Need help! - specificatie ulei motor 2.0 pe CL7

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by dio View Post
    Eu merg pe Mobil1 5w-40 si cred ca e cea mai buna solutie, atat ca pret, cat si calitativ. E totusi o masina medie ca pret, astfel as lua numai Royal Purple
    De parca Royal Purple o fi scump, e vreo 500k litrul Parerea mea ca merita. Am pus in masina de vreo 10k km si merge super. Mi-a mancat sub un litru in tot timpul asta, cu mers "nelinistit"
    ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
    Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
    Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
    Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

    Comment


    • #32
      Eh, depinde unde il gasesti, eu am luat din State si m-a dus ceva ceva cu tot cu shipping, la un moment dat. Dar nu a mai ajuns pe masina

      PS: ti-a mancat ceva, eu nu completez nici macar un gram, si verific frecvent
      2.0i 2005

      Comment


      • #33
        Exxon Mobil e companie americana nu belgiana.
        Hondafan forever

        Comment


        • #34
          Originally posted by dio View Post
          PS: ti-a mancat ceva, eu nu completez nici macar un gram, si verific frecvent
          Pai daca o merge in 5-6000 de ture zilnic, si la fiecare schimbare de treapta, cred ca atunci ajunge sa consume cei 800 ml linistit...
          -------------------
          There is no point of having if you can't share.

          Comment


          • #35
            Originally posted by rezare View Post
            De parca Royal Purple o fi scump, e vreo 500k litrul Parerea mea ca merita. Am pus in masina de vreo 10k km si merge super. Mi-a mancat sub un litru in tot timpul asta, cu mers "nelinistit"
            Cateva intrebari:
            1. De unde ai luat Royal Purple?
            2. Ce vascozitate ai pus?
            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

            Comment


            • #36
              dio: luat din romania, importat din state. Turez masina destul de des. Nu 6000 rpm la fiecare treapta cum se spune, totusi.

              Delphi: www.royaloil.ro sunt importatori in romania. Am pus 5w40.
              ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
              Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
              Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
              Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

              Comment


              • #37
                Am in motor mobil 1 0w-40, trebuie sa mai complectez si nu mai am cu ce; pot sa pun alt ulei cu alte specificatii ? Pt ca nu gasesc sa cumpar 0w-40, practic nu am vazut in magazinele unde am fost nimic cu 0w, doar 5w si 10w
                '08 Honda Accord Sport SE, 2.2L i-CTDi, White Pearl
                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/KoRoZIV/

                Comment


                • #38
                  Pune linistit Mobil 1 5W40 sau 5W30.
                  "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                  "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                  Comment


                  • #39
                    Originally posted by KoRoZIV View Post
                    Am in motor mobil 1 0w-40, trebuie sa mai complectez si nu mai am cu ce; pot sa pun alt ulei cu alte specificatii ? Pt ca nu gasesc sa cumpar 0w-40, practic nu am vazut in magazinele unde am fost nimic cu 0w, doar 5w si 10w

                    Are mobiloil de pe forum Mobil1 0W40 american : http://www.hondafan.ro/forum/showthr...light=mobiloil
                    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                    My cars:

                    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                    Comment


                    • #40
                      Multumesc pt raspunsurile rapide
                      Nu sunt in tara, asa ca am cautat prin benzinarii si vreo 2 supermarketuri; nu am realizat ca am facut peste 5000 km de la ultima verificare, si cand m-am uitat era nivelul la minim, iar eu mai aveam doar 100 ml in bidon. Am doar 31 000 km, deci pana la schimb mai am...
                      '08 Honda Accord Sport SE, 2.2L i-CTDi, White Pearl
                      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/KoRoZIV/

                      Comment


                      • #41
                        Am vazut mobil 1 0-40W la nordcar sau augsburg prin militari. Mai nou ii zice Mobil 1 New Life or something
                        Be the change you wish to see in the world - Ghandi.
                        Accord 2.4MT 2009

                        Comment


                        • #42
                          mobil 1 am gasit doar 5w-50, si pe asta l-am luat; sper sa nu tuseasca cum fac eu la schimb de tigari
                          '08 Honda Accord Sport SE, 2.2L i-CTDi, White Pearl
                          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/KoRoZIV/

                          Comment


                          • #43
                            Nu se intampla nimic, desi e cam grosut. Puteai sa iei si alta marca 0W40, 5W40, 0W30, sau 5W30. Nu era nici o problema.

                            In ce tara esti de nu gasesti ulei?
                            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                            Comment


                            • #44
                              In FN2 ce indicativ de ulei se pune? Eu am manualul de Civic 5D ca de Type-R nu aveau, iar acolo la motoarele pe benzina de 1.4 si 1.8 sunt trecute mai multe tipuri posibile, insa la dieselul de 2.2 scrie doar de 0W-30.
                              sigpic

                              HONDA - THE POWER OF DREAMS
                              Honda Civic Type-R FN2

                              Comment


                              • #45
                                Cred ca sunt recomandate: 0W30, 5W30, 0W40 si 5W40. Eu as merge mai degraba pe ultimele doua (0W40 si 5W40).
                                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                                Comment

                                Working...
                                X