SHURUB001: '09 Honda Civic 5D 1.8 i-VTEC M/T Executive, Polished Metal

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    salut din nou dupa multa multa vreme de absenta. dupa 7 luni 21100 de km.2 revizii la activ cu peripetii. adica la cea de 20000 mare mi-a fost mirarea cand am semnat factura si pe ea nu apareau filtrele de aer si polon, dupa ce am intrebat de ce nu apar mi s-a spus ca vor fii schimbate doar la 40000. am inceput sa rad, si am zis: da asta daca traiam in germania sau olanda dar din pacate eu stau intr-o ghena numita romania, s-au uitat baietii la filtre si au paralizat la cum aratau dupa 20000.(asta in ungaria) ca in romania in orasul meu cand am fost la reprezentata si i-am intrebat unde e filtru de polen au zis ca in spatele bortudului unde sunt butoanele de clima. daca ramaneam la ei poate imi desfaceau baietii toata masina .

    saptamana viitoare tre sa merg din nou in ungaria sa imi schimbe pedala de ambreaj (boala honda pe care am observat-o si la accordu' din '81)
    dar am o mare nelamurire, am mutat cutia cu difuzoarele de bass in civic si amplificatiru si vreu sa le leg saptaman viitoare, dar chestia e ca nu stiu cum se scoate cd playerul sau daca se scoate, daca nu de unde iau semnal, ma uitat acuma pe guoagle si am vazut pe unde pot intra cu firele de la baterie. dar daca ar fii o solutie sa iau minus din porpagaj ar fi mai comod daca nu asta e.

    daca si-a pus cineva in portbagaj ceva galagie sa imi zica si mie cum a luat semnalu audio. ms mult

    imi pare rau pentru ce i s-a intamplat lui dinu am vazut stirea am urmarit si comentariile, ma abtin oricum nu am fost acolo sa vad.

    sper sa imi indeplinesc visu sa organizes un meeting la arad cand mai da caldura poate de ziua mea un 1-2-3 mai ceva de genu da ma mai gandesc si va dau de veste. ms mult
    multa sanatate si sper sa fiu mai "activ" pe forum.
    apropo bunicutza cred ca si-a gasit pe altcineva si ne va parasi familia.
    honda the power of my dreams
    ACCORD '81 1.6l M/T EX,BLUE SKY
    CIVIC '09 1.8l M/T,POLISHED METAL METALIC
    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/shurub001/

    Comment


    • #32
      Originally posted by shurub001 View Post
      ...dar am o mare nelamurire, am mutat cutia cu difuzoarele de bass in civic si amplificatiru si vreu sa le leg saptaman viitoare, dar chestia e ca nu stiu cum se scoate cd playerul sau daca se scoate, daca nu de unde iau semnal, ma uitat acuma pe guoagle si am vazut pe unde pot intra cu firele de la baterie. dar daca ar fii o solutie sa iau minus din porpagaj ar fi mai comod daca nu asta e.

      daca si-a pus cineva in portbagaj ceva galagie sa imi zica si mie cum a luat semnalu audio. ms mult

      ...
      Salutare,
      nu mi-am modificat instalatia audio deci nu stiu cum se da jos playerul dar daca vrei minus in portbagaj (atentie pentru alimentare statie sau subwoofer nu pt difuzoare) poti lua de la orice surub gasesti acolo care sa aiba legatura cu tabla masinii.
      In cel mai rau caz poti apela la minusul instalatiei electrice dar nu e nevoie pt ca din cate stiu eu ai o gramada de suruburi disponibile.
      Sfatul meu (legat de alimentarea asta e insa sa folosesti neaparat siguranta pe firul rosu (de plus din baterie) si sa o pui cat mai aproape de conexiunea la borna. Grija si la ce fel de siguranta folosesti ... recomand soclu impermeabil pe fir si pe deasupra mai recomand sa folosesti si un furtun termoretractant pentru rigidizarea legaturii.

      LE: daca imi permiti, poti folosi orice surub al masinii cu exceptia ta

      Spor la mestereala!
      ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
      ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

      Comment


      • #33
        eu mi-am montat subwooferul la cineva,curent a luat din pragul din fata,de pe partea soferului,si l-a montat pe contact...
        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bestia23/

        Remember, if you want to run with the big dogs, you need to learn how to pee in the tall grass.
        The only ones who fail are those who do not try.

        Comment


        • #34
          Originally posted by 50LKN View Post
          eu mi-am montat subwooferul la cineva,curent a luat din pragul din fata,de pe partea soferului,si l-a montat pe contact...
          Ti-a schimbat si siguranta din bord pentru luminile ambientale?
          Pt ca stiu ca pe alea ai siguranta de 7.5 sau 10A maxim.
          Oricum, e o varianta de luat in seama!
          ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
          ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

          Comment


          • #35
            Originally posted by Bodo View Post
            Salutare,
            nu mi-am modificat instalatia audio deci nu stiu cum se da jos playerul dar daca vrei minus in portbagaj (atentie pentru alimentare statie sau subwoofer nu pt difuzoare) poti lua de la orice surub gasesti acolo care sa aiba legatura cu tabla masinii.

