54YAK: '06 Honda CR-V 2.0 i-VTEC Silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 54YAK: '06 Honda CR-V 2.0 i-VTEC Silver

    Salutare fani Honda! Ma alatur si eu voua cu CR-V-ul pe care am reusit in sfarsit sa-l achizitionez acum doua saptamani.....
    Si cum nu se putea altfel.....l-am luat la o mica mare plimbare prin tara.......acum fiind in zona Bran, cazati la o pensiune, ryloy stie , ca doar asa am si ajuns aici (citind pe forumul hondistilor)...Initial ne cazasem in Plaiul Foii, unde a fost si prima iesire off-road a CR-V-ului. Distanta dintre Zarnesti si Plaiul Foii fiind de 12 km drum de piatra, ne-am gandit ca nu o sa putem iesi zi de zi la mici drumetii cu masina.
    Am plecat luni spre Bran in ideea ca aici gasim usor cazare ceea ce s-a si intamplat. Pe drum a gustat si sotia din placerea de a conduce o Honda dupa cum se va vedea si in filmulete (le voi posta dupa ce ne vom intoarce in Buc. deoarece sunt destul de mari si ar trebui comprimate)
    Am vorbit cu proprietarul pensiunii la telefon si deoarece acesta era plecat si nu ne puteam caza ne-am hotarat(eu cu sotia) sa ne plimbam putin cu masina.Am luat-o usurel spre Moieciu de sus pina in padure unde a inceput joaca. Am gasit un paraias pe care l-am traversat si eu si sotia(nimic deosebit fata de ce am vazut in filmuletele postate de voi) dar pentru inceput...Apoi la intoarcere am facut stanga la Cheile Gradistei si am urcat putin, cateva sute de metri era un drum cu pietris nebatatorit, interesant, dar nu am vrut sa riscam prea mult si ne-am intors.
    Despre CR-V, ce sa zic... stiu ce poate pe sosea, atat modelul pe benzina si pe cel diesel (ambele model 2005)de care am fost mai mult decat incantat. forumul acesta si drumurile din ultimele zile au reusit sa ma faca sa apreciez foarte mult Honda si in special masina mea..
    Daca nu plictisesc, voi continua cu povestile...
    ticker
    Administrator
    Last edited by ticker; 09-10-09, 20:54.
    Ex Oltcit Club 11R, 24-VEX ; ex Dacia Logan Laureate 1.4, 54-YAK , actual Honda CR-V 2.0, 90-TCC :evil:
    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/54yak/

  • #2
    Bine ai venit in club!!!!
    Sa o stapanesti sanatos si sa nu ai evenimente neplacute!

    Mai esti la Bran? cat stai?
    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/ryloy/
    http://www.hotelcehov.ro/

    Comment


    • #3
      super, esti de-al casei
      sa te bucuri la maxim de masinuta ta!

      LEGE: vrem poze, filme si povestiri............. daca nu, primesti ban 10 zile !
      Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
      ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

      Comment


      • #4
        Originally posted by ryloy View Post
        Bine ai venit in club!!!!
        Sa o stapanesti sanatos si sa nu ai evenimente neplacute!

        Mai esti la Bran? cat stai?
        Multam de urari!
        Mai stau aici la Bran pana vineri cand vom pleca spre Cluj pentru 2 zile iar apoi ne indreptam spre casa pe o ruta ocolitoare, Cluj-Tg.Mures-Sovata-Gheorgheni-Piatra Neamt-Bacau si in jos spre Bucuresti sa mai muncesc putin CR-V-ul pana incepem si noi munca....
        Promit ca revin cu povestiri, poze si filmulete.
        Ex Oltcit Club 11R, 24-VEX ; ex Dacia Logan Laureate 1.4, 54-YAK , actual Honda CR-V 2.0, 90-TCC :evil:
        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/54yak/

