Placute, Discuri frana (probleme, solutii, upgrade-uri)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Placute, Discuri frana (probleme, solutii, upgrade-uri)

    Salut, a folosit cineva placute de frana marca TRW la Accord-ul CL7 sau pe alta masina? Cum se comporta fata de cele stock? Interesant ar fi si un versus cu Ferodo Premier. Multumesc.
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 08-09-09, 09:46.
    HONDA Accord

  • #2
    Din cate tin minte, Zagini si-a pus pe masina, vb cu el.
    Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
    sigpic
    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

    Comment


    • #3
      ATE sunt bune bune, oricum mai bune decat ferodo premier din ce am citit. TRW trebuie intrebat zagini, a pus pe fata parca...

      Eu ti-as recomanda ATE ca are mai multa lume aici si feedbackul e pozitiv, eu cel putin sunt incantat de rezistenta lor (fata de cele OEM) in conditiile in care franarea nu s-a modificat.
      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

      Comment


      • #4
        TRW-uri am pus si pe fata si pe spate.
        N-am cum sa fac comparatie cu alte branduri, pentru ca TRW-urile le-au schimbat pe cele originale (undeva pe la 35-36k km).

        Concluziile de pana acum vs cele originale:
        - par a fi mai dure, si produc mai mult praf decat cele originale.
        - zgomotoase (in sensul de scartaituri) au fost doar in primele sute de km, pana cand s-au "asezat" pe forma discurilor ... acum, rar se intampla, sa mai aud ceva.
        - senzatia de franare este mai slaba cu acestea la o frana usoara, fata de cele originale, insa la o franare mai brusca, par a face o treaba mai buna.
        Aici insa mai trebuie luat in considerare si faptul ca in momentul schimbarii placutelor, s-a trecut si la un set de jante de 17" cu gume clar mai bune decat cele originale (Toyo T1R) si cu o latime de 8".

        Din pacate, eu am schimbat placutele doar din cauza rotii stanga spate, unde placuta originala s-a consumat mult mai tare in raport cu celelalte 3 roti. Deja ajunsesem la vestitul senzor (placuta de metal) care facea intr-adevar o galagie mare. Asta s-a datorat din ce mi-am dat seama, blocarii pistonului
        dinspre etrier, probabil la o franare mai violenta in momentul in care am avut incarcare relativ mare in masina (Iarna precendenta am facut vreo 6-7000 km intr-un astfel de regim, iar placutele au fost schimbate prin Mai)
        Dupa schimbarea placutelor, cei din service mi-au confirmat ca discul stanga spate, pare o idee mai tocit in comparatie cu celelalte, insa am primit asigurari ca "franele sunt reglate asa cum ar trebui, si nu sunt probleme".

        A ramas ca pentru o perioada sa tin sub observatie evolutia discurilor/placutelor, iar la urmatoarea revizie sa tragem cateva concluzii.

        TRW-urile le-am luat in momentul in care am discutat cu cei din service, si mi-au spus ca atunci cand nu au placute standard "honda" folosesc TRW-uri ...
        Ulterior insa (la vreo 2-3 luni dupa), au zis ca de acum inainte nu le vor mai recomanda, dat fiind faptul ca au servisat cateva masini pana acum cu astfel de placute, si uzura discurilor pare sa fie mai mare cu acestea ...
        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zaGini/

        Comment


        • #5
          E nasol daca sunt asa dure... Azi am fost la service si mi-au zis ca discurile arata bine si nu par mai tocite decat cu placute OEM (poate foarte putin) in conditiile in care placutele ATE ar fi de 2-3 ori mai rezistente la uzura...
          '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

          Comment


          • #6
            Ok, multumesc tuturor pentru informatii. Si daca as analiza putin ceea ce s-a spus mai inainte, clasamentul ar arata cam asa:
            1. ATE;
            2. Ferodo Premier;
            3. Honda OEM;
            4. TRW,

            locurile 3 si 4 fiind discutabile. Daca mai poate completa cineva cu informatii noi, este binevenit.
            HONDA Accord

            Comment


            • #7
              Pana acum le-am folosit doar pe cele OEM; la 60K am schimbat pe spate cu Ferodo Premier, insa nu prea pot sa fac o comparatie corecta 100% fata de cele OEM, pe fata inca am placutele vechi.

              Ce pot spune e ca lasa totusi mai putin praf decat cele OEM, iar feeling-ul la franare cel putin pare sa nu se fi schimbat in rau.

              Dupa ce le schimb si pe fata, revin si cu impresii mai concrete
              -------------------
              There is no point of having if you can't share.

