Placute, Discuri frana (probleme, solutii, upgrade-uri)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Review-uri o sa tot gasesti, dar asta nu inseamna ca vor fi multumitoare pentru tine. Nu trebuie sa ai sute de CP ca sa intelegi ce face un sistem de frana performant. Degeaba pui discuri gaurite/taiate/aurite daca etrierii tai sunt subdimensionati si nu suporta temperaturi mari. Iti spun doar ca vei cheltui banii aiurea, iar EBC nu sunt cea mai buna varianta. Pastrea banii la saltea si cand ai posibilitatea sa iei un nou sistem de frana, apeleaza la ei. Pentru o forta mai mare de franare, incearca sa faci un upgrade cu etrieri OEM ce suporta discuri mai mari. Poti cauta sa inlocuiesti ce ai acum cu etrieri de Accord 2.4i.

    Daca arunci o privire pe forumul Logan, ai sa vezi ca lumea s-a prins ca nu discurile gaurite sunt solutia. Ei au apelat la etrieri si discuri de LOGAN MCV montati pe Logan berlina. Un upgrade mai ieftin decat o pereche de discuri perforate.
    Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
    Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

    ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
    ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

    Comment


    • #32
      Pe Accord 2.0 Exec si SSE sunt discuri de frana de 300mm pe fata si 260mm pe spate. Din cate am vazut, 2.4 si TypeS (CL9) au tot 300mm pe fata si nu-mi vine a crede ca difera etrierii, din moment ce discurile au aceeasi dimensiune. Poate, cei de pe TSX, dar diametrul este acelasi, doar grosimea difera. Spatele nu cred ca merita oboseala, dat fiindca raportul de franare e in jurul a 70/30 si nici raportul de greutate al masinii nu e 50/50.

      Asadar nu ramane decat varianta aftermarket, care bate pe la 1800-2000$ (discuri de 330mm, etrier cu 4 pistoane - sigur, sunt si mai mari, cu 6 sau chiar 8 pistoane, dar o dam in SF-uri). Spre exemplu:
      http://www.racingbrake.com/Big_Brake...T_p/2170-k.htm
      In ideea ca merg pe CL7/CL9...
      mhh39
      Senior Member
      Last edited by mhh39; 13-03-12, 00:20.

      Comment


      • #33
        Cred ca Doc se referea la Accordul nou , din ce am auzit, 2.4 M/T CU2 are avea discuri fata de 330 si implicit alti etrieri mai mari.
        Am inteels ca merg pe Accordul CL , doar ca noi la Honda costa mai mult decat un BBK aftermarket.

        Comment


        • #34
          Pentru asta exista dezmembrari. Daca nu la noi in tara, in US sigur gasesti parcuri auto cu Honde dezmembrate, iar o pereche de etrieri nu ar trebui sa fie mai mult de 250-350$. Cine este mai istet, poate adapta si de la alte marci.
          Uite ATR are discuri de 300mm dar are etrieri cu 4 pistonase.
          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

          Comment


          • #35
            problema ta este mai mult legata de placute si nu de discuri.

            Comment


            • #36
              Eu mi-am schimbat furtunasele cu unele de la goodridge si lichid de frana motul rbf660..iar acum ca mi-au ajuns si discurile urmeaza sa le montez si sa revin cu impresii.
              Ca discuri am ales ebc turbogroove cu placute ds2500 si pe spate am ramas pe oem textar cu discurile stock. sper sa se fi meritat investitia si sa am performante ceva mai bune la franare..

              Comment


              • #37
                E pacat de placutele alea Ferodo ds2500 pe care le-ai pus. Ti le vor manca discurile mult mai repede.
                Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                Comment


                • #38
                  Originally posted by dinoc View Post
                  Cred ca Doc se referea la Accordul nou , din ce am auzit, 2.4 M/T CU2 are avea discuri fata de 330 si implicit alti etrieri mai mari.
                  Am inteels ca merg pe Accordul CL , doar ca noi la Honda costa mai mult decat un BBK aftermarket.
                  E o idee, intr-adevar. Dar upgrade-ul asta nu duce si la un upgrade de jenti, de la 16 la 17? Adica nu stiu ce adancime are etrierul de pe CU2, pentru ca distanta intre etrier si janta de 16 la mine e de cativa milimetri, maxim 1 cm.

