Placute, Discuri frana (probleme, solutii, upgrade-uri)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    La mine, deja stii, prin ianuarie, la 40.000, am schimbat placutele si discurile fata, ATE, nu-mi cere amanunte ca habar n-am, aflam de la Asko, eventual. Au fluierat niste sute de km, dar s-au oprit brusc, intr-o zi, acu' am trecut de 42.000. Interesant ca arata exact ca atunci cand le-am pus, m-am uitat dimineata cand am spalat jucaria (acu' ploua, "norocul" meu !). Alex spunea ca sunt mult mai dure ca cele originale Honda, sa le vad in continuare si probabil, si pe spate, cand va fi cazul, voi pune la fel. Franarea este exemplara, n-am avut niciodata emotii la capitolul asta, Doamne fereste !
    Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
    "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
    "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

    Comment


    • #17
      Originally posted by BlackMagic View Post
      Vorbesti de stoptech fata+ferodo ds3000 spate, presupun, adica setup-ul de strada, si nu pagid-ul pentru race track?!
      da, stoptech fata+ferodo ds3000 spate. stoptech-urile le-am luat de la eight speed in UK (prin CTRO forum) anul trecut prin august.

      (discurile stoptech sunt facute in Italia de Pilenga)

      merge Brembo! o sa schimb si eu placutele pe spate cu ceva brembo sau ferodo pt strada.

      Comment


      • #18
        O umila opinie. Pe masina precedenta am pus Brembo OE si placute TRW. Tare slabe erau!
        Poate(!!) Brembo slotted sau ce au ei mai performant, insa OE replacement pentru cele standard nu mai pun. Multe voci recomandau ATE OE, per ansamblu.

        In cazul in care sunt diferente atat de mari la franare intre OEM-ul Honda si aftermarket, poate intru si eu in ecuatie.

        Comment


        • #19
          Originally posted by retroid View Post
          o sa schimb si eu placutele pe spate cu ceva brembo sau ferodo pt strada.
          chiar ma gandeam daca nu cumva e prea mult ds3000 pentru cat de putin franeaza spatele.

          ontopic : incearca ceva placute mai sport daca cele OEM nu te-au multumit.

          Comment


          • #20
            BlackMagic furtunasele Goodridge au trebuit ajustate/taiate sau erau fix pe dimensiunea care trebuie ?

            Vis a vis de discuri si placute multe din ce ai enumerat tu nu se gasesc pentru Accord-ul european (inclusiv placutele Ferodo DS2500 pe care le recomanda toti).
            Vezi ca franele de TSX sunt diferite de Accordul european, au alti etrieri si folosesc discuri mai groase (deci daca te-ai gandit sa comanzi din SUA pt TSX, trebuie sa faci rost si de etrieri de TSX).

            Comment


            • #21
              Front Brake Rotor Diam x Thickness (in): 11.8 x 1.1 (300x28mm)
              Rear Brake Rotor Diam x Thickness (in): 10.2 x .35 (260x9mm)

              TSX 2006

              Comment


              • #22
                eu am schimbat vineri discurile si placutele tot cu OEM la 120k, comandate din UK. daca nu foloseam placute ferodo premier cu siguranta ma mai tineau discurile, pe viitor o sa pun numai OEM.
                _________________________
                2008 Honda Accord TypeS Dark Mocha

                Comment


                • #23
                  Originally posted by WillyCR-VFAN View Post
                  La mine, deja stii, prin ianuarie, la 40.000, am schimbat placutele si discurile fata
                  Stiu ca ai schimbat si ce-ai pus, asteptam mai multi km. pentru a vedea un feedback adevarat, primele cateva mii de kilometri sunt irelevante, si OEM-urile dupa cateva mii tot ca noi pareau
                  Oricum, din ce am mai vazut in alte review-uri, par ok.

                  Originally posted by mhh39 View Post
                  O umila opinie. Pe masina precedenta am pus Brembo OE si placute TRW. Tare slabe erau!
                  Eu ma gandesc la un setup discuri si placute brembo, ar trebui sa fie ok, ma gandesc ca au avut o strategie gandita ca cele 2 tipuri de componente sa dea rezultatele cele mai bune impreuna.