              Comment


              • #8
                Originally posted by Ionut R. View Post
                Ok, multumesc tuturor pentru informatii. Si daca as analiza putin ceea ce s-a spus mai inainte, clasamentul ar arata cam asa:
                1. ATE;
                2. Ferodo Premier;
                3. Honda OEM;
                4. TRW,

                locurile 3 si 4 fiind discutabile. Daca mai poate completa cineva cu informatii noi, este binevenit.
                EBC-ul nu intra in acest clasament?
                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                My cars:

                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                Comment


                • #9
                  Originally posted by KMR View Post
                  EBC-ul nu intra in acest clasament?
                  Mi-ai luat vorba din gura!
                  "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                  '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by KMR View Post
                    EBC-ul nu intra in acest clasament?
                    Ba da, si daca le-a testat cineva, va rog sa spuneti cate ceva si despre ele.
                    HONDA Accord

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Ionut R. View Post
                      Ba da, si daca le-a testat cineva, va rog sa spuneti cate ceva si despre ele.
                      De miercuri le testez eu pe Civic ( le schimb pe toate ) si sper ca destul de repede sa schimb si furtunasele de frana cu unele cu protectii metalice care cica nu se deformeaza asa usor si franezi mai usor. Te tin la curent. EBC Greenstuff.
                      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                      My cars:

                      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                      Comment


                      • #12
                        Eu mi-am pus PBR XGB Semi Metallic care au venit impreuna cu discurile Brembo. Foarte multumit, nu miroase, nu fac praf nu se supraincalzesc etc.

                        http://www.pbrbrakes.com/html/produc...tech/index.htm
                        sigpic
                        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/LauX_LauX_LauX/

                        Comment


                        • #13
                          Discutii despre frane - probleme, solutii, upgrade-uri

                          Nu am gasit un topic separat pentru acest subiect, daca m-am inselat rog un moderator sa uneasca topicurile.
                          Ideea de baza e clara - sa ne spunem fiecare pasul, problemele, feedback-ul legat de capitolul frane.

                          Incep eu:
                          Am ajuns in momentul in care trebuie sa schimb si discurile, nu doar placutele. Dat fiind ca Accord-ul CL7/9 avea o relativa problema cu franele un pic subdimensionate, imi doresc cu ocazia asta sa fac si un upgrade.
                          Pana acum, am avut placute Ferodo Premier pe discurile OEM; franare imbunatatita un pic, insa au mancat discurile considerabil, desi ele au tinut mult - 60k km.
                          Printre altele am facut un upgrade si privind furtunasele de frana, am pus Goodridge metalice, si totodata si lichid de frana ATE similar Motul600 (nu mai stiu exact numele, a fost acum vreo 2 ani...)

                          Legat de discuri upgrade din categoria premium pentru CL7, pana acum am gasit asa:


                          Centric High Carbon Plain 125 Series Cryo Treated Rotor
                          ATE PremiumOne Slotted Rotor
                          Brembo Sport Drilled Rotors
                          Cryo-Stop Rotor
                          DBA Street Sloted Rotor
                          Hawk Quiet Slot Rotors
                          StopTech Cryo-SportStop Drilled Rotor
                          Power Slot Cryo/Power Alloy Rotor

                          Despre discurile tip drilled pana acum concluzia e ca sunt predispuse la fisuri mai mult decat cele slotted, si sunt mai zgomotoase, producand un fel de zgomot ca de turbo.
                          Cele de tip slotted sunt silentioase si mai rezistente, insa acum trebuie vazut mai in detaliu.
                          Despre DBA de exemplu, am vazut review-uri cam nasoale. Achim si-a pus pe EP3, l-am rugat un feedback, man daca vezi topic-ul asta, te rog scrie si/aici.
                          ATE in general are review-uri bune, si cam atat ce-am reusit sa gasesc.

                          Va invit sa contribuiti cu informatii extra/personale, cine ce a folosit, feedback, feeling la franare, imbunatatiri, etc.
                          BlackMagic
                          Senior Member
                          Last edited by BlackMagic; 12-03-12, 00:21.
                          -------------------
                          There is no point of having if you can't share.

                          Comment


                          • #14
                            tot pe EP am folosit cu franele stoc Ferodo DS 2500, Goodridge metalice si Motul RBF 660. ok pe strada dar foarte zgomotoase.
                            acum am Stoptech 330 cu placute Stoptech pt strada si Pagid RS29 pt pista. pe spate am Ferodo DS 3000 care sunt ok dar efectiv distrug jantele si lasa o gramada de praf. diferenta fata de setup-ul precedent e din alt film, nu exagerez. chiar si cu cauciucuri uzate masina franeaza foarte liniar si decisiv. efectiv te poti juca cu ea cum vrei. m-am jucat pe probe de rally pe tot felul de drumuri, am franat pe drum, pe langa, pe frunze etc.
                            pt mine e de departe cea mai buna chestie care am pus-o pe masina. mi-a adus zambetul pe buze mai mult decat cand am cumparat masina si am facut primele "test drive-uri".

                            (nu am apucat sa insa testez placutele Pagid RS29 deorece masina e fara asigurare din octombrie si va fi radiata in vederea inmatricularii in Ro)

                            Comment


                            • #15
                              Vorbesti de stoptech fata+ferodo ds3000 spate, presupun, adica setup-ul de strada, si nu pagid-ul pentru race track?!

                              In cazul meu, pt. Accord CL7 ma gandeam daca ar fi un setup bun placute si discuri Brembo, oem replacement. Evident, pentru street use.

                              Stoptech-urile de unde le-ai luat? Presupun ca ai facut ceva research, totusi.
                              -------------------
                              There is no point of having if you can't share.

                              Comment

                              Working...
                              X