        Comment


        • #5
          Originally posted by 54yak View Post
          Apoi la intoarcere am facut stanga la Cheile Gradistei si am urcat putin, cateva sute de metri era un drum cu pietris nebatatorit, interesant, dar nu am vrut sa riscam prea mult si ne-am intors.
          Felicitari pt achizitie si milioane de km fara probleme!
          Daca tot esti in zona si ai chef de iesiri frumoase in afara asfaltului, da inca o fuga la cheile gradistei si poti sa mergi linistit pe drumul ala forestier, te va duce pe un platou superb unde au construit (sau construiesc, cand am fost eu acolo in 2007 abia puneau fundatiile) inca o serie de case si un hotel mai mare. Drumul nu iti va pune probleme, e traseul lor pt atv-uri (asa am invatat drumul )
          Si daca tot esti benzinar, poti sa ne spui consumul tau si ce benzina folosesti (rompetrol, mol, petrom etc) de obicei? Mai e un coleg cu un crv benzina aceeasi generatie cu a ta care are un consum un pic cam mare si sigur va fi curios cat papa a ta.
          PS: Cat a fost jucaria si cati km are?
          PPS: Daca stateai mai mult prindeai nationala honda de toamna de la sambata de sus (langa fagaras)
          2008 CR-V 2.0 Exe, poze,

          Comment


          • #6
            Originally posted by tomsky View Post
            Felicitari pt achizitie si milioane de km fara probleme!
            Daca tot esti in zona si ai chef de iesiri frumoase in afara asfaltului, da inca o fuga la cheile gradistei si poti sa mergi linistit pe drumul ala forestier, te va duce pe un platou superb unde au construit (sau construiesc, cand am fost eu acolo in 2007 abia puneau fundatiile) inca o serie de case si un hotel mai mare. Drumul nu iti va pune probleme, e traseul lor pt atv-uri (asa am invatat drumul )
            Si daca tot esti benzinar, poti sa ne spui consumul tau si ce benzina folosesti (rompetrol, mol, petrom etc) de obicei? Mai e un coleg cu un crv benzina aceeasi generatie cu a ta care are un consum un pic cam mare si sigur va fi curios cat papa a ta.
            PS: Cat a fost jucaria si cati km are?
            PPS: Daca stateai mai mult prindeai nationala honda de toamna de la sambata de sus (langa fagaras)
            Merci pt urari!
            Am fost dupa cum ai zis, mai sus de Cheile Gradistei, pe acel drum forestier si intr-adevar ai ce vedea, e o panorama ce merita vazuta! Iar masina s-a comportat nemaipomenit! La intoarcere am gasit doua drumuri in rampa, unul si cu putin noroi si bineinteles ca m-am bagat chiar de mai multe ori, sa putem filma si din afara masinii si dinauntru. Filmuletele o sa le postez saptamana viitoare (probabil ca voi avea nevoie de putin ajutor pt asta, ca n-am mai postat filmulete pana acum aici), deocamdata pun doar cateva poze.
            Ref la consum, tocmai am facut un calcul aseara pt in afara si a consumat 10% cu benzina de la Petrom pe ruta Bucuresti-Pitesti(pe autostrada cu Cruise la 130km/h)-Cimpulung-Zarnesti-Plaiul Foii-Bran si apoi Bran-Rasnov-Brasov-Prejmer si retur. In oras consuma cam 13,8%-14,1% (in Bucuresti).
            "Jucaria" are 50.000 km si ref la pret, am dat 12.400 Euro.
            Mi-ar fi placut sa vin si eu la Sambata de Sus, dar avem alte planuri stabilite, data viitoare ne vedem sigur, mai ales ca acum am vazut ce poate CR-V-ul.....si poate destul nu gluma!!
            Ex Oltcit Club 11R, 24-VEX ; ex Dacia Logan Laureate 1.4, 54-YAK , actual Honda CR-V 2.0, 90-TCC :evil:
            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/54yak/

            Comment


            • #7
              Aha...sa inteleg ca ai prins gustul...?!?!

