Anvelope pentru Jazz - ce ati folosit... ce ati vrea sa folositi... ce nu veti mai folosi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by balerinul View Post
    Nelica daca reusesti sa gasesti pe undeva Yokohama de 175/65/14 , conform cu cerintele producatorului da-mi si mie de veste te rog!
    Sunt dezamagit de faptul ca nu avem decat doua optiuni mari si late pentru alegerea anvelopelor , mai exact o singura latime de 175/65 la jantele de 14" , iar daca vrei mai late de 185/55 trebuie sa schimbi jantele si sa iei de 15" .
    Eu spre exemplu as fi dorit sa ma folosesc de jantele pe 14" care le are masina in dotare si sa pun cauciucuri de 185/65 sau chiar de 195/55 dar daca in manual nu exista aceasta dimensiune inseamna ca nu e compatibila cu masina .
    Am gasit Dunlop SP 01 , cu un profil mai deosebit dar inca mai caut .
    Poti sa imi spui ce tip de Yokohama sunt alea care zici ca le are Jazz-ul tau , poate asa sa le gasesc si eu.
    Le am pe cele cu care am cumparat-o. Yokohama 175/65 R14 82T, ASPEC, made in japan.
    Nu stiu daca se gasesc din astea ”originale”.

    Comment


    • #32
      Nu vad sensul cautarii exact al tipului/marcii de anvelope cu care iese de pe linia de fabricatie.
      Uitati-va la teste comparative anvelope, cauati anvelope cu dimensiunea din talon/cartea masinii
      Unele anvelope, mai ales cele de iarna, se pot comporta diferit in functie de zona climatica. Honda are parteneriat cu Yokohama fiind tot producator japonez.
      Puteti alege oricand Michelin, Dunlop, Pirelli, Nokian, Fulda etc
      Studiati teste comparative pe dimensiunea anvelopei si alegeti apoi.

      pentru masina (175/65 R14) am cumparat:
      - anvelope iarna - Nokian WRG2 - 4 bucati - excelent comportament, nu am derapat niciodata chiar daca am ajuns pe drumuri de tara ce erau derdelus ( am mers 8000km cu ele in iarna asta)
      -anvelope vara - Michelin pilot exlto - 4 bucati - nu ma pot pronunta inca, abia le-am montat
      teoo
      Junior Member
      Last edited by teoo; 28-04-11, 16:08.

      Comment


      • #33
        Pace voua, frati Masoni
        recent am spart un cauciuc Yokohama pe fata si a trebuit sa schimb ambele. Dupa o scurta cercetare a piete si aici ma refer la ce se vinde in romania am ales Michelin Energy Saver. Doar dupa 2 zile de condus prin Bucuresti pot sa va spun ca sunt incantat de ele, sunt mult mai bune "decat cele originale Yokohama-175/65/14 82T". si cand spun mai bune ma refer la faptul ca sunt moi( a se citi comfortabile), zici ca e o alta masina cu toate ca le-am pus presiunea maxima 2.3 , deasemenea pot sa va spun ca sunt al naibii de silentioase. producatorul promite ca pot economisi combustibil, dar asta deja e marketing( ..sau de ce nu?), profilul este decent. Daca as alege dupa criteriul asta probabil as lua continental( nu mai stiu cum) dar sunt galagioase iar prefer silentiozitate si comfort. Sincer mi se pare o tampenie sa alegem caucioacele dupa faptul cum arata. imi vine sa vomit cand vad semnatura lui Giugiaro pe anvelope.
        pretul a fost 225 lei bucata cu montaj +17 lei/buc echilibrarea( din targ, autovit)
        in alegerea anvelopelor am consultat http://www.tyres-online.co.uk/tyretest/tests.asp
        iarna folosesc Nokian WR ..parca, avand in vedere ca altceva de iarna n-am folosit, ma limitez la traditionalul: Sunt OK, desi n-am nimic se le reprosez
        InjectoR
        Senior Member
        Last edited by InjectoR; 04-05-11, 17:58.
        Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

        … Jazz do it ...

