Placute, Discuri frana (probleme, solutii, upgrade-uri)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Asa stiam si eu. Verificand acum oline insa vad ca ambele au 305 diametru. CU 1 manuala pare a avea pe spate discuri ceva mai mici. Trebuie sa mai intreb, nu as lua 100% de bune informatiile de pe site-urile magazinelor de piese.
    4x TRW costa cca 850 lei, fata de OEM diferenta este mare.
    Bazilide
    Senior Member
    Last edited by Bazilide; 11-11-16, 13:21.

    Comment


    • Ce ziceti sunt ok placutele Yellowstuff ? Cum franeaza la cald la rece, sunt din material mai dur?
      Am gasit aicea la pret ok.
      http://www.4turbo.ro/frane-placute-h...515_17516.html
      2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
      EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

      Comment


      • Dragoș, la rece frânează precum cele stock, iar pe măsură ce se încălzesc devin din ce în ce mai aderente. Nu vei întâmpina fading cu ele.
        -------------------
        There is no point of having if you can't share.

        Comment


        • Buna ziua.
          A folosit cineva produsele de la herth+buss pentru sisteme de franare: placute, discuri, etrieri, etc? Se poate un feedback din experienta proprie sau din experienta altora?

          http://www.herthundbuss.com/en/new/o...catalogue.html

          Cu stima.
          ...
          I know nothing about Honda engines, but simply I love it!

          Comment


          • Am comandat discuri TRW pentru spate, trimis VIN etc.. doar ca discurile primite au 290 diametru nu 305 cat stiam eu...cum pot afla cotele produsului OEM?
            Cutia este AT, iar sistemul de franare difera, fata de manuala.

            Comment


            • Eu știam că pe CU1 pe spate s-au pus discuri de 282, pe când doar pe CU2 au fost de 305.
              -------------------
              There is no point of having if you can't share.

              Comment


              • Nici eu nu sunt convins. La Textar, pentru CU 1 AT au 305mm, la fel si al Zimerman... la TRW insa apar doar modelul de 282.
                Situatia este similara si pe fata, unde pe Textar imi da 320 diametru pentru CU 1 AT.

                Comment


                • Am incercat sa le masor pe cele de pe masina, dar ploua si nici janta nu imi permite prea mare acuratete. As zice ca sunt de 282..

                  Comment


                  • Am schimbat discurile. Pe spate diametrul este 282, prin urmare multe informatii de prin online sunt gresite. Am pus TRW, iar montajul a fost la Coasta de Est. Etrierii erau insa cam „anchilozati”, context in care le-am facut un refit, relativ costisitor. Kit-ul a costat 2x80 lei, iar manopera totala 360 de lei +lichidul de frana.
                    Ar fi trebuit probabil curatati mai des, mi s-a mai blocat un etrier cand era masina in garantie, dar mi s-a spus ca e probabil de la praf etc.
                    Primele impresii sunt ok, masina franeaza bine, desi pedala pare putin mai moale, iar frana de mana tine ceva cam sus.

                    Comment


                    • @Bazilide - ce parere ti-au facut cei de la Coasta de Est cu privire la profesionalism?
                      Tind sa ma duc la ei pentru o schimbare de placute/discuri/lichid si desi in mare parte au recenzii bune, am citit si ca au motat gresit niste placute si au observat abia cei de la reprezentanta. E o diferenta mare de pret -in jos - ca sa ii aleg in detrimentul celro de la asko sau carpati?

                      Comment


                      • Sunt ok baietii, eu am mai schimbat la ei placutele de frana si anterior. Evident, la servicii intotdeauna se poate si mai bine. Frana de mana tine sus acum, am mentionat aspectul insa mecanicul nu s-a „spetit” sa incerce o ajustare. Overall ok. Ca pret, diferentele nu sunt foarte mari. Iti dau detalii pe ms.

                        Comment


                        • Originally posted by Dragos View Post
                          Ce ziceti sunt ok placutele Yellowstuff ? Cum franeaza la cald la rece, sunt din material mai dur?
                          Am gasit aicea la pret ok.
                          http://www.4turbo.ro/frane-placute-h...515_17516.html
                          Eu am 17k km cu yellowstuff pe type-r fn2. Merg f sportiv, plus 2 experiente pe Adancata. Am fost foarte multumit. Zilele astea trebuie sa le schimb pe fata, caci s-au cam dus. Stie cineva, incep sa scartaie si cand frana nu e pusa? De cateva zile scartaie stanga fata, iar acum a inceput si dreapta, dar din ce stiu eu, placutele daca sunt uzate scartaie doar la apasarea franei. Initial am crezut ca mi-a sarit vreo pietricica ceva, caci m-am nimerit pe autostrada pe ploile alea de joi si a fost destula mizerie. Acum tind sa cred ca zgomotul e doar de la faptul ca placutele sunt destul de uzate pe fata.
                          '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
                          '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
                          Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

                          "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

                          Comment


                          • Poate au ajuns la senzorul de uzura, care este de fapt o tablie si cand franezi si pistonasul impinge placuta automat si tabla ajunge pe disc si scoate sunetul.
                            Daca face tot timpul culisele sunt imbacsite sau una dintre placuta de care nu are senzorul s a uzat mai repede... trebuie verificat!
                            '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

                            Comment


                            • Salut!
                              Si la mine scartaie pe fata cand franez usor. Daca franarea e mai "apasata" nu scartaie nimic.
                              Placutele pe fata au fost schimbate de fostul proprietar de aproximativ 3000 km cu unele Nipparts (am gasit cutia lor in portbagaj). Ma gandesc ca scartaitul se datoreaza calitatii placutelor, deoarece in 3000 km ar fi trebuit sa se aseze pe discuri daca sunetul era pentru ca sunt noi...
                              Ar trebui sa mai astept, poate dispare sunetul sau se le inlocuiesc? Si care ar fi recomandarea de placute pe discuri originale, in conditiile unui condus normal?
                              Multumesc!
                              ’13 Civic 5D 1.8 White Orchid Pearl

                              Comment


                              • Originally posted by Crispo View Post
                                Salut!
                                Si la mine scartaie pe fata cand franez usor. Daca franarea e mai "apasata" nu scartaie nimic.
                                Placutele pe fata au fost schimbate de fostul proprietar de aproximativ 3000 km cu unele Nipparts (am gasit cutia lor in portbagaj). Ma gandesc ca scartaitul se datoreaza calitatii placutelor, deoarece in 3000 km ar fi trebuit sa se aseze pe discuri daca sunetul era pentru ca sunt noi...
                                Ar trebui sa mai astept, poate dispare sunetul sau se le inlocuiesc? Si care ar fi recomandarea de placute pe discuri originale, in conditiile unui condus normal?
                                Multumesc!
                                Salut! Parerea mea, mergi pe original. Daca ti se par scumpe, incearca ATE, Ferodo, Textar. Eu am avut placute ATE cand le-am schimbat prima data pe cele originale. Mi s-au parut ok. Acum am EBC yellowstuff, dar asta pentru ca merg destul de sportiv.
                                '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
                                '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
                                Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

                                "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

                                Comment

                                Working...
                                X