              ...uite 2 variante pt maine:
              - sa te dai pe dealurile de vis-a-vis(unde este Predelut)...noroi...iarba...patinaje la greu...desi pare usor este bine sa nu te duci singur...
              -daca vrei mai mult...dupa Castelul Bran, primul pod ,faci stanga dupa el (Simon) mergi tot inainte...la bifurcatia pe drumul forestier tii stanga...singura treaba e sa gasesti bariera ridicata...unde nu mai vrei sa urci cu masina o iei pe jos...e f fain...

              Poti sa ii intrebi pe Ion & Ioana (cumnatu' &sora mea) de alte trasee.
              De asemenea ti-as recomanda sa incercercati o tura cu bicicletele...vorbeste cu ei.

              Iti dau un PM cu nr meu de tel....in cazul in care ai nevoie...dar sigur nu o sa fie cazul...]\

              ...din pacate nu mai stai mult pe acolo....mai sunt si altele...

              toate bune!
              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/ryloy/
              http://www.hotelcehov.ro/

              Comment


              • #8
                Originally posted by ryloy View Post
                Aha...sa inteleg ca ai prins gustul...?!?!

                ...uite 2 variante pt maine:
                - sa te dai pe dealurile de vis-a-vis(unde este Predelut)...noroi...iarba...patinaje la greu...desi pare usor este bine sa nu te duci singur...
                -daca vrei mai mult...dupa Castelul Bran, primul pod ,faci stanga dupa el (Simon) mergi tot inainte...la bifurcatia pe drumul forestier tii stanga...singura treaba e sa gasesti bariera ridicata...unde nu mai vrei sa urci cu masina o iei pe jos...e f fain...

                Poti sa ii intrebi pe Ion & Ioana (cumnatu' &sora mea) de alte trasee.
                De asemenea ti-as recomanda sa incercercati o tura cu bicicletele...vorbeste cu ei.

                Iti dau un PM cu nr meu de tel....in cazul in care ai nevoie...dar sigur nu o sa fie cazul...]\

                ...din pacate nu mai stai mult pe acolo....mai sunt si altele...

                toate bune!
                E prea putin spus ca am prins gustul!!! Sunt cu ochii numai dupa drumuri laturalnice si cu putin noroi, cu toate ca trebuie sa ma abtin pana achizitionez si niste cauciucuri adecvate....
                Cele doua variante le-am notat si cu prima ocazie cand mai vin pe-aici le urmez
                Mi-ar fi placut si mie iesirile pe platou la Bucegi si mai ales Transalpina, dar atunci inca asteptam masina......sper sa ne vedem la urmatoarea iesire
                Ref la o tura cu bicicletele.....sa nu vada sotia mea mesajul asta.....ca ea chiar asta a zis, ca ar fi foarte frumos asa un traseu cu bicicletele....dar eu nuuuuuu, cum asa?! cu masina!! deci am facut doar trasee cu masina, nu ca nu i-ar fi placut ...ca doar a condus si ea
                Ex Oltcit Club 11R, 24-VEX ; ex Dacia Logan Laureate 1.4, 54-YAK , actual Honda CR-V 2.0, 90-TCC :evil:
                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/54yak/

                Comment


                • #9
                  Ok, varianta 2 vreau sa o fac pana unde pot sa urc cu masina...iar apoi pe jos sau cu bicla...asa ca ne auzim...poate o facem impreuna...

                  PS: ...nu rata bicla...nu stii ce pierzi...serios...cu masina ...stai linistit...te-am trecut pe lista...

