator si la mersul in oras n-o sa mai fie chiar ok.
                              Off-topic eu acum: unu=unuL

                              Sorry LauX pt poluarea topicului tau, promit sa nu mai fac. E doar asa de fun.
                              Accord 2009 2.4 M/T White Pearl ex Accord 2009 2.4 A/t Black Pearl
                              http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=193

                              Comment


                              • #30
                                Ma iar incepeti? Lasati omul sa scrie cum vrea el.
                                Laux, ce ai mai rezolvat cu masina?

                                Comment

                                Working...
                                X