                  @dinoc
                  Furtunasele au venit la fix, fara nici un fel de ajustari. Nici nu prea ai cum sa le ajustezi, oricum, ca sunt one-piece ca sa zic asa.
                  Din ce-am vazut pe net, discurile au aceeasi grosime la TSX ca si la Accord, 25 pe fata si 10 pe spate. Singurul dubiu mi-e legat de gaurile pt prezoane si prindere, dar din cate stiu au acelasi sistem.

                  PS
                  Eu am discurile de 300 pe fata, ca idee.
                  -------------------
                  There is no point of having if you can't share.

                  Comment


                  • #24
                    Pai si io am crezut ca se potrivesc, dar am aflat ca nu. Cum ziceam discurile de TSX sunt mai groase fata de cel european (a pus @mhh39 mai sus) si-ti trebuie si etrierii de TSX ca sa pui discurile lor.

                    Comment


                    • #25
                      Vazut acum diferenta, sorry
                      -------------------
                      There is no point of having if you can't share.

                      Comment


                      • #26
                        Double check it! Eu n-am reusit sa verific sursa (net)...

                        Comment


                        • #27
                          Asa ceva nu gasiti si pentru Accord?
                          "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                          '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                          Comment


                          • #28
                            Cred ca este inutil totusi acest topic, daca nu vorbim de upgrade-uri complete. Ca sa ai un sistem de franare mai performant, trebuie sa schimbi in primul rand tot sistemul: etrieri, discuri, placute si eventual pompa de frana. Daca vorbim de o masina utilizata pe strada, nu are rost o astfel de investitie. Un set de discuri noi la care putem folosim mai multe tipuri de placute (moi sau dure) si eventual un lichid de frana cu punct de fierbere ridicat, ar fi suficiente.
                            Daca insa vorbim de o masina folosita pentru antrenament, competitii sau eventual cu un upgrade de putere, atunci este necesar un upgrade complet.

                            Propunerea mea, ca sa-ti salvezi banii si nervii, sa mergi pe discuri OEM sau ceva asemanator. Poti alege un set de placute Ferodo DS2500 si Motul RBF660, daca ocazional te mai dai cu masina pe viraje sau ai numar mare la pantof.
                            Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                            Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                            ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                            ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                            Comment


                            • #29
                              DS2500 nu exista pt Accord.

                              Comment


                              • #30
                                Pentru o masina de strada, folosita normal si uneori in regim mai dur, cred ca un upgrade privind niste discuri ventilate (striate, gaurite, combinate, etc) + niste placute mai performante ofera surplusul de performanta necesar si suficient. Nu trebuie sa fie vorba de masini upgradate dpdv putere, ca sa vorbim si de upgrade la frane. Plus ca eu si nu numai am observat o subdimensionare a franelor la Accordul CL7/9, nu stiu si generatia noau cum se comporta.

                                Discuri OEM am avut, placute DS2500 nu exista pt. Accord din cate stiu, cel mult seria Premier. In combinatie cu discurile OEM, lichid de frana RBF660 si furtunase metalice, pentru mine nu au fost de ajuns. La frane puternice si repetate, au dat in fade destul de repede, iar la frane puternice de la viteze mari pana la 0 km/h, nu se comporta cum vreau, parca nu au vlaga. Deci pas la combinatia asta pana acum.

                                Ca si concluzie, dupa mai multe cautari, review-uri si sapaturi, cred ca am sa incerc varianta EBC USR + Redstuff. Am gasit multe review-uri pozitive, si tot de la japoneze, precum Mazda8, Lexus IS350, folosite street si inclusiv pe track, cu feedback foarte bun. Evident, pe track nu exagerat, ca nu e domeniul Redstuffurilor, fapt evidentiat si de cei ce-au dat review-urile.

                                LE
                                Ca si tip de disc pt. utilizare street, cele slotted s-ar potrivi cel mai bine dpdv rezistenta in timp/performanta.
                                -------------------
                                There is no point of having if you can't share.

                                Comment

                                Working...
                                X