                  Originally posted by Toyboy View Post
                  problema ta este mai mult legata de placute si nu de discuri.
                  Probabil in mare parte, da, numai ca acum oricum trebuie sa schimb si discurile si vreau sa profit de ocazie pentru un update rezonabil ca pret/performanta.
                  BlackMagic
                  Senior Member
                  Last edited by BlackMagic; 13-03-12, 20:09.
                  -------------------
                  There is no point of having if you can't share.

                  Comment


                  • #39
                    Si furtunasele metalice "ajuta" la mancarea mai rapida a discurilor. Nu ca asta ar fi un lucru rau, caci franarea se face mai ferm.
                    "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                    '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                    Comment


                    • #40
                      Sunt mai dure discurile decat placutele doc?
                      Daca ma tin 50-60k discurile sunt mai mult decat multumit.....o sa vad si eu in timp....

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by Doc View Post
                        Pentru asta exista dezmembrari. Daca nu la noi in tara, in US sigur gasesti parcuri auto cu Honde dezmembrate, iar o pereche de etrieri nu ar trebui sa fie mai mult de 250-350$. Cine este mai istet, poate adapta si de la alte marci.
                        Uite ATR are discuri de 300mm dar are etrieri cu 4 pistonase.
                        De unde aflu mai multe detalii tehnice sau o confirmare ca merg montati alti etrieri Honda fara modificari? Nu trebuie schimbata fuzeta? Pompa de frana se descurca la un mic upgrade de genul asta?
                        Orice ar putea merge montat pe CL7/9. Spre ex, cele de pe ATR, CU2 sau alte modele.

                        Comment


                        • #42
                          uite de ATR aici : http://typeaccord.co.uk/forum/topic/...liper-upgrade/
                          de CU2 am confirmare din service ca merg, s-au montat pe un CL - doar ca trebuie jante de min 17

                          Comment


                          • #43
                            Multumesc. Bottom line:
                            1. etrieri de ATR (4 pistoane) + discuri 300mm/28mm (diametru/grosime disc)
                            2. etrieri de CU2 (4 pistoane) + discuri 330mm/28mm
                            3. etrieri big brakes (6/8 pistoane) + discuri 300/330mm (diametru disc) 28/32mm (grosime disc)

                            Preturi orientative:
                            1. 200-300 lire ?? ( http://www.brakepartssuperstore.org....-uk/d6830.html )
                            2. ???
                            3. 1100Euro kitul la SPARacing/Mihai (discuri si placute, incluse)

                            Vad ca etrierii care merg pe discurile de 300mm, incap in jantele de 16". Cele pe 330mm, cel putin 17".
                            mhh39
                            Senior Member
                            Last edited by mhh39; 14-03-12, 11:40.

                            Comment


                            • #44
                              Eu ma bag la kit-ul de ATR daca iese la pretul ala si e bolt-on pe civic. Si asa trebuie sa schimb discurile...
                              Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                              Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                              ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                              Comment


                              • #45
                                Aveti grija ca la kitul de ATR (link) s-ar putea sa lipseasca "caliper carrier"... piesa care tine etrierul propriu-zis cu pistoanele, fixandu-l de fuzeta, nu stiu cum ii zice pe romaneste: "sha" or whatever. De obicei etrierii de atr sunt foarte cautati si cam piperati ca pret.

                                LE. mai vad acolo si Deposit (+£30.00)

                                care cred ca inseamna ca va cer la schimb etrierii uzati de pe masina .
                                gab1
                                Senior Member
                                Last edited by gab1; 14-03-12, 11:56.
                                ...and saw under the sun, that the race is not to the swift, nor the battle to the strong, neither does bread come to the wise, nor wealth to men of understanding, nor yet favour to men of skill; but time and chance happen to them all.

                                Comment

                                Working...
                                X