        Comment


        • #34
          Nu stiu unde sa scriu, o sa scriu aici, pentru ca e vorba de anvelope pentru Jazz.
          Ei bine, cand am luat masina in 2008, ni s-a spus ferm ca vine cu anvelope all season. Asa ca nu am mai verificat, iarna oricum nu prea am mers cu ea, iar pe zapada sau gheata, nici atat.
          De curand am notat pe un biletel tot ce scrie pe anvelope, cu intentia sa verificam, totusi, de care sunt, avand in vedere ca se apropie 1 noiembrie.
          Sunt DE VARA! Nimic din tot ce scrie pe anvelope nu indica faptul ca ar fi all season, dimpotriva.
          Am scris asta pentru toti cei care poate inca mai cred, cum am crezut noi pana acum si am stat foarte linistiti, ca masina lor ar fi venit cu all season. Verificati!
          Alicia
          Senior Member
          Last edited by Alicia; 27-09-11, 13:02.
          "(...)Toți pe buze-având virtute, iar în ei monedă calpă, / Quintesență de mizerii de la creștet până-n talpă.(...) Toți se scurseră aicea și formează patrioții, / Încât fonfii și flecarii, găgăuții și gușații, / Bâlbâiți cu gura strâmbă sunt stăpânii astei nații!" MIHAI EMINESCU, Scrisoarea III http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Alicia/

          Comment


          • #35
            mi-am cumparat un jazz 1,4 trend acum 2 saptamani si cauciucurile (michelin energy saver) au indicele 'h' - deci viteza maxima 210 km/h. eu oricum nu ma gandesc sa ating asa viteza, posibil nici macar 170-180 km/h. oricum viteza maxima trecuta la acest model pe hondatrading.com este 182 km/h.
            pe de alta parte, trenul de rulare devine zgomotos la viteze mai mari de 80-90 km/ora - nu cumva asta se datoreaza si faptului ca masina a venit cu cauciucuri adaptate la viteza max de 210 km/h(probabil mai rezistente/dure), in loc de 180-190 km/h? oare daca mi-as lua cauciucuri cu indice de viteza mai mic (de ex 't' sau chiar 's') sunt sanse sa scada zgomotul de rulare resimtit in habitaclu?

            Comment


            • #36
              Nu stiu daca vei schimba indicele de viteza vei scadea si zgomotul la rulare, dar stiu cu siguranta ca daca pui anvelope de dimensiuni si indici diferiti de cei din CIV vei avea probleme cu ARR-ul(daca te vor opri vre-odata) si cu cei de la ITP.

              Daca intri pe site-urile de specialitate sau pe cele a producatorilor de anvelope vei observa ca in caracteristicile anvelopelor se mentioneaza si zgomotul la rulare.
              Costin_dsm12
              Member
              Last edited by Costin_dsm12; 03-10-11, 10:09.

              Comment


              • #37
                evident ca am sa pastrez dimensiunile...cat despre indicele de viteza in cartea tehnica scrie 'h' sau 't'. ok pentru iarna imi voi cumpara 't'
                intre timp am aflat de la un distribuitor de cauciucuri ca zgomotul la rulare crescut poate fi dat nu atat de duritatea/rezistenta mai mare a cauciucului, cat de profilul sau - cele cu profil 'V' sunt mai zgomotoase. probleme e ca la mine NU sunt in profil V
                deci e clar, singura solutie pare sa fie antifonarea masinii.

                Comment


                • #38
                  am comandat pe net cauciucuri de iarna yokohama. azi mi-au venit si constat ca nu scrie nicaieri pe ele 'made in japan' - si nici nu scrie ca ar fi fabricate in alta parte.
                  nu e normal sa existe mentiunea 'made in...'?

                  Comment


                  • #39
                    Sa nu fie contrafacute....
                    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                    Comment


                    • #40
                      anvelopele sunt made in phillipines. am facut un drum iasi-onesti dus/intors (cu ocazia asta mi-am imbunatatit recordul personal: 160 km/h; pot sa spun ca din punct de vedere al vibratiilor, jazz sta mai bine decat, de ex., golf 5: la 130 km/h golful vibra mai tare decat jazz la 160 km/h; evident, am mentinut 160 km/h doar cateva secunde, soseaua dreapta, neaglomerata, cu doua benzi pe sens - fireste, nu e bine sa depasim viteza legala, eu am vrut doar sa testez jazz-ul nitel)

                      vestea buna e ca anvelopele yokohama (desi sunt de iarna) sunt mai silentioase (atat la viteze mici, sub 80 km/h, cat si la cele peste 100) decat michelin energy saver (de vara). de fapt, tonalitatea sunetului este mai joasa decat la michelin - ceea ce face ca zgomotul sa fie mai putin deranjant. sunt decis ca pentru vara sa-mi cumpar tot yokohama - eventual modelul silentios, db.

