Placute, Discuri frana (probleme, solutii, upgrade-uri)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da, au inceput sa rugineasca pe margini, dar nu atat de rau precum ma asteptam (e genul de rugina inestetica, de suprafata). Au avut un "tratament" pe anumite suprafete cand erau noi si par a fi destul de bine facute. Repet, nu am avut emotii cu ele in nici o situatie (iar asta include cu frana de urgenta de la viteza mare la viteza foarte mica - nu dau cifre, ma intelegi )
    Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

    Comment


    • Nu stiam exact unde sa postez, asa ca o voi face aici.

      http://www.hondafan.ro/forum/showthr...242#post587242

      Se potrivesc oare si pe CU2?
      '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
      ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
      ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

      Comment


      • Salut, dupa schimbare discuri/placute frana pe spate, la Honda Jazz cursa pedalei de frana nu mai e uniforma: dupa cam 2 cm de apasare in pedala se simte o usoara/scurta vibratie si se aude si un mic zgomot. E normal?
        Altfel mi se pare ca franarea e OK, dar comportamentul asta al pedalei de franare nu l-am mai avut niciodata.
        Am revenit de 2 ori la mecanic, prima data mi-a zis ca intr-adevar una din placutele de frana avusese o problema cu pozitionarea, dupa aia, vazand ca acea problema e la fel, am revenit, a revazut ambele discuri/placute si mi-a zis ca totul e OK si nu mai are ce sa-i faca.

        E posibil sa apara mai tarziu probleme cu franarea? Sau pedala se comporta asa doar din cauza ca am schimbat discurile (e prima data, pana acum am schimbat doar placutele) si nu e ceva neobisnuit?

        Multumesc.

        Comment


        • Intrebare la obiect: cei care ati montat pe Accord CL9 discuri si placute de la EBC + furtunase metalice ati simtit o imbunatatire evidenta a performantelor la franare?
          Legionaru'
          Senior Member
          Last edited by Legionaru'; 01-12-18, 09:18.

          Comment


          • Salut , a folosit cineva discuri brembo xtra drilled ? Ca am o vibratie pe franare si suspectez discurile ate. (Puse in combinatie cu placutele ds2500).
            '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

            Comment


            • Si eu trebuie sa schimb placutele si discurile pe fata la FN2. Am avut EBC blade sport cu placute Yellowstuff si s-a simtit o imbunatatire la franare. Am mers de vreo 4 ori la Adancata cu echiparea asta. Mi s-au parut ok. Ultima data am fost cu placute Ferodo DS2500 si dupa vreo 2 sesiuni am vazut ca iesea fum din ele. Nu am sesizat diferente la franare intre Yellowstuff si DS2500. Ma bate gandul sa merg tot pe EBC blade sport cu Yellowstuff.

              L.E.: Am dat comanda de EBC Blade Sport + Yellowstuff. Nu vreau sa investesc intr-un upgrade mai in detaliu (etrieri, 4 pistonase etc.). Oricum e un setup ok pt strada si mai ok decat cel stock.
              Sheva_C
              Senior Member
              Last edited by Sheva_C; 04-01-19, 19:28.
              '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
              '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
              Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

              "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

              Comment


              • Salut baieti!

                La Del Sol mereu mi s-au parut slabute franele. Am avut tamburi pe spate, dar odata cu swap-ul de B16 am facut si conversia la discuri pe spate. S-a mai imbunatatit situatia, dar nu e chiar ce ma asteptam.

                Acum ma gandeam sa schimb si pompa de frana cu cea de VTi de 1". Dar citind putin pe forumuri de afara am vazut ca unii zic ca nu se imbunatateste prea mult si se intareste foarte mult pedala, necesitand o forta dubla de apasare.

                A mai facut cineva upgrade la pompa si poate da niste informatii?

                Multumesc!

                2002 - 2008 Peugeot 405, 1989, 1.6
                2008 - 2010 Hyundai Pony, 1994, 1.5i
                2010 - 20?? Honda CRX Del Sol, 1995, 1.6 ESi
                2016 - 20?? Honda CiviC 5D 2009 1.8 i-VTEC

                Comment


                • Salut, stie cineva unde gasesc discuri de frană ATE pentru civic tourer?
                  Caut de nebun pe tot internetul si nimic. Nici in catalogul ATE nu apar, despre discuri fata vorbesc.
                  As vrea sa schim pe ambele punti discuri și placute.

                  Comment


                  • Cauta pentru civic anul si motorizare nu si dupa tip de caroserie, as paria ca sunt aceeasi dimensiune.
                    R 42659 - Milano Red Ep3

                    Comment

                    Working...
                    X