            LE: daca imi permiti, poti folosi orice surub al masinii cu exceptia ta

            Spor la mestereala!
            de curent ma ocup eu ca asa am facut la accord, cu rezistenta si furtun, problema e de semnal audio ca ala nu stiu de unde sa-l iau ca nici nu am difuzor in spate si usa din spate mie greu si nu vreu sa desfac panoul. suruburi in spate nu prea sunt la vedere ca sa leg -. asa a o sa-l iau de la baterie.
            am incercat sa gasesc un manual de instructiuni de la cd player, mai e o treaba ce am vazut pe net daca iau bornele jos nu cumva se blocheaza playerul si imi trebuie ceva cod sa-l deblochez?
            honda the power of my dreams
            ACCORD '81 1.6l M/T EX,BLUE SKY
            CIVIC '09 1.8l M/T,POLISHED METAL METALIC
            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/shurub001/

            Comment


            • #36
              http://www.civinfo.com/forum/a/19435...ub-woofer.html

              Downloadeaza fisierul PDF din thread. Iti arata cum sa iei semnal audio de sub bancheta din spate. Sper ca te ajuta.
              Honda Civic 5D 1.8 i-VTEC 6 M/T 2008 Sport, Orange Tangerine, Yokohama Advan Neova AD08
              This message was printed on recycled bytes.

              Comment


              • #37
                Originally posted by shurub001 View Post
                ... mai e o treaba ce am vazut pe net daca iau bornele jos nu cumva se blocheaza playerul si imi trebuie ceva cod sa-l deblochez?
                Nope!
                Iar daca ai cod (ceea ce nu cred pt ca la 5D nu stiu pe nimeni sa aiba) ar trebui sa ai un sticker pe cartea tehnica a masinii cu codul. Pe una din primele pagini..

                Dar din cate tiu eu, nu ai cod. Oricum, nu ma crede pe cuvant . Mai bine iti raspunde cineva cu masina din aceasi generatie. Poate la astea noi au modificat ceva..
                ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
                ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

                Comment


                • #38
                  Originally posted by Lumpy View Post
                  http://www.civinfo.com/forum/a/19435...ub-woofer.html

                  Downloadeaza fisierul PDF din thread. Iti arata cum sa iei semnal audio de sub bancheta din spate. Sper ca te ajuta.

                  din pacate nu am acces la fisier, e acel fisier pe care mi l-ai trimis odata nu? nu stiu unde l-am salvat ca nu-l mai gasesc. oricum ms

                  am reusit sa-l iau acum am un profil si pe civinfo
                  shurub001
                  Senior Member
                  Last edited by shurub001; 15-03-10, 14:45.
                  honda the power of my dreams
                  ACCORD '81 1.6l M/T EX,BLUE SKY
                  CIVIC '09 1.8l M/T,POLISHED METAL METALIC
                  http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/shurub001/

                  Comment


                  • #39
                    Scuze, trebuia sa mentionez ca trebuie cont
                    Honda Civic 5D 1.8 i-VTEC 6 M/T 2008 Sport, Orange Tangerine, Yokohama Advan Neova AD08
                    This message was printed on recycled bytes.

                    Comment


                    • #40
                      salutare salutare, sau mai de sezon: Sarbatori fericite!!!!

                      am primit de la mosul un car kit honda modelul asta: http://www.honda-access.com/268/en/Images/95954.pdf
                      toate bune si frumoase, sunt foarte fericit de cadou, ieri am reusit sa merg la dealer-ul din arad si impruna cu ei am montat toata shandramaoa, merge bine dar sunetul vine dintr-un singur difuzor din cel din dreapta fata. am verificat cablurile totul e montat ca la carte, dealtfel nici nu poti incurca firele pt ca vin mufate si nu ai cum sa cobectezi gresit. dar totusi sunetul vine dintr-un singur difuzor. singura explicatie pe care am nascocit-o eu e din cauza microfonul care se monteaza in spatele volanului iar daca sunetul ar fii stereo cred ca s-ar produce o microfonie si atunci nu ma mai aude nimeni.


                      daca stiti sau ati auzit despre o chestie de genu va rog sa imi dati de stire, pt mine ramane o dilema
                      pls help!!!
                      honda the power of my dreams
                      ACCORD '81 1.6l M/T EX,BLUE SKY
                      CIVIC '09 1.8l M/T,POLISHED METAL METALIC
                      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/shurub001/

                      Comment


                      • #41
                        E ok, asa e si la mine, aceeasi explicatie (microfonie) .
                        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                        Comment


                        • #42
                          la mine se aude in toate boxele, microfonul il am langa oglinda retrovizoare.
                          2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                          Ex:
                          2014 Honda Civic Executive
                          2011 Honda Civic GT

                          Comment


                          • #43
                            Originally posted by Den1GRator View Post
                            E ok, asa e si la mine, aceeasi explicatie (microfonie) .
                            E acelasi model de bluetooth?
                            honda the power of my dreams
                            ACCORD '81 1.6l M/T EX,BLUE SKY
                            CIVIC '09 1.8l M/T,POLISHED METAL METALIC
                            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/shurub001/

                            Comment


                            • #44
                              Originally posted by bacu View Post
                              la mine se aude in toate boxele, microfonul il am langa oglinda retrovizoare.
                              Ti-a ajuns cablul pana acolo?
                              honda the power of my dreams
                              ACCORD '81 1.6l M/T EX,BLUE SKY
                              CIVIC '09 1.8l M/T,POLISHED METAL METALIC
                              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/shurub001/

                              Comment


                              • #45
                                da, am cumparat microfon original de la honda si avea un cablu indeajuns de lung sa ajunga la oglinda.
                                2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                                Ex:
                                2014 Honda Civic Executive
                                2011 Honda Civic GT

                                Comment

                                Working...
                                X