                      Comment


                      • #41
                        Eu am pus Nokian WR D3, cu profil V de iarnă şi mi se par ok. La acelaşi drum sunt mai silenţioase aparent decât cele de vară (Yokohama de la deler). Am avut ocazia să fac şi un mic ,,dans" pe gheţuş, şi s-au comportat bine (adică nu m-au dezamăgit). Despre zgomotele produse la rulare se datorează mult tipului de asfalt de pe şosea. La cel neted nici Yokohamele nu se aud decât un fâşâit slab. Nokianele astea de iarnă par mai ok la asfaltul zgrunţuros.
                        Maşinile se împart în două categorii: Honda si ... restul!
                        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Dacian/?g2_page=1

                        Comment


                        • #42
                          E a doua iarna de cand folosesc cauciucuri Infinity si sunt foarte multumit de ele , mai putin atunci cand sunt peste 5 grade afara si au tendinta de a patina atunci cand accelerez mai tare pe asfalt uscat , in rest pe zapada se comporta exemplar . Nu stiu daca pentru gheata exista vreun model , in afara de cel cu tinte (icetrac)care sa franeze cat de cat , dar cu cele Infinity te duci ca si cu sania. Concluzia este ca nu sunt galagioase iar in conditii de carosabil inzapezit fac fata cu brio , daca exista si gheata trebuie mai multa prudenta , distante mai mari intre vehicule s.a.m.d. stiti voi.

                          Comment


                          • #43
                            De iarna am anvelope de "buget" Nankang. Si de "buget" se comporta, adica pe zapada mare si gheata a fost mai greu cu ele. Ca si comparatie, sunt mai slabe decat Nokian-urile de 4 ani de pe Accord. In concluzie nu prea le recomand, dar sunt cam cu 4-5 mil mai ieftine la o incaltare completa fata de niste cauciucuri mai galonate
                            De vara folosesc Continental Premium Contact si sunt foarte ok
                            Honda Accord 2.0 M/T Sport SE 2007, Honda Jazz 1.4 M/T ES 2002

                            Comment


                            • #44
                              Anvelopele mele de iarna sunt nokian WR (http://www.nokiantyres.com/winter-tyres/nokian-wr-a3/)

                              Le am de 4 ani, am mers in conditii de iarna 10-12.000 Km, sunt foarte multumit de ele, au grip bun pe zapada, semne de uzura minima (au indicator de marcaj uzura de la 1 la 8; abia se sterge cifra 8)

                              Comment


                              • #45
                                Buna.
                                Hai sa mai dezmortim posturile pentru Jazz ca nu prea mai vad miscare pe aici de 3 ani... Sau Jazz-urile sunt atat de fiabile ca nici anvelopele nu se mai uzeaza!?

                                Anvelope de vară Fulda EcoControl, 175/65 R14 pe Jazz si am folosit alte 2 seturi inainte pe alte masini.
                                Pentru bugetul la care pot fi achizitionate mi se par foarte ok, in conditiile in care nici Jazz-ul nu este o masina care sa te lase sa faci liniute cu el. La stilul meu de condus, in mare parte linistit, am facut 40k km lejer cu ele si cred ca voi face si cu Jazz-ul.
                                Ofera aderenta buna atat pe carosabil uscat cat si umed, dar repet, in conditii normale. Se comporta putin mai ciudat daca scade temperatura sub 5 grade, dar probabil este si normal. Nu m-as avanta cu ele peste 100km/h pe carosabil umed. Zgomotoase peste 90km/h dar nu exagerat.
                                Ma tenteaza sa incerc Michelin Energy Saver ca sunt foarte laudate si cei care le-au testat pe Jazz foarte multumiti de cum se comporta masinuta.

                                Pentru iarna am achizitionat deja un set de 4 buc. Continental Wintercontact M+S 175/65 R14 si voi vedea cum se vor comporta pe masina. Deocamdata sunt in cautare de jante pe R14. Dar le-am avut 2 sezoane pe alta masina si am fost foarte multumit de comportamentul lor pe suprafete umede cu zapada moale si multumit pe zone cu zapada batatorita.
                                ...
                                I know nothing about Honda engines, but simply I love it!

                                Comment

                                Working...
                                X