                  PPs: Oltcit si Logan am avut si eu...printre altele...
                  http://hondafan.etp.ro/gallery/v/ryloy/
                  http://www.hotelcehov.ro/

                  Comment


                  • #10
                    Va trimit PM !
                    Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                    ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                    Comment


                    • #11
                      Sa va bucurati de masina!
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Sa o stapanesti sanatos....ai facut o alegere buna.....o masina buna....dar sa stii ca e si o buna "consumatoare"...am acelasi model ...incearc-o la 170-190 km/h..vezi ce zice....
                        Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by FLORIN CRISTEA View Post
                          Sa o stapanesti sanatos....ai facut o alegere buna.....o masina buna....dar sa stii ca e si o buna "consumatoare"...am acelasi model ...incearc-o la 170-190 km/h..vezi ce zice....
                          multam de urari.am incercat aseara la intoarcere pe bacau-buc. diferite regimuri, viteze. intr-adevar la peste 3500 ture incepe sa pape bine de tot, dar tot merita plus ca dupa cum am mai spus o cunosc bine asa ca nu sunt surprins
                          Va salut si sper sa imi permiteti sa apelez la experinta dvs. de utilizator CR-V pentru un sfat in caz de nevoie

                          PS Salut si merci de urari si lui ticker
                          Ex Oltcit Club 11R, 24-VEX ; ex Dacia Logan Laureate 1.4, 54-YAK , actual Honda CR-V 2.0, 90-TCC :evil:
                          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/54yak/

                          Comment


                          • #14
                            Chiar dacă papă benzinuţă cam multă (cu toate că mie nu mi se pare ceva exagerat), bine că i-ai prins gustul de off-road şi că îţi faci timp de plimbări cu ea.
                            Aşteptăm şi alte povestiri alături de Honda ta.
                            CR-V e:HEV
                            JAZZ GD1 CVT
                            Ex: CR-V RE6

                            Ex: RDX TB1
                            Ex: Civic FD1

                            Ex - JAZZ GD1
                            Ex - ACCORD Type-R
                            Ex - DEL SOL EH6

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by 54yak View Post
                              multam de urari.am incercat aseara la intoarcere pe bacau-buc. diferite regimuri, viteze. intr-adevar la peste 3500 ture incepe sa pape bine de tot, dar tot merita plus ca dupa cum am mai spus o cunosc bine asa ca nu sunt surprins
                              Va salut si sper sa imi permiteti sa apelez la experinta dvs. de utilizator CR-V pentru un sfat in caz de nevoie

                              PS Salut si merci de urari si lui ticker
                              Cu cea mai mare placere ...sa stii ca difera foarte mult fata de CRV benzina modelul nou...cel putin la consumabile..filtre..lame stergator...etc...etc este alta masina. Din start iti spun sa fii foarte atent cu schimbul de ulei la diferential...mai ales daca ai bagat-o si pe drumuri mai "anevoioase".....sau drumuri lungi in regim de viteza peste 140-160 la noi nu prea ai unde dar daca iesi afara. Eu la schimbul de ulei la motor il schimb si pe cel de la diferential....chiar daca cartea ei nu spune e bine sa il faci.....e sfatul meu....eu asa procedez. La ficare 8 mii ii fac un schimb de ulei si la motor si la diferential ,filtrul de aer la motor, filtrele de la ac( cele doua de sub bord). Cat a mai fost in garantie i-am pus ulei HONDA...luna viitoare iese....am sa caut un ulei bun ..daca nu..tot HONDA nu e foarte scump. Oricum filtrele mi le procur singur la super preturi....mann sau nipparts...herth+buss
                              Sa stii ca face treaba si la off road....poti vedea in filmuletele de pe utube....iar iarna daca vrei rezultate..... incalt-o de iarna si nu vei avea nici o problema...acum depinde si ce anvelope pui pe ea pt iarna. La noi avem avantajul ca dimensiunea nu este f scumpa...4-5 mil o anvelopa de iarna buna....tinand cont ca le poti folosi timp de 3-4 ani , sa zicem , merita banii. Cu tot 4x4 daca nu e echipata cum trebuie risti sa ai surprize...eu am avut o experienta iarna cu anvelopele din fabrica all seasons..nu e tocmai placut.
                              Bafta maxima.
                              FLORIN CRISTEA
                              Senior Member
                              Last edited by FLORIN CRISTEA; 12-10-09, 21:46.
                              Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                              Comment

                              Working...
                              X