Placute, Discuri frana (probleme, solutii, upgrade-uri)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by BlackMagic View Post
    A folosit cineva discuri Tarox pana acum? As vrea sa stiu care a fost experienta cu ele, si care-i feedback-ul dupa folosirea pe termen mai lung.
    inafara de racingnick, care aduce discuri Tarox in RO?
    multumesc
    cel mai taran taran, este taranul de la oras !

    Comment


    • Buna seara, am incercat sa schimb placutele de frana la civic fk3 , dar nu am gasit "scula" necesara pentru a desface "surubul" ce tnine etrierul. Stie cineva de ce am nevoie? Am o trusa de scule stanley si set de imbusuri ,da nu am descoperit ce anume trebuie... multumesc!

      Comment


      • Acolo ai nevoie de imbus hexagon (marimea 7 sau 8, nu mai stiu exact...).
        ’13 Civic 5D 1.8 White Orchid Pearl

        Comment


        • Dap, am gasit si eu pana la urma. Multumesc oricum. Am cautat in cinci truse de biti , unul de 7...

          Comment


          • Placutele si etrierele fata la Civic 2017 1.5 turbo,sunt Ate "made in Italia".
            Attached Files
            Honda Civic EJ9 1.4 IS M/T
            Honda Civic FD1 1.8 LS A/T
            Honda Civic ES9 1.3 Hybrid M/T
            Honda Civic SL 1.3 A/T 1980

            Comment


            • Am un set de plăcuțe de frână față comandate de pe Cox Motorparts rămase după vânzarea mașinii. Dacă este cineva interesat ... 170 lei. 0723.315.818 Stefan.

              Comment


              • Despre Triscan si Zimmerman , ce parere aveti?

                Comment


                • Zimmerman am avut eu discuri de frana pe un 307 din cele perforate si s-au comportat foarte bine! Masina a fost testata de Quattroruote si a fost relevat faptul ca franele stoc se supraincalzesc la utilizare intensa pe o coborare la munte pana foarte aproape de limita de curgere a metalului. Asa am hotarat cand cele prim montaj s-au consumat pe la 60k sa le inlocuiesc cu Zimmerman modelul sport. Au facut fata cu brio si aveam frane mai reci indiferent de folosire. O data la 5-8000 luam bormasina si desfundam gaurile ce se umpleau cu material de frictiune de la placute si praf, rugina. Am tinut cam vreo 50k si le-am inlocuit cu altele identice. Nu am avut probleme de ovalizare, batai sau de alt fel. Cele de spate au fost prim montaj pana pe la 100k apoi am pus tot Zimmerman. Foarte multumit si de acestea.

                  Comment


                  • Bine de stiut. Am gasit ventilate la aprox 240 lei si perforate , la aprox 300 lei.

                    Comment


                    • http://www.stoptech.com/technical-su...nd-other-myths



                      Un material interesant de la STOPTECH...
                      Eu am patit-o la Citroenul C2 Vts...am schimbat pe fata discuri si placute Textar.
                      Dupa aproximativ 5000 km au aparut vibratii la franare de la viteze mai mari.
                      Dupa 2-3 franari consecutive,vibratiile se transformau in trepidatii urate.
                      Am zis sa incerc cu niste placute ceramice de la Ate, conform sfaturilor din articolul celor de la Stoptech..
                      Surpriza placuta...vibratiile s-au redus dupa montaj si au disparut complet acum la aproxinativ 1000 km.
                      Urmeaza acum sa schimb discurile si placutele fata la Civic...o sa merg pe Ate si revin cu impresii.

                      Comment


                      • Salutare, stie careva exact dimensiunea la discuri fata , la civic tourer fk3, 2015?? Pe situri de piese sunt de la 280mm pana la 312 mm. La reprezentanta zic 282... nu stiu pe care sa cred. Vreau sa cumpar pe viitor discuri fata si nu vreau sa dau chix.Multumesc!

                        Comment


                        • Pentru Civic FN1 ce recomandari ati avea pentru discuri si placute axa spate?

                          Ceva experiente cu Brembo Xtra Line perforate sau ATE?

                          Comment


                          • Am avut aceeasi dilema si eu. Intrebasem intre ATE si TRW, am gasit TRW la un pret infinit mai bun si le-am cumparat. Nu am ce sa comentez.
                            The other car : SAAB 900NG / 2.0 Turbo / Stock / Black. (SOLD)
                            https://www.instagram.com/iamrusu/

                            Comment


                            • Eu am TRW de un an (discuri si placute) si se comporta excelent. Mai chitaie ele din cand in cand, dar nu ma deranjeaza absolut deloc.
                              Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                              Comment


                              • Multumesc de raspunsuri!

                                TRW-urile cum arata optic dupa 1 an rulaj? Au inceput sa rugineasca?
                                Eu nu mai tin minte ce discuri am pus data trecuta pe spate, insa au ruginit foarte rapid si aratau destul de urat. Nu ca m-ar interesa doar sa arate bine, ci as fi super multumit daca ar fi si de calitate si sa nu rugineasca atat de repede.

                                Comment

                                Working...
                                X