Need help! - specificatie ulei motor 2.0 pe CL7

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Need help! - specificatie ulei motor 2.0 pe CL7

    Sunt intr-o mare dilema, am de facut revizia de 40k, cu schimbul de ulei aferent. Cei de la reprezentanta imi recomanda si chiar insista sa pun ulei OEM, totul ok pana aici, cu specificati 0W20....! Ei spun ca aceasta specificatie e recomandata de producator si tot asa le apare si in programul lor, insa indicele de vascozitate la temperaturi inalte (20 in cazul asta) mi se pare surpinzator de mic pentru un motor care e si de tuartie!!! 0W30 pun in motorul diesel, care spun ei ca e mai sensibil, lucru care de asemenea mi se pare ciudat! V-as ruga sa imi spune-ti ce parare aveti, si eventual dc sunt ceva dealeri pe aici dc folosesc si ei acceeasi specificatie, prea ciudata din punctul meu de vedere pt motorul acesta. Data trecuta, la 20k, m-am dus cu uleiul meu care a fost un Mobil 1 5w40, insa intre cele doua specificatii e cam mare diferenta...! Ah, pe unde am intrebat pe la magazine, nu aveau nimic cu specificatia asta, multi spuneau ca nici nu au auzit de ea, si nu o au pe cataloage. V-as ramane recunoscator daca m-ati ajuta cu ceva sfaturi, pentru ca trebuie sa ma decid repede....Multumiri...!
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 16-10-09, 17:28.
    Honda Accord, 2007, 2.0 M/T-155CP, Royal Blue Pearl

  • #2
    Daca dadeai un search gaseai tot ce vrei.......
    Hondafan forever

    Comment


    • #3
      De ce nu le spui sa puna tot 5W40. Au si aceasta specificatie la Honda (poate pt.ca e mai ieftin)?

      Comment


      • #4
        Cine ti-a recomandat tampenia asta?

        Comment


        • #5
          @ bogdan-chiar seful de service mi-a recomandat chestia asta, si chiar era vehement in a ma convinge sa folosesc specificatia asta.de aceea am ramas uimit si am deschis acest thread sa vad opinii si sfaturi...
          Honda Accord, 2007, 2.0 M/T-155CP, Royal Blue Pearl

          Comment


          • #6
            Atat timp cat aceasta specificatie este trecuta in manualul de utilizare/exploatare Honda si acest tip de ulei vine ca si ulei de prima umplere pe multe dintre masinile noastre(am inteles ca in special la civic) nu cred sa fie vreo problema ... Doar daca vrei sa participi la curse sau daca tii frecvent motorul in zona rosie ar trebui o alta specificatie, 40 sau 50.
            Eu ma gandesc serios sa pun un 0w30 mobil1/motul/eneos luat de pe forum (state/japonia) dar inca nu m-am decis de care (poate ma ajuta si pe mine careva sa inclin balanta :P)
            '08 Honda Legend Graphite Pearl 3.5 A/T
            Ex. Accord '06 2.0 M/T ES Silver
            The power of dreams

            Comment


            • #7
              intrebarea lui Bogdan e tare bine pusa. ia manualul si intreaba pe seful de service de ce iti recomanda asa ceva. cel mai safe e 0w40 sau 5w40.

              Comment


              • #8
                Nu vreau sa contrez doar asa de amorul artei, dar odata ce Honda a introdus specificatia 0w20 in manual, fara alte precizari de genul- a nu se utiliza in zonele cu clima tropicala (un ex.) - nu vad care ar fi problema.
                Uitati aici http://www.castrol.com/castrol/ifram...tentId=7044829, ce recomanda Castrol pentru Accordul 2.0 2003-2008. Oare chiar nu e safe ?
                '08 Honda Legend Graphite Pearl 3.5 A/T
                Ex. Accord '06 2.0 M/T ES Silver
                The power of dreams

                Comment


                • #9
                  dupa cum se vede in link-ul pus de tine castrol recomanda de asemnea si specifictia 0W20, alaturi de 0W30 (pe care majoritatea service-urilor honda am observat ca il pun in motorul 2.2 i-ctdi)
                  Honda Accord, 2007, 2.0 M/T-155CP, Royal Blue Pearl

                  Comment


                  • #10
                    Mie tot mi se pare o tampenie. Petnru un diesel ar fi foarte ok, dar un K20 are nevoie pt o functionare buna pe toata plaja de turatie minim 0W40. Daca pui 0W30 sau, mai rau, 0W20, ungerea la turatii va suferi si te vei trezi cu alte bube. E adevarat, n-o sa mai paep ulei in ritmul in care o face cu 0/5W40.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by ciprian75 View Post
                      Nu vreau sa contrez doar asa de amorul artei, dar odata ce Honda a introdus specificatia 0w20 in manual, fara alte precizari de genul- a nu se utiliza in zonele cu clima tropicala (un ex.) - nu vad care ar fi problema.
                      Uitati aici http://www.castrol.com/castrol/ifram...tentId=7044829, ce recomanda Castrol pentru Accordul 2.0 2003-2008. Oare chiar nu e safe ?
                      ba da, e safe. apoi fa comparatia cu 0w40 care e numit Edge Sport. mai potrivit in 'conditii extreme' si la viteze mari. acu depinde de tibi daca are de gand s-o foloseasca des in turatii mari

                      Comment


                      • #12
                        @ primus - pai, nu vreau sa merg tot timpul in ture mari, dar iti dai seama ca nici nu vreau sa schimb vitezele ca la un tdi....., m-am gandit sa fac un compromis si sa pun 0W30 tot OEM, ca au si asa..
                        Honda Accord, 2007, 2.0 M/T-155CP, Royal Blue Pearl

                        Comment


                        • #13
                          foarte bine, o idee buna

                          Comment


                          • #14
                            '08 Honda Legend Graphite Pearl 3.5 A/T
                            Ex. Accord '06 2.0 M/T ES Silver
                            The power of dreams

                            Comment


                            • #15
                              Daca as avea o benzinara as pune Eneos 0w50 si gata.
                              Pe tractorasul meu am pus Mobil1 0w40.
                              Honda Accord 2.2 i-ctdi Nighthawk Black Pearl Executive-2007

                              Comment

                              Working...
                              X