CIOBOTARU MIHAI: '08 Honda FR-V Executive 2.2 i-CTDI, Sparkle Grey

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Salutare,
    ma intereseaza si pe mine FR-V-ul, dar am niste intrebari:
    --ce suspensii are ? cat de confortabile sunt? ar fi bine sa precizati ce masini ati mai condus sa-mi fac o idee.
    --Cat de deplasat este scaunul soferului spre stanga ? e deranjant? e comod/incomod?
    --La rabatarea scaunelor se obtine o suprafata perfect plana ca la jazz/civic?
    --Se pot ridica scaunele din spate ca la jazz/civic?
    --Ce consum are? nu uitati sa precizati motorul si cutia
    va multumesc anticipat
    InjectoR
    Senior Member
    Last edited by InjectoR; 26-10-13, 21:29.
    Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

    … Jazz do it ...

    Comment


    • #62
      - Suspensiile sunt asa cum ar trebui sa le aibe o masina de familie construita pe platforma CR-V.ului, adica OK. Nu-s de Citroen dar mult peste ale altor modele Honda. Personal n-am nimic de reprosat.
      Tehnic privit:
      - pe fata: independenta McPherson cu brate inferioare triunghiulare si bara stabilizatoare.
      - pe spate: independenta multi-brat cu brat longitudinal si duble traverse si bara stabilizatoare.

      - scaunul soferului e foarte mult deplasat in spre usa. Daca esti o persoana bine facuta, poate fi mai dificil sub anumite imprejurari, in rest, eu unul cu o statura normala ma simt stramtorat doar cand caut ceva sau sunt mai gros imbracat. Nu-ti ramane decat sa faci o proba.

      - la rabatarea scaunelor nu se obtine suprafata dorita de tine, acestea ramanand destul de sus.

      - n-am incercat ridicarea lor ci doar deplasarea lor fata/spate.

      - consumul, la motorul de 2.0L DOHC i-VTEC cu ai sai 150CP si M/T, se invarte in jurul valorii de 8% plus/minus 1L in functie de trafic. Ma tem insa ca pentru traficul de Bucuresti (ca banuiesc ca acolo locuiesti), te va duce si spre 10%.
      Merita luat in calcul si motorul de 1.7L (intalnit pe familia Civic Mk 7 si Stream)!
      HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

      Comment


      • #63
        merci mult de raspunsuri
        -Ai putea sa vezi daca se ridica scaunele?
        -dar din punct de vedere al condusului cat de deranjanta este pozitia soferului? dar la drum lung? nu prea am unde sa fac test-drive, decat daca o cumpar.
        -esti multumit de masina?
        -ce nu-ti place la FR-V?
        -presupun ca stii mai multe despre FR-V, ca detinator si ca persoana care deja s-a hotarat sa si-l cumpere, daca ai emite o parere
        de genu: "-iti recomand sa cumperi FR-V dupa anul x cu motor y deoarece a suferit facelift si a primit cutie de viteze revizionata sau motorul asta e cel mai fiabil"
        ti-as fi recunoscator.

        Multumesc anticipat
        Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

        … Jazz do it ...

        Comment


        • #64
          Nu stiu ce-si imagineaza unii oameni legat de interiorul acestei masini, dar se pare ca acele 3 scaune cam irita. N-ar trebui sa se uite ca masina e foarte lata (1.81m a la NSX ) si deci nu poate fi vorba de o pozitie incomoda la sofat. Mai punem la socoteala si ca scaunul din mijloc se lasa in fata pe rol de mega-cotiera (ca doar nu esti zi de zi cu tot familionul in masina)!
          Sper ca pozele cu interiorul sausa te ajute catusi de putin:

          http://www.autowp.ru/honda/fr-v/

          Dupa cum se vede, scaunele nu sunt de bicicleta ci cel putin la fel de late ca la orice model.

          La drum lung e in orice caz mai odihnitoare decat oricare din cele 3 Civic-uri pe care le-am avut, cu altceva nu pot s-o compar ca nu am avut la drumuri lungi. Iar asta ti-o spune unul cu lombosciatica!

          Sunt multumit de ea, dupa ce-am bagat vreo 1.500 in ea, oarecum normal la o masina luata la 88.000km (acum 140.000). Directia imi e mult prea sensibila dar asta-i moft nu problema. Am versiunea medie ca echipare.

          Recomandarea mea ar fi motorul de 2.0 in versiune faceliftata, deci dupa 2007 incoace sau 1.8L de pe Civic. Dar nu pot argumenta cu un exemplu precum cel dat de tine fiindca nu m-a preocupat in mod special modelul, respectiv n-am fost nevoit sa iau sub lupa diferentele dintre ele. Plus ca n-am consud un alt model.
          E logic insa ca versiunea faceliftata a fost supusa la numeroase modificari tehnice si imposibil sa nu existe si parti bune printre ele.
          Din punct de vedere al motorizarii e clar ca versiunea de 1.8L dispune de cel mai nou/modern motor si cred ca per total e si cel mai bun compromis.

          Cu placere!
          HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

          Comment


          • #65
            Originally posted by InjectoR View Post
            -Ai putea sa vezi daca se ridica scaunele?
            Deci definitiv nu are Magic Seats.
            Distanta de la podea la plafon e de 122cm.
            HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

            Comment


            • #66
              @Hondatu
              merci mult pentru info
              legat de ce ai spus tu mai sus ca cele 3 scaune cam irita, astazi studiam un FR-V si am observat ca de fapt aceasta masina are 2 scaune(laterale) normale
              si doar cel din mijloc poate fi considerat un ..0,7- 0,8 dintr-un scaun normal, deci nu sunt 3 ci 2,8 scaune si deoarece scaunul din mijloc este/poate fi si cotiera, suport pahare, masa, spatiu depozitare, zic ca i se poate ierta dimensiunea, sau mai bine spus o putem privi mai degraba ca un feature decat un bug.
              InjectoR
              Senior Member
              Last edited by InjectoR; 30-11-13, 01:03.
              Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

              … Jazz do it ...

              Comment


              • #67
                Pai cine-i spune "feature" sau "bug" scaunului din mijloc, inseamna ca n-a inteles intregul concept al acestei masini si anume acela ca acel scaun este gandit pentru copii.
                In rest ai perfecta dreptate si asta ar trebui sa-ti anuleze toate dubiile legate de interiorul ei.
                HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                Comment


                • #68
                  O fi fost importat oficial in Romania ?

                  Comment


                  • #69
                    FR-V - ul a fost importat si distribuit oficial in Romania.
                    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                    My cars:

                    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                    Comment

                    Working...
                    X