Anvelope pentru Jazz - ce ati folosit... ce ati vrea sa folositi... ce nu veti mai folosi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    S-o stăpâneşti sănătos florida_boy! Te aşteptăm cu un topic dedicat.
    Nelică nu găsesc acolo spiţate. Mai ai şi alte link-uri?
    Maşinile se împart în două categorii: Honda si ... restul!
    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Dacian/?g2_page=1

    Comment


    • #17
      Care este inaltimea maxima admisa a talonului pentru jantele de 15 la Jazz model 2002-2008 ?
      Am vazut un Jazz din generatia amintita cu anvelope de 185/50/R15 , si avea o garda la sol vizibil marita decat o are in mod obisnuit , cred ca avea si alte telescoape pt ca inca se vedea eticheta noua pe ele , acum ma gandesc ca la o anvelopa de 185/65/R15 pentru cauciucurile de iarna, nu iti mai este frica sa iesi pe strada cand e zapada , bineinteles daca suporta asa ceva caroseria .
      Masina lui Scooby29 e dotata cu asa ceva ,dar e alta generatie ...
      balerinul
      Senior Member
      Last edited by balerinul; 19-10-10, 21:47.

      Comment


      • #18
        Ce dotari are masina "Florida_Boy" care a fost pretul de achizitie si de unde ai luat-o ?
        Cateva poze cu masina !?
        Te sfatuiesc sa iti cumperi jante , indiferent ce capace ai pune pe alea de tabla tot naspa se vad , parerea mea .
        balerinul
        Senior Member
        Last edited by balerinul; 19-10-10, 21:52.

        Comment


        • #19
          Legat de intrebarea cu inaltimea talonului. Acel 50 sau 65 reprezinta procent din latimea anvelopei, prin urmare intrebare ta nu are sens daca nu mentionezi latimea anvelopei.
          Exemplu: anvelopa 205/55R16 are latime 205mm iar inaltimea talonului este egala cu 55% din 205mm.

          Legat de al 2-lea mesaj, eu l-as sfatui sa-si cumpere JANTE, nu jenti, ca e posibil sa nu gaseasca, pentru ca termenul jenti, ca si genti, nu exista in domeniul auto.

          Comment


          • #20
            M-am corectat acum e bine ?

            Comment


            • #21
              Pentru iarna exclusiv:

              YouTube - Jazz @ Continental Winter Contact TS 830

              Comment


              • #22
                Originally posted by Dacian View Post
                S-o stăpâneşti sănătos florida_boy! Te aşteptăm cu un topic dedicat.
                Nelică nu găsesc acolo spiţate. Mai ai şi alte link-uri?
                http://wheelbase.v2.ro.alcar.fdi-dm....&fdi_key=17303

                Comment


                • #23
                  Originally posted by balerinul View Post
                  .....acum ma gandesc ca la o anvelopa de 185/65/R15 pentru cauciucurile de iarna, nu iti mai este frica sa iesi pe strada cand e zapada , bineinteles daca suporta asa ceva caroseria .
                  Masina lui Scooby29 e dotata cu asa ceva ,dar e alta generatie ...
                  Eu am 175/65/R15... dar oricum se comporta foarte bine pe zapada... intreba-l si pe Dacian, care a condus modelul nou asta iarna!
                  Honda Jazz '09, Deep Violet Pearl...
                  http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/scooby29/
                  Numele japonez: 秋本 Akimoto (true autumn) 海斗 Kaito (big dipper of the ocean)

                  Comment


                  • #24
                    Auziţi, nu cumva s-o fi aprobat legea aia cu gumiţe de ierniţ?
                    Maşinile se împart în două categorii: Honda si ... restul!
                    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Dacian/?g2_page=1

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by balerinul View Post
                      Ce dotari are masina "Florida_Boy" care a fost pretul de achizitie si de unde ai luat-o ?
                      Cateva poze cu masina !?
                      Te sfatuiesc sa iti cumperi jante , indiferent ce capace ai pune pe alea de tabla tot naspa se vad , parerea mea .
                      parerea mea e un pic mai nuantata: tinand cont ca vine iarna io as lasa jantele de tabla cu anvelope de iarna si as lua jante de aliaj (drept ca sunt mai greu de gasit) pentru anvelope de vara. din sezonul urmator schimbi rotile cu totul samd.
                      si mai on-topic: io asta iarna am folosit goodyear (f1 cred ca se cheama) si cele vreo max 3000 km cat au mers si-au facut treaba cu brio.
                      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Falkoner/
                      https://popescu10.wordpress.com/

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by Dacian View Post
                        Auziţi, nu cumva s-o fi aprobat legea aia cu gumiţe de ierniţ?
                        Nu, a fost introdus intr-o comisie de transporturi un amendament...de aici pana la lege....
                        Vali_lj
                        Tech Geek
                        Last edited by Vali_lj; 01-11-10, 23:52. Reason: va rog sa nu deviem de la subiectul in sine ;)
                        offroad

                        Comment


                        • #27
                          anvelope de vara

                          Si pentru ca se apropie sezonul de vara ar trebui sa-i cumpar sandalute specifice anotimpului . Am vazut ca unele masini din cele prezente pe forum au venit dotate cu Yokohama !
                          Dintre anvelopele cele mai bune care le-am avut pe masini de-a lungul anilor, as vrea sa le mentionez pe cele Kumho ,coreene am fost foarte multumit de ele .
                          Si findca acum masina e japoneza as vrea ca si anvelopele sa fie tot de origine japoneza, nu cred ca am vreo sansa sa gasesc in comertul autohton anvelope made in japan , dar macar conceptul lor sa fie japonez.
                          Si la dimensiunea asta de anvelopa 175/65/14 , ofertele sunt foarte slabe , cel putin din ce am cautat pana acum pe net ...

                          Comment


                          • #28
                            Dunlop , Brigestone ,Falken, Toyo , sunt cateva din firmele/conceptele japoneze ... Singura sansa sa poti cumpara anvelope excusiv japoneze sau importate din japonia este sa urmaresti paginile web din anglia. Eu unul ma tot uit dupa o serie de la Brigestone ... Potenza RE-01 , RE-01R ,RE-10 , dar momentan nu au dimensiunile mele . Intre timp raman pe Kumho KU31 de care sunt foarte multumit.
                            Touge is what we live for

                            Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by Vali_lj View Post
                              Dunlop , Brigestone ,Falken, Toyo , sunt cateva din firmele/conceptele japoneze ... Singura sansa sa poti cumpara anvelope excusiv japoneze sau importate din japonia este sa urmaresti paginile web din anglia. Eu unul ma tot uit dupa o serie de la Brigestone ... Potenza RE-01 , RE-01R ,RE-10 , dar momentan nu au dimensiunile mele . Intre timp raman pe Kumho KU31 de care sunt foarte multumit.
                              in ultimul numar AutoBild (in lima romana) au testat anvelope de vara. Vedeti rezultatele ptr Kumho! Prefer sa raman la cele existente:Yokohama. Aveti idee unde se gasesc la preturi acceptabile?

                              Comment


                              • #30
                                Nelica daca reusesti sa gasesti pe undeva Yokohama de 175/65/14 , conform cu cerintele producatorului da-mi si mie de veste te rog!
                                Sunt dezamagit de faptul ca nu avem decat doua optiuni mari si late pentru alegerea anvelopelor , mai exact o singura latime de 175/65 la jantele de 14" , iar daca vrei mai late de 185/55 trebuie sa schimbi jantele si sa iei de 15" .
                                Eu spre exemplu as fi dorit sa ma folosesc de jantele pe 14" care le are masina in dotare si sa pun cauciucuri de 185/65 sau chiar de 195/55 dar daca in manual nu exista aceasta dimensiune inseamna ca nu e compatibila cu masina .
                                Am gasit Dunlop SP 01 , cu un profil mai deosebit dar inca mai caut .
                                Poti sa imi spui ce tip de Yokohama sunt alea care zici ca le are Jazz-ul tau , poate asa sa le gasesc si eu.

                                Comment

                                Working...
                                X